Od pestovania zeleniny k rastlinným teráriám: 7 YouTube kanálov pre záhradkárov a milovníkov zelene

Zistite, ako sa dopracovať k bohatej úrode zeleniny a ovocia a aké podmienky treba dopriať izbovým rastlinám, aby prosperovali.

Nezáleží na tom, či ste skúsený pestovateľ, alebo úplný začiatočník. Starostlivosť o úžitkovú a okrasnú záhradu alebo pestovanie rastlín v interiéri či na balkóne je skvelý spôsob, ako sa odreagovať a vytvoriť niečo svojpomocne. V Sóde sme pre vás pripravili pestrý výber YouTube kanálov, ktoré vám ukážu, že svet rastlín nemá limity.

Sledujte YouTube cez O2. Súčasťou vášho O2 SMART Paušálu môže byť každý mesiac aj 10 GB na používanie tejto appky. Chcem vedieť viac

Pre pestovateľov ovocia a zeleniny
Plodná záhrada

Ak si chcete založiť vlastnú úžitkovú záhradu, skúšate vypestovať vlastnú zeleninu či ovocie alebo sa chcete v pestovaní zdokonaliť, odporúčame vám kanál Plodná zahrada. Jednotlivými videami sprevádza Petr, ktorý vám ukáže, aké jednoduché a zároveň príjemné môže byť pestovanie zeleniny a ovocia.

Videá sú plné praktických tipov, ktoré vám pomôžu vypestovať si tie najkvalitnejšie potraviny. Vďaka radám skúseného pestovateľa zvládnete všetko – od založenia zeleninového záhona cez jednoduché odstránenie buriny bez chemických postrekovpo rozmnožovanie egrešov.

Pre nadšencov okrasných záhrad
Flera TV

Túžite po okrasnej záhrade, ktorá by spĺňala všetky vaše potreby? V takom prípade vám odporúčame sledovať kanál Flera TV, ktorého obsah tvorí tím českého záhradného ateliéru Flera. Či svoju záhradu ešte len projektujete, alebo chcete vylepšiť tú existujúcu, známy záhradný architekt Ferdinand Leffler, ktorého môžete poznať aj z televízie, má pre vás množstvo inšpirácií a užitočných rád.

Na kanáli nájdete prezentácie prakticky a originálne riešených záhrad či poradenské videá. Ateliér Flera vychádza zo symbiózy človeka a prírody a jednotlivé videá ukazujú, ako sa záhrada môže stať vašou ďalšou obývačkou.

Pre úplných začiatočníkov
Garden Up

Ak sa chcete doma obklopiť rastlinami, no strácate sa v ponuke druhov a v pravidlách pestovania, odporúčame vám prehľadne spracované videá na kanáli Garden Up. Usmievavá ekologička Ekta vám postupne vysvetlí všetko, čo o rastlinách potrebujete vedieť, od úplných základov.

V bohatej ponuke videí si každý nájde to svoje, či už vás láka skôr pestovanie izbových rastlín, sukulentov alebo hľadáte tipy na vytvorenie balkónovej záhrady. Kanál ocenia aj milovníci dekorovania, nájdete tu napríklad návod na vytvorenie rastlinného terária.

Pre záhradkárov, ktorým je blízke DIY
Lovely Greens

Či už sa záhradkárčeniu venujete dlhé roky, alebo s ním iba začínate, na kanáli Lovely Greens nájdete množstvo užitočného obsahu. Tvorí ho sympatická Tanya, ktorá sa okrem pestovania organických plodín venuje aj chovu včiel či výrobe prírodných mydiel.

Čítajte aj: Aj malý byt vie byť štýlový a vzdušný. Inšpirujte sa na YouTube

Každý mesiac prináša nielen novinky z vlastnej záhrady, ale aj ďalšie videá, v ktorých sa venuje plánovaniu záhrady, tvorbe bylinkových záhonov či ďalším DIY projektom.

Pre milovníkov izboviek
PLANTERINA

Youtubový kanál PLANTERINA vám ukáže, ako si môžete svoj príbytok ozvláštniť zaujímavými izbovými rastlinami. S vhodne zvoleným interiérovým dizajnom dokážu rastliny robiť divy, netreba však podceniť dostatočnú starostlivosť.

Videá sú plné skvelých rád a trikov, vďaka ktorým sa budú vaši zelení priatelia mať ako v raji. Dozviete sa všetko dôležité o jednotlivých rastlinných druhoch, ale aj to, ktorým chybám sa pri ich pestovaní vyvarovať. Ak sa potom rozhodnete pre novú monsteru či niektorý menej známy druh, nemusíte sa obávať pestovateľských neúspechov.

Pre balkónových záhradkárov
Oishii Garden

Záhradkárčenie nemusí byť výsadou iba majiteľov domov s veľkými záhradami. Pestovanie na malej ploche či balkóne sa stáva čoraz populárnejším, dôkazom čoho je aj príjemný kanál Oishii Garden. Mladá Japonka vám ukáže, že na peknú úrodu vám postačí aj niekoľko štvorcových metrov.

V jednotlivých videách vás prevedie celým procesom pestovania. Edukatívny charakter videí podčiarkuje pútavé vizuálne stvárnenie, ktoré vo vás možno ešte viac prebudí pestovateľské chute a o pár mesiacov sa budete aj vy tešiť z prvej balkónovej úrody.

Pre milovníkov kvetov
Flower & Land

Ak máte radi záhrady plné kvetov, kanál Flower & Land si zamilujete. Svojou rozkvitnutou „alejou“ na anglickom vidieku vás prevedie floristka Jessica Smith, ktorá zachytáva jej meniacu sa atmosféru.

Na kanáli nájdete okrem dávky inšpirácie aj rozmanité návody, vďaka ktorým sa naučíte aranžovať, zbierať semienka z vypestovaných kvetov či pestovať kvety z cibuliek.


Vyberte si svoj O2 SMART Paušál a získajte extra dáta na obľúbené aplikácie. Ak sa rozhodnete pre Zlatý O2 SMART Paušál, získate každý mesiac nielen neobmedzené volania, SMS a MMS a 10 GB dát, ale aj 3 × 10 GB na tri aplikácie podľa vášho výberu. Vybrať si môžete napríklad YouTube, Instagram a Google Maps. Viac o tom, ako si vyskladať O2 SMART Paušál, sa dozviete na www.o2.sk.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

8 hudobných párov, ktoré spolu vytvorili vydarené hity

Nie každý vzťah vydrží navždy, ale hudba, ktorú spolu páry vytvoria, teší fanúšikov po celom svete dlhé desaťročia.

Spolupráca hudobníkov je vítaným oživením pre umelcov aj ich fanúšikov. Príprava spoločnej pesničky občas prerastie do lásky alebo je naopak prirodzeným vyústením spolužitia. V Sóde sme pre vás vybrali 8 populárnych skladieb, ktoré vytvorili úspešné hudobné páry. Pripravte sa na pestrý mix žánrov aj životných príbehov. 

Počúvajte hudbu cez O2 a objavte výhody služby TIDAL aj s predplatným a 10 GB na jej počúvanie každý mesiac ako súčasť svojho O2 SMART Paušálu. Chcem vedieť viac

Beyoncé a Jay-Z
Crazy In Love

Beyoncé a Jay-Z sa po prvý raz stretli v roku 2000 v lietadle cestou na MTV Spring Break Festival a o dva roky nahrali prvú spoločnú pieseň Bonnie & Clyde. Niekde tam sa začalo rodiť niečo viac ako len priateľstvo. V roku 2008 mali super tajnú svadbu a dnes majú spolu tri deti.

Ich veľkým spoločným hitom je skladba Crazy In Love zo speváčkinho albumu Dangerously in Love, ktorá bola číslom 1 v Amerike aj v Anglicku a patrí medzi 500 najlepších piesní všetkých čias. Chytľavá skladba zaujala aj prekvapivým použitím dychovej sekcie, čo sa na prvý pohľad mohlo zdať trochu zastaralé.

Avril Lavigne a Chad Kroeger
Let Me Go

Počas svojej kariéry prešla Avril Lavigne viacerými štýlmi – od punk rocku cez emo až k popu. Úspešná skladba Let Me Go síce hovorí o rozchode, speváčka sa však práve pri nahrávaní tejto balady s prvkami rocku dala dokopy so spevákom Chadom Kroegerom, ktorého si prizvala na spoluprácu.

Láska punkrockovej princeznej a frontmana rockovej kapely Nickelback bola veľkým sústom pre fanúšikov aj pre médiá. Napriek tomu, že ich manželstvo trvalo len dva roky, zostala dvojica priateľmi a dokonca naďalej spolupracujú.

Amy Grant a Vince Gill
House of Love

Dvojica sa prvý raz stretla práve pri nahrávaní skladby House of Love, ktorá sa stala hitom. Bola to vraj láska na prvý pohľad, obaja však mali svoje rodiny. Po nejakom čase sa obaja rozviedli, v roku 2000 sa zobrali a ich manželstvo trvá dodnes.

Amy Grant zažiarila v roku 1991 s hitom Heart In Motion a následne si dala voľno, aby sa venovala svojim deťom. Po dvoch rokoch začala písať piesne na nový album House of Love, ktorý vyšiel v roku 1994. Druhým singlom bolo práve dueto House of Love, ktoré nahrala v dvoch verziách. Speváčka spočiatku zvažovala, že na album dá obe verzie, druhá sa však nakoniec objavila len vo filme, ktorý dokumentoval vznik albumu.

The White Stripes
Icky Thump

Hoci sa o nich šírili fámy, že sú súrodenci, v skutočnosti boli Meg a Jack Whitovci manželia a dlhé roky tvorili kapelu The White Stripes. Vzali sa ešte predtým, ako ju založili, a zaujímavosťou je, že Jack si vzal priezvisko svojej ženy. Znie to ako z rozprávky, ale manželstvo sa skončilo po štyroch rokoch. Ako kapela však pokračovali ďalej a dočkali sa aj celosvetového úspechu.

Energická pieseň Icky Thump sa nachádza na rovnomennom albume z roku 2007, ktorý bol ich posledným oficiálnym a zároveň najúspešnejším albumom. Surový zvuk skladby potvrdzuje, že návrat ku koreňom a garážovému rocku bol dobrá voľba.

Bobby Brown a Whitney Houston
Something In Common

Whitney Houston a Bobby Brown sa stretli na udeľovaní hudobných cien v roku 1989. Zosobášili sa krátko pred tým, ako speváčka v roku 1992 zažiarila vo filme Osobný strážca, s ktorým sa spája aj jej veľký hit I Will Always Love You. Ich spoločný život však nebol jednoduchý a nakoniec sa po 14 rokoch rozviedli.

Dajte si svoju polovičku s O2 paušálom k sebe na faktúru a O2 Internet na doma budete mať so zľavou 10 € mesačne. Viac o ponuke O2 Spolu

Svoj vzťah však pretavili aj do úspešnej spolupráce. Ich dueto Something in Common sa objavilo na albume Bobbyho Browna s jednoduchým názvom Bobby a vzniklo krátko po ich svadbe. Táto zamilovaná pieseň hovorí o dvoch ľuďoch, ktorí sa zblížia po tom, čo objavia veci, ktoré ich spájajú. Ide o klasickú sladkú skladbu, ktorú možno od zamilovaného páru očakávať.

Ike a Tina Turner
Baby Get It On

Duo Ike & Tina Turner vzniklo v roku 1960 a v R&B kruhoch sa preslávilo so svojou revue. Len niekoľko rokov po rozbehnutí hudobnej kariéry sa pár vzal a ich hudbe sa darilo v Amerike aj vo svete. Koncom sedemdesiatych rokov však skončilo ich manželstvo aj hudobná spolupráca a Tina Turner sa vydala na sólovú dráhu.

Hit Baby Get It On vznikol na konci ich spolupráce a bola to zároveň posledná skladba, ktorá sa v hitparádach objavila pod spoločným menom. Ide o jednu z mála piesní, kde možno počuť spievať aj Ike Turnera a neskôr ju dokonca nahral ešte v niekoľkých verziách, aj v štýle disco. Originálna skladba s energickým rokenrolom by sa však nestratila ani v repertoári Rolling Stones.

Katy Perry a John Mayer
Who You Love

Vzťah Katy Perry a Johna Mayera trval síce len necelé dva roky, bol však veľmi dynamický a pred definitívnym koncom sa dvojica rozišla a dala znovu dokopy niekoľkokrát.

Ako spomienka na spoločné chvíle zostalo vydarené dueto Who You Love. Katy Perry sa vyjadrila, že bola nadšená zo spolupráce s niekým takým talentovaným, ako je práve John, ktorý je nielen dobrý spevák, ale aj skladateľ a gitarista. Spolu napísali viaceré skladby, ktoré sa objavili na Katynom albume Prism. Na albumoch oboch umelcov však nájdete piesne, v ktorých spievajú jeden o druhom.

Oh Wonder
Drive

Sympatické britské duo Oh Wonder tvoria Josephine Vander Gucht a Anthony West. Josephine najskôr vystupovala sólovo, na jednom koncerte sa zoznámila s Anthonym a postupne začali hudbu tvoriť spoločne. Ich debutový album Oh Wonder získal popularitu na celom svete. Okrem toho, že tvoria pár aj v súkromí, vlastnia v Londýne kaviareň Nola.

Ich hit Drive sa objavil na spomínanom debutovom albume, ktorý bol zaujímavý aj tým, že každý mesiac vydávali jednu skladbu a pieseň Drive vyšla začiatkom augusta. Úspešný hit sa objavil aj v pilotnej epizóde seriálu Doctor Foster. Dvojica tvorí aj v čase pandémie a minulý rok vydala niekoľko singlov pod názvom Home Tapes.

Všetky pesničky sme pre vás zhrnuli aj do playlistu:

Ktoré známe dueto by ste do nášho výberu pridali vy? Podeľte sa s nami v komentároch pod týmto článkom na Facebooku.


Chcete mať prístup ku všetkým hudobným hitom vždy, keď dostanete chuť? Stavte na Zlatý O2 SMART Paušál, ktorý ocení každý streamer. Nájdete v ňom neobmedzené volania, SMS a MMS, extra dátové balíky aj predplatné vybranej prémiovej appky, napríklad hudobnej streamovacej služby TIDAL, ktorá prináša milióny skladieb z celého sveta. Viac o tom, ako si vyskladať O2 SMART Paušál, sa dozviete na www.o2.sk.

banner, O2 SMART Pausal, Zlaty O2 Smart Pausal, modry, Luddo

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Užívajte si pohodlné platenie hodinkami. K Samsung Galaxy Watch4 44mm dostanete druhé smart hodinky ako darček

Čítaj viac

Týchto 5 hier vám spríjemní daždivé večery, ale dajte si pozor, sú návykové

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac