Pretože nám záleží | O2 Pretože nám záleží | O2

Separ: Neexistuje nič ako slovenský rap 

S jedným z najúspešnejších slovenských raperov sme porovnávali digitálnu hudbu s analógovou a porozprávali sme sa aj o streamovacích službách a podpore mladých umelcov.

Keď Separ so svojou skupinou DMS začínali, rozdávali svoje cédečká zadarmo, aby sa dostali do povedomia a vytvorili si fanúšikovskú základňu. Dnes patrí k špičke slovenskej hip-hopovej scény – vďaka silnej fanúšikovskej základni pravidelne vypredávajú koncerty a na streamovacích appkách majú milióny prehratí.

Ak by Separ kariéru začínal dnes, vydával by už albumy iba na streamovacích službách, ktoré dávajú umelcom väčšiu slobodu aj šancu zviditeľniť sa.

Inšpirujte sa pri skladaní svojho paušálu populárnym raperom a získajte predplatné služby TIDAL aj 10 GB extra dát na jej sledovanie. Zistite viac o Separov O2 SMART Paušále

Oplatí sa v čase streamovacích služieb ešte vydávať albumy na cédečkách?

Na Slovensku je nás iba niekoľko, ktorým sa ešte oplatí vydávať cédečká – Kontrafakt, Kali, Majk Spirit a ja s DMS. Máme takú silnú fanúšikovskú základňu, že hoci si ho ľudia nemajú kde prehrať, kúpia si ho do zbierky.

Pre zberateľov k albumu vždy niečo pridáme, či už je to podpis, alebo voucher na tenisky. Do niektorých sme dokonca dali peniaze a raz sme dávali aj zlaté náušnice s naším logom.

Naším hlavným zárobkom sú dnes streamovacie služby, ktoré sú aj pre ľudí oveľa dostupnejšie a pohodlnejšie.

Približne 1 200 prehratí na streamoch sa rovná jednému predanému albumu. Albumy predávame v tisícoch až desaťtisícoch kusov, ale streamy sa nám pohybujú v miliónoch.

Keď som sa tejto téme venoval pred piatimi rokmi, najhranejší slovenskí interpreti zarábali na streamoch niekde od 1 do 3 € mesačne. Je pravda, že dnes sa honoráre pre top umelcov pohybujú v tisícoch?

Časy, keď sa neoplatilo byť na streamovacích službách, sú už dávno za nami. Napríklad TIDAL vznikol ako vzbura proti konkurencii, ktorá mala veľmi zlé pravidlá a niekedy si brala až polovicu zo zárobku umelca. Vtedy sa ľudia ako Jay-Z vzbúrili – nechceli sa nechať ošklbať a založili TIDAL.

Najskôr sa veľmi nechytil, ale potom prišli so stratégiou vyplácania desaťnásobných honorárov v porovnaní s konkurenciou. To prilákalo viac interpretov, a preto museli aj ďalšie streamovacie služby zvýšiť honorár pre umelcov. Nemohli si dovoliť, aby v ich appke chýbalo 30 top svetových interpretov, pretože majú exkluzívnu dohodu s konkurenciou, a tak museli všetci začať platiť viac.

Výšku honoráru určuje okrem počtu prehratí aj veľkosť trhu danej krajiny. Znamená to, že aj keď je TIDAL menej rozšírený ako napráklad Spotify, tak tam vie hudobník za menej prehratí zarobiť viac?

TIDAL platí najviac, aby sa odlíšil a mohol získať exkluzívne prístupy k novým albumom žiadaných interpretov. Dúfam, že sa na Slovensku viac chytí, pretože okrem zaujímavejšieho finančného ohodnotenia pre interpretov prináša aj lepšiu kvalitu zvuku pre poslucháčov.

Slovákov je ťažké namotať na niečo nové, pretože sa boja nových vecí. Ak by sa nad tým zamysleli, tak predplatným streamovacej služby podporia svojho obľúbeného interpreta, ktorý vďaka tomu získa viac motivácie a priestoru tvoriť.

Vnímaš aj ty, že Slováci ešte stále nie sú celkom ochotní platiť za obsah?

Myslím si, že človek by sa mal zamyslieť nad tým, komu prospeje to, ak bude donekonečna niečo sťahovať. V streamovacích appkách máš všetku hudbu sveta, a keď sa ti nechce objavovať novú, nájdeš tam rebríčky a playlisty, ktoré to spravia za teba.

„V streamovacích appkách máš všetku hudbu sveta, a keď sa ti nechce objavovať novú, nájdeš tam rebríčky a playlisty, ktoré to spravia za teba.“

Predplatné okolo 10 € je úplne férová suma, a ak to ľudia obchádzajú, ich obľúbený interpret tým len utrpí – v budúcnosti možno neurobí ďalší album, lebo nedostal peniaze za to, čo už vyprodukoval.

Stačí začínajúcemu interpretovi v súčasnosti vydať album iba na streamovacích službách a vôbec neriešiť analógové nosiče?

Pre nováčikov je to lepšie, pretože nemajú náklady spojené s ich výrobou. Lis, fotenie a grafika coveru, to všetko stojí peniaze. Ak by som bol dnes na začiatku kariéry, tak určite vydám album iba digitálne.

Aj pri sólo albume, ktorý teraz plánujem vydať, som nad tým rozmýšľal, no robím už desiaty album a doteraz každý má platinové ocenenie za predaj. Dnes sa už však predaj fyzických nosičov zrátava s digitálnym predajom a časom podľa mňa analóg úplne opadne.

A potom sa vráti ako vinylové platne?

Ľudia majú radi old school retro veci, my sme dokonca predošlý album vydali na kazete. Aj cédečkám sa môže stať, že pôjdu do zabudnutia a časom sa vrátia ako vinyl či kazety. Aj keď zvuku vinylu sa nič nevyrovná, pretože tam je aj analógový prenos zvuku a cédečko bude vždy čítať nejaká šošovka.

Keď o 15 rokov ukážem svojim deťom cédečko, tak z toho budú hotové. Možno to nebudem mať ani kde prehrať a budem musieť v bazári kúpiť diskmen.

Máš doma nejakú zbierku – platne alebo cédečká?

Nie, nezbieram nič. Kedysi som mal hrozne veľa tenisiek, ale potom som sa sťahoval a povedal som si, že už nikdy nebudem nič zbierať. Teraz všetko, čo donosím, posuniem na charitu alebo do detského domova a idem ďalej.

Ak by som zbieral cédečká, mal by som ich iba niekde položené a v živote by som sa ich nechytil. Mám kamošov dídžejov, čo zbierajú vinyly, ale oni sa im aj naozaj venujú a púšťajú si ich doma alebo na párty.

Keď prišli streamovacie služby, niektorí ľudia sa sťažovali, že to umelcom ubližuje. Mne sa to zdalo ako trochu lenivé tvrdenie, pretože keď dáš von svoju hudbu, ľudia si ju môžu púšťať kedykoľvek, obľúbiť si ju a na koncertoch potom vytvoriť oveľa lepšiu atmosféru. Ako to vnímaš ty?

Presne tak to je. Keď sme začínali, tak sa naša hudba nepredávala. Môj kolega v skupine si zobral úver v banke, aby sme mohli dať vyrobiť prvé cédečká. Vydali sme ich v minimálnom náklade 700 kusov a 500 sme rozdali. Nikto nás vtedy nepoznal, ale vďaka tomuto kroku sa rozšírili, ľudia si ich medzi sebou napaľovali a zrazu sa nám začali ozývať promotéri kvôli koncertom.

„Slovákov je ťažké namotať na niečo nové. Ak by sa nad tým zamysleli, tak predplatným streamovacej služby podporia svojho obľúbeného interpreta, ktorý vďaka tomu získa viac motivácie a priestoru tvoriť.“

Mali sme vtedy zopár skladieb a obehali sme s nimi celé Slovensko. Hrávali sme s Luzou, ktorá bola vtedy strop slovenského hip-hopu. Koncerty sú pre hudobníka hlavné promo. Keď ťa človek uvidí naživo a povie si: „Wow! Brutálna šou!“, tak si tvoju tvorbu dohľadá, aj keď tam možno bol iba náhodou s kamošmi.

Aj keď ľudia na festivale počujú nejakého undergroundového umelca, ktorý ešte nemá fame, tak si zistia, čo je to za človeka a akú má tvorbu. Zo začiatku je preto určite dobré dávať hudbu medzi ľudí. Hlavne dnes, keď si vieš cez streamy vykryť aspoň náklady, čo si mal na nahrávanie a master.

Alebo si vieš zavesiť track na Youtube a ľahko rozšíriť cez sociálne siete. Keď to začnú ľudia medzi sebou zdieľať, máš super promo bez toho, aby si za to dal čo i len cent.

Výhodou streamovacích služieb je, že sa cez ne vedia zviditeľniť aj mladí umelci, napríklad TIDAL robí kurátorované playlisty s vychádzajúcimi hviezdami v každej krajine. Ktorých mladých interpretov v rámci slovenskej scény si najviac ceníš?

Ja som akurát v procese prípravy ďalšieho sólo albumu, pri ktorom som na spoluprácu oslovil viacero menej známych interpretov. Celkom si idem ľudí z Conspiracy Flat mobu ako AstralKid22, Tisci alebo TVRNFLX.

Separ pre čitateľov Sódy pripravil playlist svojich obľúbených trackov:

Potom je tu Dokkeytino, ktorého považujem za jedného z najlepších, lebo je extrémne odlišný. V Amerike taký štýl, ako má on, nájdeš, ale u nás to takto nikto nerobí. Robí s ním aj Yungfakgod a týchto chalanov si extrémne cením. Sú to reálni chalani, ktorí majú svoje štúdio, kde si robia vlastnú hudbu, spravia si rap, mastering, natočia a zostrihajú si klip. Sú komplexní a to ma na nich baví.

Ľudia v ich tvorbe často hľadajú výpovednú hodnotu, ktorá tam nie je vždy prítomná tak, ako v našich starých boombapových trackoch, ale tak sa to dnes proste nerobí. Ja si ich idem extrémne a držím im palce. Nie sú to motáci, čo sa hrajú na niečo, čím nie sú. Sú to strašne reálni ľudia a nie je to len o tom, že sa hrajú na Ameriku.

Iní mladí slovenskí raperi sa zvyknú hrať na Ameriku?

Mnohí majú americký štýl, ale to je normálne. Aj my starší sme sa dostali cez boombap k iným štýlom. Nič ako slovenský rap totiž nikdy neexistovalo. Vždy to bol americký rap, ktorý vznikol v Amerike a na Slovensku sme sa ním len inšpirovali.

My sme rap nevymysleli a ten náš sa vždy bude podobať na to, čo sa robí vo svete. Neexistuje teda slovenský, nemecký alebo francúzsky rap, všetko sú to odnože amerického rapu. Rap v Amerike vznikol a dostal definíciu, ako má vyzerať, a zvyšok sveta sa tomu len prispôsobuje.

Slovenský rap podľa teba nemá žiadne lokálne špecifiká alebo spoločné prvky?

Spoločným prvkom je slovenčina. Rap sa dá robiť na veľa spôsobov a ten náš je iný ako americký, pretože každý z nás je iný. Ale všetko to prišlo z Ameriky – od grafitov cez breakdance.

Všetky subkultúry hip-hopu vznikli tam a my to tu iba robíme po svojom. Zober si napríklad ad liby alebo pre tých, čo nevedia, také tie pazvuky a výkriky, čo počuješ v pozadí pesničiek. Môžeš si vymyslieť vlastné ad liby, ale aj tak si sa inšpiroval v Amerike, pretože si to najprv počul v hudbe odtiaľ a vďaka tomu si si uvedomil, že sa to tak dá robiť.

Vyberte si svoj O2 SMART Paušál a získajte extra dáta na obľúbené aplikácie. Ak sa rozhodnete pre Strieborný O2 SMART Paušál, získate nielen neobmedzené volania, SMS a MMS a 3 GB dát, ale aj 2 × 10 GB na dve aplikácie podľa vášho výberu. Inšpirujte sa Separom a vyberte si streamovaciu službu TIDAL aj s predplatným a Instagram. Viac o nových O2 SMART Paušáloch a ich možnostiach sa dozviete na www.o2.sk.

Separ

Je jedným z najúspešnejších slovenských raperov, ktorý pôsobí na hip-hopovej scéne už takmer 20 rokov. Začínal v skupine DWS (Dame, Wrana, Separ), ktorá sa neskôr zmenila na DMS (Dame, Monsignor Separ, Smart). V období od 2009 do 2013 bol členom skupiny a vydavateľstva Gramo Rokkaz. Okrem 5 albumov s DMS má Separ za sebou aj tri sólové a aktuálne chystá ďalší.
Páčil sa vám článok?
12345
Loading...

Páči sa vám, čo práve čítate?

Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.

Júnové aktivity, ktoré prebudia vaše vnútorné dieťa. Toto je 25 tipov na zmysluplné podujatia pre všetkých bez ohľadu na vek

Pozrite si, čo sa deje vo vašom regióne a vyskúšajte niečo, čo rozbije stereotyp – a zároveň sa určite zmestí do vášho nabitého denného harmonogramu.

Do práce, domov, navariť, upratať, spať – a celé odznova. Dospelácky život nie je taký zábavný ako detstvo – je to skutočne tak, alebo sme tomu len všetci uverili? Vybrali sme pre vás tie najzaujímavejšie podujatia v kraji, ktoré vás znova vezmú do bezstarostných čias – aj dospelý si predsa môže ísť vyrobiť látkovú bábiku, pozorovať, ako rastú kvety v záhradách či vymodelovať si vlastný hrnček.

Keď sme spolu, je to lepšie a jednoduchšie. Založte si skupinu s rodinou či kamarátmi cez O2 Spolu a užívajte si veľké výhody

Bratislavský kraj

Víkend otvorených parkov a záhrad (6. – 8. 6.)

Tradičné podujatie, ktoré pootvorí záhrady a parky na celom Slovensku, je späť. Pozrite si, aké čarovné miesta vo vašom okolí sú dostupné, a vyberte sa na výlet.

V Bratislavskom kraji môžete navštíviť záhradu Pálffyho paláca v Bratislave, kaštieľ v Modre či kvetinovú farmu v Borinke. V lete si môžete užiť v rozkvitnutých záhradách aj piknik s celou rodinou.

Kráľovské hodovanie (7. – 8. 6.)

Tradičné modranské hody v Kultúrnom dome Kráľová si pre svojich návštevníkov pripravili mnoho netradičného programu – medzi iným aj súťaž o najlepšiu „dobošku“ (sladký dezert) či školu varenia, v ktorej sa naučíte, ako urobiť cestovinové „fŕkance“ do polievky.

Podujatie sprevádza skvelá hudba, kolotoče, alegorický sprievod aj divadielko.

Keramické trhy (13. – 15. 6.)

Najväčšie keramické trhy v regióne Malých Karpát – aj tak by sa dal popísať program v historickom centre Pezinka, ktorý si nemôžete nechať ujsť.

Na 21. ročníku sa pod jednou oblohou stretne 200 talentovaných keramikárov zo Slovenska aj zo zahraničia s rôznymi remeselnými výrobkami. Súčasťou podujatia sú aj dielničky pre deti, modelovanie keramiky, ukážky točenia na hrnčiarskom kruhu a pálenie keramiky v peci.

Trnavský kraj

Pozorovanie hviezd pri mlyne (7. 6.)

Nadšenci vesmíru a prírody, pozor: nerušené prostredie vodného mlynu v Tomášikove, jasná obloha a amatérsky astronóm Ivan Molnár sa postarajú o nezabudnuteľný večer plný planét, Mesiaca a hviezd.

Profesionálne vybavenie bude zabezpečené, stačí len prísť k mlynu o deviatej večer.

Charitatívny beh APPkA (7. 6.)

Inkluzívny beh, ktorý organizuje Asociácia pomoci, sa zameriava na pomoc telesne znevýhodneným deťom a dospelým.
Zapojiť sa môže naozaj každý – môžete si vybrať z 10- alebo 5-kilometrovej trate, behu rodičov so zdravotne znevýhodnenými deťmi, Nordic Walkingu či z detských tratí.

Charitatívny beh APPkA je súčasťou bezbariérového festivalu Paráda, ktorý v HS Centre Piešťany odhalí svet paralympionikov a zabaví aj na vedomostnom kvíze či športových súťažiach. Nebude chýbať ani hudobný program.

Trnavská brána (13. – 15. 6.)

Ak vás fascinujú krásy folklóru, nemôžete chýbať na Hlavnej ulici a Trojičnom námestí v Trnave v polovici júna. Organizátori Trnavskej brány sľubujú program bohatý ako „cíferská výšivka“.

Užite si tu školu spevu a tanca, trh ľudových remesiel, krojovaný sprievod mestom, svadobné zvyky, prednášku o krstných plachtách zo západného Slovenska či o novomestskej paličkovanej čipke. Jednoducho z každého rožka troška – ale veľmi komplexne k našim tradíciám.

Trenčiansky kraj

SpoluFest (7. 6.)

Trenčiansky festival SpoluFest sa hrdí tým, že je určený pre všetky vekové kategórie – a tomu prispôsobil aj svoj program. Zoberte teda deti, súrodencov, starých rodičov aj kamošov na futbalové ihrisko Záblatie, kde vás všetkých poteší pestrý program: raper Suvereno, kapela Huncúti s akordeónom aj cimbalom a mnohí DJ-i.

Deti poteší penová párty, klaunská show alebo športové súťaže, a dospelých súťaž v jedení hamburgerov či rôzne zábavné aktivity.

Jana Kirschner (19. 6.)

Horúce júnové noci a dobrá hudba s kamošmi vonku – to je kombinácia, ktorá hreje pri srdci. Ak ste z okolia Nového Mesta nad Váhom, zaspieva vám dokonca ikonická Jana Kirschner.

Vystúpi v hudobnom klube Blue Note v Novom Meste nad Váhom a zaspieva tie najväčšie hity ako V cudzom mestePokoj v dušiModra alebo Na čiernom koni. Príďte si vypočuť talentovanú speváčku s piesňami plnými odkazov o našej malebnej krajine.

Čarodejník na Bojnickom zámku (11. – 15. 6. a 18. – 22. 6.)

Už je dávno všetkým jasné, že Bojnický zámok vyzerá ako z rozprávky – no čo ak sa ku kúzelnej atmosfére pridá ešte skutočný čarodejník?

Menších aj väčších bude zámkom sprevádzať príbeh mocného čarodejníka, ktorý pochopí, že skutočná moc spočíva v láske.
Magickú atmosféru bude trikmi dotvárať kúzelník Talostan.

Nitriansky kraj

Divadelná Nitra (6. – 11. 6.)

Medzinárodný divadelný festival oslavuje už 34. ročník a v Divadle Andreja Bagara predstaví 14 inscenácií z celého sveta. Témy predstavení reflektujú všetko, čo sa deje v spoločnosti – pomenúvajú náš súčasný stav aj príčiny, ktoré k nemu viedli. Poďte do divadla provokovať svoje zmýšľanie a hodnoty kvalitnou kultúrou.

Veľká cena Komárna v rýchlostnej kanoistike (14. – 15. 6.)

Slovensko je vodácka veľmoc – vidieť to na každej olympiáde, a v júni sa o tom môžete presvedčiť aj naživo. Na Veľkej cene Komárna uvidíte talentovaných našincov, ale aj pretekárov zo zahraničia. Vychutnajte si skvelú atmosféru v publiku medzi „vodákmi“ v Stredisku rýchlostnej kanoistiky v Komárne.

Dotyky s levanduľou (15. 6.)

Prechádzka medzi voňavými bylinkami – to je úplne krásny nápad na júnový deň. Urobte si výlet do mesta pri hraniciach s Maďarskom, Štúrova, a spoznajte regionálnych remeselníkov, ktorí ponúknu rôznorodé výrobky z levandule. Okrem samotného trhu v centre na pešej zóne sa môžete tešiť na varenie levanduľového lekváru, výrobu kvetinovej vody či relax v čajovni.

Žilinský kraj

Divadielko pre deti: O čertovi Kolofónovi (6. 6.)

Každé dieťa a každý dospelý by si zaslúžil vidieť aspoň raz príbeh o Kolofónovi. Peter Gärtner je talentovaný spisovateľ, scenárista a bábkoherec, ktorý cez svoju marionetovú bábku Kolofóna rozpráva príbeh dospievajúceho čerta, ktorého Lucifer pošle na Zem, aby našiel aspoň dve neposlušné deti.

Divadlo, ktoré je plné vtipných narážok aj na dospelých, sa vám v Považskej Bystrici, v Cooltajneri, postará o piatok plný smiechu.

Beh na Borišov (7. 6.)

Beh a kopec? Znie to ako poriadna výzva, ktorá preverí, ako si plníte novoročné predsavzatia. Vybehnite z Chaty pod Borišovom na vrch Borišov – trasa má 780 metrov a prevýšenie 212 metrov. Ide už o tradičný beh obyvateľov martinského okresu, ktorí radi prekonávajú samých seba a robia niečo pre svoje zdravie.

Faster Than a Train (14. 6.)

Do Kraľovian sa chystá súťaž s podtitulom: trúfneš si predbehnúť vlak? Jej cieľom je motivovať cyklistov do netradičnej výzvy. Pelotón vyrazí z kraľovianskej vlakovej stanice v rovnakom čase ako vlak Oravka, ktorý budete naháňať, aby ste do cieľa – stanice v Trstenej – dorazili skôr.

Fest Anča (24. – 29. 6.)

Organizátori 18. ročníka medzinárodného festivalu animácie sľubujú, že sa vám program dostane úplne pod kožu. Hlavnou témou tohto ročníka sú naše rôznorodé telá.

V poslednom júnovom týždni sa na festivale odpremieta 343 krátkych a celovečerných animovaných filmov. Okrem toho budeme mať možnosť stretnúť sa s významnými osobnosťami animovaného filmu, a taktiež zasadne tá najprísnejšia porota – deti, ktoré rozhodnú o najlepšom detskom krátkom animovanom filme.

Fest Anča bude prebiehať na viacerých žilinských miestach zároveň – v Mestskom divadle, Novej synagóge a na ďalších zaujímavých miestach.

Na našom Instagrame aktuálne aj súťažíme o 2 lístky, tak sa bežte zapojiť.

Banskobystrický kraj

Cesta rozprávkovým lesom (7. 6.)

Sobotné doobedie patrí ceste rozprávkovým lesom, kde budú deti plniť zaujímavé úlohy, kresliť, opekať a zdolávať lanovú dráhu. Dobrodružná cesta začína pri nákupnom reťazci Kaufland v Brezne a končí v lese pod Skalkou. Príďte sa zabaviť a prekonať sa – stále totiž platí múdro: kto sa bojí, nech nejde do lesa.

Zuzana Čaputová, Erik Tabery: Nestratiť sa sama sebe (17. 6.)

Český novinár, šéfredaktor Respektu, Erik Tabery, vydal knihu tvorenú viacerými rozhovormi s bývalou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. V rozhovoroch sa rozhodli pokračovať, ale už za prítomnosti publika. Diskusiu moderuje Matúš Kostolný, ktorý sa prezidentky a novinára v Aule SZU v Banskej Bystrici bude pýtať na budúcnosť demokracie na Slovensku aj v Európe.

Horehronské dni spevu a tanca – Heľpa (27. – 29. 6.)

Jeden z najstarších folklórnych festivalov je po roku späť a návštevníkov Heľpy zaujme pestrým programom. Od talentovaných súborov cez výstavu o tradícii výroby chleba a ukážky spracovania ľanu až po obľúbenú česko-moravskú kapelu Čechomor. Svoje si v lokalitách naprieč Heľpou nájde naozaj každý, koho bavia tradície a folklór.

Prešovský kraj

999: Mladé ženy prvého židovského transportu (10. 6.)

Kino Fajn v Humennom si pripomenie mimoriadne dôležité, no tragické udalosti slovenských dejín – životy 999 slovenských žien, ktoré boli prvým transportom deportované do Osvienčimu. Príďte si v dokumente vypočuť dôležité svedectvá preživších, ktoré strávili v koncentračnom tábore viac než tri roky.

Dobrý festival (13. – 14. 6.)

Najväčší hudobno-umelecký festival na východnom Slovensku láka na tie najznámejšie mená kapiel: IMT Smile, Billy Barman, Chiki Liki Tu-a, Korben Dallas, Le Payaco a ďalšie hviezdy hudobnej scény.

No a kde inde by sa festival konal, ak nie v Prešove – aj organizátori hovoria, že v tomto meste pravdepodobne nájdete najviac hudobníkov na meter štvorcový na Slovensku. Aj keď ide iba o dohad, isté je, že v júnový piatok a sobotu sa na Dobrom festivale v Prešove určite zíde najviac hudobníkov na Slovensku.

Srdcia v pohybe (14. 6.)

Rozhýbte nohy aj srdcia v bežeckom projekte, ktorý naozaj pomáha. Môžete sa tešiť na preteky o najrýchlejšie kolo, súťaž o najviac odbehnutých kilometrov a na Belianskeho Spartana – nosenie bremena na čas. To všetko v krásnom prostredí Belianskeho rybníka v Spišskej Belej.

Košický kraj

Víkend otvorených záhrad v Michalovciach (8. 6.)

Už v úvode článku sme spomenuli, že nás na začiatku júna čaká víkend otvorených záhrad – a programom sa nenechávajú zahanbiť ani Michalovce.

V Parku Kerta na Kostolnom námestí prebehne interaktívna environmentálna show pre deti, dobrodružná súťaž v hľadaní kameňov, tvorivé dielne a pre dospelých budú v parku infostánky viacerých organizácií, ktoré pomáhajú prírode a životnému prostrediu.

Festival Pestro (9. – 15. 6.)

Festival Pestro je definícia komunity – týždeň plný zaujímavých diskusií, hudby, stretnutí a dôležitých tém, ktoré nás spájajú.

V košickej Tabačke vznikne bezpečný priestor, kde s rešpektom môžeme hovoriť o rôznych názoroch a témach – skoro Disneyland pre dospelých. Čaká vás komunitná židovská večera, pestrá debata o mimovládnych organizáciách a neziskovom sektore, koncerty, karaoke aj workshop afganského ľudového tanca.

Bábiky nielen z porcelánu (29. 6.)

Bábiky nepatria len k detstvu, ale aj k ľudovej tvorbe. V trebišovskej Galérii Koniareň si budete môcť pod vedením skúsenej lektorky vyrobiť svoju látkovú bábiku.

Príďte si vlastnoručne vyrobiť vlastnú hračku či dekoráciu – na bábiku nikdy nie ste starí.


Niekedy je dôležitejšie, s kým sme, než to, čo robíme, a preto si nezabudnite zobrať so sebou svojich blízkych. Potom si ich môžete pridať aj do skupiny O2 Spolu a získate veľké výhody.

Páčil sa vám článok?
12345
Loading...

Páči sa vám, čo práve čítate?

Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.