Radi tvoríte rukami? Vybrali sme 7 YouTube kanálov pre všetky kreatívne duše

Tvorenie je skvelý spôsob, ako uniknúť od stresu a každodennosti. Zdokonaľte sa vo svojej obľúbenej technike alebo sa naučte niečo nové vďaka inšpiratívnym YouTube kanálom.

Relaxujete tvorením? Na týchto YouTube kanáloch nájdete inšpiráciu, či už sa chcete naučiť základy obľúbených techník, ako háčkovanie alebo makramé, túžite si vytvoriť niečo milé do domácnosti či namaľovať obraz.

Sledujte YouTube cez O2. Súčasťou vášho O2 SMART Paušálu môže byť každý mesiac aj 10 GB na používanie tejto appky. Chcem vedieť viac

Makramé

Makramé je viazanie dekorácií pomocou uzlíkov. Táto technika je na svete už niekoľko storočí. Naposledy bola na výslní v 70. rokoch minulého storočia a dnes opäť zažíva veľký boom.

Z makramé môžete vytvoriť veľkú nástennú dekoráciu, záves na kvetináč alebo si uviazať malý prívesok na kľúče. Na YouTube nájdete veľa kanálov, ktoré vás naučia túto techniku krok za krokom. Nám sa páči napríklad LotsofKnots Canada so Chantel Conlon.

Háčkovanie

Ak milujete háčkovanie, na YouTube nájdete množstvo ľudí, ktorí sa mu venujú. Laura Eccleston napríklad pridáva nový vzor na háčkovanie každý týždeň už niekoľko rokov. Na jej kanáli HappyBerry Crochet nájdu návody na prvé uzlíky a retiazky aj ľudia, ktorí nikdy nedržali háčik v ruke.

Pre pokročilých Laura zbiera vzory z rôznych kútov sveta. Naučí vás háčkovať všetko možné od visiacich ozdôb, šálov a diek až po rozkošné malé vypchaté zvieratká.

Papierové dekorácie

Ak ste krepový papier nedržali v rukách od základnej školy, odporúčame dať mu znovu šancu. Lia Griffith vás z neho naučí vyrábať efektné kvety. Toto umenie sa vám zíde pri rôznych príležitostiach – kvety môžete použiť ako dekoráciu na všetky druhy osláv od svadby až po detské narodeniny.

Ak vám bude vyhovovať Liin štýl, môžete sa z jej videí naučiť aj základy ďalších techník – od plstenia cez vyšívanie až po štrikovanie.

Origami

Origami je poéziou papiera. Toto staré japonské umenie pomáha zmierňovať stres a úzkosť a navyše trénuje váš mozog. Jo Nakashima nakrúca videonávody na skladanie origami už vyše 10 rokov. Prináša vlastné, originálne vzory, medzi ktorými nájdete zvieratá či pohyblivé hlavolamy.

Jeho videá sú bez hudby a bez komentára, sprevádzajú vás iba upokojujúce zvuky skladania papiera.

Šitie pre začiatočníkov

Vedieť si ušiť oblečenie je jednou zo schopností, ktorá nás vie posunúť k väčšej sebestačnosti a udržateľnejšiemu životnému štýlu. Slovenka Lucia Ivanová vás na svojom YouTube kanáli Kurzy módy naučí základy šitia so šijacím strojom.

Dozviete sa napríklad, ako si značiť a uskladňovať strihy, šiť elastické látky na bežnom stroji, ale aj ako si vybrať šijaciu mašinu.

Aj malý byt vie byť štýlový a vzdušný. Inšpirujte sa na YouTube

Dekorácie do domácnosti

Chcete urobiť pár úprav vo svojej domácnosti bez toho, aby pritom padli všetky vaše úspory? Kelsey a Becky z kanála TheSorryGirls prinášajú inšpiráciu pre ľudí, ktorí bývajú na internátoch, v malých priestoroch, v prenajatých bytoch alebo sa o izby delia.

Neukážu vám presné návody, ako čo vyrobiť, skôr vás prevedú svojím kreatívnym procesom – od plánovania prerábky cez nakupovanie až po samotnú prácu.

Maľovanie

Na YouTube dnes nájdete ľudí, ktorí vám ukážu, ako maľovať všetky možné námety rôznymi štýlmi a technikami. Mnoho z nich dodnes vychádza z práce Boba Rossa, legendy medzi lektormi maľovania.

Bobove návody na maľovanie krajiniek, hôr a stromov boli nakrútené už v 80. a 90. rokoch minulého storočia, vysielali ich v americkej televízii a dodnes majú na YouTube obrovskú sledovanosť. Bob Ross sa preslávil aj vďaka svojej pozitívnej osobnosti a osobitému imidžu.


Vyberte si svoj O2 SMART Paušál a získajte extra dáta na obľúbené aplikácie. Ak sa rozhodnete pre Zlatý O2 SMART Paušál, získate každý nielen neobmedzené volania, SMS a MMS a 10 GB dát, ale aj 3 × 10 GB na tri aplikácie podľa vášho výberu. Vybrať si môžete napríklad YouTube, Instagram a Google Maps. Viac o tom, ako si vykladať svoj O2 SMART Paušál, sa dozviete na www.o2.sk.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

Potešte na Vianoce dvoch ľudí naraz: jedno zariadenie kúpite, druhé dostanete ako darček

Telefonovať bez nutnosti, mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokážu naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité, ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu, je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 SMART Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Rozhodujete sa medzi smart náramkom a smart hodinkami? Toto by ste mali vedieť

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä, ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste podnikateľ, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Huawei Free Buds 4i, alebo bez nožičky, ako napríklad Xiaomi Mi Ture Wireless Ear Buds Basic 2, je len vecou osobnej preferencie.

Huawei Free Buds 4i, Xiaomi Mi Ture Wireless Ear Buds Basic 2, OnePlus Buds

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad OnePlus Buds, ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Ak nemáte špeciálne požiadavky na štupľové slúchadlá, nemusíte sa obávať, že by ste za extra funkcie museli zbytočne priplácať. V ponuke je veľa modelov, ktoré svojou výbavou rozumne balansujú na pomedzí všetkých kategórií a zároveň majú lákavú cenu.

Napríklad SBS Music Hero za veľmi rozumnú cenu ponúkajú výdrž na jedno nabitie 2,5 hodiny počúvania. Vďaka nabíjaciemu puzdru sa výdrž predĺži až na 13 hodín. Navyše majú spoľahlivý bluetooth 5.0, efektívne multifunkčné ovládacie tlačidlo a ergonomický dizajn.

Aj keď sa rozhodnete pre univerzálnu kategóriu, nemusíte sa báť, že by boli slúchadlá hlúpe a len prehrávali hudbu. Telefonovanie, automatické zapnutie a vypnutie či veľmi rýchle automatické párovanie so smartfónom je k dispozícii aj v tejto kategórii. 

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

SBS BT501, Sturdo Pro Sport

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športové štuple sú SBS BT501 alebo Sturdo Pro Sport, ktoré majú odnímateľný fixačný nadstavec do ucha.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

Ako ulahodiť fanúšikom kvalitného zvuku a dizajnu? Slúchadlami dnes už legendárnej značky Bang & Olufsen

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Model B & O Beoplay E8 je výborným príkladom toho, ako si hi-fi spoločnosti predstavujú smartfónové slúchadlá. Prémiové materiály, pekný dizajn, v tomto prípade aj aktuálne Bluetooth 5.1 pripojenie a komfortné ovládanie, no chýba spomenuté potláčanie hluku a nižšia odolnosť proti vode.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých je dôležitý kodek AptX. Ten sa stará o zníženie latencie zvuku voči obrazu. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri týchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá Sony WH-XB900N, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú aj ANC alebo výdrž batérie na jedno nabitie 30 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2, k akémukoľvek O2 SMART Paušálu ich môžete mať na začiatok už od 0 €.


Kvíz: Iba pamätníci spoznajú týchto 10 legendárnych mobilov len podľa fotky

Čítaj viac

Týchto 5 hier vám spríjemní daždivé večery, ale dajte si pozor, sú návykové

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac