Speváčka Emma Drobná: Pekný Instagram nepresvedčí ľudí počúvať zlú hudbu

So speváčkou Emmou Drobnou sme sa rozprávali o jej pripravovanom druhom albume aj o tom, či si ju ľudia stále spájajú najmä so SuperStar.

Účinkovanie v speváckej súťaži môže mladým hudobníkom pomôcť presadiť sa, no zároveň môže byť prekážkou pri dokazovaní, že víťazstvo v speváckej súťaži nie je to jediné, čo ich ako hudobníkov definuje. Emma Drobná nám v rozhovore prezradila, ako sa po piatich rokoch vyrovnala s nálepkou SuperStar, aj prečo bude jej nový album veselší ako debut.

Počúvajte hudbu cez O2 a pridajte si streamovaciu appku TIDAL s miliónmi pesničiek do svojho SMART Paušálu. Chcem vedieť viac

V rozhovore s Emmou Drobnou sa dočítate:

  • či ju ľudia stále vnímajú hlavne ako superstaristku,
  • v čom bude nový album iný ako jej debut,
  • či sa jej niekedy zunovala vlastná pesnička,
  • kedy sa jej najlepšie tvorí.

V minulosti si spomínala, že by si sa rada zbavila nálepky superstaristky. Máš pocit, že sa ti to po piatich rokoch od súťaže podarilo?

Čiastočne. Neviem však, či by som sa jej chcela zbaviť úplne, pretože aj to ku mne patrí. V SuperStar sa to pre mňa celé začalo, ale nechcela som, aby to bolo jediné, s čím si ma ľudia budú spájať.

Napríklad v jednom článku o hudobníkoch mi dali popis superstaristka Emma Drobná, začiaľ čo pri iných uviedli, že sú držiteľmi rôznych hudobných cien. Bolo to v období, keď som získala druhú cenu SOZA za najhranejšiu skladbu v rádiách. Mohli teda uviesť toto a nálepku SuperStar si odpustiť. Nie je to jediná vec, ktorá sa mi v živote podarila.

Obmedzuje ťa táto nálepka ešte v niečom?

Niektorí ľudia pri umelcoch zo SuperStar automaticky znevažujú mieru ich umeleckosti a autentickosti.

Na druhej strane veľa ľudí ma tak už nevníma, predsa len to bolo dávno a ľudia ma už stihli spoznať aj inak. Dúfam, že v budúcnosti ma budú ľudia spoznávať čoraz viac hlavne vďaka novej tvorbe.

Tvoj debutový album You Should Know vyšiel pred troma rokmi. Zmenil sa odvtedy koncertný playlist, ktorý s kapelou hrávate?

Pesničky neustále meníme, upravujeme a osekávame, hlavne cover verzie, ktoré sme hrávali na začiatku, keď som ešte nemala toľko svojich vecí.

„V SuperStar sa to pre mňa celé začalo, ale nechcela som, aby to bolo jediné, s čím si ma ľudia budú spájať.“

Z prebratých pesničiek hrávame už len Čerešne, ktoré preslávila Hana Hegerová. Rozmýšľali sme, že aj túto skladbu by sme z repertoára vyradili, ale je to pekná pesnička, ktorú mám rada ja aj ľudia, a už som si ju tak trochu privlastnila.

Ostatné skladby hrávame živšie ako na albume. Hrávame aj nové veci, ktoré ešte nevyšli, a tie nás momentálne bavia najviac. Skončila sa zimná a plesová sezóna, máme teraz voľnejšie, a tak sa venujem nahrávaniu albumu a s kapelou sa chystáme upraviť nové skladby do koncertnej podoby.

Ako reagujú ľudia na nové pesničky? Môže reakcia publika ovplyvniť, či sa dostanú na album?

Hráme ich zatiaľ málo, len jednu alebo dve, a ľudia na ne reagujú pozitívne. Na Česko-Slovenskom plese v Prahe sme napríklad hrali jednu novú a tam sa veľmi dobre ujala, aj keď nie je „plesová“.

Prezradíš nám o nej viac? 

Poviem iba toľko, že nie je veľmi popová a na albume bude znieť inak, ako keď ju hráme naživo.

Niektorí interpreti majú problém s tým, že sa im pesničky časom zunujú, napríklad Radiohead už nehrávajú Creep, lebo im už liezla na nervy. Máš takú pesničku aj ty? 

Oni si ju už zahrali viackrát ako ja svoje pesničky. (smiech) U mňa je to rôzne. Niektoré pesničky mi občas vadia, je to skôr o nálade. Keď mám možnosť ich nezahrať, lebo treba skrátiť čas koncertu, neprekáža mi to.

Ak nás však s kapelou už nebaví nejakú pesničku hrať, snažíme sa s ňou pracovať a upraviť ju, aby nás znova začala baviť.

Pri ktorej pesničke sa ti to stalo?

V poslednom čase to bola moja jediná slovenská pesnička Keby. Je depresívna a dnes sa už neviem úplne naladiť na ten pocit. Upravili sme pri nej štýl hrania – viac sa sústredím na to, aby znela dobre hudobne, nie na text, vďaka čomu ma znova baví.

Môžeme teda očakávať, že nový album bude veselší?

Začala som teraz počúvať inú hudbu. Zvykla som si púšťať skôr depresívne pesničky, ale depresívna nálada ma prestala baviť a bude to cítiť aj v mojej novej tvorbe.

Všimol som si, že niektorí umelci vydávajú nový album aj dvakrát za rok. Robia to podľa teba preto, aby si udržali pozornosť alebo chcú mať viac obsahu na streamovacích službách, vďaka čomu môžu zarábať?

Neviem, prečo to robia. Možno majú príbehy, s ktorými sa chcú podeliť alebo sa vyrozprávať. Možno majú múzu a chcú toho veľa povedať, alebo si naozaj chcú len udržať pozornosť.

Nikdy si nemala potrebu niečo rýchlo vydať, aby si nestratila záujem fanúšikov?

Mala a mám ju stále. Ja som však vo všetkom, čo sa týka hudby, veľmi opatrná. Neviem, či o sebe môžem povedať, že som perfekcionistka, ale záleží mi na tom, aby bolo všetko dokonalé.

„Ak by bolo všetko len na mne, tak nevyjde nič, pretože by som na tom chcela stále robiť a vylepšovať to. Aj to je jeden z dôvodov, prečo nový materiál vydávam pomalšie.“

Ak by bolo všetko len na mne, tak nevyjde nič, pretože by som na tom chcela stále robiť a vylepšovať to. Aj to je jeden z dôvodov, prečo nový materiál vydávam pomalšie.

Nedávno si spolu s ďalšími hudobníkmi účinkovala v televíznom spote O2, ktorý vznikol na podporu streamovacej služby TIDAL. Keď si začínala kariéru, bolo u nás streamovanie ešte v plienkach. Vieš sa dnes uživiť z honorárov zo streamovacích služieb? 

Streamovacie služby sú pre interpretov zaujímavé, najmä vďaka tomu, že sa ich hudba môže šíriť ďalej. Z finančného hľadiska je to pre mňa skôr milé prilepšenie, nie hlavný príjem.

Prečítajte si: Emmu Drobnú prestala baviť depresívna hudba. Čo nájdete v jej playliste?

Myslíš si, že vďaka sociálnym sieťam už nie je pre niektorých mladých umelcov hudba taká dôležitá a skôr sa venujú budovaniu imidžu cez Instagram na úkor kvality hudby?

Veľa ľudí má takú predstavu, pretože Instagram v tom vie výrazne pomôcť. V niektorých prípadoch to tak naozaj funguje, ale podľa mňa ľudia počujú a pekný Instagram ich nepresvedčí počúvať zlú hudbu.

Na druhej strane sú ľudia, ktorí sa orientujú na iné veci, napríklad na YouTube – spravili nejaké tracky a počúvali sa, aj keď neboli dobré.

Minulý rok si hosťovala na tracku Ultrazvuku Postráž mi Emmu, kde spievaš refrén netradične po slovensky a si tam v inej polohe, ako ťa zvykneme vnímať, čo ma dosť baví. Plánuješ aj do budúcnosti podobné experimenty?

Práve tá „neplesová“ pesnička, o ktorej sme sa bavili, je trochu experiment a nepodobá sa na nič, čo sme spravili predtým.

Lákalo by ťa naspievať niečo džezové alebo možno vokály do nejakého dubstepového bangru?

Nóóó…

Takže som trafil?

Trošku, nová pesnička nie je džezová, nie je to drum and bass a nemá ani dubstepový beat. Máme ju už hotovú, ale rozhodli sme sa, že ju ešte nahráme so živým bubeníkom.

Nový album, ktorý teraz pripravujeme, bude iný ako ten prvý. Už som mu pravdepodobne vymyslela aj názov, ale ešte ho nebudem hovoriť. Poviem len toľko, že má niečo spoločné s tým, že bude úplne iný.

K speváckej kariére patrí aj koncertovanie. Máš nejaké mesto alebo konkrétny klub, kam sa rada vraciaš?

Nie som ešte v takom štádiu, že by som sa niekam vracala hrať často, ale pamätám si, že jeden z najlepších koncertov sme mali v Skalici a tam by som sa vrátila okamžite. Super bolo aj v Komárne.

Texty piesní si tvoríš sama. Potrebuješ si pri ich tvorbe vytvoriť nejakú konkrétnu náladu alebo na tom až tak nezáleží? 

Texty píšem, keď mám inšpiráciu. Väčšinou je to večer, keď rozmýšľam o tom, čo sa mi cez deň udialo.

Píšeš si texty na papier alebo do telefónu?

Keď som bývala v Londýne, zvykla som si písať na papier, lebo som mala nemožný telefón, ale teraz ich píšem do telefónu.

Na záver sa chcem spýtať na aféru s plochou Zemou. Počul som, že to bol vtip, ktorý nevyšiel.

Tú teóriu som niekde zachytila a nebrala som ju vážne, nevedela som, že to nejakí ľudia naozaj riešia. Tak som to v rámci srandy spomenula, ale nečakala som, že sa na to niekto môže uraziť.

Reakcia na to bola celkom drsná, ale dnes už je to aj pre mňa iba také pobavenie. Podľa mňa som tým len nahrala mnohým ľuďom, lebo som dovtedy nespravila žiadny prešľap a takto ma mohli začať súdiť.

Vyberte si svoj O2 SMART Paušál a získajte extra dáta na obľúbené aplikácie. Ak sa rozhodnete pre Zlatý O2 SMART Paušál, získate nielen neobmedzené volania, SMS a MMS a 10 GB dát, ale aj 3 × 10 GB na tri aplikácie podľa vášho výberu. Vybrať si môžete napríklad streamovaciu službu TIDAL aj s predplatným a k tomu Instagram a Facebook. Viac o nových O2 SMART Paušáloch a ich možnostiach sa dozviete na www.o2.sk.

Emma Drobná

Speváčka Emma Drobná sa zviditeľnila víťazstvom v 4. sérii speváckej súťaže Česko Slovenská SuperStar. Vydala úspešný debutový album You Should Know. Pochádza z neho aj singel Words, ktorý bodoval na vrchole hitparád na Slovensku aj v Českej republike. Získala zaň aj cenu SOZA za najhranejšiu skladbu v slovenských rádiách. Aktuálne pripravuje svoj druhý album.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Kam na výlet v Podpoľaní? Máme pre vás 6 tipov od gazdu Jožka Kučeru

Objavte vyhasnutú sopku, spoznajte prírodné vodopády a okúste, ako sa kedysi žilo na hriňovských lazoch. Región pod Poľanou ukrýva mnohé krásy.

Chcete spoznávať krásy Slovenska, no neviete, kam sa vybrať? Objavte región Podpoľania v kraji Za horami, za dolami, ktorý ponúka množstvo nezabudnuteľných zážitkov. Svoje tipy pre vás pripravil gazda z hriňovských lazov Jožko Kučera. Spoznajte miestne prírodné krásy, svojráznu salašnícku kultúru aj pôvodnú ľudovú architektúru.

Spoznajte Banskobystrický kraj a jeho krásy prostredníctvom ľudí, ktorí sú tu doma. Množstvo zaujímavých tipov a zážitkov aj s možnosťou ich rezervácie nájdete na zahoramizadolami.sk.

Jožko Kučera pozná vo svojom regióne takmer každý kút. Na lazoch neďaleko mesta Hriňová pod vyhasnutou sopkou Poľana (1 458 m n. m.), ktorá sa radí medzi najvyššie v Európe, žije vo svojej zrubovej kolibe, zaujíma sa o tradičnú kultúru, ale aj o všetky novinky, ktoré Podpoľanie prináša.

Návštevu tejto malebnej podhorskej krajiny so stále živými tradíciami odporúča všetkým, ktorí túžia spomaliť a zažiť niečo nové. Ale pozor, pokojná atmosféra Podpoľania je návyková a vrátiť sa späť do reality bežných dní môže človeku po návrate trvať trochu dlhšie.

Navštívte Laznícky dvor

Pamätáte si ešte chalúpku deduška Večerníčka? Ak máte malé deti alebo patríte medzi skutočných milovníkov vidieka, určite sa zastavte na Lazníckom dvore pod Pôjdami, ktorý je súčasťou detvianskeho lazu Skliarovo.

Nájdete tu ukážky tradičnej ľudovej architektúry, staré hospodárske stroje, ale aj historické bicykle, na ktorých si môžete zajazdiť. Zaujímavosťou pre deti je rozprávková chalúpka aj možnosť odfotiť sa v miestnych krojoch. Laznícky dvor je skvelé miesto na ľahkú vychádzku alebo na malý cyklovýlet.

Spoznajte skalnaté bralá a vodopády

Obľúbeným cieľom turistických vychádzok po Podpoľaní sú skalnaté bralá ako Bátovský balvan a Jánošíkovská skala, ktoré sú pozostatkom sopečnej činnosti Poľany, a miestne vodopády.

Najväčší vodopád Bystrô sa nachádza asi 8 km od Hriňovej, má dĺžku 23 m a miestni ho zaradili na prvé miesto spomedzi siedmich divov Poľany. Cestou k nemu vás bude sprevádzať náučný chodník s dĺžkou 2,5 km a popri vodopáde dokonca vedie rebrík, po ktorom môžete vyliezť až na vrchol skaly. Ak sa vám výlet pri vodopáde nechce ukončiť, môžete pokračovať k pastierskej oblasti Javorinka alebo priamo na Poľanu.

Objavte druhý najväčší prales na Slovensku

Urobte si výlet do divočiny a vydajte sa do druhého najväčšieho slovenského pralesa, ktorý sa nachádza práve na Poľane. Ak sa rozhodnete vojsť do sopečného srdca so sprievodcom, dozviete sa veľa zaujímavého aj o kráľovi zvierat medveďovi hnedom, a ak budete mať šťastie, možno nájdete aj jeho stopy. Pripravte sa na stredne náročnú túru, ktorá bude trvať aspoň šesť hodín.

Na území Poľany môžete navštíviť aj horskú pastiersku oblasť Javorinka, ktorá vás očarí krásnymi výhľadmi. Po ceste natrafíte na kamenné studne, pôvodné salaše a koliby, kde pastieri v minulosti pásli svoje ovce a dobytok.

Lezenie na Kalamárke

Ak vás láka dobrodružstvo a adrenalín, môžete si na Kalamárke vyskúšať skalolezenie so sprievodom inštruktora. Tieto známe lezecké skaly sa nachádzajú necelé 2 km od Detvy a historické nálezy potvrdili, že po nich lozili už pravekí ľudia. V okolí Kalamárky sa dokonca nachádza praveké hradisko so zachovalou cisternou na vodu.

Miestni lezci delia skalu na Horné a Dolné skaly. Dolné skaly majú výšku takmer 20 m a sú nanovo preistené borhákmi. Ak vyleziete na ich vrchol, naskytne sa vám výhľad na rozľahlú Detviansku kotlinu.

Navštívte Podpolianske múzeum

Vedeli ste, že fujara a valaška pochádzajú z Podpoľania? O histórii tohto regiónu a jeho zaujímavostiach sa viac dozviete v Podpolianskom múzeu, ktoré sa nachádza v historickom centre Detvy.

V jeho priestoroch nájdete stálu expozíciu, ktorá je venovaná valaskej kultúre aj chovu oviec. Nájdete tu výstavu agrárnej kultúry a drevených vyrezávaných krížov, ktoré sú pre región typické. Nechýbajú ani zaujímavé interaktívne aktivity.

Okúste staré remeslá

Ak si vás získali tipy Jožka Kučeru a radi by ste ho spoznali osobne, navštíviť môžete aj jeho statok v Štoliansku na hriňovských lazoch. Pokojné lazy s terasovitými políčkami predstavujú raritu európskych rozmerov. Vznikli postupným delením polí pri dedení majetku medzi súrodencami, ktorí si ich ohraničovali kamennými medzami.

Každý piatok popoludní tu vďaka nemu môžete nahliadnuť do sveta našich prastarých rodičov, ktorí trávili svoje dni tvrdou prácou na poliach. Možno ho zastihnete, ako dojí ovce, spracúva ovčiu vlnu, kosí trávu na lúkach alebo vyrába slamenú strechu. Nazrite do svojrázneho života Podpoľancov a vyskúšajte si tradičné poľnohospodárske práce a staré remeslá.

Miestni vám poradia najlepšie

S výberom ďalších zaujímavých miest a zážitkov na Podpoľaní, ale aj v celom Banskobystrickom kraji vám pomôže stránka Za horami, za dolami, kde nájdete množstvo tipov a praktických informácií od miestnych ľudí, ktorí vám poradia najlepšie. Stačí si vybrať región a miestni vám prostredníctvom inovatívnej technológie chatbotu pripravia ponuku šitú na mieru presne podľa vašich predstáv aj s možnosťou priamo si výlety rezervovať.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac