Mimozemšťania, klimatické zmeny aj inšpiratívne ženy vo vede: 7 tipov na zaujímavé vedecké články

Dá sa schudnúť podľa vedy? Poslali by ste odpoveď na mimozemský signál? Čo robil slovenský vedec na Antarktíde?

Vedecká rubrika denníka SME pravidelne prináša informácie zo sveta slovenskej aj zahraničnej vedy. Okrem osvety o najnovších objavoch, technológiách a vedeckých pokrokoch ponúka aj zaujímavé príbehy vedcov. Pripravili sme pre vás tipy na texty, ktoré by ste si nemali dať ujsť. Ak chcete mať neobmedzený prístup ku všetkým článkom, môžete si aplikáciu SME.sk s predplatným aktivovať ako súčasť svojho nového O2 SMART Paušálu.

Čítajte SME.sk cez O2. Súčasťou vášho O2 SMART Paušálu môže byť predplatné tejto spravodajskej aplikácie. Chcem vedieť viac

Zabudnite na katastrofické filmy, sú len slabý odvar našej možnej budúcnosti

Oceán pri Berlíne a púšť pri Dunaji. Aj tak môže vyzerať budúcnosť, ak sa planéta oteplí o 4 °C. Dôležitý komentár zástupcu šéfredaktorky denníka SME Jakuba Fila rozoberá klimatické zmeny a dystopické scenáre na základe vedeckých predpovedí a odborných štúdií.

Foto: Unsplash

Riaditeľ SETI: Ak nájdeme mimozemšťanov, budú to inteligentné stroje

Odlišnú víziu budúcnosti rozoberá riaditeľ SETI inštitútu, ktorý sa venuje pátraniu po mimozemskom živote. Seth Shostak v rozhovore prezrádza, čo by sa stalo, keby našli signál od mimozemskej civilizácie, aj prečo môže byť nebezpečné vysielať podobné signály zo Zeme.

Farmakologička: Srdce sa môže zlomiť z veľkého smútku aj futbalu

Príbehy inšpiratívnych vedcov sú skvelým spôsobom, ako informovať o komplexnejších a menej populárnych témach. V denníku SME dostávajú pravidelne priestor aj slovenskí odborníci. Odporúčame napríklad seriál Renáty Zelnej Ženy vo vede, v ktorom nájdete aj rozhovor s farmakologičkou Adrianou Adameovou.

Foto: Jozef Jakubčo/SME

Chcete schudnúť? Veda radí, aby ste si založili denník. Poradíme, ako ho viesť

Veda sa nemusí týkať iba vzdialených planét a náročných konceptov. Nové vedecké poznatky nám často môžu pomôcť zlepšiť sa aj v každodenných aktivitách alebo vyriešiť problémy, ktoré sa nás bezprostredne dotýkajú. Napríklad radami, ako si viesť stravovací denník a zlepšiť nezdravé návyky.

Čo prináša SME.sk cez O2 SMART Paušál

SME.sk je najčítanejším spravodajským médiom na Slovensku, ktoré pravidelne číta takmer dva a pol milióna ľudí.

V aplikácii SME.sk nájdete všetky aktuálne správy z domova aj zo sveta, politické komentáre, magazínový obsah o vede, kultúre či zdraví, ale aj podcasty, videá, zaujímavé rozhovory a novinky z vášho regiónu. Vďaka notifikáciám budete mať vždy prehľad o najdôležitejších správach a udalostiach. Aplikáciu SME.sk si teraz môžete ako prémiovú službu aktivovať v rámci svojho O2 SMART Paušálu.

Člen arktickej expedície: Hľadáme aj látky proti rakovine

Fyziológ rastlín Martin Bačkor hľadá rastliny, ktoré dokážu prežiť aj v tých najextrémnejších podmienkach. V roku 2018 sa preto vydal na expedíciu na arktické Špicbergy, odkiaľ pravidelne písal články o svojich zážitkoch. V prvom z nich sa dozviete, čo išiel skúmať aj prečo musel byť počas misie stále ozbrojený.

Foto: Martin Bačkor/SME

Bohyne, vesmír a farby: Príbehy, ktoré skrývajú chemické prvky

Zaujímavé príbehy neskrývajú iba ľudia, ale často aj vedecké reálie, ktoré považujeme za samozrejmosť. Periodickú tabuľku prvkov všetci poznáme od základnej školy, ale vedeli ste, že názvy prvkov sú kolekciou významných miest, slávnych vedcov aj odkazov na mytológiu? Tento článok odporúčame nielen milovníkom vedy, ale aj fanúšikom vedomostných súťaží.

Sledujte YouTube cez O2. Vybrali sme pre vás 9 videí, ktoré vás utvrdia v tom, že Slovensko je krásna krajina. Chcem si pozrieť

Samá chyba a predsa úspech: ako dokázali Einsteinovu teóriu

Ak vás fascinuje vesmír, prídete si v SME na svoje. Okrem najnovších správ z aktuálnych pozorovaní a kozmických misií si pri čítaní článkov osviežite, resp. osvojíte aj základné poznatky z oblasti astrofyziky a kozmológie. Určite nevynechajte text, ktorý vznikol k stému výročiu Einsteinovej teórie relativity.

Foto: Unsplash

Veľká Morava nebola len o sláve a Svätoplukovi, ale aj o zástupoch otrokov

Na záver sa vráťme z vesmíru domov – do našej minulosti. Základom na rozširovanie vlastného poznania je skúmanie rôznych uhľov pohľadu. V tomto prípade autor skúma pravdu o odvrátenom obraze našich dávnych predkov.

Vyberte si svoj O2 SMART Paušál a získajte extra dáta na obľúbené aplikácie. Ak sa rozhodnete pre Zlatý O2 SMART Paušál, získate nielen neobmedzené volania, SMS a MMS a 10 GB dát, ale aj 3 × 10 GB na tri aplikácie podľa vášho výberu. Vybrať si môžete napríklad spravodajskú aplikáciu SME.sk aj s predplatným a k tomu Instagram a Facebook. Viac o nových O2 SMART Paušáloch a ich možnostiach sa dozviete na www.o2.sk.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

5 YouTube kanálov, podľa ktorých si zacvičíte kedykoľvek a kdekoľvek

Chcete sa dostať do formy alebo hľadáte alternatívu k času strávenému vo fitku alebo na hodine jogy? V našom prehľade nájdete YouTube kanály, ktoré vám s tým pomôžu.

Na YouTube si každý môže nájsť trénera, ktorý mu bude vyhovovať – od cvičiteľov fitnes prekypujúcich energiou cez inštruktorov jogy vyžarujúcich vyrovnanosť až po drsných street workouterov. Prinášame prehľad kanálov, kde nájdu niečo pre seba začiatočníci aj skúsení športovci. 

Sledujte YouTube cez O2. Súčasťou vášho O2 SMART Paušálu môže byť 10 GB extra dát na používanie tejto appky. Chcem vedieť viac

Ak neviete po anglicky, môžete si vybrať z ponuky slovenských a českých youtuberov, ktorí prinášajú obsah na svetovej úrovni.

Predtým, ako začnete cvičiť sami podľa videí, odporúčame absolvovať aspoň zopár hodín s certifikovaným trénerom, inštruktorom alebo fyzioterapeutom. Naučí vás vnímať svoje telo a cvičiť tak, aby ste zapájali správne svaly. Je to dôležité najmä preto, aby ste si nespôsobili zbytočné zranenia, ktoré by vás na ceste za lepšou kondíciou zbytočne vrátili o niekoľko krokov späť.

FitLady Jen
pohyb a zdravý životný štýl

Mladá slovenská blogerka Jennifer Mendozová je certifikovanou fitnes trénerkou 1. stupňa. Miluje pohyb a zdravý životný štýl. Väčšinu videí natáča priamo vo svojej obývačke pred gaučom. Na jej programy nepotrebujete žiadne špeciálne pomôcky, pretože pri cvičení pracuje s vlastnou hmotnosťou .

Na kanáli FitLady Jen nájdete kompletné fitnes videá od HIIT tréningu cez posilňovanie jednotlivých partiípo relaxačné cvičenia.

Still on the Way
cvičenie jogy v češtine 

Joga vám pomôže nielen spevniť telo, ale aj odbúrať stres. Česká lektorka Rozália Eliášová z kanálu Still on the Way vás prevedie rôznymi prístupmi k cvičeniu – od rýchlej a energizujúcej power jogy cez cvičenie pre bežcovpo jogu pre zdravý chrbát. Nájdete tu aj kompletné video na cvičenie pre začiatočníkovtipy, ako cvičiť jednotlivé asány.

OFFICIALTHENX
street workout

Street workout je rýchlo sa rozrastajúci trend medzi pouličnými športmi. Na to, aby ste si vybudovali silu a obratnosť, nemusíte chodiť do fitka a pracovať so strojmi a činkami, stačí vám vaše vlastné telo. Cvičiť môžete hocikde – na ulici, v parkoch či na workoutových ihriskách, ktoré už aj u nás „rastú“ ako huby po daždi.

Čítajte Denník N cez O2. Vybrali sme pre vás 9 textov, vďaka ktorým sa nadchnete pre šport. Zistite viac

Chris Heira je pokročilý street workout atlét. Na svojom kanáli ponúka zrozumiteľné rady, ako sa aj úplný začiatočník môže dostať na jeho úroveň. Od zrozumiteľných návodov, ako sa prepracovať k svojmu prvému poriadnemu kliku či ako sa vytiahnuť na tyči, sa môžete prepracovať až k cvičeniu celého tela.

Popsugar Fitness
cvičenie podľa najnovších trendov

Podľa Popsugar Fitness si môže zacvičiť aj začiatočník. Ak vás svet fitnes chytí za srdce, na tomto kanáli nájdete všetky veľké mená a neunikne vám žiaden horúci trend.

Sú tu najrôznejšie druhy cvičení, zoradené podľa druhu a dĺžky, zdravé recepty a veľa ďalšieho obsahu. Z videí si tak môžete vyskladať solídny domáci fitnes plán.

Yoga with Adriene
cvičenie jogy v každej situácii

Herečka a inštruktorka jogy Adriene Mishler sa riadi mottom Nájdite, čo vám robí dobre. Jej upokojujúci prejav vás bude sprevádzať všetkými cvičeniami, či už sú určené pre začiatočníkov, alebo pre pokročilých jogínov.

Adriene ponúka cvičenie v každej situácii. Ak by vám prospela ľahká rozcvička pri kancelárskom stole, potrebujete sa natiahnuť po behu alebo si zacvičiť jogu na dobré ráno, odteraz budete vedieť, na koho sa máte obrátiť.

Vyberte si svoj O2 SMART Paušál a získajte extra dáta na obľúbené aplikácie. Ak sa rozhodnete pre Zlatý O2 SMART Paušál, získate nielen neobmedzené volania, SMS a MMS a 10 GB dát, ale aj 3 × 10 GB na tri aplikácie podľa vášho výberu. Vybrať si môžete napríklad YouTube, Instagram a Facebook. Viac o nových O2 SMART Paušáloch a ich možnostiach sa dozviete na www.o2.sk.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nestrácajte čas a energiu. Týchto 5 smartfónov vás poteší rýchlym nabíjaním

Čítaj viac

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac