Ponorte sa do sveta mágie. Ako dobre poznáte Fantastické zvery?

Úspešná filmová sága z pera spisovateľky J. K. Rowlingovej sa odohráva pred udalosťami z filmov o Harrym Potterovi. Zmerajte si svoje magické vedomosti v našom kvíze.

Filmy o mladých čarodejníkoch z Rokfortu učarovali nejednej generácii.  Svet kúziel rozvíja aj sága mágizoológa Mloka Scamandera a jeho fantastických zverov. Pamätáte si z prvých dvoch filmov každý detail, alebo ste ako po elixíre zabúdania?

Filmovú ságu Fantastické zvery si môžete pozrieť v cene svojho O2 SMART Paušálu. Chcem vedieť, ako získať predplatné HBO GO zadarmo

 • 1. Príbeh Fantastických zverov sa začína v 20. rokoch minulého storočia. Celý svet sa zotavuje z desivej svetovej vojny a atmosféra nepochopenia, ba priam nenávisti medzi muklami a čarodejníkmi sa stupňuje. Do tohto temného príbehu vstupuje vynaliezavý ochranca zvierat Mlok Scamander, ktorý prvýkrát v živote prichádza do New Yorku. Prečo prišiel Mlok Scamander do Ameriky?
 •   Chcel vrátiť magického vtáka do jeho arizonskej domoviny
 •   MAKUZA si ho najala ako konzultanta na fantastické zvery
 •   Išiel na návštevu magickej školy Ilvermorny
 • 2. Mloka pri jeho nie úplne legálnych dobrodružstvách prichytí agentka MAKUZY a aurorka Tina Goldsteinová. Tina je odvážna a pre správnu vec urobí čokoľvek, ale vo svojej rodine nie je tou najväčšou odborníčkou na čary. Akú zvláštnu schopnosť má jej sestra Queenie Goldsteinová?
 •   Parselčinu
 •   Legilimenciu
 •   Animágiu
 • 3. Mlokov magický kufor je útočiskom jeho zvierat, z ktorých mnohé si raz za čas vyhodia z kopýtka a z kufra utečú. Ako sa volá magický tvor, ktorého láska k ligotavým veciam prináša Mlokovi Scamanderovi samé problémy?
 •   Poloop
 •   Graroh
 •   Ňucháč
 • 4. Počas návštevy New Yorku z Mlokovho zázračného kufríka unikol lietajúci plaz z Ďalekého východu zvaný okamia. Ktoré z tvrdení o okamii nie je pravdivé?
 •   Má vajíčka zo zlata
 •   Okamie sú choranaptyxické
 •   Na ulovenie okamie použil Mlok kanvicu a švába
 • 5. Vo filme Fantastické zvery: Grindelwaldove zločiny bojoval Mlok proti temnému mágovi v hlavnom meste Francúzska. Ktorý slávny mág poskytol Mlokovi a jeho priateľom útočisko počas ich návštevy Paríža?
 •   Merlin
 •   Albus Dumbledore
 •   Nicolas Flammel
 • 6. Už v prvom filme sme získali náznaky o Mlokových citoch k čarodejnici Lete, ktorá s ním študovala na Rokforte. Situácia sa však skomplikovala, keď sa Leta zasnúbila s jeho bratom. Z ktorého slávneho rodu pochádza Mlokova švagriná Leta?
 •   Lestrangeovci
 •   Malfoyovci
 •   Weasleyovci
 • 7. Medzi vtedajších najmocnejších čarodejníkov patril Albus Dumbledore, ktorý v tomto období vyučoval obranu proti čiernej mágii na Rokforte. Sám sa však viackrát nechal počuť, že proti Grindelwaldovi nemôže bojovať. Prečo nemôže Dumbledore bojovať s Grindelwaldom?
 •   Grindelwald má najmocnejší prútik na svete
 •   Uzavreli pokrvnú prísahu, ktorá im v tom bráni
 •   Pre Dumbledorove city
 • 8. Z mnohých miest, v ktorých temný mág Gellert Grindelwald terorizoval nemágov a čarodejníkov, si v jeho pamäti jedna metropola vyslúžila skutočne nepríjemné renomé. Ktoré mesto Grindelwald neznáša?
 •   New York
 •   Rokville
 •   Paríž
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Inšpirujte sa príbehmi výnimočných ľudí: 6 životopisných filmov, ktoré vás obohatia

Cítite, že v roku 2022 potrebuje načerpať novú inšpiráciu? Vybrali sme niekoľko filmov založených na skutočných životoch výnimočných osobností, ktoré vám v tom pomôžu.

Začiatok roka je obdobím novoročných predsavzatí. Niekedy je však náročné nájsť motiváciu rozkývať sa zo svojich zabehnutých koľají. Inšpiráciu k zmene môžete nájsť aj vo filmových príbehoch.

Všetky životopisné filmy si môžete pozrieť v cene svojho O2 SMART Paušálu. Chcem vedieť, ako získať predplatné HBO GO zadarmo

Vybrali sme šesť životopisných snímok o vynálezcoch, kapitánoch lodí, vedcoch, umelcoch, ale aj o jednej hlave štátu, ktoré môžu byť pre vás tým správnym impulzom.

Steve Jobs 

Biografický výsek z posledných chvíľ pred troma prezentáciami vizionára Steva Jobsa, ktoré zmenili svet. Diváci stretávajú obchodného génia presláveného svojou neznesiteľnou aroganciou v kritikmi oceňovanom scenári z pera Aarona Sorkina (Západné krídlo, Newsroom).

Michael Fassbender žiari ako megaloman, ktorý od svojich zamestnancov žiada nesplniteľné, pohŕda matkou svojej dcéry a nevie sa prestať hádať so svojou asistentkou Joannou (Kate Winslet). Fassbender a Winslet si za svoje výkony odniesli nomináciu na Oscara a scenár získal Zlatý glóbus.

Snímka z roku 2015 pod režisérskou taktovkou Dannyho Boyla (Milionár z chatrče) prekvapuje a ohromuje každou scénou. Biografický film Steve Jobs nás núti zamyslieť sa nad tým, koľko námahy a nepodarených pokusov čaká pred jednou chvíľou bezprecedentného úspechu.

Temple Grandinová

Film na základe autobiografie Temple Grandinovej s diagnózou autizmus prináša príbeh neľahkého osudu ženy, ktorá svojimi vynálezmi zmení filozofiu starostlivosti o chovné zvieratá. Historická dráma z obdobia 70. rokov ukazuje, aké veľké prekážky musela Temple prekonať, aby uspela. 

Temple počas štúdia psychológie zostrojí stroj simulujúci objatie, ktorý jej pomáha počas epizód úzkosti, a neskôr prinesie svoju vynaliezavosť a pochopenie pre dobytok aj do farmárskej praxe. Vedkyňa, edukátorka a ochrankyňa zvierat s pomocou svojich najbližších zmenila to, ako spoločnosť nahliada na autizmus.

Začnite nový rok v cudzom jazyku: 8 YouTube kanálov, s ktorými sa naučíte nový jazyk

Snímku z roku 2010 režíroval Mich Jackson (Osobný strážca) a Claire Danes, ktorú poznáte aj zo seriálu Homeland, si za stvárnenie titulnej postavy odniesla Zlatý glóbus za herecký výkon.

Kapitán Phillips 

Príbeh kapitána americkej nákladnej lode Maersk Alabama, ktorý má za úlohu dopraviť loď s nákladom z ománskeho prístavu do africkej Mombasy, preslávila replika: „Teraz som kapitánom ja.“ Plavbu lode prerušia somálski piráti na čele s Abduwalim Museom a boj o prežitie na neistých morských vlnách sa začína.

Snímku inšpiroval skutočný príbeh únosu lode z roku 2009. Réžie sa ujal Paul Greengrass, ktorý sa preslávil trojicou akčných trilerov zo sveta Jasona Bourna a hlavnej úlohy sa zhostil oscarový Tom Hanks.

Bessie 

Americkú bluesovú speváčku Bessie Smithovú môžu poznať milovníci hudby ako „kráľovnú blues“. Od skromných začiatkov po boku bluesovej legendy Ma Raineyovej až po vlastné predstavenia s publikom praskajúcim vo švíkoch a milióny predaných nahrávok, nepokoriteľná Bessie (Queen Latifah) sa nikdy nepodrobila osudu – ani tvárou v tvár rasistickému hnutiu Ku-klux-klan na turné v Severnej Karolíne.

Príbeh jej prerodu z osirotenej speváčky z Tennessee na najobľúbenejšiu interpretku jej doby priniesla na televízne obrazovky režisérka Dee Rees, ktorá si vyskúšala stvárnenie hudobného sveta v seriáli Empire. Jedinečná snímka získala štyri ocenenia Emmy vrátane najlepšieho televízneho filmu. 

Obhajca nevinných

Biografická dráma z právnického prostredia sleduje mladého právnika Bryana Stevensona (Michael B. Jordan), ktorý cestuje do Alabamy, aby pomohol tým, ktorí si nemôžu dovoliť právne zastúpenie.

Spoznáva odsúdeného väzňa Waltera McMilliana (Jamie Foxx), ktorého nespravodlivo uznali za vinného zo zabitia bielej ženy, a jeho boj s americkým právnym systémom sa začína. Vďaka svojej neodbytnosti aj napriek mnohým neúspechom vytrvá vo svojej náročnej a vyčerpávajúce práci.

Réžie tejto súdnej drámy sa ujal Destin Daniel Cretton, ktorého môžete poznať aj z marvelovky Shang-Chi: Legenda o desiatich prsteňoch, a film sa dočkal pozitívnej reakcie kritiky.

Život podľa Václava Havla 

Umelec, aktivista, prezident. Václav Havel predstavuje zvláštne spojenie mysliteľa a dejateľa, ktorý neuveriteľným spôsobom ovplyvnil smerovanie našej krajiny. Ponorte sa do 70-minútového dokumentárneho filmu, ktorého rozprávačom je samotný Havel. Divák ho spoznáva prostredníctvom záberov a fotografií z jeho detstva, divadelných začiatkov, ako aj obdobia politického aktivizmu.

Príbeh tohto veľkého Európana sa formátom dobových záznamov podujala zobraziť režisérka Andrea Sedláčková, ktorá Havla predstavuje v jeho mnohých životných úlohách – ako intelektuálneho rebela, milovníka života, ale aj obdivovateľa undergroundu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Ako vybrať mobil pre školáka? Máme pre vás 8 tipov

Čítaj viac

Kto si ešte ani raz neurobil zlú selfie, nech hodí kameňom. Vyskúšajte týchto 11 tipov a stane sa z vás selfie špecialista

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac