Prvý kontakt detí s angličtinou? Pomôcť môže aj spoločné sledovanie rozprávok

Skúsená lektorka vybrala detské animované seriály, ktoré poslúžia, ak chcete doma začať s angličtinou.

Mnohí rodičia váhajú s tým, kedy začať u dieťaťa s cudzím jazykom. Čakajú na škôlku alebo na školu, kde sa deťom venujú profesionáli. Prvý kontakt s jazykom však môže prísť oveľa skôr prostredníctvom rozprávok, ktoré môžete doplniť spievaním alebo jednoduchým rozhovorom. 

Skúsená jazyková lektorka Michaela Hroteková nám pomohla dať dokopy tipy, ako doma s deťmi začať s angličtinou, a pridala aj svoje odporúčania na animované seriály z ponuky HBO GO, ktoré sú vhodné na zoznámenie sa s jazykom.

Sledujte HBO GO cez O2 a majte túto aplikáciu aj s predplatným a 10 GB extra dát na jej sledovanie každý mesiac vo svojom O2 SMART Paušále. Chcem vedieť viac

„Pozeranie rozprávok či seriálov v cudzom jazyku netreba odkladať, až kým sa dieťa naučí materinský jazyk. Detský mozog dokáže naraz spracovať a zároveň utriediť veľké množstvo informácií, preto by som so zakomponovaním cudzieho jazyka určite nečakala,“ hovorí Michaela.

„Poznáte to, keď sa dospelý človek začne učiť cudzí jazyk, neustále sa pýta, prečo je to tak a nie onak. U malých detí je výhoda v tom, že sa ešte toľko nepýtajú na funkcie jazyka a skôr iba nasávajú slovnú zásobu a opakujú vetné štruktúry s postupným uvedomovaním si významov slov,“ dopĺňa.

Pre deti od 1,5 roka

S prvým kontaktom s angličtinou preto môžete začať už od 1,5 roka prehrávaním krátkych videí. V tomto veku sa dieťa oboznamuje s tým, ako jazyk znie, aký má rytmus či intonáciu. Na začiatok stačí aj 5 minút denne, rozprávku si teda pokojne môžete rozdeliť aj na menšie časti.

„Je dobré zvoliť si jeden či dva seriály, v ktorých sa postavy objavujú pravidelne. Deti majú rady opakovanie, postupne sa zbližujú s postavami a začínajú si uvedomovať dej. Častým opakovaním sa podvedome učia rozumieť textu a dokážu si ho postupne prepojiť s materinským jazykom,“ vysvetľuje lektorka.

Aby prinieslo sledovanie rozprávok efekt, je podľa Michaely dôležité vniesť do sledovania pravidelnosť. „Ak nechcete, aby si vaše dieťa na seriály príliš zvyklo, vyskúšajte aspoň 2-3 časti do týždňa. Výhodou je, ak seriály majú otváraciu pesničku, ktorú si po čase môžete s deťmi začať spievať. Popri sledovaní tak vznikne ďalšia aktivita, v rámci ktorej si deti cvičia rytmus a výslovnosť,“ dopĺňa.

Začať môžete napríklad týmito seriálmi:

Prasiatko Peppa/Peppa Pig 

Foto: © Allspark

„Seriál o prasiatku Peppe a jej rodine je skvelá voľba na začiatok. Jednotlivé časti sú krátke, dynamické a nahovorené v relatívne pomalom tempe britskej angličtiny. Seriál je výborný na osvojenie základnej slovnej zásoby, keďže epizódy opisujú rôzne každodenné situácie. Najmenšie deti Peppa určite zaujme aj svojím veselým krochkaním,“ približuje lektorka.

Shimmer a Shine/Shimmer and Shine

Foto: © Nickelodeon Network

„Tento seriál ocenia najmä malé slečny od dvoch rokov, ktoré majú rady ružové a fialové farby a všetko trblietavé. Je nahovorený v americkej angličtine, má výborné tempo a skvelo poslúži na rozvoj slovnej zásoby,“ opisuje ďalší vhodný seriál Michaela.

Pre deti od 3 rokov

Od troch rokov dieťaťa je vhodné pridať k spoločnému sledovaniu rozprávok v angličtine aj krátku diskusiu. „Aspoň raz alebo dvakrát do týždňa si vyhraďte pol hodiny času, pozrite si spolu jeden diel a následne skúste klásť jednoduché otázky. Začnite s áno/nie otázkami, napríklad Is it blue? Is it a chicken? a ak dieťa nebude vedieť, pomôžte mu dostať sa k odpovedi,“ vysvetľuje lektorka.

Michaela odporúča dieťaťu postupne klásť čoraz ťažšie otázky a po čase sa prepracovať až k tomu, že vám v angličtine plynulo porozpráva o svojej najobľúbenejšej časti. Dôležité je byť trpezlivý a veľa sa pýtať.

Čítajte aj: Potrebujete si dobiť baterky? Oddýchnite si pri seriálovej klasike aj novinkách

„Je dobré do tejto aktivity slovenčinu vôbec nezapájať, aby bolo dieťa cudziemu jazyku vystavené čo najviac. Neskôr môžete k spoločným aktivitám pridať simulovanie jednotlivých epizód s hračkami. Čím častejšie sa jazyku budete spolu venovať, tým silnejší základ si dieťa vybuduje,“ hovorí.

Ak má vaše dieťa 3 a viac rokov, skúste napríklad tieto seriály:

Vtáčí kadeti: Top Wing/ Top Wing, Strážcovia kráľovstva/Kingdom Force, Labková patrola/Paw Patrol

„Tieto tri seriály sú si svojím štýlom veľmi podobné. Vždy ide o skupinu zvieratiek, ktoré tvoria záchranársky tím a musia vyriešiť problém. Sú plné akcie, ich jazyk je emotívnejší a dynamickejší, ale stále výborne zrozumiteľný. Všetky sú v americkej angličtine a veľkou výhodou je, že sa v nich stále opakujú určité frázy, čo je výborné na zapamätanie vetných štruktúr aj správneho slovosledu,“ opisuje Michaela trojicu seriálov vhodných pre staršie deti.

Vďaka tomu, že seriály sú plné emócií, prispievajú podľa lektorky k prirodzenému rozvoju angličtiny. „Dieťa sa napríklad naučí, ako sa povedia citáty v angličtine, ktoré nie sú vždy rovnaké ako v slovenčine, alebo že slovenská kačka robí kač-kač a anglická quack quack,“ dopĺňa.

Požiarnik Sam/Fireman Sam 

Foto: © 2021 Turner

Ďalším vhodným seriálom je aj novšie spracovanie obľúbenej televíznej klasiky, ktoré prináša ďalšie príbehy obľúbeného požiarnika. „Jednotlivé epizódy trvajú 10 minút a sú nahovorené v britskej angličtine. Požiarnik Sam je ideálna voľba, ak chcete rozvíjať každodennú slovnú zásobu,“ približuje Michaela.

Agent Binky: Vesmírni maznáčikovia/Agent Binky: Pets of the Universe 

Foto: © 2019 Nelvana

Mačka Binky je súčasťou tímu agentov maznáčikov, ktorý chráni ľudí pred votrelcami. Jej príbehy sú podľa Michaely skvelým pokračovaním, ak už ste videli Labkovú patrolu alebo Vtáčích kadetov.

„Počítajte však s tým, že slovná zásoba je už náročnejšia a nechýbajú v nej ani abstraktnejšie pojmy ako space travel či mission. Zároveň sa tu stretnete s výrazmi hovorovej americkej angličtiny ako yup, kiddo či buddy. Seriál je preto vhodný pre deti od 4 rokov,“ uzatvára lektorka.


Chcete si so svojimi deťmi pozrieť zaujímavú rozprávku alebo seriál? Stavte na Zlatý O2 SMART Paušál, v ktorom každý mesiac nájdete aj predplatné vybranej prémiovej appky, napríklad HBO GO, a k nej 10 GB extra dát na jej sledovanie. Pustiť si ju môžete nielen na svojom mobile, ale aj v tablete, na počítači alebo na smart TV, a to hneď na dvoch zariadeniach súčasne. Viac sa dozviete na www.o2.sk.

banner, O2 SMART Pausal, Zlaty O2 Smart Pausal, modry, Luddo

Michaela Hroteková

Angličtine sa venuje od detstva. Vyštudovala anglický jazyk v odbornej komunikácii v Trnave a následne odišla do latinskoamerického Salvádora, kde takmer šesť rokov vyučovala angličtinu. Po návrate na Slovensko vyučovala angličtinu a španielčinu v rôznych jazykových školách aj súkromne. Venuje sa výučbe všeobecnej aj špecializovanej angličtiny a španielčiny pre rôzne vekové skupiny vrátane detí. Aktuálne je  študentkou prvého ročníka doktorandského štúdia na Univerzite Komenského v Bratislave. 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

Menej chrápania, viac čítania: 6 nových appiek, ktoré odporúčame vyskúšať

Telefonovať bez nutnosti, mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokážu naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité, ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu, je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 SMART Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme a ovládame nimi smartfón.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä, ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste podnikateľ, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Huawei Free Buds 4i, alebo bez nožičky, ako napríklad Xiaomi Mi Ture Wireless Ear Buds Basic 2, je len vecou osobnej preferencie.

Huawei Free Buds 4i, Xiaomi Mi Ture Wireless Ear Buds Basic 2, OnePlus Buds

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad OnePlus Buds, ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

SBS BT501, Sturdo Pro Sport

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športové štuple sú SBS BT501 alebo Sturdo Pro Sport, ktoré majú odnímateľný fixačný nadstavec do ucha.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

Ako ulahodiť fanúšikom kvalitného zvuku a dizajnu? Slúchadlami dnes už legendárnej značky Bang & Olufsen

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Model B & O Beoplay E8 je výborným príkladom toho, ako si hi-fi spoločnosti predstavujú smartfónové slúchadlá. Prémiové materiály, pekný dizajn, v tomto prípade aj aktuálne Bluetooth 5.1 pripojenie a komfortné ovládanie, no chýba spomenuté potláčanie hluku a nižšia odolnosť proti vode.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých je dôležitý kodek AptX. Ten sa stará o zníženie latencie zvuku voči obrazu. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri týchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá Sony WH-XB900N, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú aj ANC alebo výdrž batérie na jedno nabitie 30 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2, k akémukoľvek O2 SMART Paušálu ich môžete mať na začiatok už od 0 €.


Nestrácajte čas a energiu. Týchto 5 smartfónov vás poteší rýchlym nabíjaním

Čítaj viac

Menej chrápania, viac čítania: 6 nových appiek, ktoré odporúčame vyskúšať

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac