Mimozemšťania, klimatické zmeny aj inšpiratívne ženy vo vede: 7 tipov na zaujímavé vedecké články

Dá sa schudnúť podľa vedy? Poslali by ste odpoveď na mimozemský signál? Čo robil slovenský vedec na Antarktíde?

Vedecká rubrika denníka SME pravidelne prináša informácie zo sveta slovenskej aj zahraničnej vedy. Okrem osvety o najnovších objavoch, technológiách a vedeckých pokrokoch ponúka aj zaujímavé príbehy vedcov. Pripravili sme pre vás tipy na texty, ktoré by ste si nemali dať ujsť. Ak chcete mať neobmedzený prístup ku všetkým článkom, môžete si aplikáciu SME.sk s predplatným aktivovať ako súčasť svojho nového O2 SMART Paušálu.

Čítajte SME.sk cez O2. Súčasťou vášho O2 SMART Paušálu môže byť predplatné tejto spravodajskej aplikácie. Chcem vedieť viac

Zabudnite na katastrofické filmy, sú len slabý odvar našej možnej budúcnosti

Oceán pri Berlíne a púšť pri Dunaji. Aj tak môže vyzerať budúcnosť, ak sa planéta oteplí o 4 °C. Dôležitý komentár zástupcu šéfredaktorky denníka SME Jakuba Fila rozoberá klimatické zmeny a dystopické scenáre na základe vedeckých predpovedí a odborných štúdií.

Foto: Unsplash

Riaditeľ SETI: Ak nájdeme mimozemšťanov, budú to inteligentné stroje

Odlišnú víziu budúcnosti rozoberá riaditeľ SETI inštitútu, ktorý sa venuje pátraniu po mimozemskom živote. Seth Shostak v rozhovore prezrádza, čo by sa stalo, keby našli signál od mimozemskej civilizácie, aj prečo môže byť nebezpečné vysielať podobné signály zo Zeme.

Farmakologička: Srdce sa môže zlomiť z veľkého smútku aj futbalu

Príbehy inšpiratívnych vedcov sú skvelým spôsobom, ako informovať o komplexnejších a menej populárnych témach. V denníku SME dostávajú pravidelne priestor aj slovenskí odborníci. Odporúčame napríklad seriál Renáty Zelnej Ženy vo vede, v ktorom nájdete aj rozhovor s farmakologičkou Adrianou Adameovou.

Foto: Jozef Jakubčo/SME

Chcete schudnúť? Veda radí, aby ste si založili denník. Poradíme, ako ho viesť

Veda sa nemusí týkať iba vzdialených planét a náročných konceptov. Nové vedecké poznatky nám často môžu pomôcť zlepšiť sa aj v každodenných aktivitách alebo vyriešiť problémy, ktoré sa nás bezprostredne dotýkajú. Napríklad radami, ako si viesť stravovací denník a zlepšiť nezdravé návyky.

Čo prináša SME.sk cez O2 SMART Paušál

SME.sk je najčítanejším spravodajským médiom na Slovensku, ktoré pravidelne číta takmer dva a pol milióna ľudí.

V aplikácii SME.sk nájdete všetky aktuálne správy z domova aj zo sveta, politické komentáre, magazínový obsah o vede, kultúre či zdraví, ale aj podcasty, videá, zaujímavé rozhovory a novinky z vášho regiónu. Vďaka notifikáciám budete mať vždy prehľad o najdôležitejších správach a udalostiach. Aplikáciu SME.sk si teraz môžete ako prémiovú službu aktivovať v rámci svojho O2 SMART Paušálu.

Člen arktickej expedície: Hľadáme aj látky proti rakovine

Fyziológ rastlín Martin Bačkor hľadá rastliny, ktoré dokážu prežiť aj v tých najextrémnejších podmienkach. V roku 2018 sa preto vydal na expedíciu na arktické Špicbergy, odkiaľ pravidelne písal články o svojich zážitkoch. V prvom z nich sa dozviete, čo išiel skúmať aj prečo musel byť počas misie stále ozbrojený.

Foto: Martin Bačkor/SME

Bohyne, vesmír a farby: Príbehy, ktoré skrývajú chemické prvky

Zaujímavé príbehy neskrývajú iba ľudia, ale často aj vedecké reálie, ktoré považujeme za samozrejmosť. Periodickú tabuľku prvkov všetci poznáme od základnej školy, ale vedeli ste, že názvy prvkov sú kolekciou významných miest, slávnych vedcov aj odkazov na mytológiu? Tento článok odporúčame nielen milovníkom vedy, ale aj fanúšikom vedomostných súťaží.

Sledujte YouTube cez O2. Vybrali sme pre vás 9 videí, ktoré vás utvrdia v tom, že Slovensko je krásna krajina. Chcem si pozrieť

Samá chyba a predsa úspech: ako dokázali Einsteinovu teóriu

Ak vás fascinuje vesmír, prídete si v SME na svoje. Okrem najnovších správ z aktuálnych pozorovaní a kozmických misií si pri čítaní článkov osviežite, resp. osvojíte aj základné poznatky z oblasti astrofyziky a kozmológie. Určite nevynechajte text, ktorý vznikol k stému výročiu Einsteinovej teórie relativity.

Foto: Unsplash

Veľká Morava nebola len o sláve a Svätoplukovi, ale aj o zástupoch otrokov

Na záver sa vráťme z vesmíru domov – do našej minulosti. Základom na rozširovanie vlastného poznania je skúmanie rôznych uhľov pohľadu. V tomto prípade autor skúma pravdu o odvrátenom obraze našich dávnych predkov.

Vyberte si svoj O2 SMART Paušál a získajte extra dáta na obľúbené aplikácie. Ak sa rozhodnete pre Zlatý O2 SMART Paušál, získate nielen neobmedzené volania, SMS a MMS a 10 GB dát, ale aj 3 × 10 GB na tri aplikácie podľa vášho výberu. Vybrať si môžete napríklad spravodajskú aplikáciu SME.sk aj s predplatným a k tomu Instagram a Facebook. Viac o nových O2 SMART Paušáloch a ich možnostiach sa dozviete na www.o2.sk.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Získajte praktické príslušenstvo ako darček: 3 skvelé ponuky od O2

Kúpte si vybrané zariadenia cez O2 E-shop a skvelí pomocníci ako darček môžu byť vaši.

Zvažujete kúpu nového zariadenia alebo vám dosluhuje starý smartfón a prišiel čas vymeniť ho za nový? O2 si pre všetkých nových aj existujúcich zákazníkov pripravilo špeciálne ponuky, vďaka ktorým získate k vybraným zariadeniam aj darček vo forme praktického doplnkového sortimentu. 

Všetky ponuky sa vzťahujú na objednávky online prostredníctvom O2 E-shopu a platia do vypredania zásob.

Prémiový alebo štýlový? V našom výbere obľúbených smartfónov si každý nájde niečo pre seba. Chcem si pozrieť

Xiaomi Redmi 8A + ochranné sklo + knižkové puzdro

Špeciálna ponuka sa vzťahuje na kúpu zariadenia Xiaomi Redmi 8A, ktorý vás očarí nielen svojím spracovaním, ale aj peknými fotkami. K smartfónu teraz získate ochranné sklo a knižkové puzdro, ktoré zariadenie ochránia pred prípadným poškodením.

Červený smartfón Xiaomi Redmi 8A si spolu s príslušenstvom ako darček môžete objednať na tejto linke.

Huawei P30 lite + ochranné sklo + ochranné puzdro

Ak uvažujete o kúpe zariadenie od Huawei, môžete využiť ďalšiu špeciálnu ponuku. Pri kúpe zariadenia Huawei P30 lite, ktoré vyniká kvalitnými fotkami, dostane každý zákazník darček – ochranné sklo aj ochranné puzdro.

Biely smartfón Huawei P30 si spolu s príslušenstvom môžete objednať na tomto mieste.

Huawei P smart 2019 + ochranné sklo + ochranné puzdro

Ochranné puzdro a ochranné sklo získate ako darček aj pri kúpe smartfónu Huawei P smart 2019, ktoré ponúka dobrú kvalitu za výnimočne nízku cenu.

Smartfón Huawei P smart 2019 v čiernej farbe spolu so sklom a s puzdrom ako darček si môžete objednať na tomto mieste, fialový variant aj s darčekmi je dostupný na tomto linku.

Využite špeciálne ponuky na zariadenia od O2 a objednajte si nový smartfón z pohodlia svojho domova cez O2 E-shop. Ponuka platí do vypredania zásob. Všetky 3 spomenuté smartfóny môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €.


Férová Nadácia O2 podporí projekty, ktoré vzdelávajú deti a učiteľov online

Čítaj viac

Získajte praktické príslušenstvo ako darček: 3 skvelé ponuky od O2

Čítaj viac

Silné heslo a opatrnosť na verejnej Wi-Fi. Ako si najlepšie zabezpečiť smartfón

Čítaj viac