7 tipov na neopozerané komédie pre celú rodinu

Streamovacia služba VOYO prináša široký výber jedinečných rodinných komédií, ktoré sú inšpirované skutočným životom.

Hľadáte streamovaciu službu s pestrým obsahom? Ponuka VOYO sa neustále rozrastá a okrem archívu TV Markíza, športových prenosov či exkluzívnych predpremiér prináša aj širokú škálu celovečerných filmov, ktoré si môžete vychutnať so svojimi najbližšími. Pripravili sme pre vás 7 tipov na vydarené komédie, ktoré ukazujú, aké pestré môžu byť vzťahy v rodine. 

Sledujte VOYO cez O2 a každý mesiac ušetrite na predplatnom 5,99 €. Službu máte totiž v cene O2 SMART Paušálu aj s 10 GB dát navyše. Chcem vedieť viac

10 dní bez mamy/10 jours sans maman

Čo sa stane, keď matku štyroch detí prestane baviť každodenné varenie, umývanie riadu a pranie? Rozhodne sa rezignovať a vyberie sa na výlet. Jej manžel, ktorý je vedúcim HR vo veľkej spoločnosti, rýchlo zistí, že úlohu svojej ženy značne podcenil.

Vo francúzskej komédii plnej katastrof sa zaručene nájdu viacerí oteckovia, ktorí okúsili, aké to je viesť celú domácnosť. O obľúbenosti tejto zápletky svedčí aj fakt, že ide o remake rovnomenného filmu z roku 2017, ktorý režíroval Ariel Winograd.

Aj dvaja sú rodina/Demain tout commence

Pri francúzskych remakoch ešte chvíľu zostaneme. Na podobnom princípe totiž vznikol aj film Aj dvaja sú rodina od režiséra Huga Gélina. V hlavnej úlohe sa predstaví herec Omar Sy, ktorého môžete poznať z kinohitu Nedotknuteľní (Intouchables). Podobne emotívnu rolu hrá aj v tejto rodinnej komédii, ktorá však vôbec nepôsobí prvoplánovo. Ide o pekne natočený ľudský príbeh, ktorý budete sledovať s úsmevom na perách.

Omar Sy v ňom stvárňuje bezstarostného mladíka Samuela. Užíva si svoj život, až pokým sa jedného dňa nezjaví žena, s ktorou kedysi strávil noc. Do rúk mu dá malé dieťa, oznámi mu, že je to jeho dcéra a zmizne. A Samuelov život už nikde nebude taký ako predtým.

Špunti na vode/Špunti na vodě

Ak máte radi klasiku ako S tebou mě baví svět, toto sa vám bude páčiť. Pripravte sa na skvelé herecké obsadenie, pohodovú letnú atmosféru a krásne zábery romantických miest.

Dajte si svojich blízkych s O2 paušálom k sebe na faktúru a O2 Internet na doma môžete mať so zľavou až 100 %. Viac o ponuke O2 Spolu

Snímka sleduje trojicu mužov, ktorí si chcú vyraziť na pánsku jazdu ako za starých čias. Teraz však majú manželky a deti, ktoré takisto túžia po oddychu. Kamaráti sa preto vydávajú na výlet aj so svojimi ratolesťami. To, že táto expedícia sa nezaobíde bez komplikácií, je nám asi všetkým jasné.

Skorosestry/Demi-sœurs

Skorosestry je príbeh o troch ženách, ktoré by nič nespájalo a ktoré by sa pravdepodobne nikdy nestretli, keby nemali spoločného biologického otca. Ten však zomrie, dcéry po ňom zdedia krásny byt v Paríži a zrazu sa ocitnú v zdieľanej domácnosti. Kombinácia bizarnej dejovej línie, groteskných momentov a perfektných hereckých stvárnení vás zaručene dostane.

Súčasnú sociálnu drámu majú na svedomí spisovateľka, scenáristka a režisérka Saphia Azzeddine a režisér a scenárista François-Régis Jeanne. Saphia Azzeddine je okrem iného autorkou populárneho románu Bilqiss, ktorý rozpráva príbeh ženy v moslimskom svete.

Rodina na prenájom/Une famille à louer

Život sa niekedy dokáže zmeniť v priebehu pár chvíľ. Nevšedným príkladom je aj film o stretnutí unudeného osamelého milionára so slobodnou matkou dvoch detí, ktorá každý deň bojuje o strechu nad hlavou. Milionár si totiž matku s deťmi prenajme a jeho život sa zo dňa na deň premení na jeden veľký chaos. Podarí sa mu to zvládnuť?

Živé vysielanie, online archív aj prístup k programu v predpremiére. Máme pre vás 6 dôvodov, prečo by ste mali sledovať VOYO. Zistite viac

Hlavné úlohy v tejto komédii stvárnila silná dvojka, herec Benoît Poelvoorde a herečka Virginie Efira. Herečka si zahrala napríklad aj vo filme Viktória (In Bed with Victoria), za čo získala cenu Maggritte pre najlepšiu herečku.

Martin a Venuša

Ak nemáte českých komédií nikdy dosť, odporúčame nevynechať ani film Martin a Venuša. Ide o jeden zo starších počinov režiséra Jiřího Chlumského, ktorý má na konte aj spomínanú snímku Špunti na vode. Ústrednou myšlienkou filmu je neustále sa opakujúca otázka, či sa muž dokáže vo výchove detí a v celkovom riadení domácnosti vyrovnať žene.

Hlavný hrdina (Marek Taclík) sa staví, že sa o svoje tri deti dokáže počas mesiaca postarať úplne sám. Ako sa mu to podarí a koľko nervov ho to bude stáť?

Ktorý je ten pravý?/Home Again

Život slobodnej matky, ktorá sa po rozvode vracia do rodného Los Angeles, môže byť poriadne veselý. Stačí si k sebe do domu nasťahovať troch mladíkov. Táto americká romantická komédia vám rovnako ako hlavnej hrdinke (Reese Witherspoon) poriadne zamotá hlavu.

Film je debutovým počinom scenáristky a režisérky Hallie Meyers-Shyer, dcéry režiséra Charlese Shyera a producentky a scenáristky Nancy Meyers. Práve jej matka je autorkou úspešných romantických komédií ako Nejako sa to komplikuje (It’s Complicated), Lepšie neskoro ako nikdy (Something’s Gotta Give) či Po čom ženy túžia (What women want), kde si zahrala aj malá Hallie.


Radi by ste si pozreli aktuálnu domácu produkciu, zaujímavý film alebo si nenecháte ujsť žiadny športový prenos? Stavte na Zlatý O2 SMART Paušál, ktorý ocení každý streamer. Každý mesiac v ňom nájdete aj predplatné vybranej prémiovej appky, napríklad streamovacej služby VOYO v hodnote 5,99 €, a k nej 10 GB extra dát na jej sledovanie. Viac o tom, ako si vyskladať svoj O2 SMART Paušál, sa dozviete na www.o2.sk.

banner, O2 SMART Pausal, Zlaty O2 Smart Pausal, modry, Luddo

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac