Týchto 7 dokumentárnych seriálov by ste nevymysleli. Vymyslel ich sám život

Vybrali sme pre vás dokumentárne seriály z produkcie HBO, ktoré sú o to lepšie, o čo viac sa opierajú o skutočné udalosti.

Niekto to má rád realistické. Či už patríte k divákom, ktorým nie je blízka fikcia, alebo len radi machrujete so zaujímavými informáciami z dokumentov, tieto seriály z ponuky HBO GO priklincujú ku gauču naozaj každého.

Sledujte seriály cez O2 a objavte výhody služby HBO GO aj s predplatným a neobmedzenými dátami ako súčasť svojho O2 SMART Paušálu. Chcem vedieť viac

Zmiznem v tme/ I’ll Be Gone in the Dark

Foto: © Home Box Office

O Zodiacovi počuli hádam všetci, no zabijak zo zlatého štátu je nemenej zaujímavý sériový vrah. Od Zodiaca sa však líši svojou brutalitou, ktorá je ešte o kategóriu vyššie.

Dokumentárny seriál Zmiznem v tme sleduje prácu novinárky Michelle McNamarovej, ktorá zasvätila svoj profesionálny život práve vypátraniu zabijaka, ktorý desil Kaliforniu v 70. a 80. rokoch minulého storočia.

McMilióny/McMillions

Foto: © Home Box Office

Tento príbeh je za všetky drobné. Kto by čakal, že veľké finančné machinácie sa dejú len na burzách či spoza monitorov tajomných hackerov, potom ho určite zaskočí tento prípad spojený s obľúbenou sieťou rýchleho občerstvenia.

Seriál McMilióny mapuje jeden z najbizarnejších finančných podvodov, ktorý počas dlhých 12 rokov „zožuval“ niekoľko ľudských osudov.

Agenti chaosu/Agents of chaos

Foto: © Home Box Office

Píše sa rok 2016 a v USA sa konajú 58. nepriame voľby prezidenta. Na jednej strane stojí ostrieľaná Hillary Clinton, na druhej strane Donald Trump.

Bol však na druhej strane skutočne len Donald Trump alebo sme sa stali svedkami prieniku zahraničných síl do Bieleho domu?

Sme tu/We’re Here

Foto: © Home Box Office

We’re Here ocenia všetci tí, ktorí majú radi miešanie žánrov. Seriál sa totiž pohráva s hranicou dokumentu a reality show. Predstavuje čoraz populárnejšie drag shows, ktoré sú samy osebe postavené na búraní hraníc.

Vďaka tomuto seriálu spoznáte tento fenomén, ktorý je niečím viac ako len prezliekaním sa do ženských šiat, bližšie. Pri sledovaní tejto série vás určite čaká vystúpenie z komfortnej zóny.

Inšpirujte sa: 10 filmov a seriálov, po ktorých sa budete báť doma zhasnúť ešte týždeň 

Priekopník/El Pionero

Foto: © Home Box Office

Čo ak aj Európa má svojho Pabla Escobara? Dokumentárny seriál Priekopník mapuje život španielskeho politika, futbalového mecenáša a realitného magnáta Jesúsa Gila.

V niektorých krajinách vám totiž za istých okolností stačí vlastniť reality a futbalové tímy, aby ste si postupne podmanili celú krajinu. Priekopník je ďalším kúskom do série To nevymyslíš, to sa stalo.

Milujem ťa, teraz zomri/I Love You, Now Die

Foto: © Home Box Office

Kde je hranica medzi samovraždou a vraždou? Kde sa končí hra na Rómea a Júliu a kde sa začína skutočná tragédia? Keď si mladý muž Conrad Roy vzal v roku 2014 vo svojom aute život, nič nenasvedčovalo cudziemu zavineniu.

No jeho korešpondencia s tajomnou láskou otvorila podstatnú otázku: Dokážete niekoho presvedčiť na takýto skutok online?

Vraždy detí v Atlante: Zmiznuté deti/Atlanta’s Missing and Murdered: The Lost Children

Foto: © Home Box Office

USA boli ešte v nedávnej minulosti zmietané mnohými, často rasovo motivovanými útokmi, z ktorých sa veľa nedočkalo svojho právoplatného rozsudku.

Sériu takýchto činov mapuje práve tento dokumentárny seriál, ktorý sa sústreďuje na osudy nezvestných afroamerických detí a mladistvých v Atlante v rokoch 1979 až 1981.


Radi by ste si pozreli dobrý dokument alebo napínavý film a pritom zabudli na dátové obmedzenia? Vyberte si nekonečné O2 SMART Paušály, ktoré okrem neobmedzených volaní, SMS a MMS prinášajú aj neobmedzené dáta a predplatné prémiových aplikácií ako HBO GO, TIDAL či O2 TV. Viac o vylepšenej ponuke O2 SMART Paušálov nájdete na www.o2.sk.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Na noc do Košíc? Poradíme vám, v ktorých ikonických hoteloch prespať

Kto chce zažiť skutočný košický život, mal by v meste prenocovať a dať si poradiť od domácich.

Cestovať sa momentálne veľmi nedá, ale aj táto nepríjemná situácia sa raz skončí a budeme sa môcť vybrať do sveta alebo do Košíc. A šťastie praje pripraveným výletníkom. Aby ste sa nemuseli ponáhľať a mohli zažiť Košice v celej svojej paráde, odporúčame zostať v meste aspoň na jednu noc. Ako si vybrať správne ubytovanie? 

Čo robiť v Košiciach, kým padne noc? Vydajte sa po stopách miestneho Gaudího alebo objavujte Malú Budapešť

V Košiciach nájdu zaujímavý denný program a ideálny nocľah pamiatkoví turisti, mladí mestskí ľudia aj milovníci prírody. Inšpirujte sa týmito piatimi odporúčaniami od domáceho, ktorý Košice dokonale pozná.

Drobný poklad v historickej zástavbe

V centre centra na Orlej, ktorá je paralelnou uličkou k južnej časti Hlavnej, je v historickej zástavbe schovaný drobný poklad v podobe Hotela Bristol. Pre nováčikov: Hlavná je úplné centrum mesta, ktoré v skutočnosti tvoria tri spojené námestia.

Či už ste prišli vlakom (zo stanice sa do Hotela Bristol dostanete veľmi lenivým krokom za desať minút), alebo ste zaparkovali auto na parkovisku v útrobách hotela, odteraz budete potrebovať len nohy.

Všetko je na dosah ruky. Raňajkárne, nočný život na fancy-Manhattan-ulici − Kováčskej, bežné potraviny, prípadne papiernictvo alebo obchod so sanitou a vodárenskými potrebami. Keby náhodou.

Ani horšie počasie, či únava vás nemusia ukrátiť o zážitok. V hoteli nájdete aj wellness, ktorý vie byť špeciálne počas jesenných a zimných večerov zdrojom príjemného tepla. A keď sa vám ráno nebude chcieť vstávať, raňajky si môžete nechať priniesť na izbu a užiť si lenivé ráno v pohodlnej posteli. Ponáhľať sa nemusíte, na check out máte čas až do jedenástej.

Košický život existuje aj mimo historického centra

Ak vám stredoveký urbanizmus a budovy spred roku 1900 nič nehovoria, máte radi skôr technické diela alebo urban exploration, juh mesta Košice alebo ako ho voláme my − Juh bude pre vás dokonalou lokalitou, kam na noc zložíte hlavu. Rozhranie širšieho centra mesta a priemyselnej zóny je približne v mieste, kde sa nachádza Hotel Roca.

Ráno tak môžete začať deň príjemnou prechádzku po mestskom bulvári Južná trieda a spoznať skutočný rozmanitý život Košíc, ktorý má mnoho podôb a neexistuje len v historickom centre. A pokojne môžete zobrať na výlet po Košiciach aj svojho psa, domáce zvieratká sú v hoteli vítané tiež.

Ak nechcete kráčať, môžete sa odviezť električkou, ale popred Hotel Roca vedie aj cyklochodník, ktorým sa rýchlo napojíte na najdôležitejšie adresy v meste. Na recepcii si dokonca môžete zdarma požičať bicykel.

Najbližšie si zoberte na noc do Košíc bicykel a spoznajte mesto týmito trasami

Centrum od Juhu oddeľuje Námestie osloboditeľov, veľká križovatka s množstvom električiek. Ak niekto hovorí o Námestí, myslí presne tento uzol.

Z košického Brooklynu sú všetky cool miesta na skok

Na opačnej strane mesta na severe Košíc alebo ako ho voláme my − Sever je Hotel Crystal. Sever dostal svoju podobu krásnej avenue v päťdesiatych rokoch, pretína ho dlhá Ulica Komenského, po ktorej jazdia električky. Na chodníkoch nájdete ľudí z celej Európy, pretože na Severe sídlia dve veľké univerzity so silnými medzinárodnými komunitami z Nórska, Ukrajiny, Portugalska či Indie. Akoby ste boli v Brooklyne.

A takmer presne uprostred Severu je Hotel Crystal. Vynovená stavba je ľahko dostupná z centra, a tak je blízko všetkých trendy miest, ako sú kino Úsmev, Tabačka Kulturfabrik alebo ateliéry na Strojárenskej. Aj pešo budete musieť ísť veľmi pomaly, aby ste stihli preskrolovať telefón. Práve tieto miesta sú domovom lokálnej kreatívnej scény. Nájdete tu dizajnérov, architektov a výtvarníkov či ľudí z IT odvetví a z rýchlo sa rozvíjajúceho košického gastro sveta.

Ak by vás košický život pohltil už cestou na hotel, nerobte si starosti a užívatej si mesto. V Hoteli Crystal máte čas na check-in až do polnoci.

Centrum od Severu oddeľuje Námestie Maratónu mieru. Menej komplikovaná križovatka ako na Námestí, ale aj s električkami. Toto miesto sa volá Maratónec (podľa sochy nahého maratónskeho bežca). Ak niekto hovorí o námestí, určite nemyslí toto miesto ani žiadne z námestí, ktoré tvoria Hlavnú. Hovorí totiž o Námestí osloboditeľov. Jednoduché a prehľadné, však?

Prírodný raj kúsok od mesta

Ak máte mesta dosť a hľadáte jeho náprotivok, príďte na noc do Hotela Bankov, ktorý leží v kopcoch na sever od mesta. Aj keď je hotel priamo v prírode, z mesta k nemu autom či autobusom číslo 14 prídete do 20 minút. Dôležitejšie je, že prichádzate do raja, v ktorom sa potulujú bežci a cyklisti a vôbec všetci tí, ktorí hltajú čerstvý vzduch otvorenými ústami.

Bankov je minimálne od polovice devätnásteho storočia tradičnou a stabilnou vychádzkovou a odpočinkovou zónou Košičanov. Aj samotný Hotel Bankov má bohatú tradíciu. S viac ako 150-ročnou históriou je najstarším hotelom na Slovensku, aj keď niekdajšie kúpele dnes pripomínajú už len niektoré stavby.

Husté lesy, množstvo kopcov (a v divočine sem-tam aj diviaky), krásny areál starej bane na horizonte mesta (miestni ho volajú aj Tate Modern) ponúkajú nekonečné variácie na dobrovoľné vytratenie sa do prírody. Dvadsať minút od mesta.

Ak sa predsa len rozhodnete oddýchnuť si od sveta, po dni strávenom na vzduchu môžete zrelaxovať v miestnom wellness.

Hotel, ktorý je neviditeľný

Všetko, čo ste doteraz čítali, možno zažiť v jednom. Historické centrum aj Sever proti Juhu. Povedzte si.

Invisible Hotel nesídli v jednej budove, ale jeho izby sú rozptýlené po celom meste. Originálny koncept od Creative Industry Košice však neponúka obyčajné ubytovanie. Každá izba je situovaná v partnerskom hoteli v meste, jej interiér je originálnym a neopakovateľným výtvarno-dizajnérskym dielom miestnych umelcov a zastupuje súčasný alebo minulý príbeh zo života Košíc.

Ak sa práve tu uchýlite na noc, môžete sa zrazu ocitnúť v čiernobielom filmovom príbehu alebo uprostred vašej osobnej výstavy. Otvorí sa vám trezor s historickým pokladom, spoznáte paralelnú realitu alebo vzdáte hold košickému pouličnému umeniu.

Izby vám tak predstavia iné perspektívy mesta, treba však dať pozor, aby vás nepohltili úplne. Na každej izbe vás preto bude čakať aj uvítací balíček lokálnych produktov a vstupeniek na kultúru, ktoré vám ukážu čaro Košíc, ktoré nemusí byť viditeľné na prvý pohľad. Viac neprezradíme, nechajte sa prekvapiť.

Nech už sa do Košíc chystáte robiť čokoľvek, každá mestská štvrť vám lokálny život priblíži z iného pohľadu. Košické zážitky si najviac užijete, ak si na ne vyhradíte dosť času a strávite v meste noc, a to v ktoromkoľvek z uvedených hotelov.


Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Kúpte si akýkoľvek smartfón Xiaomi a získajte bonus na smart náramok

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac

Pri tohtoročnom jarnom upratovaní sa nezabudnite povenovať aj smartfónu

Čítaj viac