Nie každý hudobník tvorí hit za hitom: 7 interpretov, ktorí sa preslávili jednou skladbou

Aj vás svojho času roztancovala chytľavá pesnička od kapely Las Ketchup, hmkali ste si do rytmu hitu bratov Hansonovcov alebo vás bavili raperi z Crazy Town?

Ak majú hudobníci len jeden veľký hit, zvyčajne to neznamená, že počas kariéry nič iné nenahrali. Väčšina z nich vydala minimálne jeden album, ale osud zariadil, že sláva prišla vďaka jedinej skladbe, ktorá sa dostala na špičky hitparád, a žiadna ďalšia už taký úspech nemala.

Počúvajte hudbu cez O2 a objavte výhody služby TIDAL aj s predplatným a 10 GB na jej počúvanie každý mesiac ako súčasť svojho O2 SMART Paušálu. Chcem vedieť viac

Vybrali sme pre vás 7 interpretov, ktorí sa preslávili práve jedným hitom. Poznáte od nich aj inú pesničku?

Las Ketchup – Aserejé (The Ketchup Song)

Svojho času veľký letný hit s typickými tanečnými prvkami naspievala dievčenská kapela Las Ketchup, ktorú tvorili tri dcéry známeho španielskeho flamenco gitaristu, známeho ako Tomatito. Singel dosiahol predaj osem miliónov kusov a objavil sa na albume Hijas del Tomate.

Las Ketchup sa o niekoľko rokov snažili na tento úspešný singel nadviazať. Kapelu posilnili o novú členku, svoju štvrtú sestru, a nahrali album Un Blodymary, očakávaný úspech však nepriniesol. Pred pandémiou sa so svojím hitom Aserejé občas objavovali na rôznych väčších akciách.

Deee-Lite – Groove Is in the Heart

Veľký hit deväťdesiatych rokov valcoval prvé miesta hitparád a preslávil sa aj svojím psychedelickým videoklipom. Trio Deee-Lite niekoľko rokov pred týmto úspechom pravidelne vystupovalo v newyorských kluboch a budovalo si fanúšikovskú základňu.

Nosný motív si vypožičali z pesničky Bring Down The Birds od Herbieho Hancocka. Vďaka dokonalému spojeniu tanečného rytmu, funky nálady, imidžu a zmyslu pre humor bola skladba zaradená medzi 100 najväčších tanečných piesní.

Natalie Imbruglia – Torn

Modelka, herečka a speváčka Natalia Imbruglia zažiarila na hudobnej scéne v roku 1997 hitom zo svojho debutového albumu Left of the Middle až tak, že získala nomináciu na Grammy a len tesne ju predbehla Celine Dion.

V Anglicku to bol v čase svojej najväčšej slávy najhranejší hit. Pesničku podporil aj zaujímavý klip. Natáčal sa na jednu statickú kameru, zatiaľ čo okolo speváčky sa menili kulisy a scéna. Ak premýšľate, v ktorom známom filme ste ju videli hrať, tak stála po boku Rowana Atkinsona v komédii Johnny English.

Hanson – MMMBop

Kapela s tromi súrodencami Hansonovcami prekvapila celý svet svojím sviežim spevavým hitom MMMBop. Ohromujúci bol aj ich vek – najmladší člen kapely mal v tom čase len 9 rokov. Pesnička sa prirovnávala k hudbe The Beach Boys či Jackson 5 a bola zaradená medzi 100 najlepších piesní za posledných 25 rokov.

Zasúťažte si s Jamesom Bondom a vyhrajte originálne darčeky. Chcem sa zapojiť

Kapela Hanson funguje dodnes, vydali niekoľko albumov a aktívne sa zapájajú do rôznych charitatívnych akcií. Keď sa však objavia na scéne, všetci túžia len po tom, aby zahrali práve MMMBop.

Crazy Town – Butterfly

Rapová kapela z Los Angeles zažiarili na prelome tisícročia veľkým hitom Butterfly zo svojho debutového albumu The Gift of Game. Charakteristický je gitarový motív, ktorý sa nesie celou skladbou a dodáva drsnému rapovému prejavu akúsi nežnosť.

Je vám povedomý? Crazy Town si ho vypožičali z piesne Pretty Little Ditty od Red Hot Chilli Peppers. Po veľkom úspechu tejto skladby boli nahrávacou spoločnosťou tlačení do ďalšieho albumu, ktorý bol viac rockový, no len málo úspešný. Rok po jeho vydaní sa kapela rozpadla.

Nena – 99 Luftballons

Nena bola veľkou hviezdou v osemdesiatych rokoch najmä po tejto piesni, ktorú dodnes poznajú snáď všetky generácie. Hoci ju pod názvom 99 Red Balloons naspievala aj v angličtine, aby sa priblížila zahraničnému publiku, jeho nemecká verzia bola jednoznačne úspešnejšia.

V roku 2002 sa Nena vrátila na scénu a v roku 2007 vydala album coverov Cover. Kým to situácia umožňovala, aktívne koncertovala, žiadna skladba si už však nezískala fanúšikov ako táto ikonická pesnička.

O.B.D. – Komáre

Vďaka skladbe Komáre sa svojej pesničky dočkali aj tieto malé otravné tvory. Populárna skladba, ktorá aj dnes občas zaznie v rádiách, sa nachádzala na debutovom albume kapely O.B.D. a v roku 1995 získala dokonca cenu za najlepšiu pieseň od Zväzu autorov a interpretov populárnej hudby, čo bolo svojho času akési slovenské Grammy.

Za skratkou O.B.D. sa ukrýva Orchester Bronislava Dobrotu, čo je meno gitaristu tejto zostavy, ktorá minulý rok oslávila 20. výročie svojho vzniku. Kapela údajne práve v tomto čase pripravuje nový album.

Michal Penk – O bláznech

V mladosti bol rešpektovaným koncertným klaviristom a za svoje umenie získaval ceny. Len málokto vie, že bol zakladajúcim členom kapely Lucie a spočiatku v nej aj spieval. Čoskoro sa však vydal na sólovú dráhu a skutočne zažiaril hitom O bláznech, ktorý je jeho vlastnou spoveďou.

Mal rockovú kapelu s názvom Sing Sing, počas kariéry spolupracoval aj s Michalom Horáčkom a účinkoval na muzikálovej scéne.

Bavil vás tento výber? Všetky pesničky si môžete vypočuť aj v rámci nášho playlistu:

Ktorý hit by ste do nášho výberu ešte doplnili? Podeľte sa s nami v komentároch na našom Facebooku.


Chcete mať prístup ku všetkým hudobným hitom vždy, keď dostanete chuť? Stavte na Zlatý O2 SMART Paušál, ktorý ocení každý streamer. Nájdete v ňom neobmedzené volania, SMS a MMS, extra dátové balíky aj predplatné vybranej prémiovej appky, napríklad hudobnej streamovacej služby TIDAL, ktorá prináša milióny skladieb z celého sveta. Viac o tom, ako si vyskladať O2 SMART Paušál, sa dozviete na www.o2.sk.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac