Ako dobre poznáte príbehy o superhrdinoch a superhrdinkách z dielne DC Comics?
Batman, Superman, Wonder Woman a ďalšie komiksové postavy z DC Extended Universe si získavajú fanúšikov už takmer celé storočie, a ak patríte medzi nich, žiadna otázka vás neprekvapí.
Autorka Zuzana Točená
Foto HBO Max
Dátum
Ich príbehy nie sú len o pôsobivých efektoch a boji dobra a zla. Milovaní hrdinovia sú aj nositeľmi hodnôt odvahy, spravodlivosti a svojimi činmi inšpirujú milióny fanúšikov na celom svete. Z pôvodne časopiseckých a knižných komiksových predlôh sa stali veľkofilmy, ktoré nám ponúkajú únik pred realitou.
Muž z ocele v roku 2013 započal fázu filmov DC Extended Universe, ktorá sa skladá už zo štrnástich snímok. V tomto kvíze zistíte, ako dobre sa v nich vyznáte. Ak ste skutočným fanúšikom, žiadna otázka vás neprekvapí a nemusíte sa báť ani spoilerov, ktoré v tomto kvíze sú.
1. Kto je hlavným záporákom vo filme Liga spravodlivosti (Justice League) z roku 2017?
2. Wonder Woman má vo svojej výbave magické laso. Čím je výnimočné?
3. Čo znamená “DC” v názve značky komiksových príbehov?
4. Ako sa volá biologický otec Supermana?
5. Akú superschopnosť má Bruce Wayne?
6. Ako sa volá zariadenie, v ktorom pracovala Harley Quinn ako psychiatrička, keď spoznala Jokera vo filme Suicide Squad z roku 2016?
7. Ktorý zo superhrdinov je v komiksoch známy aj ako Captain Marvel?
8. Aký je oficiálny názov Suicide Squad či Jednotky samovrahov, ktorú naverbovala Amanda Waller na vykonávanie utajených operácií?
9. Ktorý z týchto superhrdinov nevystupuje vo filme Liga spravodlivosti z roku 2017?
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.
Ktoré ikonické momenty vo filmoch a seriáloch zmenila hudba?
Niektoré emocionálne scény vo filmoch a seriáloch vstúpili do sveta popkultúry najmä vďaka dokonalému výberu skladby.
Autor Sóda
Foto Shutterstock
Dátum
Ste v kine alebo v obývačke, pozeráte film a počujete v ňom dokonalú pieseň. Googlite, shazamujete, hľadáte, chcete ju počuť znova a znova, lebo si ju spájate s emóciou z filmu. Správny výber soundtrackov je mimoriadne dôležitý. Existuje niekoľko scén z filmov a seriálov, ktoré sa stali ikonickými najmä vďaka perfektnému výberu pesničky.
Zvuk môže na striebornom plátne pôsobiť „neviditeľne“, a tak ho nepovažujeme za taký dôležitý ako napríklad herecký výkon. Na výbere hudby však naozaj veľmi záleží. Práve zvuk vo finále určuje, ako budú scény pôsobiť a aké emócie vyvolajú.
Urobme si test – len si predstavte, že by Snape vkráčal na hodinu na pesničku od Beyoncé:
Ak sa vám tento obsah nezobrazuje, je potrebné dať súhlas s cookies – môžete ho zmeniť v tlačidle dole naľavo na obrazovke.
Atmosféru a neviditeľný odkaz piesní dokázali tvorcovia filmov a seriálov vložiť do scén, ktoré zmenili popkultúru – no ešte pred tým, ako sa pustíte do čítania, upozorňujeme, že tento text obsahuje spoilery:
Tanec miesto slov (v ságe Harry Potter)
O Children Nick Cave and Bad Seeds
Keď sa v Harrym Potterovi objaví skladba z roku 2004 O Children od Nicka Cava, kamaráti Hermiona a Harry tancujú v úkryte po vyčerpávajúcom hľadaní horcruxov.Pieseň O children je v scéne taká dojemná a krehká, že dokonale vystihuje ich silné priateľstvo, no aj ťaživú atmosféru reality. Ich tanec funguje ako chvíľkové odtrhnutie sa od skutočnosti, zatiaľ čo povznášajúci Nickov spev dieťa, raduj sa pripomína už len vzdialenú detskú nedotknuteľnosť či nádej na spravodlivosť.
Ako potvrdil režisér filmu David Yates, chcel urobiť scénu bez slov, ktorá by tento ich vzťah aj atmosféru zachytila: „Vidieť na nich, ako sa snažia zmierniť veľkú bolesť tancom. Je to niečo nežné a dojemné.“
No verili by ste, že táto tanečná scéna na pieseň O children vznikla neplánovane? V špeciáli Harry Potter 20. výročie: Návrat do Rokfortu Daniel Radcliffe povedal, že bola úplne náhodná, pričom aj pre Emmu Watson je jedna z najobľúbenejších vo filme.
Pocit nekonečna (vo filme Charlieho malé tajomstvá)
Heroes David Bowie
Keď David Bowie písal Heroes, žil v Berlíne, kam sa po vyhorení presťahoval. V prenajatom byte nad autoservisom skladal všetky piesne do rovnomenného albumu a Heroes sa stala jednou z najikonickejších piesní.
Za príbehom Bowieho hrdinov sa skrývajú milenci, jeden z východného Berlína a druhý zo západného. Napriek veľkému strachu zo smrti sa stretávajú a snívajú o slobode a o plávaní s delfínmi. Bowieho inšpiroval skutočný príbeh lásky z Berlínskeho múru.
Režiséra a spisovateľa Stephena Chboského o niekoľko desiatok rokov neskôr inšpiroval geniálny zvuk aj snivý text, aby ho použil vo filme Charlieho malé tajomstvá o dospievaní zneužívaného Charlieho, ktorý nastupuje na strednú školu a snaží sa zapadnúť.
Použitím skladby v scéne, keď hlavní protagonisti prechádzajú tunelom po študentskej párty, ju posunul o úroveň vyššie a zarámcoval ju replikou Sme nekoneční. Veď čo by sa mohlo lepšie hodiť k takej zasnívanej skladbe Davida Bowieho ako pocit nekonečnosti?
Symbolika blížiacich sa problémov (v seriáli The Last of Us)
Never Let Me Down Again Depeche Mode
Začiatkom roka 2023 sa skladba Never Let Me Down Again z roku 1987 opäť objavila na popredných miestach hitparád, a to vďaka ikonickému použitiu v distopickom seriáli The Last of Us. Medzi skladbou a posolstvom seriálu je mimoriadna súvislosť, no nie prvoplánová ani dramatická, len dokonale realistická – taká, ktorá vás uzemní, posadne a načas stratíte slová. A hneď potom začnete hľadať, ktorá pieseň od Depeche Mode to tam hrala.
Never Let Me Down Again už v 80. rokoch ovládla rebríčky, no cez noc, keď mal seriál The Last of Us premiéru, strojnásobila svoje streamy online. Jej veľkolepé znenie v záverečnej scéne sa tak stalo jednou z kľúčových popkultúrnych referencií tohto storočia, keď vďaka elegantnému dopovedaniu príbehu prvej epizódy pieseň otvorila napínavý postapokalyptický boj o prežitie v brutálnej pandémii, ale aj o ľudskú nádej na normálny život.
Keď v emocionálne ťažkom a zároveň vizuálne jednoduchom zábere odznejú tieto slová, úplne vás to pohltí:
S najlepším priateľom sa dávam unášať, dúfam, že ma znova nezradí ani nesklame Vie, kam ma odnáša, je to tam, kde chcem byť. S najlepším priateľom sa dávam unášať. Letíme vysoko, vidíme, ako prechádzame svet. Už sa nechcem vrátiť späť, vstúpiť na túto zem.
Ochranná pieseň (v štvrtej sérii Stranger Things)
Running Up That Hill (Make a Deal With God) Kate Bush
Podobne ako sa začiatkom tohto roka dostala na výslnie Never Let Me Down Again, Running Up That Hill ovládla rebríčky a streamy v roku 2022 vďaka svojmu použitiu v štvrtej sérii Stranger Things. V tomto kontexte aj v inštrumentálnej verzii vyťažila všetko, čo z Maxinho rozpoloženia mohla. Tvorcovia totiž chceli, aby pôsobila ako uspávanka a odrážala Maxinu zraniteľnosť aj jej psychický stav, no zároveň silu vymaniť sa spod temných síl.
Na rozdiel od predchádzajúcej skladby, ktorá predpovedala začiatok katastrofy, Running Up That Hill zaznie v sérii niekoľkokrát a funguje ako poznávacia značka seriálu – a to až tak, že keď ju počujete alebo len vidíte jej názov, predstavíte si za tým Stranger Things, dokonca konkrétne štvrtú sériu, kde bola použitá.
Podľa niektorých je Running Up That Hill v Stranger Things silná, lebo funguje aj ako metafora o ťažkostiach pri depresii: odkazuje na náročné boje s vlastnými démonmi a v procese „dohadovania sa s nimi“ pôsobí ako veľmi citlivé povzbudzovanie.
Túto silu môžeme sledovať aj v najemocionálnejšej scéne zo štvrtej série, keď sa Max snaží vymaniť zo psychologického zajatia a mučenia Vecnu (sériového vraha) a s gradáciou tónov sa postupne vyslobodzuje.
Tanečné kroky z podsvetia (vo filme Pulp Fiction)
You Never Can Tell Chuck Berry
Tanec Umy Thurman a Johna Travoltu naboso je nielen symbolom filmu Pulp Fiction, ale aj popkultúrnym míľnikom a jednou z najikonickejších filmových scén všetkých čias.
Uma Thurman, ktorá vo filme hrá Miu, manželku mafiánskeho bosa, ide podľa bosovho nariadenia na večeru s jedným z vrahov z jeho gangu Vincentom, teda Johnom Travoltom. Bizarnú atmosféru medzi nimi dopĺňajú koketné konverzácie aj o témach ako trápne mlčanie či popkultúra 50. a 60. rokov.
Moderátor v reštaurácii náhle vyhlási twistovú súťaž, ktorú chce Mia vyhrať. Vincent sa najskôr zdráha, no pod hrozbou žalovania nesplnenej úlohy jeho bosovi sa začne tanečná jazda na pieseň You Never Can Tell od Chucka Berryho.
Uma Thurman neverila, že to s touto skladbou môže dopadnúť dobre, a veľmi sa jej do toho nechcelo – režisér Tarantino však vedel, čo robí, a svoje rozhodnutie nezmenil. A dobre urobil, lebo ich twistové choreografie sa stali legendárnymi – keď pieseň zaznie, vieme si nielen predstaviť túto scénu, ale niektorí dokážu aj hravo napodobniť ich pohyby. No za ikonickým vrtením sú práve samotní herci, choreografia bola čisto v ich rukách, čím sa len podčiarkla autentická atmosféra tohto momentu.
Táto slávna scéna je, mimochodom, odkazom na jeden z Tarantinových obľúbených filmov Banda sama pre seba od Godarda. Tarantino si vybral You Never Can Tell aj napriek tomu, že to nebol najväčší hit Chucka Berryho, a spravil z nej twistovú nadčasovú klasiku.
Jasný odkaz na záver (vo filme Klub bitkárov)
Where is my mind Pixies
Aj keď ste film Klub bitkárov nevideli, je celkom pravdepodobné, že sa vám s ním pieseň Where Is My Mind z roku 1988 spája. Objaví sa až v záverečnej scéne, keď za hlavnou postavou Jackom v podaní Edwarda Nortona prichádza jeho priateľka Marla stvárnená Helenou Bonham Carter, chytia sa za ruky a spoločne sledujú, ako pred nimi padajú budovy.
Scénu sme z kontextu vytrhli zámerne. V tomto prípade vytvára pieseň ikonický moment, lebo text aj atmosféra odrážajú ideu celého filmu a dopovedia všetko, čo zostalo otvorené. Where is my mind bola síce napísaná o zážitku z potápania, no dokonale sadla pre Klub bitkárov, v ktorom zachytila celú jeho podstatu – a to aj napriek tomu, že pre film nebola napísaná.
Skladba na konci 90. rokov spustila popkultúrny rozruch a dostala sa na popredné priečky hitparád.
Oživte si veľkolepé filmové a seriálové scény so skladbami, ktoré ich umocnili:
Páčil sa vám článok?
Loading...
Páči sa vám, čo práve čítate?
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.