Od pestovania zeleniny k rastlinným teráriám: 7 YouTube kanálov pre záhradkárov a milovníkov zelene

Zistite, ako sa dopracovať k bohatej úrode zeleniny a ovocia a aké podmienky treba dopriať izbovým rastlinám, aby prosperovali.

Nezáleží na tom, či ste skúsený pestovateľ, alebo úplný začiatočník. Starostlivosť o úžitkovú a okrasnú záhradu alebo pestovanie rastlín v interiéri či na balkóne je skvelý spôsob, ako sa odreagovať a vytvoriť niečo svojpomocne. V Sóde sme pre vás pripravili pestrý výber YouTube kanálov, ktoré vám ukážu, že svet rastlín nemá limity.

Sledujte YouTube cez O2. Súčasťou vášho O2 SMART Paušálu môže byť každý mesiac aj 10 GB na používanie tejto appky. Chcem vedieť viac

Pre pestovateľov ovocia a zeleniny
Plodná záhrada

Ak si chcete založiť vlastnú úžitkovú záhradu, skúšate vypestovať vlastnú zeleninu či ovocie alebo sa chcete v pestovaní zdokonaliť, odporúčame vám kanál Plodná zahrada. Jednotlivými videami sprevádza Petr, ktorý vám ukáže, aké jednoduché a zároveň príjemné môže byť pestovanie zeleniny a ovocia.

Videá sú plné praktických tipov, ktoré vám pomôžu vypestovať si tie najkvalitnejšie potraviny. Vďaka radám skúseného pestovateľa zvládnete všetko – od založenia zeleninového záhona cez jednoduché odstránenie buriny bez chemických postrekovpo rozmnožovanie egrešov.

Pre nadšencov okrasných záhrad
Flera TV

Túžite po okrasnej záhrade, ktorá by spĺňala všetky vaše potreby? V takom prípade vám odporúčame sledovať kanál Flera TV, ktorého obsah tvorí tím českého záhradného ateliéru Flera. Či svoju záhradu ešte len projektujete, alebo chcete vylepšiť tú existujúcu, známy záhradný architekt Ferdinand Leffler, ktorého môžete poznať aj z televízie, má pre vás množstvo inšpirácií a užitočných rád.

Na kanáli nájdete prezentácie prakticky a originálne riešených záhrad či poradenské videá. Ateliér Flera vychádza zo symbiózy človeka a prírody a jednotlivé videá ukazujú, ako sa záhrada môže stať vašou ďalšou obývačkou.

Pre úplných začiatočníkov
Garden Up

Ak sa chcete doma obklopiť rastlinami, no strácate sa v ponuke druhov a v pravidlách pestovania, odporúčame vám prehľadne spracované videá na kanáli Garden Up. Usmievavá ekologička Ekta vám postupne vysvetlí všetko, čo o rastlinách potrebujete vedieť, od úplných základov.

V bohatej ponuke videí si každý nájde to svoje, či už vás láka skôr pestovanie izbových rastlín, sukulentov alebo hľadáte tipy na vytvorenie balkónovej záhrady. Kanál ocenia aj milovníci dekorovania, nájdete tu napríklad návod na vytvorenie rastlinného terária.

Pre záhradkárov, ktorým je blízke DIY
Lovely Greens

Či už sa záhradkárčeniu venujete dlhé roky, alebo s ním iba začínate, na kanáli Lovely Greens nájdete množstvo užitočného obsahu. Tvorí ho sympatická Tanya, ktorá sa okrem pestovania organických plodín venuje aj chovu včiel či výrobe prírodných mydiel.

Čítajte aj: Aj malý byt vie byť štýlový a vzdušný. Inšpirujte sa na YouTube

Každý mesiac prináša nielen novinky z vlastnej záhrady, ale aj ďalšie videá, v ktorých sa venuje plánovaniu záhrady, tvorbe bylinkových záhonov či ďalším DIY projektom.

Pre milovníkov izboviek
PLANTERINA

Youtubový kanál PLANTERINA vám ukáže, ako si môžete svoj príbytok ozvláštniť zaujímavými izbovými rastlinami. S vhodne zvoleným interiérovým dizajnom dokážu rastliny robiť divy, netreba však podceniť dostatočnú starostlivosť.

Videá sú plné skvelých rád a trikov, vďaka ktorým sa budú vaši zelení priatelia mať ako v raji. Dozviete sa všetko dôležité o jednotlivých rastlinných druhoch, ale aj to, ktorým chybám sa pri ich pestovaní vyvarovať. Ak sa potom rozhodnete pre novú monsteru či niektorý menej známy druh, nemusíte sa obávať pestovateľských neúspechov.

Pre balkónových záhradkárov
Oishii Garden

Záhradkárčenie nemusí byť výsadou iba majiteľov domov s veľkými záhradami. Pestovanie na malej ploche či balkóne sa stáva čoraz populárnejším, dôkazom čoho je aj príjemný kanál Oishii Garden. Mladá Japonka vám ukáže, že na peknú úrodu vám postačí aj niekoľko štvorcových metrov.

V jednotlivých videách vás prevedie celým procesom pestovania. Edukatívny charakter videí podčiarkuje pútavé vizuálne stvárnenie, ktoré vo vás možno ešte viac prebudí pestovateľské chute a o pár mesiacov sa budete aj vy tešiť z prvej balkónovej úrody.

Pre milovníkov kvetov
Flower & Land

Ak máte radi záhrady plné kvetov, kanál Flower & Land si zamilujete. Svojou rozkvitnutou „alejou“ na anglickom vidieku vás prevedie floristka Jessica Smith, ktorá zachytáva jej meniacu sa atmosféru.

Na kanáli nájdete okrem dávky inšpirácie aj rozmanité návody, vďaka ktorým sa naučíte aranžovať, zbierať semienka z vypestovaných kvetov či pestovať kvety z cibuliek.


Vyberte si svoj O2 SMART Paušál a získajte extra dáta na obľúbené aplikácie. Ak sa rozhodnete pre Zlatý O2 SMART Paušál, získate každý mesiac nielen neobmedzené volania, SMS a MMS a 10 GB dát, ale aj 3 × 10 GB na tri aplikácie podľa vášho výberu. Vybrať si môžete napríklad YouTube, Instagram a Google Maps. Viac o tom, ako si vyskladať O2 SMART Paušál, sa dozviete na www.o2.sk.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Ak nechcete pre dieťa smartfón, môžete skúsiť detské smarthodinky. 5 dôvodov, prečo sú lepšie riešenie

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac