Chcete si dať poriadne do tela? Tieto playlisty vás povzbudia k ešte lepším výkonom

Či už pri cvičení uprednostňujete hip-hopové tracky, alebo poriadny rock, máme pre vás hudobné výbery, ktoré nadchnú milovníkov rôznych hudobných štýlov.

Zacvičiť si s vlastnou váhou alebo si ísť zabehať je dobré nielen pre telo, ale aj pre našu hlavu, ktorá v tomto neľahkom období dostáva zabrať. Skvelým partnerom pri akomkoľvek pohybe je hudba, ktorá dokáže čas strávený cvičením spríjemniť a človeka motivovať k lepším výkonom. 

Ideálny soundtrack k cvičeniu vás nemusí nič stáť, playlist svojich obľúbených pesničiek môžete si môžete pustiť kedykoľvek vďaka TIDAL predplatnému v cene vášho O2 SMART Paušálu. Ako ušetriť 5,99 € mesačne?

Na TIDAL nájdete nielen veľké množstvo skvelej hudby, ale aj „nadupané“ playlisty. Stačí si vybrať obľúbený hudobný štýl a vaša výkonnosť pôjde prudko hore. Pripravili sme pre vás prehľad našich obľúbencov aj s prehľadom skladieb, ktoré pri workoute určite nesklamú.

Pop Workout

Pop je hudobný štýl, ktorý je vďaka jednoduchej štruktúre skladieb prijateľný takmer pre každého. Chytľavé melódie a rytmické podklady sa skvelo hodia nielen na tanečnú zábavu, ale aj na chvíle, keď dávate svojmu telu zabrať.

V tomto playliste od TIDAL nájdete množstvo skvelej súčasnej popovej hudby, nechýba v ňom Lagy Gaga, Duo Lipa ani Taylor Swift.

Lady Gaga – Alice

Táto skladba pochádza zo šiesteho štúdiového albumu Lady Gaga s názvom Chromatica. Získal nomináciu na Grammy a jeho zvuk odborníci oceňujú aj napriek tomu, že sa sčasti nahrával v domácom štúdiu. Album je návratom k jej tanečným pesničkám, o čom svedčí aj tento singel. Pri jeho písaní sa Lady Gaga inšpirovala príbehmi Alice v krajine zázrakov z obľúbenej knihy od Lewisa Carrolla.

Dua Lipa – Physical

Pieseň Physical je druhý singel z druhého štúdiového albumu tejto talentovanej speváčky, ktorá má korene v bývalej Juhoslávii a dostala sa aj do TOP 10 v britskej UK Singels Chart. Ak vám atmosféra skladby niečo pripomína, nemýlite sa. Autori hudby sa dali inšpirovať osemdesiatymi rokmi a hudbou ku kultovému filmu Flashdance.

Taylor Swift – Me!

Duet Me! naspievala Taylor Swift spolu s Brendon Urie, spevákom kapely Panic! at the Disco. Pieseň má neuveriteľne pozitívny klip, celý v pastelových farbách a plný tanečných kreácií. Video malo hneď v deň uvedenia viac ako 65 miliónov pozretí. Kritici tvrdia, že Taylor touto piesňou ukončila svoje temné obdobie a dala sa na novú cestu.

Hip-hop Workout

Interpreti tohto hudobného štýlu sú známi svojimi vyhranenými názormi na celý svet a často si nedávajú servítku pred ústa. To môže byť pre niekoho skvelým nakopnutím a motiváciou pred náročným tréningom.

Ak si lepšie oddýchnete pri filmoch, vymeňte svoje TIDAL predplatné za HBO GO a pozrite si niektorý z týchto napínavých príbehov

Tento playlist má vyše 200 trackov, nás z neho dokážu skvelo nakopnúť napríklad tieto skladby:

Lil Wayne – Green and Yellow

Pieseň je hymnou a vzdaním pocty rapera svojmu obľúbenému futbalovému klubu Green Bay Packers. Pieseň vznikla už pred desiatimi rokmi a v tomto prípade ide o akýsi update. Lil Wayne si údajne na nej dal veľmi záležať, aby bola dostatočne úderná. Dôkazom toho je aj fakt, že na nej pracoval celé tri dni, čo podľa vlastných slov zvyčajne nerobí.

Nicki Minaj – Chun-Li

Názov piesne si Nicki Minaj prepožičala od bojovníčky z videohry Street Fighter. Bola to vôbec prvá ženská postava, ktorá sa vo videohrách tohto typu objavila. Pieseň svojho času bodovala v prvých desiatkach hitparád po celom svete a speváčka sa s ňou objavila aj v populárnej šou Saturday Night Live, ktorá má v Amerike vysokú sledovanosť.

Eminem, Joyner Lucas – Lucky You

Večne nahnevaný raper, ktorý je na scéne už viac ako 20 rokov a stále má čo povedať. Na spoluprácu prizval rapera Joynera Lucasa, ktorému sa podarilo presadiť na scéne v roku 2017. O rok neskôr si ho všimol aj Eminem a vďaka tejto piesni sa úspešne prepracoval medzi top raperov. Pieseň bola nominovaná na cenu Grammy.

R&B Workout

Za touto skratkou sa skrýva rhythm and blues, citlivo namiešaná zmes viacerých hudobných štýlov ako blues, funky či soul. Pre tento žáner sú charakteristické spevové pasáže, v ktorých na jednu slabiku slova pripadá viacero nôt. Tento štýl spievania spopularizovali také veľké mená ako napríklad Stevie Wonder.

Ak do svojho výkonu vložíte aspoň polovicu z vášne, ktorú umelci dávajú do svojej hudby, určite so sebou budete po cvičení spokojní. Zaznieť vám pri ňom môžu aj tieto skladby:

Alicia Keys – Love Looks Better

Nezameniteľný hlas tejto interpretky sa jednoducho nedá prehliadnuť. Text piesne Love Looks Better je o našom hektickom spôsobe života. Vyzýva v ňom k tomu, aby sme sa na chvíľu zastavili, nechceli stále meniť veci okolo seba a našli si čas na blízkych. Je to asi jediná rýchlejšia skladba na jej úspešnom albume Alicia.

Gregory Porter – Revival

Podľa kritikov ide o najlepší hlas súčasnej generácie. Pieseň Revival je z albumu Spiritual Songs, ktorý sa zameriava na piesne s nádychom gospelu. Ani v tejto skladbe nechýba energia, ktorá je charakteristická pre typické gospelové piesne.

Beyoncé – Before I Let Go

Táto pesnička je cover verzia staršej skladby funky a soulovej kapely Maze, ktorá vznikla v sedemdesiatych rokoch. Pieseň sa objavila na ich albume Live in New Orleans z roku 1980. Beyoncé ju naspievala pre svoj koncertný dokument s názvom Homecoming, ktorý zblízka nazerá na jej život počas turné.

Rock Workout

Ak je metal pre vás príliš tvrdý a agresívny, rock potom bude určite prijateľnejší. Aj keď je pravda, že mnohé kapely, ktoré sú dnes rockové, kedysi patrili medzi metalové, tieto skladby majú ten správny drive.

Čítajte aj: 8 coverov, ktoré sú lepšie ako originál

Sme presvedčení, že skvelé gitarové riffy v spojení s energickým spevom dokážu rozhýbať každého. Čo poviete napríklad na tieto skladby?

Bon Jovi – It´s My Life (Crush)

Jon Bon Jovi je už celé desaťročia nielen lámač ženských sŕdc, ale napísal a nahral obrovské množstvo skvelej hudby. Tento hit sa objavil na albume Crush z prelomu tisícročia a preslávil ho vydarený videoklip. V ňom hlavný hrdina beží ulicami mesta, aby sa dostal na koncert kapely, ktorý sa koná v tuneli. Pieseň v texte ukrýva pozitívny odkaz, ktorý vás určite poteší aj pri cvičení.

The White Stripes – Seven Nation Army

Seven Nation Army je veľkým hitom tejto dvojčlennej kapely. Niektorí ho dokonca považujú za jeden z najväčších hitov desaťročia.

Jack White, ktorý je autorom slávneho gitarového motívu, povedal, že si ho šetril, keby raz dostal ponuku napísať pieseň pre film o Jamesovi Bondovi. Keďže sa táto možnosť zdala nepravdepodobná, nakoniec ho použil do piesne na album Elephant. Osud však zariadil, že o päť rokov ponuku na skladbu do bondovky Quantum of Solace dostal.

Imagine Dragons – Machine

Pieseň Machine vznikla úplnou náhodou v nahrávacom štúdiu, keď si spevák Dan Reynolds do rytmu bicích začal pospevovať nejaký text. To zaujalo gitaristu, ktorý sa k spevákovi pridal so svojou gitarou a nápad na pesničku bol hotový. Proces vzniku zachovali aj vo finálnej verzii a samotné bicie nechali znieť na začiatku skladby aj na albume. Vďaka tomuto pochodovému rytmu je skvelá pri akomkoľvek pohybe.

Country Workout

Ak máte radi pesničky s príbehom, potom je country pre vás to pravé. Použitie tradičných nástrojov ako bendžo či husle nemusí lahodiť každému, ale pre tých, ktorí si tento hudobný štýl zamilovali, jednoducho už niet cesty späť.

O tom, či sa hodí k športovaniu, nemôžu byť žiadne pochybnosti. Veď samotné country vzniklo kedysi počas práce na farmách. Tieto skladby to určite potvrdzujú:

The Chicks – Texas Man

Ženská country kapela The Chicks sa ešte pred vydaním albumu Gaslighter volala The Dixie Chicks, práve od tohto albumu však slovko Dixie vypustili. Pieseň Texas Man sa objavila ako jeden zo singlov práve na ňom. Album vyšiel po 14 rokoch, počas ktorých sa členky kapely venovali najmä svojim rodinám.

Brad Paisley – Working On a Tan

Toto je typický letný hit, ktorý evokuje pláže, slnko a surfovanie. A práve to bol aj zámer pri písaní tejto piesne. Je to čiastočne aj pocta gitarovej legende Dickovi Dalovi. Ani autor skladby Brad Paisley však nie je neznámy muzikant, na country scéne ide o skutočne veľkú hviezdu, uznávaného autora, speváka a skvelého gitaristu.

Alan Jackson – Ring of Fire

Keď už sme spomínali velikánov, tak v tejto skladbe sa stretli hneď dve skutočné hviezdy. Johnny Cash, ktorý pieseň Ring of Fire preslávil a stala sa jeho najväčším hitom, a Alan Jackson, ktorý sa radí medzi najpredávanejších umelcov všetkých čias a skladbu prespieval. V jeho cover verzii nahradili mexické trúbky gitary a pieseň tak dostala moderný zvuk.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac