7 slovenských novinárov, ktorých sa oplatí sledovať na Instagrame

Spoznajte tváre ľudí, ktorých články mapujú dôležité dianie v krajine, a nahliadnite do zákulisia novinárskej práce.

V dnešnej záplave informácií môže byť niekedy naozaj ťažké udržiavať si prehľad. Niektorí novinári preto na svojich instagramových profiloch začali otvárať rôzne spoločenské témy, odpovedať na otázky ohľadne článkov či dôležitých káuz, alebo ukazovať zaujímavosti zo zákulisia žurnalistiky. Vybrali sme pre vás 7 slovenských novinárov, ktorých sa oplatí sledovať. 

Sledujte Instagram cez O2. Súčasťou vášho O2 SMART Paušálu môžu byť aj extra dáta na využívanie tejto appky. Chcem vedieť viac

@adamvalcek

Investigatívny novinár denníka SME Adam Valček sa venuje najmä domácej politike, ekonomike a právu. O dôležitých témach ho môžete často počuť rozprávať aj v obľúbených podcastoch Dobré ráno.

Na svojom Instagrame prostredníctvom príbehov vysvetľuje aktuálne témy a kauzy. Vytvoril si aj vlastnú sériu Kto vlastní, kde ukazuje, kto vlastní slovenské banky, firmy, podniky či obchodné reťazce, v ktorých nakupujeme. Na Adamovom profile nájdete aj zaujímavé odporúčania na dobré knihy alebo chutné jedlo.

@todovamonika

View this post on Instagram

Justičná jar #pojednavanie #allforjan

A post shared by Monika Tódová (@todovamonika) on

Osobnosť roka 2019 a novinárka Denníka N je známa svojím nekompromisným prejavom, ktorým sa aj skúseným verejným činiteľom dokáže dostať pod kožu.

Monika Tódová dlhodobo pokrýva najvážnejšie kauzy a korupciu a právom patrí k najznámejším a najkvalitnejším slovenským novinárom. Na Instagrame komunikuje s nadhľadom a humorom. Jej príbehy okrem nahliadnutia do pozadia novinárskej práce prinášajú aj zaujímavý uhol pohľadu na aktuálne dianie v krajine.

@zuzanahanzelova

View this post on Instagram

Darčeky, darčekyyyy. Nebuďte v strese, lebo môžete aj kúpiť užitočné veci, napríklad túto kozu Božku niekomu v rozvojovej krajine, alebo doučovanie rómskym detičkám, teplé oblečenie utečencom, dokonca nejakej rodine môžete kúpiť aj včelí úľ. @clovekvohrozeni robí roky skvelú prácu, a má už dlhšie kampaň skutočný darček, ktorý už názvom napovedá, že to nebudú žiadne zbytočné ponožky pod stromčekom. Ja som si vybrala mesačné doučovanie pre rómske deti, stojí to len 20€ a niekomu pod stromček darujem certifikát, nech má dobrý pocit ❤️. Všetko nájdete na skutocnydarcek.sk Už máte darčeky? Prispievate pred Vianocami viac na charitu? A podľa čoho si vyberáte komu dáte peniaze? Dajte mi vedieť! 🎄 #skutocnydarcek #kozabozka #kozazuza #nekupujzbytocnosti #clovekvohrozeni #zkh #reporterslife #vianky2020

A post shared by Zuzana Kovacic Hanzelova (@zuzanahanzelova) on

Zuzana Kovačič Hanzelová je pravdepodobne najaktívnejšou slovenskou novinárkou na Instagrame. Pôsobí v denníku SME, kde má aj vlastnú diskusnú reláciu Rozhovory ZKH. Bývalá reportérka RTVS zvykne moderovať aj politické diskusie a vidno, že pred kamerou sa cíti pohodlne.

Svoje instagramové príbehy využíva ako nástroj na zvyšovanie povedomia o rôznych sociálnych témach, venuje sa napríklad právam menšín či rodovej rovnosti. V pravidelných live streamoch odpovedá aj na otázky svojich sledovateľov o aktuálnom politickom a spoločenskom dianí aj o svojom súkromnom živote.

@jakub.filo

Zástupca šéfredaktorky denníka SME pôsobí v redakcii od roku 2015, kde sa najskôr venoval vedeckým témam a potom domácemu spravodajstvu. Na svojom Instagrame si osvojil najmä šírenie osvety o klimatických zmenách a environmentálnych témach.

Jakub pravidelne zverejňuje rôzne série vysvetľujúcich príbehov na domáce aj klimatické témy a svojim followerom dáva aj možnosť klásť otázky, napríklad ako sa vyrovnať s enviroúzkosťou alebo čo môže každý z nás urobiť, aby znížil dosah klimatických zmien. Záujem o zdravie planéty zhmotnil aj do knihy Posledné storočie − návrat do Dimony, ktorá je fiktívnym post-apokalyptickým príbehom o planéte, ktorú zdevastovala klimatická zmena.

@mireko_razon

Zahraničnopolitický redaktor, ktorý sa novinárčine venuje viac ako polovicu svojho života. Viedol zahraničnú redakciu denníka SME, dnes píše pre Denník N, kde vedie aj vlastný Kóšer podcast o židovskej kultúre.

Útržky a pozorovania z reportáží Mirek dokumentuje aj na svojom Instagrame, vďaka ktorému môžete nahliadnuť do diania v oblastiach, ako je napríklad palestínske pásmo Gazy.

@adel_fresh

Mladší čitatelia poznajú Adela najmä z hip-hopového prostredia, v ktorom sa ako redaktor Refresheru preslávil výbornými rozhovormi s rapermi. Udalosti z roku 2018 naviedli vyštudovaného právnika na spravodajstvo a dnes pre TASR pokrýva trestné právo a dianie na súdoch.

Adel sa zúčastňuje aj na všetkých pojednávaniach najsledovanejších súdnych procesov v slovenských dejinách, ktoré približuje svojim followerov storkami zo zákulisia.

@tomasbenedikovic

View this post on Instagram

Permanentný krízový štáb.

A post shared by Tomáš Benedikovič (@tomasbenedikovic) on

Tomáš Benedikovič je fotoreportér Denníka N, držiteľ Grand Prix v súťaži Slovak Press Photo 2018 a zároveň jedno z najskloňovanejších mien v oblasti novinárskej fotografie.

Práve jeho zábery pomáhajú kolegom dorozprávať príbehy, ktoré mnohí z nás pravidelne čítajú. Šikovné oko fotografa však dokáže zachytávať aj fotky, ktoré nepotrebujú komentár a samy vám ukážu zaujímavý pohľad alebo príbeh.


Sledujte Instagram cez O2 a buďte s vylepšenými O2 SMART Paušálmi stále informovaný o aktuálnych udalostiach a témach. Nájdete v nich neobmedzené dáta aj predplatné prémiových aplikácií, napríklad streamovacej služby HBO GO alebo hudobnej appky TIDAL. Pre viac informácií navštívte www.o2.sk.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Stiahnite si jednu z týchto 6 appiek a naučte sa každý deň niečo nové

Tón po tóne, slovíčko po slovíčku. Nové vedomosti a zručnosti si viete osvojiť z pohodlia gauča.

Už dlhšie uvažujete nad novým hobby, ktoré by vám vyplnilo voľný čas a zároveň by ste sa vďaka nemu niečo nové naučili? Dlhé „pandemické večery“ sú ideálne na osvojenie nových zručností alebo precvičenie mozgových neurónov.

Ako často si čistíte smartfón? 3 tipy ako si túto rutinu zjednodušíte

Zabudnite na novoročné predsavzatia, na nové výzvy netreba čakať do januára, začnite hneď. Vybrali sme 6 aplikácií, pri ktorých sa zabavíte a strávite so smartfónom zmysluplný čas.

Prihláste sa na bezplatné kurzy

Aplikáciu Udemy si môžete predstaviť ako školu, ktorá ponúka viac ako 130-tisíc video kurzov rôzneho zamerania. Videá vás naučia správne cvičiť jogu, programovať v jazykoch ako Python či Java alebo hrať na hudobnom nástroji.

V appke nájdete vyše 2 000 tém, v ktorých sa môžete vzdelávať a zdokonaľovať. Niektoré kurzy sú bezplatné, iné sú za menší poplatok. Aj keď Udemy ponúka 65 jazykov kurzov, spoliehať sa na slovenčinu neodporúčame. Ak treba, začnite doučovaním angličtiny, ktorá vám otvorí dvere k ďalším kurzom.

Udemy si môžete nainštalovať, ak používate operačný systém Android, ale aj iOS.

Venujte 15 minút tréningu mozgu

Udržať mozog v kondícii je výhodné nielen pre vzdelávanie sa, ale aj pre každodenný život. Budete si viac pamätať, lepšie sa sústrediť a rýchlejšie myslieť. Vedecké riešenie NeuroNation ponúka účinné mozgové tréningy formou hier, na ktoré vám stačí 15 minút denne.

Účinky aplikácie NeuroNation potvrdila aj spolupráca s Katedrou všeobecnej psychológie na Freie Universität Berlin. NeuroNation pracuje s 27 cvičeniami na 250 úrovniach. Appka na začiatku komplexne analyzuje vaše silné a slabšie stránky, na základe ktorých vám vytvorí personalizovaný tréningový plán.

NeuroNation si môžete nainštalovať, ak používate operačný systém Android, ale aj iOS.

Zabudnite na slovíčka, učte sa jazyk, ktorý reálne využijete

Aplikácie, ktoré ponúkajú zázračne rýchle zvládnutie cudzieho jazyka, zvyčajne nefungujú. Prečo potom veriť Duolingo? Táto appka je zameraná na učenie jazykov podľa filozofie užitočnej pomoci a nesľubuje vám nereálne ciele.

V praxi to znamená, že predtým, než vycestujete na dovolenku alebo na zahraničnú pracovnú cestu, si osvojíte základné jazykové znalosti krajiny, do ktorej mierite. Mali by ste zvládnuť objednať si jedlo v reštaurácii, zorientovať sa v turistických atrakciách či osloviť miestneho a vyriešiť nepohodlnú situáciu.

Na výber máte až 80 svetových jazykov, ktorým sa môžete venovať jednoduchou hravou formou pár minút denne a stále vidieť pokrok.

Duolingo si môžete nainštalovať, ak používate operačný systém Android, ale aj iOS.

Pustite sa do kreslenia

Zrejme neexistuje človek, ktorý si aspoň raz v živote nepovedal, že by sa chcel naučiť kresliť. Túto zábavu, samozrejme, nemusíme brať úplne vážne, preto nám stačí začať s kreslením postavičiek, drakov alebo lietadiel.

How To Draw vás naučí kresliť vďaka milému a zábavnému prostrediu a predlohám, ktoré potešia aj mladšie ročníky. Potrebujete len aplikáciu. Každý obrázok, ktorý budete kresliť, je rozdelený do niekoľkých krokov, aby sa vám kreslilo čo najjednoduchšie. Stavíme sa, že časom si začnete veriť a kresliť vlastné obrázky bez predlohy.

How To Draw si môžete nainštalovať, ak používate operačný systém Android, ale aj iOS.

Spoznajte „pikošky“ o Slovensku

Malý vývojár Strelushick nás chce naučiť niečo nové o Slovensku pomocou zábavného kvízu. Aplikácia je aktuálne dostupná v dvoch jazykoch, v slovenčine a angličtine, a ponúka 160 otázok v štyroch kategóriách: geografia, príroda, história a kultúra.

Kvíz sa nezameriava na tradičné fakty, naučí vás skôr „pikošky“. Veľmi silnou zbraňou aplikácie je jej jednoduchosť a prehľadnosť. Ak sa stanete expertom v kategórii geografia, zrazu zistíte, že rozhodnúť sa, kde na Slovensku dovolenkovať, nie je také jednoduché. Lákavých miest, ktoré ste zrejme pred appkou nepoznali, je naozaj veľa.

Slovakia Quiz SK si môžete nainštalovať, len ak používate operačný systém Android.

Naučte sa hrať svoje obľúbené skladby

Gitara, klavír, basa alebo ukulele. Vyberte si nástroj, ktorý sa vám najviac páči, nainštalujte si Yousician a začnite krok za krokom hrať prvé tóny. Appka je skutočným učiteľom hry na hudobnom nástroji, takže budete potrebovať reálnu gitaru, ak sa pre ňu rozhodnete.

Pomerne rýchlo sa naučíte hrať svoje obľúbené skladby bez toho, aby ste učením strávili hodiny denne. Stačí pár desiatok minút. Ak by ste chceli trénovať viac, môžete. Aplikácia ponúka aj funkciu, pomocou ktorej si vypočujete, čo hráte, a tak vám dá spätnú väzbu.

Yousician si môžete nainštalovať, ak používate operačný systém Android, ale aj iOS.


Šikovný smartfón s dostatkom dát na vzdelávacie appky môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €.


Tipy, ako si preniesť fotky, kontakty a appky zo starého smartfónu do nového

Čítaj viac

Stiahnite si jednu z týchto 6 appiek a naučte sa každý deň niečo nové

Čítaj viac

Huawei P smart 2021 sme zmenili na herné zariadenie. Čo sme si na ňom zahrali?

Čítaj viac