8 vydarených československých filmov, ktoré nikdy nezostarnú

Mohli ste ich vidieť už desiatkykrát, no vždy vás pobavia. Nezabudnuteľné československé klasiky majú čo povedať aj po rokoch.

Aj keď mnohí dávajú prednosť zahraničnej produkcii, československé kultovky určite stoja za zhliadnutie. Ak máte chuť pozrieť si ich znova, ale ešte ste im nedali šancu, máte na to jedinečnú príležitosť. Všetky filmy z nášho výberu nájdete v ponuke streamovacej služby VOYO, ktorá môže byť aj s predplatným a extra dátami na jej sledovanie súčasťou vášho O2 SMART Paušálu. 

Prémiový obsah VOYO môžete mať každý mesiac v cene svojho O2 SMART Paušálu. Chcem vedieť viac, ukážte mi ako to funguje

„Marečku, podejte mi pero!“ (1976)

Pre nesmrteľné hlášky a skvelé herecké výkony budete chcieť túto komédiu vidieť zas a znova. Film „Marečku, podejte mi pero!“ rozpráva nezabudnuteľný príbeh otca a syna zo školských lavíc.

Autori Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák zužitkovali pri písaní scenára vlastné príhody, ktoré zažili ako pedagógovia. Zaujímavosťou je, že aj hercovi Jiřímu Sovákovi, ktorý v snímke stvárnil hlavnú postavu majstra Jiřího Kroupu, sa scenár tak páčil, že ho okamžite označil za dokonalý, ba priam mimoriadny. Klasika plná dobrého humoru vám vždy zlepší náladu.

Vesničko má středisková (1985)

Film Vesničko má stědisková si v kinách svojho času pozrelo takmer 4 a pol milióna divákov. Legendárny vodič družstevného nákladiaku Pávek (Marián Labuda st.) a jeho mentálne zaostalý závozník Otík (János Bán) patria k ikonám československej kinematografie a ich tváre si určite dobre pamätá každý, kto túto vydarenú komédiu videl.  

Aj napriek niekoľkým temným scénam zostáva režisér Jiří Menzel po celý čas prísne poetický a neškodne humorný. Skvelé herecké obsadenie, výborné dialógy a príjemná atmosféra – to všetko vám táto komédia zaručene prinesie. 

Vrchní, prchni! (1981)

Aj film Vrchní, prchni! predstavuje ďalšiu vynikajúcu klasiku s originálnym zápletkou. Kníhkupec Dalibor Vrána (Josef Abrhám) využije v zlej finančnej situácii skutočnosť, že si ho ľudia veľmi často pletú s čašníkom, a tak sa stane jedným z nich. Akurát tak trochu iným čašníkom – falošným. 

Čítajte aj: 7 tipov na neopozerané komédie pre celú rodinu

Vtipná naháňačka prináša veľa úsmevných momentov a skvelý Abrhám ako falošný vrchný a profesionálny huslista nemá chybu. Táto komédia je jedným z najlepších československých filmov. 

Diskopříběh (1987)

Ak máte chuť trochu si pri filme aj zaspievať, tak práve Diskopríběh je pre vás to pravé. Hudobnú romantickú komédiu z dielne Jaroslava Soukupa o živote mladého kominárskeho učňa totiž sprevádzajú legendárne hity českého speváka Michala Davida a skupiny Kroky, ktoré do celkového konceptu perfektne zapadajú. 

Na premiéru filmu, ktorá sa konala v amfiteátri v Plzni, prišlo neuveriteľných 22 tisíc ľudí. Táto tínedžerská komédia dokonale odzrkadľuje 80. roky, nechýbajú v nej parádne rifľové bundy a vari dnes už trochu smiešne účesy. Určite sa ju oplatí vidieť. 

Sněženky a machři (1983)

Kde by sa mladí ľudia začiatkom 80. rokov lepšie zoznámili ako na lyžiarskom výcviku? Vtipný mládežnícky film Sneženky a machři je aj vďaka vynikajúcim hláškam právom kultový. Chladné zimné prostredie zasnežených hôr vytvára spolu s vtipnými scénami a nádhernými zábermi výbornú atmosféru. 

Film sa natáčal na viacerých horských chatách, napríklad v Moravské boudě v Krkonošiach alebo na chate Smetánka v Peci pod Sněžkou. Možno pri jeho sledovaní zistíte, že to aj dnes vyzerá na lyžiarskych výcvikoch približne rovnako ako pred 40 rokmi.

S tebou mě baví svět (1983)

Komédia, bez ktorej si väčšina z nás nedokáže predstaviť vianočné sviatky. Zimná rodinná dovolenka troch kamarátov, ktorí sa majú postarať o šesť detí, predstavuje vynikajúci námet, ktorý na 80 minút zabaví celú rodinu. 

Trio skvelých hercov Satinský, Postránecký a Nový totiž prekoná len málokto. Ak k nim ešte pridáte skvelých detských hrdinov, tak je výsledný efekt priam dokonalý. V roku 2000 film dokonca získal ocenenie Zlaté jablko na Medzinárodnom filmovom festivale pre deti v Zlíne ako najúspešnejší detský film storočia. Je to nesmrteľná klasika, ktorá sa dá pozerať donekonečna. 

Dobrý voják Švejk (1956)

Vojnová komédia z konca 50. rokov vznikla na motívy známeho románu Jaroslava Haška s názvom Osudy dobrého vojáka Švejka. Knižná predloha mala veľký úspech a filmové spracovanie z roku 1956 v ničom nezaostáva. 

Tento vynikajúci film prináša nadčasový humor a satiru z obdobia prvej svetovej vojny. Rudolf Hrušinský v úlohe vojaka Jozefa Švejka je jednoducho nezabudnuteľný. Popri ňom v snímke excelujú aj ďalšie veľké herecké mená ako František Filipovský a Miloš Kopecký.

Jáchyme, hoď ho do stroje (1974)

Ďalšia komédia, ktorá si získala obrovskú fanúšikovskú základňu. Mladý automechanik František Koudelka (Luděk Sobota) uverí tomu, že ak sa bude riadiť kondiciogramom, dosiahne svoj životný úspech a dokáže prekonať všetky nástrahy. 

Sobotu, ktorého v tom čase poznal iba ľudia z prostredia libereckého divadla Ypsilon, zaujal tvorcov film najmä svojím originálnym prejavom. Postava Koudelku sa pre neho stala zlomovou a jeho výkon v tomto filme sa považuje za životný. Obrovská dávka vtipných momentov, ktoré komédia prináša, si rozhodne získa aj náročnejšieho diváka.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

O2 Športová akadémia Mateja Tótha

Podporte školu v projekte O2 Športová akadémia Mateja Tótha

Prečítaním tohto článku
ste získali bonusový hlas.
Využite ho a podporte svoju školu.

Využiť bonusový hlas

Hľadáte inšpiráciu, ako si zacvičiť so svojimi deťmi? Zatrénujte si podľa videí Telesná na doma, ktoré vytvorili skúsení tréneri O2 Športovej akadémie Mateja Tótha.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Ste pripravení na 5G? Vybrali sme 5 mobilov s rýchlym pripojením a naloženou výbavou

Čítaj viac

Rozhodujete sa medzi smart náramkom a smart hodinkami? Toto by ste mali vedieť

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac