Komik Fero Joke: 8 profilov na Instagrame, kde naberám inšpiráciu

Humor, satira, pekné fotky aj neziskovky. Obľúbený komik vybral profily, ktoré rád sleduje.

Komik Fero Joke sa preslávil videami na Instagrame, kde paroduje známych aj neznámych ľudí. Jeho krátke vtipné skeče pravidelne zlepšujú náladu viac ako 200 000 jeho sledovateľom. Pre čitateľov Sódy vybral profily, kde rád čerpá inšpiráciu.

Inšpirujte sa pri skladaní svojho nového paušálu známym komikom a získajte neobmedzené dáta, napríklad na prezeranie Instagramu aj predplatné streamovacej služby HBO GO. Viac o Fero Joke O2 SMART Paušále

@celestebarber

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Celeste Barber (@celestebarber) on


Komička Celeste Barber je známa svojimi vtipnými paródiami na pózy celebrít. Na mušku si berie vyšpúlené pery, neprirodzené postoje a minimalistické outfity herečiek, modeliek a influencerov a dáva ich do kontrastu s každodennou realitou nás bežných smrteľníkov. „Jej profil si pozerám, keď sa potrebujem osmeliť,“ komentuje Fero Joke.

@fotorado

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Slovakia . Mountains . Travel (@fotorado) on

Fero často chodí po horách so svojím psíkom Ťapkou a počas výletov rád fotí. Inšpiruje sa výbornými fotografmi, ktorí zachytávajú podobné námety. K jeho obľúbeným profilom patrí fotorado, ktorý originálne zachytáva slovenskú prírodu a pritom používa inovatívne postupy.

@tatryslovakia

View this post on Instagram

 

A post shared by Tatry (@tatryslovakia) on

„Keď sa potrebujem upokojiť a myslieť na to, že čochvíľa budem opäť v horách, pozriem si účet tatryslovakia,“ hovorí Fero. Tento profil nadchne všetkých milovníkov našich veľhôr – nájdete na ňom aktuálne informácie, fotky aj videá.

@zomriofficial

Zomri je satirická stránka, na ktorú svojimi politicky nekorektnými kreáciami prispievajú jej admini aj fanúšikovia. Hoci primárne funguje na Facebooku, účet má aj na Instagrame, kde zverejňuje najpopulárnejšie príspevky. „Vždy tam nájdem aktuálne informácie o všetkých domácich kauzách,“ vysvetľuje, prečo si tento profil obľúbil.

@natgeo

View this post on Instagram

Photo by @beverlyjoubert | A termite mound is a ubiquitous landmark here in the Okavango Delta, and for this little one, merely a convenient resting spot. But what lies beneath those growing feline paws is anything but ordinary: legions of tiny creatures that have been furtively engineering this ecosystem into existence for millennia. We can only marvel at how the industry of a tiny creature could be such a mighty force here in the world’s largest oasis. As the termites build, their mounds rise up above the Okavango’s seasonal flood levels, and vegetation appears, drawing in grazers who deposit seeds. Trees and shrubs take hold, their roots knitting the soils of these islands-in-the-making together. It’s an ever forming world right at your feet, little cub. #keystonespecies #okavangolions #termitemound

A post shared by National Geographic (@natgeo) on

Vďaka tomuto účtu sa môžete pozrieť na svet očami fotografov z National Geographic Society, jednej z najväčších neziskoviek na svete, ktorá sa zameriava na vedu a vzdelávanie. Sympatického komika si získala úžasnými zábermi prírody a ľudí z celého sveta.

@9GAG

9GAG je platforma pre všetky druhy humoru, aj ten najčernejší. Každý deň tu nájdete dávku zábavných videí, obrázkov, komixov a ilustrácií. Tento účet na Instagrame sleduje viac ako 50 miliónov ľudí po celom svete a inšpiráciu tu pravidelne čerpá aj Fero.

@simontrnkaadventures

Šimon Trnka je dobrodruh, ktorý miluje hory. Kempuje v divočine, užíva si lyžovanie a svoje zážitky dokáže majstrovsky zachytiť prostredníctvom fotoaparátu. „U Šimona hľadám tipy na nové miesta u nás, ktoré by som chcel navštíviť,“ približuje.

@amnesty_international_slovakia

View this post on Instagram

Iránska herečka Jasaman Arjani a jej mama sa na Medzinárodný deň žien postavili proti zákonu o nútenom zahaľovaní žien v Iráne. Bez pokrývky hlavy prechádzali ženským vozňom vlaku a ostatným cestujúcim rozdávali biele kvety. O mesiac neskôr iránske úrady Jasaman zatkli, držali na samotke a nútili k priznaniu k vykonštruovaným zločinom. Za pokojný protest bola odsúdená na 8 rokov väzenia. Tento prípad však nie je ojedinelý, za podobných okolností uväznili v krajine už mnoho obrancov a obrankýň práv žien. Pridajte sa k stovkám tisíc ľudí na celom svete a žiadajte pri príležitosti dnešného Mezinarodného dňa obrancov a obrankýň práv žien spravodlivosť pre Jasaman. Petíciu môžete podpísať v našom BIO. Ďakujeme! #nosimcochcem #maratonpisanialistov #slovensko #podpora #pomoc #solidarita #dobro #peticia #slova #vašeslovámajúsilu #solidarity #ludia #vďaka #podpis #ludskeprava #dakujeme #iran #pridajsaknam #womenshumanrightsdefenders #zastaňmesaľudskosti #napislist #zmenzivot #humanrights #zeny #dievcata #pravazien #amnestyinternational #amnesty #freeyasaman #yasamanaryani

A post shared by Amnesty_International_Slovakia (@amnesty_international_slovakia) on

Nezisková organizácia Amnesty International Slovakia bojuje za ľudské práva a spravodlivosť pre všetkých. Na to, aby krok po kroku v tomto boji víťazila, potrebuje pozornosť a podporu verejnosti. Jej aktivity sleduje aj Fero, ktorý sa úprimne teší, keď vidí, že aj podpis petície môže pomôcť.

Užite si neobmedzené množstvo online zábavy s Fero Joke O2 SMART Paušálom, v ktorom nájdete neobmedzené dáta aj predplatné streamovacej služby HBO GO. Viac informácií nájdete na www.o2.sk.

Fero Joke

Ferov humor je priamočiary a jednoduchý, no cítiť z neho človečinu a láskavosť. Nie je však len komikom. Robí osobného asistenta zdravotne postihnutým ľuďom a svoju popularitu neváha využiť na pomoc v dobročinných projektoch. Sledovať ho môžete na jeho Instagrame.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac