8 hudobných párov, ktoré spolu vytvorili vydarené hity

Nie každý vzťah vydrží navždy, ale hudba, ktorú spolu páry vytvoria, teší fanúšikov po celom svete dlhé desaťročia.

Spolupráca hudobníkov je vítaným oživením pre umelcov aj ich fanúšikov. Príprava spoločnej pesničky občas prerastie do lásky alebo je naopak prirodzeným vyústením spolužitia. V Sóde sme pre vás vybrali 8 populárnych skladieb, ktoré vytvorili úspešné hudobné páry. Pripravte sa na pestrý mix žánrov aj životných príbehov. 

Počúvajte hudbu cez O2 a objavte výhody služby TIDAL aj s predplatným a 10 GB na jej počúvanie každý mesiac ako súčasť svojho O2 SMART Paušálu. Chcem vedieť viac

Beyoncé a Jay-Z
Crazy In Love

Beyoncé a Jay-Z sa po prvý raz stretli v roku 2000 v lietadle cestou na MTV Spring Break Festival a o dva roky nahrali prvú spoločnú pieseň Bonnie & Clyde. Niekde tam sa začalo rodiť niečo viac ako len priateľstvo. V roku 2008 mali super tajnú svadbu a dnes majú spolu tri deti.

Ich veľkým spoločným hitom je skladba Crazy In Love zo speváčkinho albumu Dangerously in Love, ktorá bola číslom 1 v Amerike aj v Anglicku a patrí medzi 500 najlepších piesní všetkých čias. Chytľavá skladba zaujala aj prekvapivým použitím dychovej sekcie, čo sa na prvý pohľad mohlo zdať trochu zastaralé.

Avril Lavigne a Chad Kroeger
Let Me Go

Počas svojej kariéry prešla Avril Lavigne viacerými štýlmi – od punk rocku cez emo až k popu. Úspešná skladba Let Me Go síce hovorí o rozchode, speváčka sa však práve pri nahrávaní tejto balady s prvkami rocku dala dokopy so spevákom Chadom Kroegerom, ktorého si prizvala na spoluprácu.

Láska punkrockovej princeznej a frontmana rockovej kapely Nickelback bola veľkým sústom pre fanúšikov aj pre médiá. Napriek tomu, že ich manželstvo trvalo len dva roky, zostala dvojica priateľmi a dokonca naďalej spolupracujú.

Amy Grant a Vince Gill
House of Love

Dvojica sa prvý raz stretla práve pri nahrávaní skladby House of Love, ktorá sa stala hitom. Bola to vraj láska na prvý pohľad, obaja však mali svoje rodiny. Po nejakom čase sa obaja rozviedli, v roku 2000 sa zobrali a ich manželstvo trvá dodnes.

Amy Grant zažiarila v roku 1991 s hitom Heart In Motion a následne si dala voľno, aby sa venovala svojim deťom. Po dvoch rokoch začala písať piesne na nový album House of Love, ktorý vyšiel v roku 1994. Druhým singlom bolo práve dueto House of Love, ktoré nahrala v dvoch verziách. Speváčka spočiatku zvažovala, že na album dá obe verzie, druhá sa však nakoniec objavila len vo filme, ktorý dokumentoval vznik albumu.

The White Stripes
Icky Thump

Hoci sa o nich šírili fámy, že sú súrodenci, v skutočnosti boli Meg a Jack Whitovci manželia a dlhé roky tvorili kapelu The White Stripes. Vzali sa ešte predtým, ako ju založili, a zaujímavosťou je, že Jack si vzal priezvisko svojej ženy. Znie to ako z rozprávky, ale manželstvo sa skončilo po štyroch rokoch. Ako kapela však pokračovali ďalej a dočkali sa aj celosvetového úspechu.

Energická pieseň Icky Thump sa nachádza na rovnomennom albume z roku 2007, ktorý bol ich posledným oficiálnym a zároveň najúspešnejším albumom. Surový zvuk skladby potvrdzuje, že návrat ku koreňom a garážovému rocku bol dobrá voľba.

Bobby Brown a Whitney Houston
Something In Common

Whitney Houston a Bobby Brown sa stretli na udeľovaní hudobných cien v roku 1989. Zosobášili sa krátko pred tým, ako speváčka v roku 1992 zažiarila vo filme Osobný strážca, s ktorým sa spája aj jej veľký hit I Will Always Love You. Ich spoločný život však nebol jednoduchý a nakoniec sa po 14 rokoch rozviedli.

Dajte si svoju polovičku s O2 paušálom k sebe na faktúru a O2 Internet na doma budete mať so zľavou 10 € mesačne. Viac o ponuke O2 Spolu

Svoj vzťah však pretavili aj do úspešnej spolupráce. Ich dueto Something in Common sa objavilo na albume Bobbyho Browna s jednoduchým názvom Bobby a vzniklo krátko po ich svadbe. Táto zamilovaná pieseň hovorí o dvoch ľuďoch, ktorí sa zblížia po tom, čo objavia veci, ktoré ich spájajú. Ide o klasickú sladkú skladbu, ktorú možno od zamilovaného páru očakávať.

Ike a Tina Turner
Baby Get It On

Duo Ike & Tina Turner vzniklo v roku 1960 a v R&B kruhoch sa preslávilo so svojou revue. Len niekoľko rokov po rozbehnutí hudobnej kariéry sa pár vzal a ich hudbe sa darilo v Amerike aj vo svete. Koncom sedemdesiatych rokov však skončilo ich manželstvo aj hudobná spolupráca a Tina Turner sa vydala na sólovú dráhu.

Hit Baby Get It On vznikol na konci ich spolupráce a bola to zároveň posledná skladba, ktorá sa v hitparádach objavila pod spoločným menom. Ide o jednu z mála piesní, kde možno počuť spievať aj Ike Turnera a neskôr ju dokonca nahral ešte v niekoľkých verziách, aj v štýle disco. Originálna skladba s energickým rokenrolom by sa však nestratila ani v repertoári Rolling Stones.

Katy Perry a John Mayer
Who You Love

Vzťah Katy Perry a Johna Mayera trval síce len necelé dva roky, bol však veľmi dynamický a pred definitívnym koncom sa dvojica rozišla a dala znovu dokopy niekoľkokrát.

Ako spomienka na spoločné chvíle zostalo vydarené dueto Who You Love. Katy Perry sa vyjadrila, že bola nadšená zo spolupráce s niekým takým talentovaným, ako je práve John, ktorý je nielen dobrý spevák, ale aj skladateľ a gitarista. Spolu napísali viaceré skladby, ktoré sa objavili na Katynom albume Prism. Na albumoch oboch umelcov však nájdete piesne, v ktorých spievajú jeden o druhom.

Oh Wonder
Drive

Sympatické britské duo Oh Wonder tvoria Josephine Vander Gucht a Anthony West. Josephine najskôr vystupovala sólovo, na jednom koncerte sa zoznámila s Anthonym a postupne začali hudbu tvoriť spoločne. Ich debutový album Oh Wonder získal popularitu na celom svete. Okrem toho, že tvoria pár aj v súkromí, vlastnia v Londýne kaviareň Nola.

Ich hit Drive sa objavil na spomínanom debutovom albume, ktorý bol zaujímavý aj tým, že každý mesiac vydávali jednu skladbu a pieseň Drive vyšla začiatkom augusta. Úspešný hit sa objavil aj v pilotnej epizóde seriálu Doctor Foster. Dvojica tvorí aj v čase pandémie a minulý rok vydala niekoľko singlov pod názvom Home Tapes.

Všetky pesničky sme pre vás zhrnuli aj do playlistu:

Ktoré známe dueto by ste do nášho výberu pridali vy? Podeľte sa s nami v komentároch pod týmto článkom na Facebooku.


Chcete mať prístup ku všetkým hudobným hitom vždy, keď dostanete chuť? Stavte na Zlatý O2 SMART Paušál, ktorý ocení každý streamer. Nájdete v ňom neobmedzené volania, SMS a MMS, extra dátové balíky aj predplatné vybranej prémiovej appky, napríklad hudobnej streamovacej služby TIDAL, ktorá prináša milióny skladieb z celého sveta. Viac o tom, ako si vyskladať O2 SMART Paušál, sa dozviete na www.o2.sk.

banner, O2 SMART Pausal, Zlaty O2 Smart Pausal, modry, Luddo

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Hľadáte inšpiráciu, ako si zacvičiť so svojimi deťmi? Zatrénujte si podľa videí Telesná na doma, ktoré vytvorili skúsení tréneri O2 Športovej akadémie Mateja Tótha.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nestrácajte čas a energiu. Týchto 5 smartfónov vás poteší rýchlym nabíjaním

Čítaj viac

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac