Hľadáte to najlepšie z najlepšieho? Toto je 7 špičkových seriálov, ktoré si nepozriete len raz

Tento výber ľahko vyrieši dilemu, keď neviete, čo pozerať.

Distopické scenáre, surová realita mladých ľudí či rozmanité pohľady na historické udalosti. Predstavujeme vám výber návykových seriálov, ktoré si zamilovali ľudia po celom svete. Rezonujú vďaka mimoriadnej kvalite, preto je vysoko pravdepodobné, že si ich ešte niekedy pozriete znovu. Pripravili sme teda výber toho najlepšieho, čo súčasná seriálová tvorba ponúka.

Nielen veľkolepá seriálová tvorba, ale aj filmy rôznych žánrov nájdete na HBO Max. Ak máte O2 Paušál, HBO Max môžete mať v jeho cene

Boj o moc
(Succession)

Jedna z najväčších mediálnych firiem na svete, rodina plná sebeckých supov a nechutné množstvo peňazí. Celkom vražedná kombinácia, nie? Práve tá je jadrom oceňovaného seriálu Boj o moc, ktorý sleduje dynamiku a osudy zámožnej a mimoriadne vplyvnej rodiny Royovcov. 

Na čele korporátu stojí Logan (Brian Cox), neoblomný a chladný otec, ktorého otravujú všetci navôkol, pretože veľmi dobre vie, že každý z nich túži po moci a peniazoch – a on je kľúčom k tomu, ako ich získať. Logan však starne a má zdravotné ťažkosti, čo otvára nové príležitosti pre jeho chamtivé deti, ktoré sú pre moc schopné spraviť čokoľvek.

Dramatický seriál je nekompromisnou sondou do života bohatých ľudí a prekliatej moci peňazí, ktorá rodinu mení na súperov a nepriateľov. Prepychové večierky, úsmevy a vypočítavé pochvaly sú len pozlátkou ich hlboko prehnitých vzťahov a predzvesťou manipulácie, psychického nátlaku a všadeprítomnej falše, ktorej sa nikto v okolí rodiny nevyhne. Za štyri série svojej existencie stihol Boj o moc získať nespočetné množstvo Zlatých glóbusov a Cien Emmy, a to nielen za seriál ako taký, ale aj za výnimočné herecké výkony jeho predstaviteľov.

Eufória
(Euphoria)

Byť na strednej nie je vôbec zábava, hlavne v súčasnosti. Oceňovaný seriál Eufória je prenikavou sondou do komplikovaného života mladých ľudí. Odvážne, no autenticky a ľudsky odhaľuje, čím si príslušníci generácie Z často prechádzajú: od psychických problémov cez traumy z rodín, drogovú závislosť, toxické vzťahy až po objavovanie vlastnej sexuality. A to všetko v kontexte doby, ktorej vládnu sociálne siete a miestami až tragikomická snaha mať večne dokonalý imidž.

Eufória je prehliadkou komplexných postáv, ktoré sú samy osebe vynikajúcimi psychologickými štúdiami. Rue (Zendaya) hľadá zmysel života, kým sa lieči z drogovej závislosti, Jules (Hunter Schafer) je transrodová žena, ktorá čelí mnohým predsudkom, Cassie (Sydney Sweeney) vo vzťahoch stráca svoju identitu a Nate (Jacob Elordi) bojuje s toxickou maskulinitou i bremenom vlastnej rodiny. Vývoj postáv a postupné odkrývanie vrstiev ich osobností je základným pilierom Eufórie, ktorej však nechýba svieži vizuál, chytľavý soundtrack a výnimočné herecké výkony.

The Last of Us 

Ako by asi vyzerala katastrofická budúcnosť, keby celý svet pohltila parazitická huba? Krajina je zničená, moderná civilizácia už dávno zanikla, liek proti vírusu je v nedohľadne. No ak čakáte typickú zombie apokalypsu plnú napätia a drámy, budete (v dobrom) prekvapení. Strhujúco dojímavý príbeh, ktorý si získal celosvetovú pozornosť, je seriálovou adaptáciou rovnomennej videohry. 

Postapokalyptickými Spojenými štátmi nás sprevádza zdanlivo nepravdepodobná dvojica: pašerák Joel (Pedro Pascal) a mladé, no drzé dievča Ellie (Bella Ramsey). Zdá sa, že práve ona môže byť nádejou pre budúcnosť ľudstva – ako jedna z mála je voči vírusu imúnna. Spoločne sa vydávajú na cestu, ktorá preverí nielen ich schopnosť, ale aj motiváciu prežiť. Napriek tomu, že sú spočiatku voči sebe chladní, cez napäté situácie medzi nimi vzniká vrúcny vzťah otca a dcéry. Dramatický seriál The Last of Us pobláznil celý svet a jeho prvá séria je právom nominovaná na tohtoročné Ceny Emmy.

Veľká
(The Great)

Štipľavá satira s príchuťou vodky? Huuzah! V populárnom seriáli Veľká sledujeme cársky dvor v časoch vzostupu Kataríny Veľkej, no nečakajte žiadne okázalé historické reálie. Na tomto dvore sa bezmyšlienkovite pije a zabáva, vraždí a nadáva. Na dvor prichádza Katarína (Elle Fanning), zasnívaná do romantických predstáv o láske, vzdelaní a pomoci tamojšiemu ľudu, ktorá sa stáva manželkou excentrického cára Petra III. (Nicholas Hoult). Z naivného dievčaťa však vyrastie sebavedomá žena a budúca cárovná.

Veľká je osviežujúci seriál, ktorému nechýba ironický humor, všadeprítomná absurdita či skvelé herecké výkony. Satirické spracovanie života Kataríny Veľkej zachytáva jej snahy o rozsiahle reformy, zlepšenie podmienok v krajine i každodenné šialené plány, ako získať moc. Výsledkom je svojský, no veľmi aktuálny príbeh na pozadí vzrušujúcej jazdy do minulosti, štýlovo a s humorom. Za seriálom stojí oceňovaný scenárista Tony McNamara, ktorý sa podobným prístupom v otázke zobrazovania ženských historických postáv preslávil už vo filme Favoritka.

Černobyľ
(Chernobyl)

Najstrašidelnejšie hororové scenáre netreba vymýšľať, pretože ich píše sama história. Päťdielna miniséria Černobyľ sleduje tragické udalosti jadrovej havárie z roku 1986, čím rekonštruuje jednu z najdesivejších katastrof v histórii ľudstva. Seriál výstižne poukazuje nielen na technické aspekty havárie, ale aj na príbehy ľudí, ktorí bojujú s jej následkami, či systematické problémy Sovietskeho zväzu. Černobyľ je hrôzostrašný triler, v ktorom sa snúbia historické a vedecké fakty, pútavé rozprávanie i morálne posolstvo.

Ovplyvnili generácie a zmenili vnímanie reality. Tieto filmové a seriálové fantasy nás nikdy neomrzia

Miniséria, za ktorou stojí Craig Mazin (rovnaký tvorca ako pri The Last of Us), si už v čase svojej premiéry v roku 2019 získala množstvo priaznivcov. Pozitívne ohlasy sa ozývali nielen zo strany divákov a diváčok, ale aj z kritickej obce, ktorá ocenila výnimočné dokumentárne kvality, autentické spracovanie udalostí i presné vyobrazenie strachu a neistoty, ktorá bola v čase tragédie všadeprítomná. Černobyľ získal množstvo ocenení vrátane Zlatých glóbusov a Cien Emmy a dodnes je považovaný za jeden z najlepších televíznych seriálov.

Príbeh služobníčky
(The Handmaid’s Tale)

Gileád, niekdajšie Spojené štáty. Republika, ktorá je dokonalým spojením totalitného režimu, fanatickej viery a okliešťovania ženských práv na maximum. Distopická vízia budúcnosti vychádza z rozsiahleho problému – extrémneho poklesu plodnosti. V rámci zúfalej snahy o opätovné zaľudnenie krajiny vzniká krutý režim, v ktorom sa plodné ženy stávajú sexuálnymi otrokyňami vyššie postavených rodín. Pod rúškom „návratu tradičných hodnôt“ a špecifickej interpretácie Biblie majú na svet priviesť deti, ktoré im budú hneď po narodení odobrané. Ženy majú zakázané čítať či vlastniť majetok – jednoducho sú zbavené všetkých práv a dehumanizujúco redukované len na plodné telá.

Príbeh služobníčky je rovnomennou adaptáciou románu Margaret Atwood z roku 1985, ktorý je mimoriadne aktuálny aj dnes. Seriálu sa šikovne darí zobrazovať desivú spoločenskú apokalypsu a temnú dynamiku moci a morálky vykreslenú so všadeprítomnou mrazivou atmosférou. V hlavnej úlohe je Offred (Elizabeth Moss), žena, ktorej odobrali dieťa a násilne ju previezli do Gileádu, aby naplnila svoje nové „poslanie“.

Skrýva síce neuveriteľné množstvo dôvtipu, šikovnosti a odvahy, no bude to stačiť na to, aby sa jej podarilo vzoprieť režimu a naplniť svoju túžbu po slobode? Nadčasový seriál, z ktorého tento rok vyjde už 6. séria, je silnou kritikou spoločenských štruktúr s dôrazom na nevyhnutnosť ľudskej dôstojnosti.

Pustina
(Wasteland)

V dedinke na česko-poľských hraniciach sú obyvatelia postavení pred dôležitú otázku: povoliť alebo nepovoliť rozsiahlu ťažbu hnedého uhlia na svojom území? Nadnárodná ťažobná spoločnosť im ponúka veľké odstupné, ak kvôli ťažbe opustia svoje domovy. 

Proti tomu výrazne bojuje starostka obce, ktorá chce ochrániť tamojších ľudí i svoju dedinu, no zdá sa, že je v tomto boji sama. Zmizne jej 14-ročná dcéra – v dôsledku politických snáh, s ktorými väčšina obyvateľov nesúhlasí? Počas pátrania spoznáva odvrátenú stranu obce a začína mať výrazné pochybnosti o stave miestnej komunity.

Dramatická osemdielna miniséria Pustina odhaľuje záhady príbehu a postupne graduje do nečakaných súvislostí. Autorom scenára je Štepán Hulík, ktorý stojí napríklad aj za filmom Horiaci ker od Agnieszky Holland. Pustina je výnimočný český seriál, ktorý mal premiéru na prestížnych festivaloch a získal Českého leva i Cenu kritiky za najlepší televízny seriál roku 2016.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Keď literatúra ožíva na plátne: Toto je 8 najlepších knižných adaptácií z ponuky HBO Max

Zažite kúzlo obľúbených kníh prostredníctvom vydarených filmov aj seriálov.

Knihy sú plné fascinujúcich príbehov a ponúkajú nám návštevu svetov, v ktorých si oddýchneme od každodennej reality. Niekedy však potrebujeme vypnúť trochu inak – a práve vtedy nám padne vhod kvalitný film či seriál. Prečo to teda nespojiť? Nachystajte si teplý čaj a pohodlne sa usaďte, lebo vaši knižní hrdinovia a hrdinky práve ožívajú na obrazovkách.

Knižnica plná kníh, ale aj digitálna knižnica kvalitných filmov a seriálov na jeden klik. S HBO Max, ktoré môžete mať aj v cene svojho O2 Paušálu, je to realita

S naším výberom si užijete silné príbehy, ktoré si zamilujete – a to bez ohľadu na to, či ste knižné predlohy čítali alebo nie. Možno vás niektoré budú fascinovať natoľko, že po dopozeraní filmu siahnete aj po knižke.

Kde raky spievajú

Poznáte aj vy nejaké zázračné miesto, kde aj raky spievajú? Dojímavý príbeh o dospievaní, samote a úprimnej láske k prírode je adaptáciou rovnomennej knihy americkej zoologičky Delie Owens, ktorá svojím románom dokázala očariť celý svet. Srdcom príbehu je Kya (Daisy Edgar-Jones), opustené dievča, ktoré vyrastá v močiaroch po tom, čo jej rodina odišla. Jej najlepšou priateľkou sa tak stáva príroda – čas trávi s čajkami, zbiera slávky a dôverne pozná každú rastlinu, ktorá sa v jej okolí nachádza.

Kya v harmónii splýva s prírodou, do mesta zablúdi len v nevyhnutných prípadoch. Naopak, do historkami opradených močiarov sa odváži len málokto, no záhadný pôvab „dievčaťa z bažiny“ priláka zopár zvedavých chlapcov. Hrejivý ľudský dotyk a nepoznaná vášeň však so sebou prinášajú nebezpečenstvo, ktoré preverí silu predsudkov u tamojšieho obyvateľstva. Kde raky spievajú sú však v prvom rade ľúbostným listom, ktorý v knižnej i filmovej podobe sprítomňuje pôsobivé čaro nedotknutej prírody.

Veľké malé klamstvá

Koľko drobných klamstiev je potrebných na jednu veľkú katastrofu? V nevraživej atmosfére matiek v prostredí prímorského malomesta sa totiž žiadne tajomstvo neudrží naveky. Miniséria Veľké malé tajomstvá, nakrútená podľa knižného bestsellera austrálskej spisovateľky Liane Moriarty, rozpráva každodenné príbehy zdanlivo rozdielnych matiek, ktoré vám jednoducho nedajú spať.

Sebavedomá žena v domácnosti Madeline (Reese Witherspoon) chce mať všetko pod kontrolou, no jej život sa začína pod nátlakom rozpadávať. Podobne to má jej kamarátka Celeste (Nicole Kidman), ktorá s mladším a bohatým manželom žije navonok dokonalý život, no za stenami ich luxusného domu ukrýva nepekné tajomstvo. Obe sa spriatelia so samoživiteľkou Jane (Shailene Woodley), ktorá sa so svojím synom do mesta len nedávno prisťahovala a pomôžu jej adaptovať sa na miestne zvyky. Uzavretá a nenápadná Jane, ktorá si v minulosti prešla peklom, však ani len netuší, čoho sú tamojšie matky schopné.

Muž menom Otto

Má život vôbec zmysel bez osoby, ktorá pre vás bola všetkým? Túto otázku si kladie aj 63-ročný vdovec Otto (Tom Hanks), ktorý po smrti svojej manželky nenachádza vôľu žiť. Zdá sa, že mu neostáva nič iné než jedovatými poznámkami znepríjemňovať život ostatným, a tak je pripravený všetko ukončiť. Keď sa o to opakovane pokúša, vždy ho niekto v osudnom momente vyruší, pretože potrebuje jeho pomoc. A tak zisťujeme, že ani večne mrzutý Otto nie je taký bezcitný, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Znovu žiť ho učí temperamentná suseda Marisol, ktorá v ľuďoch vidí najmä to dobré. Snaží sa, aby to objavil aj samotný Otto. Emóciami nabitý príbeh, ktorý vychádza z knižnej predlohy Muž menom Ove od švédskeho spisovateľa Fredrika Backmana, nám opäť pripomína, že na svete nikdy nie sme celkom sami.

Stratené dievča

Mysteriózna dráma mapuje záhadný prípad stratenej Amy (Rosamund Pike), ktorá zmizne práve v deň 5. výročia svadby s Nickom (Ben Affleck). Práve on sa v prípade jej zmiznutia stáva podozrivým číslo jeden. Napriek tomu, že sa zúfalý manžel snaží dopátrať k tomu, čo sa jeho žene stalo, má políciu za pätami. Nick však nie je úplne bez stopy, Amy mu nechala niekoľko nápovedí ako súčasť ich každoročného „hľadania pokladov“ pri príležitosti výročia. To, čo nájde, však nemusí byť práve príjemné.

Čo sa stalo, prečo zmizla a kto je v skutočnosti za všetko zodpovedný? Tieto otázky si kladie aj rovnomenný knižný triler, podľa ktorého sa film v réžii Davida Finchera nakrúcal. Oceňovaný titul americkej autorky Gillian Flynn totiž vyniká zmyslom pre napätie a dejové zvraty – a to je niečo, čo oceníte aj v jeho filmovej podobe.

Ostré predmety

Zostaneme pri rovnakej autorke Gillian Flynn, pretože seriálovej adaptácie sa dočkala aj jej debutová novela Ostré predmety. V seriáli sledujeme investigatívnu novinárku Camille (Amy Adams) počas pokrývania témy v prípade brutálnej vraždy dvoch dievčat v jej rodnom meste. Návrat do traumatizujúceho prostredia, v ktorom vyrastala, otvára nezahojené rany z minulosti, a kým sa snaží poskladať príbeh toho, čo sa v prípade vraždy vlastne stalo, sama sa uchýli k svojim deštruktívnym zlozvykom.

Psychologická miniséria s prvkami trileru spája detektívne pátranie a prenikavú sondu do ľudského vnútra. Okrem náročného prípadu musí Camille konštantne čeliť drobnohľadu vlastnej matky, ktorá neschvaľuje jej prácu ani Camille ako takú. Kým bojuje s vlastnými démonmi, utieka sa k alkoholizmu a sebapoškodzovaniu, no stále sa snaží aj o to, aby spravodlivosť zvíťazila.

Olive Kitteridge

Štvordielna dramatická miniséria rozpráva príbeh nezlomnej ženy Olive (Frances McDormand), učiteľky na dôchodku, ktorá niekedy dokáže byť mimoriadne trpká. Neznáša zmeny a množstvo vecí jej v stiesnenom prostredí malomesta lezie na nervy. No Olive je predovšetkým ľudská, obklopená bežnými ľuďmi, ktorí riešia bežné problémy ako vystrihnuté zo života.

Filmy aj seriály si lepšie užijete, keď ich budete pozerať spolu so svojimi blízkymi. Aj dvojnásobné dáta si užijete vo svojej skupine O2 Spolu

Dej sa odohráva v priebehu 25 rokov, počas ktorých sledujeme vývoj obyvateľov mestečka, samotnej Olive, jej manžela a syna. Dokážu po rokoch lepšie porozumieť svojmu vnútru? Rovnomenná adaptácia poviedkového románu, za ktorý získala autorka Elizabeth Strout aj Pulitzerovu cenu, je pôsobivým skúmaním ľudskej duše a citlivým spracovaním radostí i strastí, ktoré prežíva každý z nás.

Normálni ľudia 

Medziľudské vzťahy, fyzická i psychická intimita, samota či hľadanie samého seba. To sú témy, ktorým sa venuje írska spisovateľka Sally Rooney, vychádzajúca hviezda súčasnej literatúry. Vo svojej tvorbe kladie dôraz na psychologickú hĺbku postáv, autentické problémy vo vzťahoch či vykreslenie emocionálnych nuansí, ktoré zažívame na dennej báze. Jej knihy sa dočkali aj dvoch seriálových adaptácií: Normálni ľudia Rozhovory s priateľmi.

Normálni ľudia sú príbehom zdanlivo nepravdepodobnej lásky dvoch mladých ľudí, ktorí na prvý pohľad pôsobia ako protiklady. Múdra, no jemne arogantná Marianne (Daisy Edgar-Jones) odpudzuje všetkých rovesníkov, na sociálnom postavení jej však v stredoškolskom živote nezáleží. Connell (Paul Mescal) je, naopak, spoločenskou hviezdou, hrá za školský tím a v štúdiu dosahuje skvelé výsledky. Všetky okolnosti naznačujú, že títo dvaja k sebe nepatria, no vzťahy sú omnoho komplexnejšie než status jednotlivca na strednej škole. Všetko sa totiž môže otočiť…

Rozhovory s priateľmi

Rozhovory s priateľmi sú o niečo komplikovanejším príbehom: v centre diania sú nerozlučné kamarátky a bývalé partnerky Frances a Bobbi. Spoločnú záľubu našli v slam poetry, teda improvizovanom recitovaní poézie, kde stretávajú rešpektovanú spisovateľku Melissu, ktorá im otvorí dvere do svojho súkromia.

Obe priateľky začnú s Melissou a jej manželom Nickom tráviť množstvo času a práve dynamika tejto štvorice je ústredným motívom príbehu. Otvárajú sa nezahojené rany, priateľom chýba otvorená komunikácia, všade pulzuje sexuálna energia a flirt, ale všetko má svoje hranice…

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac