Neviete, kam sa vybrať do hôr? Sledujte týchto 8 profilov na Instagrame

Instagram je vďačnou studnicou inšpirácií aj v prípade, ak sa chcete s rodinou vybrať do hôr. Tieto profily vám pomôžu pri objavovaní prírodných krás na Slovensku.

Hľadáte inšpiráciu, kam sa vybrať na výlet alebo len máte chuť na chvíľu vypnúť pri pohľade na krásu slovenskej prírody? Vybrali sme pre vás profily na Instagrame, ktoré ponúkajú oboje. 

Sledujte Instagram cez O2. Súčasťou vášho O2 SMART Paušálu môžu byť neobmedzené dáta, aby ste si mohli naplno vychutnať aj túto appku. Chcem vedieť viac

@turistikanaslovensku

Turistika na Slovensku združuje fotky často vyrážajúce dych od milovníkov hôr z celej krajiny, no najčastejšie tu nájdete Tatry. Ak sa vám podarí spraviť pekný záber, nezabudnite použiť hashtag #turistikanaslovensku, možno sa tu objaví aj vaša fotka.

@wearehikemates

Hikemates je komunita, ktorá je súčasťou Klubu slovenských turistov, pričom jej členovia môžu využívať rôzne výhody ako turistické poistenie či zľavy na ubytovaní. Na ich Instagrame nájdete okrem zaujímavých tipov aj informácie o spoločných výstupoch, ktoré organizujú.

@nie_je_tura_bez_stura

View this post on Instagram

Kriváň je pre veľa Slovákov tým najväčším symbolom našej krajiny.🇸🇰Hovorí sa, že každý správny Slovák by ho mal aspoň raz za život zdolať. Ja si však myslím, že zdolať by ho mal ten, kto si na to trúfa, a vôbec nemusí mať výčitky, keď sa na to necíti. Ja sám sa priznávam, že výstup na Kriváň bol pre mňa jednou z najnáročnejších túr v živote.😅 Na ktorej túre si sa doslova opúšťal/a, ale nakoniec si to dal/a?😜 Inak, v minulosti vystúpilo na Kriváň viacero známych osobností našich národných dejín, okrem iných aj @stur_ludovit 👣 . . #slovensko #slovakia #krivan #turistavovlastnejkrajine #niejeturabezstura #sturujem #turistikanaslovensku #vysoketatry #hightatras #naturelovers #hory #dnescestujem

A post shared by Radoslav Hoppej (@nie_je_tura_bez_stura) on

Cestovateľ Radoslav Hoppej sa v rámci svojho blogurovnomenného Instagramu venuje nielen mestskej turistike, ale aj horám. Na jeho profile nájdete aj kvízy, vďaka ktorým sa naučíte veľa zaujímavého.

@dovolenkujemdoma

View this post on Instagram

🌳 HRIŇOVSKÉ LAZY 🌳 Ránečko dnes začíname tipom na dokonalé ticho a oddych v členitom teréne katastra rázovitého mesta na Podpoľaní. Pre mnohých Bohom zabudnuté miesto, pre nás raj na Zemi – Hriňová. 😍 🍀 výrazne členitý chotár mesta dotvára rieka Slatina, ktorú držia v obkolesení Veporské vrchy a Poľana. 💧 v katastri mesta sa nachádza údolná vodná nádrž o celkovom objeme 7,3 mil. metrov kubických, vybudovaná v 70-tych rokoch 20. storočia ako zásobáreň pitnej vody pre vodovod Hriňová – Fiľakovo – Lučenec. 📍 vďaka svojmu členitému okoliu bola útočiskom a dejiskom mnohých bojov v rámci 2.svetovej vojny, čo dnes pripomína pamätník SNP a množstvo bunkrov či zákopov. 🏡 lazy sú typické rozdrobenosťou ornej pôdy medzi ľudí na parcely a terasovité políčka (pekne vidno na fotkách), ktoré sú často vymedzené kamennými valmi – čo z nich robí Európsky unikát.‼️ 👨‍🌾 na lazoch dnes vyvíja aktivitu úctyhodných 350 rodinných fariem. 🌋 vedeli ste že Poľana je najvyššia sopka Slovenska? (1458 mnm), a z mesta sa na jej vrchol môžete dostať turistickým chodníkom 🟨 a 🟥 farby, ale bacha na medvede! ☝️🐻😊 Výlet na Poľanu, ktorá je od roku 1990 biosférickou rezerváciou UNESCO rozhodne odporúčame. 👍 👥 znie to neuveriteľne, no mesto so svojimi cca 7 500 obyvateľmi a rozlohou 126 500 kilometrov štvorcových 5. NAJväčšie na Slovensku (po BA, KE, Vysokých Tatrách a RK), a delí sa na 16 mestských častí. 📸 ak si chcete vychutnať rovnako pekné pohľady odporúčame si ráno privstať, tak ako my s našim kamošom fotografom @samuel_lesko a navštíviť oblasť Javorinka – skalný útvar Kešovka. 👌 💚 Podpoľanie je jeden z mála slovenských regiónov, kde si turista, okrem návštevy sopky, či vodopádov môže vo viacerých domoch dopriať nákupy tradične dopestovaných zemiakov, syrov, masla, domáceho chleba či mäsa. Aj takto môže v tomto kraji vyzerať nákupná turistika.💚 #dovolenkujemdoma #cestujemeposlovensku #tipnavylet #slovensko #hrinova #hrinovskelazy #krajinanepoznana #slovensko #banskobystrickykraj #ranecko #vychodslnka #krasyslovenska

A post shared by Nespoznané miesta Slovenska (@dovolenkujemdoma) on

Jeden z novších profilov reaguje na aktuálnu situáciu a predstavuje nepoznané krásy Slovenska s cieľom podporiť domáci cestovný ruch. Pri jednotlivých fotkách nájdete množstvo praktických informácií, vďaka ktorým vás pri návšteve týchto miest nič nezaskočí.

@time_to_hike

Tento nový profil hobby fotografa prináša nielen pekné fotky, ale aj tipy na miesta, ktoré ste možno ešte nenavštívili. Viacerými tipmi sa inšpirovala aj naša kolegyňa Simona, ktorá má už pochodený kus Slovenska.

@tatry_official

Ak sa chystáte navštíviť naše veľhory, tento profil sa určite oplatí sledovať. Nájdete tu množstvo pekných fotiek, vďaka ktorým bude výber cieľa počas najbližšieho výstupu možno o niečo jednoduchší.

@outdoormamas.sk

Profil spája komunitu aktívnych matiek, ktoré so svojimi deťmi rady trávia čas v prírode a v horách. Občianske združenie má aj svoj web, kde nájdete množstvo praktických tipov aj informácie o spoločných akciách.

@hiking.sk

Podľa webmagazínu o horách hiking.sk si výlety plánujú mnohí milovníci turistiky, možno však neviete, že redakcia je aktívna aj na Instagrame. Aj tu nájdete tipy na zaujímavé miesta a zároveň trošku nazriete do „redakčnej kuchyne“.


Sledujte Instagram cez O2 a užite si neobmedzené množstvo zaujímavostí z prostredia slovenských hôr aj pekných fotiek s vylepšenými O2 SMART Paušálmi. Nájdete v nich neobmedzené dáta aj predplatné prémiových aplikácií, napríklad streamovacej služby HBO GO alebo hudobnej appky TIDAL. Pre viac informácií navštívte www.o2.sk.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Hľadáte inšpiráciu, ako si zacvičiť so svojimi deťmi? Zatrénujte si podľa videí Telesná na doma, ktoré vytvorili skúsení tréneri O2 Športovej akadémie Mateja Tótha.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


6 smartfónov, ktoré perfektne odzrkadľujú aktuálne technologické trendy

Čítaj viac

Rozhodujete sa medzi smart náramkom a smart hodinkami? Toto by ste mali vedieť

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac