Miesta, ktoré sa oplatí zažiť s blízkymi: 24 tipov na novembrové podujatia po celom Slovensku

Syčiace šváby, tajomná lekáreň alebo prehliadka zimných zvykov Gemera. Čomu dáte prednosť vy?

Jeseň je plná farieb, ale aj čoraz kratších dní, dažďa a prichádzajúcej zimy. Neprepadnúť melanchólii v tomto období najlepšie pomáha aktivita. Zoberte teda priateľov či rodinu a dajte šancu kultúre – prinášame vám tipy na podujatia naprieč Slovenskom, ktoré vás počas sychravého novembra nabijú pozitívnou energiou.

Nielen všetky akcie si užijete so svojimi blízkymi. Aj väčší balík dát či rýchlejší internet dostanete vo svojej skupine O2 Spolu.

Bratislavský kraj

Lekáreň u Salvatora: historicko-náučné komentované prehliadky interiéru

Vždy vás zaujímalo, čo ukrýva tajomná budova na Panskej ulici v Bratislave? Dlho-predlho sa v nej len vrstvil prach, no po 28 rokoch opäť otvorili brány národnej kultúrnej pamiatky – Lekárne u Salvatora. Príďte spoznať šuflíčky, fľaštičky, intarzie, táru, mažiar, levy a všetky skryté zákutia aj tajomstvá priestoru, do ktorých nelekárnické oko bežne nedovidí. Počas novembrových víkendov máte k dispozícii sériu historicko-náučných komentovaných prehliadok ikonického interiéru, stačí sa len vopred prihlásiť.

Bienále ilustrácií Bratislava

Bienále ilustrácií Bratislava už tradične predstavuje to najlepšie, čo vzniklo za ostatné 2 roky vo svete detskej ilustrácie. Výstavy sú otvorené na viacerých miestach v centre hlavného mesta a v orientácii vám pomôže nový sprievodca v slovenčine či angličtine, ale aj mobilná aplikácia. Sprievodný program poteší deti i dospelých.

Festival Cez Prah (15. – 17. novembra)

Príznačný názov Cez Prah nadväzuje na bytovú kultúru 70. a 80. rokov minulého storočia, kultúru disentu a undergroundu v období normalizácie. V podobnom duchu prinesie tematické diskusie, prednášky, čítania, koncerty, výstavy a divadelné predstavenie priamo „za prahy“ bytov a kultúrnych inštitúcií v centre Bratislavy. Príďte si symbolicky pripomenúť Deň väznených a prenasledovaných spisovateľov (15. novembra) a Deň boja za slobodu a demokraciu (17. novembra), ktorých myšlienky odráža aj program festivalu. 

Filmový festival inakosti

INAKOSŤ SPÁJA – to je podtitul 17. ročníka Filmového festivalu inakosti, ktorý podporila aj Férová nadácia O2 sa bude konať koncom novembra v Bratislave. V programe nájdete viac ako 50 filmov, vďaka ktorým lepšie spoznáte LGBTI+ ľudí a celú dúhovú komunitu. Festival chce prostredníctvom filmových príbehov bojovať proti nenávisti a predsudkom. Zároveň vytvára bezpečný priestor, kde sa queer ľudia; ich priatelia, priateľky a rodiny môžu stretávať v rešpektujúcej a prijímajúcej atmosfére.

Trnavský kraj

Očami Štefánika (4. novembra)

Stretnú sa fyzik, ultrabežec a kozmonaut. Nie, to nie je začiatok zlého vtipu, ale zoznam profesií hostí festivalu Očami Štefánika. Prvú novembrovú sobotu tak môžete zažiť Juraja Tekela, Martina Urbaníka a Ivana Bellu na diskusii v piešťanskej Elektrárni. Objavte osobnosť Milana Rastislava Štefánika aj z iného pohľadu, než si ho pamätáte z hodín dejepisu. Popritom si pozrite obrazy Milana Prekopa, vypočujte koncert, ktorý ponúkne speváčka Anika Iris, a spoznajte víťazov fotosúťaže Človek v pohybe. 

Jesenné Lesopotulky (4. a 11. novembra)

V novembri sa s rodinou môžete vybrať na zážitkové výlety do Malých Karpát. 

4. novembra si nenechajte si ujsť vôňu borovicových lesov, ktoré sa striedajú s pieskovými šaštínskymi dunami v málo známych lokalitách na Záhorí. Spolu s lesným pedagógom navštívite aj jedinečný chránený areál Jubilejný les. 

11. novembra výlet smeruje do Majdánskeho chotára. Spoznáte históriu územia s odkazom na éru Pállfyovcov, prejdete sa dubovým lesom, navštívite málo známe lokality lesných porastov a možno cestou nájdete aj nejaké hríby.

Ypsalon (22. – 25. novembra)

Koncom novembra si nenechajte ujsť najväčší literárny festival v Trnave – Ypsalon 2023. V priestoroch Malého Berlína na vás čakajú štyri tematické dni, počas ktorých sa môžete tešiť na besedy a diskusie s poprednými slovenskými aj zahraničnými autormi. Každý z dní ponúka staronové témy, ktoré rezonujú v súčasnej literatúre. Na workshopoch si vyskúšate tvorivé písanie a zistíte, čo sa skrýva za tvorbou komiksu. 

Trenčiansky kraj

Čvikotári (do 12. novembra)

Asi každý by vedel dokončiť príslovie „Lepší vrabec v hrsti…“. Viete však, aké symboly, legendy a tradície sú s vtákmi spojené, ako sa zobrazovali v umení či ako a prečo sa v minulosti chytali? To sa dozviete pri návšteve Dubnického kaštieľa, kde je až do 12. novembra sprístupnená výstava Čvikotári. K výstave je aj vzdelávací program, kde sa deti naučia, akú dôležitú úlohu vtáky v prírode zastupujú a ako aj my môžeme prispieť k ich ochrane. 

M-Šport Fest 2023 (19. novembra)

Pre milovníkov aktívneho pohybu je 19. novembra pripravený M-Šport Fest. Debutový prvý ročník prinesie na trenčiansky Ostrov kopec pohybovej zábavy pre všetky vekové kategórie. Príďte si neobmedzene vo forme voľnej zábavy vyskúšať všetky športoviská  a zúčastnite sa aj na rôznych športových súťažiach. Profesionálni športoví koučovia vám radi vysvetlia pravidlá bedmintonu i florbalu a ukážu vám mnoho trikov, ktoré ocenia začiatočníci aj pokročilí.

Dračie dni (19. novembra)

Čo prekazí kráľovský sobáš princa Markusa a princeznej Ivalky, zistíte na Dračích dňoch. Originálne predstavenie vyráža na turné po Slovensku a 19. novembra sa zastaví v kultúrno-kreatívnom centre Hviezda v Trenčíne. Zabavia sa pri ňom deti aj rodičia. Zážitkami vás prevedú známi herci, ktorých poznáte z divadla aj televíznych obrazoviek. Sami si však rozhodne neporadia a na záchranu princeznej budú potrebovať aktívnu pomoc všetkých šikovných detí. 

Nitriansky kraj

Ondrejský jarmok (17. – 19. novembra)

Takmer každé mesto na Slovensku má svoj jarmok a ani Komárno nie je výnimkou. Ak sa vám zacnelo za vôňou medoviny, čerstvo pečenej klobásy či pečienky, nepremeškajte Ondrejský jarmok, ktorý bude v polovici novembra, teda dva týždne pred Ondrejom. Okrem jarmočných pochúťok nájdete aj tradičných remeselníkov, ktorí budú ponúkať svoje vlastné výrobky aj ako tip na vianočné darčeky. 

Noc divadiel (18. novembra)

Ak ste z Nitry a okolia, určite nepremeškajte príležitosť navštíviť zákulisie Divadla Andreja Bagara vo večerných hodinách. V sobotu 18. novembra si na doskách, ktoré znamenajú svet, pripravili špeciálny program pri príležitosti Noci divadiel. K dispozícii budú priestory, do ktorých je bežne „nepovolaným vstup zakázaný“, čaká na vás aj zábavný kvíz na tému vzťahov s našimi susedskými krajinami. Na to, čo nás spája a čo rozdeľuje nielen v divadle, sa bude pýtať overená humoristicko-moderátorská dvojica hercov Juraj Ďuriš a Marián Viskup.

 ERUPTED! 2023 (18. novembra)

Labužnícky, lokálny aj medzinárodný, naturálny a najmä vulkanický. Taký bude pilotný „nultý“ ročník vinárskeho festivalu ERUPTED! Priestory levickej synagógy a obnovenej židovskej školy sa zaplnia vínami z regiónu Tekov. Na festivale budete môcť spoznať viac ako 20 vinárov, ktorí svoj život zasvätili vulkánu, každý tomu svojmu, na Slovensku, ale aj v zahraničí. Okrem toho na vás čaká aj ochutnávka typických regionálnych potravín a produktov.

Žilinský kraj

 Cestovateľský festival Bez hraníc (2. – 4. novembra)

Milovníci cestovania a hôr sa môžu vychystať začiatkom novembra do Martina na festival Bez hraníc. Podujatie sa začína vo štvrtok v kultúrnom centre Barmuseum, pokračuje v piatok na Chate Martinské hole a v sobotu vyvrcholí popoludňajším maratónom opäť v Barmuseu. Čaká na vás 13 prezentácií od hostí z celého Slovenska aj spoza hraníc, ktorí radi cestujú a snažia sa poodhaliť známe i menej známe zákutia, spoznávať nové kultúry a prekonávať najrôznejšie hranice.

Falling Sweets/Afternoon Membranophone (7. novembra)

Stolovanie v páre môže mať rôzne podoby. Zvukový umelec z Japonska Asuna Arashi na tom postavil svoje dielo a dal mu netradičný názov – Padajúce sladkosti/ popoludňajší membranofón. Prestieranie nahrádzajú predmety, hračky aj elektronické hudobné nástroje a jedlom sú farebné cukrovinky. Nástroje sú rozoznievané postupným aktom jedenia v divadelno-performatívno-hudobnom experimente, ktorý môžete „ochutnať“ už 7. novembra na nezvyčajnom koncertne v Novej synagóge v Žiline.

Lilith (30. novembra)

Ukončite november návštevou Mestského divadla Žilina. Na programe je premiéra novej inscenácie Lilith. Lilith bola údajne prvou ženou Adama, ktorá sa odmietla podriadiť, opustila raj a dodnes je kontroverznou postavou. Príbehy o nej zo starodávnej minulosti ožívajú vďaka textu dramatika Miklósa Forgácsa. Spoznajte mimoriadny divadelný projekt v réžii umeleckého šéfa Eduarda Kudláča, v ktorom sa cez mytologickú bytosť Lilith skúma postavenie žien v spoločnosti.

Banskobystrický kraj

Pozoruhodné šváby – NEPANIKÁRTE

Poznáte syčiace šváby z Madagaskaru? Kvôli týmto nádherným okrídleným druhom impozantných veľkostí a farieb nemusíte cestovať ďaleko. Stačí, keď prídete na výstavu do Tihányiovského kaštieľa v Banskej Bystrici. Nájdete tam viac než 30 druhov a spomedzi nich stovky živých exotických švábov z rôznych kútov sveta. Do múzea sa nasťahovali zo súkromnej zbierky profesionálneho chovateľa Mareka Bartoša a budú tam bývať do 7. januára 2024. K výstave je pripravený aj sprievodný program pre malých a veľkých návštevníkov. 

Jam NOW (8. novembra)

Príďte sa pozrieť na hudobno-tanečnú improvizáciu do banskobystrického divadla Štúdio tanca. Telami bude hýbať domáci umelecký súbor, zvukmi nažhavené jazzové trio miestneho konzervatória. A vy to môžete sledovať bezpečne z hľadiska. Ak ste tanečníčka alebo tanečník, môžete sa zapojiť – stačí vopred napísať organizátorom. 

S baníkom za históriou – Trasa A (11. novembra)

Štôlne, šachty, klopačka či rumpál. Stopy baníckej histórie Novej Bane boli ovplyvnené bohatstvom drahokovových rúd. Dnes na ňu odkazujú dva náučné chodníky, ktoré vás privedú na miesta s kedysi čulým baníckym životom. Prejdete sa s lektorom-baníkom, ktorý ešte pridá mnoho pútavých informácií o významných banskotechnických a historických pamiatkach v okolí mesta. Vy si len vyberte, či sa vydáte čiernou alebo zelenou trasou (alebo obomi).

Prešovský kraj

Prešovská hudobná jeseň (8. a 15. novembra)

Ak budete v novembri v Prešove, rezervujte si dve stredy na najlepší hudobný program. Festival Prešovská hudobná jeseň vyvrcholí dvoma koncertmi. Skupina Fats Jazz Band sa predstaví v rytme hot-jazzu a swingu a vráti vás v čase do doby prvej republiky. O týždeň nato zažijete cestovanie po svete s autormi barokových tancov 18. storočia, ktoré boli ovplyvnené ľudovou hudbou, v podaní súboru Solamente Naturali. 

Philosophy Day (16. novembra)

Pre milovníkov filozofie sme vybrali zaujímavý tip: 8. ročník festivalu Philosophy Day v centre Christiania v Prešove prinesie podnety pre myseľ a ducha. Tento rok sa bude diskutovať v neformálnej atmosfére o téme svet ako fenomén. Pripravené sú verejné prednášky, diskusie, textové semináre, workshopy a sprievodný kultúrny program. Nebude chýbať ani filozofická tombola, swap kníh či kino naslepo. 

Filozofovať s blízkymi môžete aj po tomto podujatí. Napríklad s tými, ktorých máte v skupine O2 Spolu a užívate si spoločne aj väčší balík dát.

NA SKOK – FEST III. (16. – 19. novembra)

V polovici novembra navštívte obec Raslavice v okrese Bardejov, ktorá bude intenzívne žiť divadlom. V dome kultúry sa počas štyroch dní predstavia nielen ochotnícke, ale aj profesionálne divadelné súbory zo Sabinova, Prešova, Kladzian, Košíc, Banskej Štiavnice a Bratislavy. Okrem sedenia v publiku sa môžete zapojit do súťaže v scénickom čítaní a o najlepšom rozprávkarovi rozhodne detské publikum. Návštevou festivalu podporíte aj lokálny divadelný súbor NA SKOK o.z., ktorý v premiére uvedie najnovšiu inscenáciu Mária Stuart. 

Košický kraj

Filmový klub Silencio (1., 15., 29. novembra)

Košické kino Úsmev predstavuje filmový klub Silencio. Vďaka nemu môžete zažiť projekcie filmových klasík obohatené o odborný úvod a priestor na diskusiu po premietaní. V klube sa stretávajú každú druhú stredu o 19.19 h vo veľkej sále, treba sa však vopred zaregistrovať. V novembri v klube pokračujú  cyklom Režisérske portréty: Christopher Nolan, tak si príďte na veľkom plátne vychutnať kvalitné snímky ako Počiatok, Interstellar či Tenet.  

Zbierka pre útulky v Kulturparku (3. – 4. novembra)

Budova November v Kulturparku na Bielom námestí v Košiciach otvorí svoje brány prvý novembrový piatok popoludní a v sobotu dopoludnia, aby zorganizovala zbierku pre sedem útulkov. Môžete sa tešiť na skvelú tombolu so zaujímavými cenami, pričom peniaze budú prerozdelené medzi jednotlivé útulky. Môžete doniesť aj konkrétne veci, napr. krmivo pre psy a mačky, misky, obojky, vodítka, plachty, deky a všeličo možné pre zvieratá, čo by im mohlo pomôcť a spríjemniť pobyt v útulku. 

Rok na Gemeri (22. – 25. novembra)

Milovníkom autentického folklóru odporúčame navštíviť ojedinelý zimný festival zvykov a obyčají na hornom Gemeri. Čakajú na vás tvorivé remeselnícke dielne, tanečné a spevácke domy, koncerty tradičnej, ale aj etno muziky, varenie a pečenie gemerských špecialít, dokonca pokusy o slovenské rekordy v ručnom tkaní „pokrovca“ či ťahaní štrúdle. Program zaručuje nielen skvelú zábavu, ale aj možnosť zažiť genia loci Gemera.


Máte ďalší tip na podujatie alebo milú aktivitu, ktorá sa deje vo vašom okolí? Môžete nám o tom dať vedieť na

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Miesta, kde sa môžete nadýchnuť: 6 tipov na výlet na východnom Slovensku

V záverečnej časti nášho cestovateľského seriálu predstavíme neokukané miesta na východe krajiny, ktoré odporúčame navštíviť.

Vrchy, rozhľadne, doliny, náučné chodníky, ale aj jaskyne, plesá, hrady či cyklotrasy – to všetko sú miesta, kde si dobre oddýchnete aj sa zhlboka nadýchnete do ďalších výziev. Mnohé z nich nie sú úplne známe a poznajú ich najmä lokálni obyvatelia, no oplatí sa ich zažiť. V našom seriáli vám preto poradíme, kam sa vybrať na (netradičný) výlet, tentoraz na východe krajiny.

Aj tieto jedinečné miesta majú pokrytie 5G sieťou, a tak sa na dobrodružných výletoch nestratíte 

Na východe našej krajiny môžete objaviť ozajstné bonbóniky spomedzi prírodných krás aj technických pamiatok. Naplánujte si voľný deň alebo víkend a poďte s nami na návštevu týchto šiestich čarovných lokalít: 

Návrat do stredoveku umožňuje rozhľadňa pri Košiciach

Ak máte radi históriu, odporúčame navštíviť rozhľadňu Čerešenka. Nachádza sa medzi obcami Rozhanovce, Čižatice a Chrastné v lokalite Košice-okolie. Pripomína stredovekú strážnu vežu a jej črty sú jasne viditeľné už z diaľky. 11-metrová kamenná stavba symbolicky stojí pri osamelej čerešni na mieste, kde sa v roku 1312 odohrala rozhanovská bitka, pri ktorej vtedy padlo viac ako 10 000 bojovníkov.

Do rozhľadne sa vchádza bočným otvorom v tvare kríža. Po drevenom schodisku sa dostanete na najvyššie poschodie, odkiaľ sa pozriete na krásnu panorámu Slanských vrchov, údolie rieky Torysa a aj časť Volovských vrchov s Kojšovskou hoľou.

K rozhľadni sa môžete vydať pešo, na bicykli alebo autom. Z najvyššieho bodu poloasfaltovej komunikácie, ktorá spája obce Chrastné a Čižatice, ste do troch minút pešou chôdzou na mieste.

Objavujte pravek v krásnej prírode pri Poprade

Pokiaľ túžite po nerušenom oddychu, zastavte sa v termálnych kúpeľoch v obci Gánovce asi 3 km od mesta Poprad. Pobyt pod Tatrami si môžete spríjemniť aj prechádzkou k miestnym travertínom a unikátnemu gejzíru, ktorý každých 30 minút vystrekuje termálnu vodu. Nachádzajú sa tu aj fotogenické jazierka s bielo-žltými vápnitými usadeninami.

Obec zároveň patrí k jednému z najvýznamnejších paleontologických a archeologických nálezísk na svete. Našiel sa tu odliatok časti lebky neandertálca, v ktorej mal uložený mozog. Originál nálezu je síce v Prahe, jeho príbeh však približuje aj Podtatranské múzeum v Poprade.

Dnes je táto lokalita vďaka miestnym nadšencom upravená a sprístupnená verejnosti vo forme geoparku. Okrem travertínovej kopy tu môžete nájsť makety praľudí, štylizované kostry pravekých zvierat, informačné tabule i možnosť posedenia.

Stopy tradície liehovarníctva na severnom Spiši

V obci Hniezdne, len 5 km západne od Starej Ľubovne, sa nachádza areál Nestville Park, ktorý spája expozíciu liehovarníctva s tradičnými ľudovými remeslami. Výstava sa skladá z troch častí – historickej, modernej a tradičnej, pričom môžete obdivovať aj jeden z najväčších ručne vyrezávaných obrazov v Európe, ktorý je dielom miestnych rezbárov.

V areáli si na svoje prídu aj rodiny s deťmi. Nachádza sa tu čokoládovňa s vonkajším detským ihriskom, remeselný pivovar s reštauráciou i jazdecký areál a farma, kde môžete vidieť život zvierat zblízka a popritom si užiť aj očarujúcu prírodu severného Spiša. V okolí Hniezdneho a Starej Ľubovne nájdete viaceré cyklistické trasy rôznych náročností.

Vo Fričovciach si vyskúšajte jazdu na obrnenom transportéri

Sústredenie, adrenalín a cestu extrémnym terénom, cez ktorý by ste sa nedostali autom ani po vlastných, sľubuje jazda na obrnenom transportéri spoločnosti Bajonet. Netradičný zážitok si môžete vyskúšať v obci Fričovce neďaleko Prešova pod dohľadom skúseného inštruktora. Jazda na upravenom BVP (bojovom vozidle pechoty) zaujme najmä nadšencov, ale aj rodiny s deťmi.

V rámci jazdy môžete preskúmať útroby tohto vojenského dopravného prostriedku alebo sa kochať pohľadom na krajinu zo špeciálne upravených sedačiek na jeho strešnej plošine. Vozidlo váži takmer 13 ton a v teréne dosahuje maximálnu rýchlosť až 40 km/h. Trasu dlhú cca 3 km môže využiť 1 až 16 osôb. Jazdí sa v okolí hospodárskeho družstva vo Fričovciach, a to za každého počasia. Buď sa iba preveziete, alebo si riadenie tohto vozidla za príplatok aj sami vyskúšate.

S technikou 4-7-8 predýchate aj veľký adrenalín či nepohodu

Zažite prírodné divadlo neďaleko Košíc

Necelých 30 kilometrov na juhovýchod od metropoly východu natrafíte na obec Herľany. Okrem kúpeľného oddychu v nej nájdete európsky unikát. Herliansky gejzír je prírodný úkaz aktivovaný ľudskou činnosťou, ktorý strieka už vyše 150 rokov. Za svoj vznik vďačí výstavbe kúpeľov koncom 19. storočia.

K erupcii s výškou až 22 metrov dochádza v intervale 34 až 36 hodín. Jej čas pravidelne uverejňuje obec Herľany na svojom webe. Pokiaľ si chcete toto prírodné predstavenie užiť, odporúčame prísť aspoň hodinu pred uvedeným časom. Samotná erupcia trvá asi len 25 minút.

Vyvoláva ju oxid uhličitý, nie horúca vodná para ako pri klasických horúcich gejzíroch. Herliansky gejzír sa nachádza v prostredí pekného historického parku so vzácnymi drevinami.

Na pozorovanie nočnej oblohy sa vyberte do Slovenského raja

Nie každá obec sa môže pochváliť prírodnou hvezdárňou. Lokalita Ďurkovec, ktorá sa nachádza v katastri obce Spišské Tomášovce, takú atrakciu má. Je to výnimočné miesto (v minulosti známe aj ako Džurkovec alebo Tatran), pretože umožňuje vidieť čistú nočnú oblohu bez svetelného smogu.

V prípade priaznivého počasia možno pomocou ďalekohľadov pozorovať Mesiac, rôzne planéty slnečnej sústavy, niektoré hmloviny, hviezdokopy, dvojhviezdy, ako aj ďalšie kozmické objekty. Nečudo, že sa práve v tejto lokalite konali v 70. rokoch 20. storočia zrazy mladých astronómov z celého Slovenska.

Ako pamiatka zrazov zostali na Ďurkovci pamätné horizontálne slnečné hodiny. Po nočnom pozorovaní si na druhý deň môžete pozrieť aj najkrajší výhľad v Slovenskom raji. Zo Spišských Tomášoviec totiž vedie najjednoduchšia, najkratšia i najmenej namáhavá trasa k legendárnemu Tomášovskému výhľadu. 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac