Miesta, ktoré sa oplatí zažiť s blízkymi: 20 tipov na podujatia po celom Slovensku

Majte prehľad o zaujímavých akciách, na ktorých si môžete počas októbra dobre oddýchnuť.

Slovensko je nielen krajina prírodných krás, ale aj miesto bohatého spoločenského života. V každom regióne nájdeme zaujímavú ponuku z kultúry či športu: vystúpenia, koncerty, filmové festivaly, športové či turistické akcie. Pripravili sme pre vás prehľad tých najzaujímavejších akcií, kam môžete počas októbra vyraziť.

Všetky akcie si dvojnásobne užijete so svojimi blízkymi. Aj väčší balík dát či rýchlejší internet dostanete vo svojej skupine O2 Spolu

Bratislavský kraj

Bratislava v pohybe (2. – 21. októbra)

Ak radi tancujete, choďte sa pozrieť aj na profesionálov, ktorí sa venujú súčasnému tancu. O ich kvalitách sa môžete presvedčiť počas siedmich večerov na podujatí Bratislava v pohybe. Medzinárodný festival súčasného tanca bude od 2. do 21. októbra v hlavnom meste, no vybrané predstavenia domácich aj zahraničných tanečníkov si budete môcť pozrieť aj v Trnave, Banskej Bystrici, Žiline a Košiciach.

Be2Can (11. – 18. októbra)

Chcete sa dostať ku kvalitným filmom, ktoré v bežnej distribúcii chýbajú? V tom prípade  odporúčame ísť na výberovú filmovú prehliadku Be2Can. Vďaka nej si môžete u nás pozrieť všetko to, čo zarezonovalo na prestížnych filmových festivaloch v Berlíne, Benátkach a Cannes. Prehliadka prebieha v kinosálach po celom Slovensku. Nahliadnite do programu svojho obľúbeného kina a pripravte sa na intenzívne filmové zážitky aj fantastickú atmosféru.

Trnavský kraj

Trnavský rínek (14. októbra)

V Trnave si počas októbra môžete užiť jesennú atmosféru, nakúpiť pekné veci a poctivé produkty, pochutnať na dobrom jedle a stretnúť priateľov. Trnavský rínek sa už tradične koná v jarnom a jesennom termíne na Kapitulskej ulici a v jej blízkom okolí.

Moderný mestský trh otvorí tentoraz koncert pesničkára Zabiť Františka. V programe sú aj tvorivé dielne, burza kníh či aktivity pre deti, takže sa na rínku zabaví každý.

Svetlonos na splave (21. októbra)

V sobotu 21. októbra môžete vyraziť na nezvyčajný splav a ukončiť vodácku sezónu na podujatí Svetlonos na splave. Vybrať si môžete jednu z troch riek: dunajské rameno, Malý Dunaj alebo Váh v úseku medzi Jalšovým a Hlohovcom. Svetlonos na splave upúta milovníkov romantiky, rodiny s deťmi a takisto vodákov. Lokálni sprievodcovia účastníkov upozornia na všetko, čo sa oplatí z lode sledovať.

Strašidlá na Smolenickom zámku (28. októbra)

Poslednú októbrovú sobotu Smolenický zámok obsadia strašidlá. Obľúbené rodinné podujatie pre malých aj veľkých divákov nás zavedie k ježibabe z rozprávky o Jankovi a Marienke. Predstavenie trvá približne 60 minút bez prestávky. Podujatie Strašidlá na Smolenickom zámku bude sprevádzané aj skupinou historického šermu Ursus a remeselným trhom.

Trenčiansky kraj

Sám na javisku (11. – 15. októbra)

V Trenčíne tiež zistíte, či vás bude baviť monodráma, čiže divadelné predstavenie jedného herca. 29. ročník festivalu Sám na javisku sa uskutoční v termíne od 11. do 15. októbra v rôznych priestoroch mesta: Klub Lúč (Galéria Vážka), Družba Drama Studio, Galéria M.A. Bazovského, KD Opatová a Piano Club.

Zóna bez peňazí (21. októbra) 

Na tejto akcii rozhodne žiadne peniaze neminiete v Cooltajneri bude Zóna bez peňazí. Táto akcia sa stala vyhľadávanou aktivitou v Považskej Bystrici, kde si podobne ako na swape môže prísť každý vybrať nové veci do svojho šatníka, prípadne len odovzdať to, čo si už neoblečie. Zber šatstva bude deň vopred.

Nitriansky kraj

Hlava v hlave (6. októbra – 16. novembra)

Chcete sa naučiť viac o tom, čo sa skrýva v hlavách vašich ratolestí? Odpoveď prináša najnovšia inscenácia Starého divadla Karola Spišáka v Nitre. Tvorcovia pripravili interaktívnu a zábavno-náučnú prednášku z oblasti hlavológie pre deti od 5 rokov. Má názov Hlava v hlave a premiéru má 6. októbra vo Veľkej sále. No o tom, čo sa skrýva v hlavách detí sa môžete dozvedieť aj počas októbra aj novembra.

4-3-2-1/Katarína Kucbelová (25. októbra)

Netradičné spojenie literatúry a vizuálneho umenia ponúka Nitrianska galéria. V jej priestoroch sa už tradične koná cyklus rozhovorov 4-3-2-1… so súčasnými slovenskými spisovateľmi. 25. októbra sa v rámci neho predstaví etablovaná slovenská autorka Katarína Kucbelová.

Žilinský kraj

Zákon času (10. októbra – 26. novembra)

Ak budete v októbri v Žiline, zastavte sa v Novej synagóge a pozrite si priestorovú filmovú inštaláciu Adely Babanovej Zákon času. Film rozložený na štyri plátna tematizuje naše podvedomie, strachy i sny, ktoré sa vzťahujú k budúcnosti. Otvorenie videoinštalácie a stretnutie s autorkou budú v utorok 10. októbra. Výstava potrvá do 26. novembra.

Pomôžte urobiť priestor pre deti na Stanici a sadiť zeleň (10. – 14. októbra)

Na Stanici Žilina-Záriečie bude od 10. do 14. októbra rušno. Ak máte chuť pomôcť, pridajte sa k tvorbe novej plochy pre deti aj vynoveného parku pod Rondelom. Pri práci sa uplatní upcyklovanie, recyklovanie, D.I.Y., komunitný prístup aj napojenie ekológie na kultúru, umenie a architektúru. Zároveň budú prebiehať diskusie a workshopy so zaujímavými ľuďmi zo Slovenska aj expertmi z celej Európy.

Stopy – divadlo v korunách stromov a výlet za zážitkom (14. októbra)

Stanica Žilina-Záriečie pozýva prechádzku lesom a divadelný zážitok v jednom. Nemecký performer Jacob Jautz vás v krajine vtiahne do príbehu, ktorý skúma prepojenie ľudí a ich okolia. Jacob využíva stromolezecké techniky z arboristiky, prepája ich s prvkami súčasného tanca a cirkusu, vďaka čomu sa les a stromy stávajú spolutvorcami pohybu. Predstavenie Stopy bude 14. októbra.

Divadlo alebo kino? S rodinou alebo kamošmi? Aj v skupine O2 sa môžete spojiť s kamošmi či známymi a užívať si tak väčší balík dát.

Banskobystrický kraj

JAMA – 77. ročník Milana Adamčiaka (13. – 14. októbra)

(Ne)festival JAMA je intermediálnym podujatím, ktoré vychádza zo života a tvorby Milana Adamčiaka, jedného z najvýznamnejších experimentálnych umelcov, ktorý žil na okraji spoločnosti v záhradnej chatke v Banskej Belej. Festival si každoročne pripomína jeho nedožité narodeniny a v októbri opäť vytvorí priestor na prezentáciu aktuálneho diania vo vizuálnom, zvukovom a performatívnom umení.

Výstup na vrch Železník (14. októbra)

Pre turistických nadšencov sme vybrali zaujímavý tip – výstup na vrch Železník v Revúckej vrchovine. 6. ročník spoluorganizuje OZ Rákošská cächa. Zraz je 14. októbra o 8.30 h v Rákošskej Bani pred kultúrnym domom. V obci si  môžete pozrieť niekoľko technických pamiatok či expozíciu dejín baníctva gemerského regiónu. Pravdepodobná trasa povedie cez zverník.

Azyl shorts (18. – 21. októbra)

Medzinárodný festival krátkeho filmu Azyl shorts sa už po tretí raz vracia do Banskej Bystrice. Od 18. do 21. októbra sa môžete tešiť na tie najlepšie krátke snímky z prestížnych filmových prehliadok. Uvidíte tiež kurátorsky zostavené „výberovky“ porotcov z krajín V4 v kinosále Múzea SNP či ukrajinskú a iránsku kultúru v Záhrade – Centre nezávislej kultúry.

Prešovský kraj

Balónová fiesta (13. – 15. októbra)

Už ste niekedy videli Tatry z vtáčej perspektívy? Príležitosť na to budete mať na Balónovej fieste, ktorá sa bude konať od 13. do 15. októbra so štartom vo Veľkej Lomnici. Keď sa vzduch napĺňa vzrušením i očakávaním a slnko sa len začína vyťahovať nad obzor, je to vynikajúci čas na nezabudnuteľný let balónom v prostredí čarokrásnej prírody. Pestrofarebné balóny majú v pláne ranné a popoludňajšie lety o 7.00 a 16.00 hod.

Kontexty mesta (20. – 22. októbra)

Do ulíc Prešova sa vracajú umelecké intervencie Kontexty mesta. Od 20. do 22. októbra si budete môcť pozrieť site-specific inštalácie Denisy Sabovikovej, Natálie Šimonovej a Martina Kochana, ktoré vstupujú do verejného priestoru a upozorňujú na zaujímavé siete vzťahov. Súčasťou programu sú komentované prehliadky aj diskusia o umení vo verejnom priestore.

16 dní aktivizmu proti násiliu páchanému na ženách (24. októbra – 10. decembra)

V Prešove sa zapoja do celosvetovej kampane 16 dní aktivizmu proti násiliu páchanému na ženách. Od 23. októbra si môžete pozrieť výstavu Nedomov/Unhome v Krajskej galérii. Súčasťou kampane bude i divadlo, workshop radikálnej výšivky s Kundy crew, Pub Quiz o ženských a spoločenských témach a Rodová čitáreň v spolupráci s kultúrnym centrom Wave.

Košický kraj

Esencia (12. – 14. októbra)

O pár dní nato sa môžete preladiť na tradičnú kultúru. V košickej Kunsthalle bude 12. – 14. októbra festival plný folklóru a tradícií, jediný svojho druhu v kraji. Taká bude Esencia a prinesie programy z regiónov Abova, Gemera, Spiša, Zemplína, ale aj domácich i zahraničných hostí.

Majstrovstvá Slovenska v slam poetry – finále (13. októbra)

Slam poetry je performancia na pomedzí stand-upu a improvizovaného divadla. Má svoje pravidlá, dá sa v nej súťažiť a vrcholom sú Majstrovstvá Slovenska v slame. Finalisti si zmerajú sily v košickej Tabačke 13. októbra. Zabojujú o titul šampióna a miesto na Majstrovstvách Európy v Antverpách. Príďte rozhodnúť už o šiestom majstrovi či majsterke Slovenska v slam poetry a užite si výber z toho najlepšieho, čo slovenská scéna za rok 2023 vyprodukovala.


Máte ďalší tip na podujatie alebo milú aktivitu, ktorá sa deje vo vašom okolí? Môžete nám o tom dať vedieť na .

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Miesta, kde sa môžete nadýchnuť: 6 tipov na výlet na východnom Slovensku

V záverečnej časti nášho cestovateľského seriálu predstavíme neokukané miesta na východe krajiny, ktoré odporúčame navštíviť.

Vrchy, rozhľadne, doliny, náučné chodníky, ale aj jaskyne, plesá, hrady či cyklotrasy – to všetko sú miesta, kde si dobre oddýchnete aj sa zhlboka nadýchnete do ďalších výziev. Mnohé z nich nie sú úplne známe a poznajú ich najmä lokálni obyvatelia, no oplatí sa ich zažiť. V našom seriáli vám preto poradíme, kam sa vybrať na (netradičný) výlet, tentoraz na východe krajiny.

Aj tieto jedinečné miesta majú pokrytie 5G sieťou, a tak sa na dobrodružných výletoch nestratíte 

Na východe našej krajiny môžete objaviť ozajstné bonbóniky spomedzi prírodných krás aj technických pamiatok. Naplánujte si voľný deň alebo víkend a poďte s nami na návštevu týchto šiestich čarovných lokalít: 

Návrat do stredoveku umožňuje rozhľadňa pri Košiciach

Ak máte radi históriu, odporúčame navštíviť rozhľadňu Čerešenka. Nachádza sa medzi obcami Rozhanovce, Čižatice a Chrastné v lokalite Košice-okolie. Pripomína stredovekú strážnu vežu a jej črty sú jasne viditeľné už z diaľky. 11-metrová kamenná stavba symbolicky stojí pri osamelej čerešni na mieste, kde sa v roku 1312 odohrala rozhanovská bitka, pri ktorej vtedy padlo viac ako 10 000 bojovníkov.

Do rozhľadne sa vchádza bočným otvorom v tvare kríža. Po drevenom schodisku sa dostanete na najvyššie poschodie, odkiaľ sa pozriete na krásnu panorámu Slanských vrchov, údolie rieky Torysa a aj časť Volovských vrchov s Kojšovskou hoľou.

K rozhľadni sa môžete vydať pešo, na bicykli alebo autom. Z najvyššieho bodu poloasfaltovej komunikácie, ktorá spája obce Chrastné a Čižatice, ste do troch minút pešou chôdzou na mieste.

Objavujte pravek v krásnej prírode pri Poprade

Pokiaľ túžite po nerušenom oddychu, zastavte sa v termálnych kúpeľoch v obci Gánovce asi 3 km od mesta Poprad. Pobyt pod Tatrami si môžete spríjemniť aj prechádzkou k miestnym travertínom a unikátnemu gejzíru, ktorý každých 30 minút vystrekuje termálnu vodu. Nachádzajú sa tu aj fotogenické jazierka s bielo-žltými vápnitými usadeninami.

Obec zároveň patrí k jednému z najvýznamnejších paleontologických a archeologických nálezísk na svete. Našiel sa tu odliatok časti lebky neandertálca, v ktorej mal uložený mozog. Originál nálezu je síce v Prahe, jeho príbeh však približuje aj Podtatranské múzeum v Poprade.

Dnes je táto lokalita vďaka miestnym nadšencom upravená a sprístupnená verejnosti vo forme geoparku. Okrem travertínovej kopy tu môžete nájsť makety praľudí, štylizované kostry pravekých zvierat, informačné tabule i možnosť posedenia.

Stopy tradície liehovarníctva na severnom Spiši

V obci Hniezdne, len 5 km západne od Starej Ľubovne, sa nachádza areál Nestville Park, ktorý spája expozíciu liehovarníctva s tradičnými ľudovými remeslami. Výstava sa skladá z troch častí – historickej, modernej a tradičnej, pričom môžete obdivovať aj jeden z najväčších ručne vyrezávaných obrazov v Európe, ktorý je dielom miestnych rezbárov.

V areáli si na svoje prídu aj rodiny s deťmi. Nachádza sa tu čokoládovňa s vonkajším detským ihriskom, remeselný pivovar s reštauráciou i jazdecký areál a farma, kde môžete vidieť život zvierat zblízka a popritom si užiť aj očarujúcu prírodu severného Spiša. V okolí Hniezdneho a Starej Ľubovne nájdete viaceré cyklistické trasy rôznych náročností.

Vo Fričovciach si vyskúšajte jazdu na obrnenom transportéri

Sústredenie, adrenalín a cestu extrémnym terénom, cez ktorý by ste sa nedostali autom ani po vlastných, sľubuje jazda na obrnenom transportéri spoločnosti Bajonet. Netradičný zážitok si môžete vyskúšať v obci Fričovce neďaleko Prešova pod dohľadom skúseného inštruktora. Jazda na upravenom BVP (bojovom vozidle pechoty) zaujme najmä nadšencov, ale aj rodiny s deťmi.

V rámci jazdy môžete preskúmať útroby tohto vojenského dopravného prostriedku alebo sa kochať pohľadom na krajinu zo špeciálne upravených sedačiek na jeho strešnej plošine. Vozidlo váži takmer 13 ton a v teréne dosahuje maximálnu rýchlosť až 40 km/h. Trasu dlhú cca 3 km môže využiť 1 až 16 osôb. Jazdí sa v okolí hospodárskeho družstva vo Fričovciach, a to za každého počasia. Buď sa iba preveziete, alebo si riadenie tohto vozidla za príplatok aj sami vyskúšate.

S technikou 4-7-8 predýchate aj veľký adrenalín či nepohodu

Zažite prírodné divadlo neďaleko Košíc

Necelých 30 kilometrov na juhovýchod od metropoly východu natrafíte na obec Herľany. Okrem kúpeľného oddychu v nej nájdete európsky unikát. Herliansky gejzír je prírodný úkaz aktivovaný ľudskou činnosťou, ktorý strieka už vyše 150 rokov. Za svoj vznik vďačí výstavbe kúpeľov koncom 19. storočia.

K erupcii s výškou až 22 metrov dochádza v intervale 34 až 36 hodín. Jej čas pravidelne uverejňuje obec Herľany na svojom webe. Pokiaľ si chcete toto prírodné predstavenie užiť, odporúčame prísť aspoň hodinu pred uvedeným časom. Samotná erupcia trvá asi len 25 minút.

Vyvoláva ju oxid uhličitý, nie horúca vodná para ako pri klasických horúcich gejzíroch. Herliansky gejzír sa nachádza v prostredí pekného historického parku so vzácnymi drevinami.

Na pozorovanie nočnej oblohy sa vyberte do Slovenského raja

Nie každá obec sa môže pochváliť prírodnou hvezdárňou. Lokalita Ďurkovec, ktorá sa nachádza v katastri obce Spišské Tomášovce, takú atrakciu má. Je to výnimočné miesto (v minulosti známe aj ako Džurkovec alebo Tatran), pretože umožňuje vidieť čistú nočnú oblohu bez svetelného smogu.

V prípade priaznivého počasia možno pomocou ďalekohľadov pozorovať Mesiac, rôzne planéty slnečnej sústavy, niektoré hmloviny, hviezdokopy, dvojhviezdy, ako aj ďalšie kozmické objekty. Nečudo, že sa práve v tejto lokalite konali v 70. rokoch 20. storočia zrazy mladých astronómov z celého Slovenska.

Ako pamiatka zrazov zostali na Ďurkovci pamätné horizontálne slnečné hodiny. Po nočnom pozorovaní si na druhý deň môžete pozrieť aj najkrajší výhľad v Slovenskom raji. Zo Spišských Tomášoviec totiž vedie najjednoduchšia, najkratšia i najmenej namáhavá trasa k legendárnemu Tomášovskému výhľadu. 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac