Viete, čo je booktube? Spoznajte 8 YouTube kanálov pre milovníkov kníh

Literatúra má mnoho podôb a niekedy je náročné sa v rozsiahlej ponuke kníh zorientovať. Preto sme pre vás pripravili odporúčania na youtubové kanály o knihách, ktoré vás vo svete literatúry zorientujú.

Pre každého existuje ideálna kniha, len je potrebné ju nájsť. Rozvíjať čitateľskú gramotnosť, spoločenskú citlivosť či slovnú zásobu je vďaka knihám oveľa jednoduchšie. Čítanie má mnoho benefitov a čo je najdôležitejšie, často prináša skvelú zábavu.

Udržiavať si prehľad zaujímavým obsahom môžete vďaka balíku dát pre YouTube kdekoľvek a kedykoľvek. Chcem vedieť viac

Diskutovať a vedieť kriticky zhodnotiť diela je veľkým plusom pre každého čitateľa alebo čitateľku. Booktube (knižný YouTube) prináša mnoho mladých i skúsených recenzentiek, ktoré vám jednotlivé knihy priblížia, zasadia do kontextu a slovne zhodnotia. Vďaka pestrým názorom si môžete jednoduchšie vybrať perfektnú knihu pre seba alebo sa môžete zapojiť do vášnivej knihomoľskej diskusie.

Inferno na polici

Zábavno-kritický projekt Lenky Macsaliovej nenecháva na populárnych knižných bestselleroch žiadnu nitku suchú. Na svojom kanáli zverejňuje parodizujúce skeče, kde sa nebojí kombinovať cynický humor s ostrou kritikou.

Výsledkom sú mimoriadne vtipné a presné recenzie na knihy, ktoré v kníhkupectvách nachádzame v poličkách „najpredávanejšie“. Samozrejme, že nejde len o výsmešnú kritiku, Lenka humor šikovne kombinuje s dávkou odbornej reflexie, vďaka čomu vieme odčítať skutočnú hodnotu literárneho diela. Pôsobí ako profesionálna literárna vedkyňa a recenzentka.

Fabula

Online čitateľský klub Fabula vytvára zdieľaný priestor pre nadšencov literatúry a všetkých, ktorí o knihách radi diskutujú. Na ich youtubovom kanáli nájdete mnoho inšpirácie do čitateľského života. Nechýbajú vlogy, rozmanité knižné tipy či reflexia súčasnej slovenskej literatúry.

Autorkou projektu je Dia Pavlíková, ktorá vyštudovala prekladateľstvo a tlmočníctvo anglického i španielskeho jazyka. Do čitateľského klubu vyberá kvalitou overené diela, ktoré vždy zasadí do širšieho kontextu a spoločnej témy. Okrem toho mapuje aj vlastnú čitateľskú aktivitu, zdieľa svoje myšlienky a poznatky o jednotlivých knihách, čím môže mnohých z nás naladiť na čitateľskú vlnu.

Lucie Zelinková

Knižnú influencerku Luciu môžete poznať predovšetkým zo sociálnych sietí, kde zverejňuje krátke knižné videorecenzie. Youtubový kanál využíva skôr na dlhšie formáty, kde sa môže o knihách i všetkom možnom zo života poriadne rozkecať. 

Počas 15-minútových videí nazriete aj do jej súkromného života, pretože vlogy sú tvorené mimoriadne autenticky. Do rozprávaní o knihách sa tým pádom zamieša aj kúsok vegánskej gastronómie či udržateľné nákupy. Ak rovnako milujete knihy, Luciu a jej odporúčania si zamilujete. Aké knihy číta? Novinky podľa vydavateľstiev, oceňované knihy a podobne.

paperbackdreams

Ešte ostáva pár letných dní a vy už neviete, čo čítať? Americká youtuberka a knižná recenzentka Kat vám s radosťou porozpráva o svojich prečítaných knihách. Zameriava sa predovšetkým na čerstvé novinky a young adult literatúru. So svojimi fanúšikmi zdieľa nadšenie a humor pri kvalitných knihách, no nie vždy sa jej podarí natrafiť na dobrú knihu, preto pozitívne emócie inokedy strieda s odporom. 

Vďaka videám si zaznamenáva a analyzuje svoje čitateľské mesiace, no rovnako priznáva, že niekedy chuť čítať stráca. No keď natrafí na vynikajúce beletristické dielo, jej pozitívna nálada je nákazlivá široko-ďaleko.

CarolynMarieReads

Ak nemáte chuť experimentovať s novými dielami, zaručená klasika je pre vás ako stvorená. Carolyn Marie číta prevažne časom overené diela, ktoré často patria medzi povinnú literatúru. Tieto knihy však nečíta za trest, práve naopak, vychutnáva si múdrosti a vycibrené písanie svetových literárnych klasikov.

Mladá booktuberka číta mnoho rôznych kníh, ale už na prvý pohľad si môžete všimnúť, že jej srdcovkou je ruská literatúra. A práve tá je pre mnohých z nás veľkým strašiakom už od čias na strednej škole. Carolyn Marie však diela analyzuje zrozumiteľne a priateľsky, preto práve jej videá môžu byť aj vašou vstupnou bránou do sveta klasickej literatúry.

Aissata Amadou

Vzdelaná Aissata na svojom kanáli pravidelne prispieva knižnými recenziami a zameriava sa na široké spektrum žánrov. Nebojí sa siahnuť aj po populárno-náučných publikáciách či klasike. 

Okrem knižných recenzií si môžeme na jej kanáli prezrieť vlogy zo života moslimského dievčaťa a tým nazrieť do východnej kultúry. Vizuálne zaznamenáva svoje prežívanie počas sviatku ramadán a reflektuje aj zobrazovanie moslimov v knižnej či vo filmovej tvorbe. Na booktuberskej scéne je výnimočným hlasom, vďaka ktorému môžeme vnímať a lepšie chápať náboženskú a kultúrnu diverzitu.

emmie

Rozkošná mladá youtuberka sa ako mnoho iných knihomoľov rada stráca v hromadách kníh. Tento rok mieri na čitateľský cieľ v počte 100 kníh, no od naplnenia už teraz nemá ďaleko. Emma obľubuje velikánov literárnej klasiky, no nepohrdne ani oddychovou young adult literatúrou.

Literatúra je jej obrovskou vášňou, o čom svedčí skúsený prehľad a štúdium anglickej literatúry na univerzite. Veríme, že Emma učaruje aj vám a vďaka jej videám získate mnoho nových kníh do „to-read“ poličky.

Alexandra Roselyn

Mladá študentka a knihovníčka Alexandra tiež prispieva názormi na trendové knihy. Recenzuje čerstvé prozaické novinky, občas číta aj klasickú literatúru či žáner fantasy.

Nechýba jej príjemné vystupovanie a konštruktívne hodnotenie kníh. Rovnako sa netají ani svojou závislosťou, a to obsesívnym nakupovaním nových výtlačkov do knižnej zbierky. Ak ste srdcom knihomoľ a všetko, čo súvisí s knihami, vás teší, tak tento kanál je rozhodne pre vás.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac