Miesta, ktoré sa oplatí zažiť s blízkymi: 20 tipov na podujatia po celom Slovensku

Majte prehľad o zaujímavých akciách, na ktorých si môžete počas októbra dobre oddýchnuť.

Slovensko je nielen krajina prírodných krás, ale aj miesto bohatého spoločenského života. V každom regióne nájdeme zaujímavú ponuku z kultúry či športu: vystúpenia, koncerty, filmové festivaly, športové či turistické akcie. Pripravili sme pre vás prehľad tých najzaujímavejších akcií, kam môžete počas októbra vyraziť.

Všetky akcie si dvojnásobne užijete so svojimi blízkymi. Aj väčší balík dát či rýchlejší internet dostanete vo svojej skupine O2 Spolu

Bratislavský kraj

Bratislava v pohybe (2. – 21. októbra)

Ak radi tancujete, choďte sa pozrieť aj na profesionálov, ktorí sa venujú súčasnému tancu. O ich kvalitách sa môžete presvedčiť počas siedmich večerov na podujatí Bratislava v pohybe. Medzinárodný festival súčasného tanca bude od 2. do 21. októbra v hlavnom meste, no vybrané predstavenia domácich aj zahraničných tanečníkov si budete môcť pozrieť aj v Trnave, Banskej Bystrici, Žiline a Košiciach.

Be2Can (11. – 18. októbra)

Chcete sa dostať ku kvalitným filmom, ktoré v bežnej distribúcii chýbajú? V tom prípade  odporúčame ísť na výberovú filmovú prehliadku Be2Can. Vďaka nej si môžete u nás pozrieť všetko to, čo zarezonovalo na prestížnych filmových festivaloch v Berlíne, Benátkach a Cannes. Prehliadka prebieha v kinosálach po celom Slovensku. Nahliadnite do programu svojho obľúbeného kina a pripravte sa na intenzívne filmové zážitky aj fantastickú atmosféru.

Trnavský kraj

Trnavský rínek (14. októbra)

V Trnave si počas októbra môžete užiť jesennú atmosféru, nakúpiť pekné veci a poctivé produkty, pochutnať na dobrom jedle a stretnúť priateľov. Trnavský rínek sa už tradične koná v jarnom a jesennom termíne na Kapitulskej ulici a v jej blízkom okolí.

Moderný mestský trh otvorí tentoraz koncert pesničkára Zabiť Františka. V programe sú aj tvorivé dielne, burza kníh či aktivity pre deti, takže sa na rínku zabaví každý.

Svetlonos na splave (21. októbra)

V sobotu 21. októbra môžete vyraziť na nezvyčajný splav a ukončiť vodácku sezónu na podujatí Svetlonos na splave. Vybrať si môžete jednu z troch riek: dunajské rameno, Malý Dunaj alebo Váh v úseku medzi Jalšovým a Hlohovcom. Svetlonos na splave upúta milovníkov romantiky, rodiny s deťmi a takisto vodákov. Lokálni sprievodcovia účastníkov upozornia na všetko, čo sa oplatí z lode sledovať.

Strašidlá na Smolenickom zámku (28. októbra)

Poslednú októbrovú sobotu Smolenický zámok obsadia strašidlá. Obľúbené rodinné podujatie pre malých aj veľkých divákov nás zavedie k ježibabe z rozprávky o Jankovi a Marienke. Predstavenie trvá približne 60 minút bez prestávky. Podujatie Strašidlá na Smolenickom zámku bude sprevádzané aj skupinou historického šermu Ursus a remeselným trhom.

Trenčiansky kraj

Sám na javisku (11. – 15. októbra)

V Trenčíne tiež zistíte, či vás bude baviť monodráma, čiže divadelné predstavenie jedného herca. 29. ročník festivalu Sám na javisku sa uskutoční v termíne od 11. do 15. októbra v rôznych priestoroch mesta: Klub Lúč (Galéria Vážka), Družba Drama Studio, Galéria M.A. Bazovského, KD Opatová a Piano Club.

Zóna bez peňazí (21. októbra) 

Na tejto akcii rozhodne žiadne peniaze neminiete v Cooltajneri bude Zóna bez peňazí. Táto akcia sa stala vyhľadávanou aktivitou v Považskej Bystrici, kde si podobne ako na swape môže prísť každý vybrať nové veci do svojho šatníka, prípadne len odovzdať to, čo si už neoblečie. Zber šatstva bude deň vopred.

Nitriansky kraj

Hlava v hlave (6. októbra – 16. novembra)

Chcete sa naučiť viac o tom, čo sa skrýva v hlavách vašich ratolestí? Odpoveď prináša najnovšia inscenácia Starého divadla Karola Spišáka v Nitre. Tvorcovia pripravili interaktívnu a zábavno-náučnú prednášku z oblasti hlavológie pre deti od 5 rokov. Má názov Hlava v hlave a premiéru má 6. októbra vo Veľkej sále. No o tom, čo sa skrýva v hlavách detí sa môžete dozvedieť aj počas októbra aj novembra.

4-3-2-1/Katarína Kucbelová (25. októbra)

Netradičné spojenie literatúry a vizuálneho umenia ponúka Nitrianska galéria. V jej priestoroch sa už tradične koná cyklus rozhovorov 4-3-2-1… so súčasnými slovenskými spisovateľmi. 25. októbra sa v rámci neho predstaví etablovaná slovenská autorka Katarína Kucbelová.

Žilinský kraj

Zákon času (10. októbra – 26. novembra)

Ak budete v októbri v Žiline, zastavte sa v Novej synagóge a pozrite si priestorovú filmovú inštaláciu Adely Babanovej Zákon času. Film rozložený na štyri plátna tematizuje naše podvedomie, strachy i sny, ktoré sa vzťahujú k budúcnosti. Otvorenie videoinštalácie a stretnutie s autorkou budú v utorok 10. októbra. Výstava potrvá do 26. novembra.

Pomôžte urobiť priestor pre deti na Stanici a sadiť zeleň (10. – 14. októbra)

Na Stanici Žilina-Záriečie bude od 10. do 14. októbra rušno. Ak máte chuť pomôcť, pridajte sa k tvorbe novej plochy pre deti aj vynoveného parku pod Rondelom. Pri práci sa uplatní upcyklovanie, recyklovanie, D.I.Y., komunitný prístup aj napojenie ekológie na kultúru, umenie a architektúru. Zároveň budú prebiehať diskusie a workshopy so zaujímavými ľuďmi zo Slovenska aj expertmi z celej Európy.

Stopy – divadlo v korunách stromov a výlet za zážitkom (14. októbra)

Stanica Žilina-Záriečie pozýva prechádzku lesom a divadelný zážitok v jednom. Nemecký performer Jacob Jautz vás v krajine vtiahne do príbehu, ktorý skúma prepojenie ľudí a ich okolia. Jacob využíva stromolezecké techniky z arboristiky, prepája ich s prvkami súčasného tanca a cirkusu, vďaka čomu sa les a stromy stávajú spolutvorcami pohybu. Predstavenie Stopy bude 14. októbra.

Divadlo alebo kino? S rodinou alebo kamošmi? Aj v skupine O2 sa môžete spojiť s kamošmi či známymi a užívať si tak väčší balík dát.

Banskobystrický kraj

JAMA – 77. ročník Milana Adamčiaka (13. – 14. októbra)

(Ne)festival JAMA je intermediálnym podujatím, ktoré vychádza zo života a tvorby Milana Adamčiaka, jedného z najvýznamnejších experimentálnych umelcov, ktorý žil na okraji spoločnosti v záhradnej chatke v Banskej Belej. Festival si každoročne pripomína jeho nedožité narodeniny a v októbri opäť vytvorí priestor na prezentáciu aktuálneho diania vo vizuálnom, zvukovom a performatívnom umení.

Výstup na vrch Železník (14. októbra)

Pre turistických nadšencov sme vybrali zaujímavý tip – výstup na vrch Železník v Revúckej vrchovine. 6. ročník spoluorganizuje OZ Rákošská cächa. Zraz je 14. októbra o 8.30 h v Rákošskej Bani pred kultúrnym domom. V obci si  môžete pozrieť niekoľko technických pamiatok či expozíciu dejín baníctva gemerského regiónu. Pravdepodobná trasa povedie cez zverník.

Azyl shorts (18. – 21. októbra)

Medzinárodný festival krátkeho filmu Azyl shorts sa už po tretí raz vracia do Banskej Bystrice. Od 18. do 21. októbra sa môžete tešiť na tie najlepšie krátke snímky z prestížnych filmových prehliadok. Uvidíte tiež kurátorsky zostavené „výberovky“ porotcov z krajín V4 v kinosále Múzea SNP či ukrajinskú a iránsku kultúru v Záhrade – Centre nezávislej kultúry.

Prešovský kraj

Balónová fiesta (13. – 15. októbra)

Už ste niekedy videli Tatry z vtáčej perspektívy? Príležitosť na to budete mať na Balónovej fieste, ktorá sa bude konať od 13. do 15. októbra so štartom vo Veľkej Lomnici. Keď sa vzduch napĺňa vzrušením i očakávaním a slnko sa len začína vyťahovať nad obzor, je to vynikajúci čas na nezabudnuteľný let balónom v prostredí čarokrásnej prírody. Pestrofarebné balóny majú v pláne ranné a popoludňajšie lety o 7.00 a 16.00 hod.

Kontexty mesta (20. – 22. októbra)

Do ulíc Prešova sa vracajú umelecké intervencie Kontexty mesta. Od 20. do 22. októbra si budete môcť pozrieť site-specific inštalácie Denisy Sabovikovej, Natálie Šimonovej a Martina Kochana, ktoré vstupujú do verejného priestoru a upozorňujú na zaujímavé siete vzťahov. Súčasťou programu sú komentované prehliadky aj diskusia o umení vo verejnom priestore.

16 dní aktivizmu proti násiliu páchanému na ženách (24. októbra – 10. decembra)

V Prešove sa zapoja do celosvetovej kampane 16 dní aktivizmu proti násiliu páchanému na ženách. Od 23. októbra si môžete pozrieť výstavu Nedomov/Unhome v Krajskej galérii. Súčasťou kampane bude i divadlo, workshop radikálnej výšivky s Kundy crew, Pub Quiz o ženských a spoločenských témach a Rodová čitáreň v spolupráci s kultúrnym centrom Wave.

Košický kraj

Esencia (12. – 14. októbra)

O pár dní nato sa môžete preladiť na tradičnú kultúru. V košickej Kunsthalle bude 12. – 14. októbra festival plný folklóru a tradícií, jediný svojho druhu v kraji. Taká bude Esencia a prinesie programy z regiónov Abova, Gemera, Spiša, Zemplína, ale aj domácich i zahraničných hostí.

Majstrovstvá Slovenska v slam poetry – finále (13. októbra)

Slam poetry je performancia na pomedzí stand-upu a improvizovaného divadla. Má svoje pravidlá, dá sa v nej súťažiť a vrcholom sú Majstrovstvá Slovenska v slame. Finalisti si zmerajú sily v košickej Tabačke 13. októbra. Zabojujú o titul šampióna a miesto na Majstrovstvách Európy v Antverpách. Príďte rozhodnúť už o šiestom majstrovi či majsterke Slovenska v slam poetry a užite si výber z toho najlepšieho, čo slovenská scéna za rok 2023 vyprodukovala.


Máte ďalší tip na podujatie alebo milú aktivitu, ktorá sa deje vo vašom okolí? Môžete nám o tom dať vedieť na .

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Miesta, kde sa môžete nadýchnuť: 6 tipov na výlet na východnom Slovensku

V záverečnej časti nášho cestovateľského seriálu predstavíme neokukané miesta na východe krajiny, ktoré odporúčame navštíviť.

Vrchy, rozhľadne, doliny, náučné chodníky, ale aj jaskyne, plesá, hrady či cyklotrasy – to všetko sú miesta, kde si dobre oddýchnete aj sa zhlboka nadýchnete do ďalších výziev. Mnohé z nich nie sú úplne známe a poznajú ich najmä lokálni obyvatelia, no oplatí sa ich zažiť. V našom seriáli vám preto poradíme, kam sa vybrať na (netradičný) výlet, tentoraz na východe krajiny.

Aj tieto jedinečné miesta majú pokrytie 5G sieťou, a tak sa na dobrodružných výletoch nestratíte 

Na východe našej krajiny môžete objaviť ozajstné bonbóniky spomedzi prírodných krás aj technických pamiatok. Naplánujte si voľný deň alebo víkend a poďte s nami na návštevu týchto šiestich čarovných lokalít: 

Návrat do stredoveku umožňuje rozhľadňa pri Košiciach

Ak máte radi históriu, odporúčame navštíviť rozhľadňu Čerešenka. Nachádza sa medzi obcami Rozhanovce, Čižatice a Chrastné v lokalite Košice-okolie. Pripomína stredovekú strážnu vežu a jej črty sú jasne viditeľné už z diaľky. 11-metrová kamenná stavba symbolicky stojí pri osamelej čerešni na mieste, kde sa v roku 1312 odohrala rozhanovská bitka, pri ktorej vtedy padlo viac ako 10 000 bojovníkov.

Do rozhľadne sa vchádza bočným otvorom v tvare kríža. Po drevenom schodisku sa dostanete na najvyššie poschodie, odkiaľ sa pozriete na krásnu panorámu Slanských vrchov, údolie rieky Torysa a aj časť Volovských vrchov s Kojšovskou hoľou.

K rozhľadni sa môžete vydať pešo, na bicykli alebo autom. Z najvyššieho bodu poloasfaltovej komunikácie, ktorá spája obce Chrastné a Čižatice, ste do troch minút pešou chôdzou na mieste.

Objavujte pravek v krásnej prírode pri Poprade

Pokiaľ túžite po nerušenom oddychu, zastavte sa v termálnych kúpeľoch v obci Gánovce asi 3 km od mesta Poprad. Pobyt pod Tatrami si môžete spríjemniť aj prechádzkou k miestnym travertínom a unikátnemu gejzíru, ktorý každých 30 minút vystrekuje termálnu vodu. Nachádzajú sa tu aj fotogenické jazierka s bielo-žltými vápnitými usadeninami.

Obec zároveň patrí k jednému z najvýznamnejších paleontologických a archeologických nálezísk na svete. Našiel sa tu odliatok časti lebky neandertálca, v ktorej mal uložený mozog. Originál nálezu je síce v Prahe, jeho príbeh však približuje aj Podtatranské múzeum v Poprade.

Dnes je táto lokalita vďaka miestnym nadšencom upravená a sprístupnená verejnosti vo forme geoparku. Okrem travertínovej kopy tu môžete nájsť makety praľudí, štylizované kostry pravekých zvierat, informačné tabule i možnosť posedenia.

Stopy tradície liehovarníctva na severnom Spiši

V obci Hniezdne, len 5 km západne od Starej Ľubovne, sa nachádza areál Nestville Park, ktorý spája expozíciu liehovarníctva s tradičnými ľudovými remeslami. Výstava sa skladá z troch častí – historickej, modernej a tradičnej, pričom môžete obdivovať aj jeden z najväčších ručne vyrezávaných obrazov v Európe, ktorý je dielom miestnych rezbárov.

V areáli si na svoje prídu aj rodiny s deťmi. Nachádza sa tu čokoládovňa s vonkajším detským ihriskom, remeselný pivovar s reštauráciou i jazdecký areál a farma, kde môžete vidieť život zvierat zblízka a popritom si užiť aj očarujúcu prírodu severného Spiša. V okolí Hniezdneho a Starej Ľubovne nájdete viaceré cyklistické trasy rôznych náročností.

Vo Fričovciach si vyskúšajte jazdu na obrnenom transportéri

Sústredenie, adrenalín a cestu extrémnym terénom, cez ktorý by ste sa nedostali autom ani po vlastných, sľubuje jazda na obrnenom transportéri spoločnosti Bajonet. Netradičný zážitok si môžete vyskúšať v obci Fričovce neďaleko Prešova pod dohľadom skúseného inštruktora. Jazda na upravenom BVP (bojovom vozidle pechoty) zaujme najmä nadšencov, ale aj rodiny s deťmi.

V rámci jazdy môžete preskúmať útroby tohto vojenského dopravného prostriedku alebo sa kochať pohľadom na krajinu zo špeciálne upravených sedačiek na jeho strešnej plošine. Vozidlo váži takmer 13 ton a v teréne dosahuje maximálnu rýchlosť až 40 km/h. Trasu dlhú cca 3 km môže využiť 1 až 16 osôb. Jazdí sa v okolí hospodárskeho družstva vo Fričovciach, a to za každého počasia. Buď sa iba preveziete, alebo si riadenie tohto vozidla za príplatok aj sami vyskúšate.

S technikou 4-7-8 predýchate aj veľký adrenalín či nepohodu

Zažite prírodné divadlo neďaleko Košíc

Necelých 30 kilometrov na juhovýchod od metropoly východu natrafíte na obec Herľany. Okrem kúpeľného oddychu v nej nájdete európsky unikát. Herliansky gejzír je prírodný úkaz aktivovaný ľudskou činnosťou, ktorý strieka už vyše 150 rokov. Za svoj vznik vďačí výstavbe kúpeľov koncom 19. storočia.

K erupcii s výškou až 22 metrov dochádza v intervale 34 až 36 hodín. Jej čas pravidelne uverejňuje obec Herľany na svojom webe. Pokiaľ si chcete toto prírodné predstavenie užiť, odporúčame prísť aspoň hodinu pred uvedeným časom. Samotná erupcia trvá asi len 25 minút.

Vyvoláva ju oxid uhličitý, nie horúca vodná para ako pri klasických horúcich gejzíroch. Herliansky gejzír sa nachádza v prostredí pekného historického parku so vzácnymi drevinami.

Na pozorovanie nočnej oblohy sa vyberte do Slovenského raja

Nie každá obec sa môže pochváliť prírodnou hvezdárňou. Lokalita Ďurkovec, ktorá sa nachádza v katastri obce Spišské Tomášovce, takú atrakciu má. Je to výnimočné miesto (v minulosti známe aj ako Džurkovec alebo Tatran), pretože umožňuje vidieť čistú nočnú oblohu bez svetelného smogu.

V prípade priaznivého počasia možno pomocou ďalekohľadov pozorovať Mesiac, rôzne planéty slnečnej sústavy, niektoré hmloviny, hviezdokopy, dvojhviezdy, ako aj ďalšie kozmické objekty. Nečudo, že sa práve v tejto lokalite konali v 70. rokoch 20. storočia zrazy mladých astronómov z celého Slovenska.

Ako pamiatka zrazov zostali na Ďurkovci pamätné horizontálne slnečné hodiny. Po nočnom pozorovaní si na druhý deň môžete pozrieť aj najkrajší výhľad v Slovenskom raji. Zo Spišských Tomášoviec totiž vedie najjednoduchšia, najkratšia i najmenej namáhavá trasa k legendárnemu Tomášovskému výhľadu. 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac