Kvíz: 9 otázok, ktoré uhádne len skutočný fanúšik Pána prsteňov

Starodávni elfovia, mocné kráľovstvá ľudí a jeden prsteň, ktorý všetkým vládne. Navštívte s nami rozprávkovú krajinu Stredozeme.

Príbeh malého a skromného hobita Froda, ktorý nesie Prsteň moci naprieč vojnou sužovanou krajinou do Hory osudu, prirástol k srdcu generácii za generáciou. Na svojej púti stretáva mocných čarodejníkov, starodávnych elfov a statočných kráľov a sám si musí zodpovedať otázku, či jednotlivec dokáže zmeniť chod dejín. Pridajte sa k Frodovi s deviatimi otázkami, ktoré vás zavedú do všetkých kútov magickej Stredozeme.

Filmovú trilógiu Pán prsteňov si môžete pozrieť v cene svojho O2 SMART paušálu. Chcem vedieť, ako získať predplatné HBO GO zadarmo

 • 1. Titulným predmetom trilógie Pán prsteňov je Prsteň moci, všemocný magický artefakt potajme ukovaný temným mágom Sauronom v mordorskej Hore osudu. Prsteň sa dlho schovával pred svetom vo vrecku Bilba Bublíka, ktorý ho náhodou našiel počas svojich mladíckych dobrodružstiev s trpaslíkmi. Pri akej príležitosti odovzdal Bilbo Bublík Prsteň moci svojmu synovcovi Frodovi?
 •   Na svoje 111. narodeniny
 •   Počas svadby Sama a Ruženy
 •   Na Aragornovej korunovácii
 • 2. Svetu Stredozeme nechýba mágia. Okrem starodávnych elfov ju ovláda aj hŕstka čarodejníkov, ktorí vďaka svojej dlhovekosti vládnu nesmiernymi vedomosťami a kúzlami. Zvyčajne ich využívajú v prospech dobra, ale počas udalostí v Pánovi prsteňov sa jeden z čarodejníkov pridal na opačnú stranu. Ktorý z čarodejníkov Stredozeme sa pridal k temnému vládcovi Sauronovi a vytvoril armádu ohyzdov?
 •   Sivý pútnik Gandalf
 •   Saruman Biely
 •   Radagast Hnedý
 • 3. Spoločenstvo prsteňa muselo pri úteku pred nepriateľmi zamieriť do baní opusteného trpasličieho mesta menom Moria. Prázdne mesto trpaslíkov hlboko v útrobách Hmlistých hôr však chránil magický vchod, ktorý umožnil vstup iba tomu, kto poznal heslo. Aké heslo musí v elfštine vysloviť ten, kto chce vstúpiť do Morie?
 •   Prsteň
 •   Priateľ
 •   Thorin
 • 4. Hobiti a ich družina našli útočisko v elfskom Lothlóriene. Prichýlila ich mocná Galadriel, ktorá dodala Frodovi nádej slovami: „Aj tá najmenšia bytosť dokáže zmeniť budúcnosť.“ Zároveň ho obdarovala niečím, čo mu pomohlo v jeho poslaní. Čo darovala elfská kráľovná Galadriel hobitovi Frodovi pred jeho púťou do Mordoru?
 •   Meč Žihadlo a mithrilové brnenie
 •   Palantír
 •   Svetlo Eärendilu
 • 5. Nepriaznivý osud ľudských kráľovstiev sa prvýkrát podarilo zvrátiť spojením rohanských jazdcov s Aragornom a časťou Frodovej družiny. Predtým ich však čakala obrovská bitka so Sarumanovými silami, ktorá dominovala filmu Dve veže. Do ktorého úkrytu ustúpil panovník Rohanu so svojím ľudom na úteku pred ohyzdmi?
 •   Helmova roklina
 •   Minas Tirith
 •   Vododol
 • 6. Počas obliehania mesta Minas Tirith zvolal Aragorn na pomoc armádu mŕtvych, ktorí boli zaviazaní sľubom vernosti ku kráľovskej krvi. Tú im dokázal vďaka meču Andúril ukutému z úlomkov Narsilu, ktorý pôvodne odťal Prsteň moci zo Sauronovho prsta. Komu pôvodne patril meč Narsil so slávnou minulosťou, ktorého vylepšenú verziu zverili elfovia Aragornovi?
 •   Elendilovi
 •   Theodénovi
 •   Denethorovi
 • 7. Počas obliehania mesta Minas Tirith Sauronovou armádou prepadol správca Gondoru Denethor beznádeji pri pohľade na blížiaci sa zánik svojho rodu. Dokonca naložil svojho preživšieho syna na hranicu z dreva a pokúsil sa s ním zahynúť v plameňoch. Ako sa volali synovia vládnuceho správcu Denethora?
 •   Boromir a Faramir
 •   Kili a Fili
 •   Húrin a Túrin
 • 8. Počas veľkolepej bitky o Minas Tirith sa mnohí členovia Frodovej družiny pričinili o porazenie zla. Najväčšou prekážkou bol vodca prsteňových príšer, ktorého podľa proroctva nemohol zabiť žiaden muž. Kto porazil vodcu nazgûlov počas bitky o Minas Tirith?
 •   Éomer
 •   Éowyn
 •   Elrond
 • 9. Veľkolepé bitky, starodávne kráľovstvá a mocní čarodejníci bokom – najdôležitejšia úloha v Pánovi prsteňov pripadla hobitovi Frodovi. Práve na jeho pleciach spočívala zodpovednosť priniesť prsteň do Mordoru a zničiť ho. No Prsteň moci nikdy nenechával veci na náhodu. Vďaka komu napokon padol Prsteň moci do žeravých útrob Hory osudu?
 •   100 % Frodo
 •   Spravil to za neho Sam
 •   Prsteň zničil Sméagol
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

 • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
 • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
 • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
 • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.


Hľadáte inšpiráciu, ako si zacvičiť so svojimi deťmi? Zatrénujte si podľa videí Telesná na doma, ktoré vytvorili skúsení tréneri O2 Športovej akadémie Mateja Tótha.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Užívajte si pohodlné platenie hodinkami. K Samsung Galaxy Watch4 44mm dostanete druhé smart hodinky ako darček

Čítaj viac

Týchto 5 hier vám spríjemní daždivé večery, ale dajte si pozor, sú návykové

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac