Týchto 15 soundtrackov sa zapísalo do histórie. Poznáte ich všetky?

Neoddeliteľnou súčasťou filmu je hudba. Viete, aký príbeh sa skrýva za týmito notoricky známymi skladbami? Niektoré z nich vznikli doslova na kolene.

Pri vzniku soundtrackov neexistujú pravidlá rovnako ako ani pri kreatívnom procese. V niektorých prípadoch vznikne hit za dve hodiny, v iných tento proces trvá takmer dva roky. S akými prekážkami sa stretli také mená ako Adele alebo Lady Gaga?

Počúvajte hudbu cez O2 a pridajte si appku TIDAL aj so všetkými skladbami z tohto výberu do svojho SMART Paušálu. Chcem vedieť viac

Ak patríte medzi filmových nadšencov, určite vám neunikla ani jedna z nasledujúcich snímok. Ak nemáte čas objavovať nové filmy alebo si svoj obľúbený film pozrieť znova, môžete si ich aspoň „vypočuť“ a pripomenúť si obľúbené scény vďaka týmto 15 skladbám.

Chariots of Fire / Ohnivé vozy (1981) 

Vangelis – Chariots of Fire

Vo výbere toho najlepšieho začíname gréckym skladateľom Vangelisom, ktorý zložil hudbu k oceňovanému britskému filmu Chariots of Fire (Ohnivé vozy).

Zaujímavosťou je, že Vangelis nahral tento singel úplne sám, a to tak, že hral postupne na všetkých nástrojoch – na akustickom piane, syntetizéri, bicích aj na perkusiách.

Purple Rain / Purpurový dážď (1984)

Prince – Purple Rain

Notoricky známy singel, ktorý sa v 80. rokoch dlho držal na prvých priečkach hitparád. Film vďaka nemu v roku 1985 vyhral dvoch Oscarov – za najlepší hudobný aranžmán a spracovanie.

Aj keď pieseň pôvodne vznikla pre film Purple Rain, vďaka jej veľkej popularite je dodnes jeden z najznámejších Princových počinov.

Dirty Dancing / Hriešny tanec (1987)

Bill Medley – (I’ve Had) The Time Of My Life

Singel spájaný s najznámejšou zdvíhačkou vo filmovom svete má na konte tiež niekoľko ocenení vrátane Grammy, Zlatého glóbusu a Oscara.

Vedeli ste však, že verzia, ktorá sa dostala do filmu, je odlišná od tej, na ktorú pôvodne Patrick Swayze a Jennifer Grey tancovali? Pôvodný song totiž nestihli pre nízky rozpočet do natáčania záverečnej scény dokončiť.

Top Gun (1986)

Berlin – Take My Breath Away

Ďalší oceňovaný a naprieč všetkými generáciami známy singel, ktorému pomohla aj veľká popularita filmu Top Gun.

Text piesne napísal skladateľ Tom Whitlock v aute na ceste domov. Vznikol tak priamo v prostredí vhodnom pre akčnú snímku zo života amerických pilotov. Skupina Berlin dodnes koncertuje a táto pieseň je stále súčasťou ich vystúpení.

Forrest Gump (1994)

Alan Silvestri – I’m Forrest… Forrest Gump

Ikonický film o živote amerického mladíka Forresta ponúka niekoľko nezabudnuteľných momentov, ktoré skvelo dotvára práve použitá hudba. Potvrdzuje to aj šesť získaných Oscarov, z ktorých sú hneď dva za zvuk.

Alan Silvestri je známy najmä vďaka tomuto filmu, spolupracoval však aj na filmoch ako Avengers, Van Helsing alebo Lara Croft.

Lion King / Leví kráľ (1994)

Elton John – Circle of Life

Soundtrack, ktorý v hitparádach nahradil Forresta Gumpa. Elton John údajne pesničku zložil a nahral k nej demo za necelé dve hodiny.

Popularita Levieho Kráľa vystrelila singel na prvé priečky za pár dní od vydania a Circle of Life si vyslúžil aj niekoľko oscarových nominácií za hudbu. Pesnička sa stala taká populárna, že v súčasnosti existuje viac ako 28 verzií, dokonca v rôznych jazykoch.

Titanic (1997)

Céline Dion – My Heart Will Go On

Pravdepodobne najznámejšia potopená loď, ktorá sa vďaka filmu Titanic premenila na nestarnúcu romantickú tragédiu.

Najznámejšiu scénu, odohrávajúcu sa na cípe lode, dopĺňa pieseň, ktorá sa pre nezhody menila takmer na poslednú chvíľu. Tvorcovia filmu totiž pred Céline Dion oslovili speváčku Enyu, ktorá však odmietla. Obávala sa totiž spolupráce, na akú dovtedy nebola zvyknutá.

Pirates Of The Caribbean / Piráti z Karibiku (2003)

Klaus Badelt – He’s A Pirate

Na piesni He’s A Pirate spolupracoval s Klausom Badeltom aj známy filmový skladateľ Hans Zimmer.

Napriek tomu, že film Piráti z Karibiku zožal mnoho kritiky, u divákov sa tešil veľkej popularite. Neskôr vznikol aj album s názvom Pirates Remixed, ktorého súčasťou sú viaceré remixy singlu od mien ako napríklad Tiësto.

Skyfall (2012)

Adele – Skyfall

Zložiť pesničku pre ďalšiu bondovku bola údajne pre speváčku a skladateľku Adele veľká výzva. Váhala, či ponuku prijať, keďže jej tvorba bola dovtedy výlučne o láske.

Po prečítaní scenáru však okamžite súhlasila, pretože sa doň zamilovala. Napriek tomu trvalo neuveriteľných 18 mesiacov, kým sa skladba dokončila.

Frozen / Ľadové kráľovstvo (2013)

Idina Menzel – Let It Go

Rozprávka Ľadové kráľovstvo jednoznačne patrí k lídrom medzi súčasnými Disney filmami. Singel naspievala Idina Menzel a zložili ho manželia Kristen a Robert Lopezovci.

Let It Go sa stala prvou Disney piesňou, ktorá sa od roku 1995 dostala do prvej desiatky v hitparáde Billboard. Predbehla tak soundtrack z filmu Pocahontas – Colors of the Wind.

Great Gatsby / Veľký Gatsby (2013)

Lana Del Rey – Young and Beautiful

Podľa hitparád najúspešnejší počin speváčky Lany Del Rey nebol pôvodne určený na filmové plátna.

Počas jedného rozhovoru v rádiu speváčka zaspievala kúsok z tejto piesne ako náhľad do jej budúcej tvorby. Krátko nato ju kontaktoval Baz Luhrman, režisér snímky Veľký Gatsby, s ponukou nahrať singel ako hlavnú pieseň pre tento film.

Grand Hotel Budapest / Grandhotel Budapešť (2014)

Alexandre Desplat – The Grand Budapest Hotel

Jeden z najznámejších filmov režiséra Wesa Andresona okrem ikonickému vizuálu vďačí za popularitu aj svojmu soundtracku.

Na hudbe pracovalo viacero skladateľov vrátane Alexandreho Desplata. Práve ten použil na vykreslenie atmosféry množstvo ruských folkových prvkov vrátane tradičnej balalajky. Vďaka dokonalému spracovaniu sa zaradil k držiteľom Oscara za najlepšiu pôvodnú hudbu k filmu.

Interstellar (2014)

Hans Zimmer – Interstellar Main Theme

Keď si Christopher Nolan vybral Zimmera pre svoj plánovaný film, poslal mu list, v ktorom opísal zápletku filmu. Na záver napísal prosbu, aby na soundtracku pracoval jeden deň a následne mu ho prehral.

Dolaďovanie do dokonalosti nakoniec prebiehalo takmer dva roky, až do nakrúcania záverečnej scény.

A Star Is Born / Zrodila sa hviezda (2018)

Lady Gaga – Shallow

Novodobá rocková balada vo filme Zrodila sa hviezda zaznieva až trikrát. Spolu so speváčkou Lady Gaga v piesni figuruje aj herec Bradley Cooper. Obaja si vo filme zahrali hlavné roly a ich spev dokonale vykresľuje romantický vzťah postáv. Speváčka si za skladbu vyslúžila aj svoje prvé oscarové ocenenie.

Skladba okrem ocenenia získala aj žalobu za porušenie autorských práv hudobníka Steva Ronsena, no súd nakoniec rozhodol v prospech mladej speváčky.

Joker (2019)

Hildur Guðnadóttir – Subway

Film Joker, natočený na motívy komiksu z tvorby DC Comics, je najnovším držiteľom Oscara za filmovú hudbu. Islandská skladateľka Hildur Guðnadóttir dostala od režiséra Todda Philippsa jednoduchú inštrukciu, aby sa riadila vlastnými pocitmi.

Vďaka tomu sa Hildur stala prvou Islanďankou a ženskou držiteľkou rôznych ocenení vo viacerých kategóriách vrátane Oscara.

Streamovacia hudobná aplikácia TIDAL s viac ako 60 miliónmi hitov a s množstvom prémiového obsahu môže byť aj s neobmedzenými dátami súčasťou vášho O2 SMART Paušálu. Viac informácií o tom, ako si vyskladať paušál, nájdete na www.o2.sk.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac