Začnite nový rok v cudzom jazyku: 8 YouTube kanálov, s ktorými sa naučíte nový jazyk

Aj pár minút denne stačí na to, aby ste sa zdokonalili v cudzom jazyku. Vybrali sme lektorov z rôznych kútov sveta, ktorí zdieľajú svoje tipy pútavo, ale aj zábavne.

Vždy sa vám páčila taliančina, ale chýbalo vám odhodlanie zapísať sa na jazykový kurz? Ovládate angličtinu, ale napriek tomu sa neviete zbaviť titulkov pri pozeraní filmov? Prinášame vám 8 YouTube kanálov, ktoré vás prevedú procesom jazykového vzdelávania zábavne a bez stresu.

Zaujímavý obsah môžete vďaka balíku dát navyše pre YouTube objavovať kdekoľvek a kedykoľvek. Chcem vedieť viac

Dajte si poradiť od polyglota, ktorý ovláda dvadsať jazykov
Steve Kaufmann lingosteve

Steve Kaufmann je polyglot, ktorý sa v škole 10 rokov učil francúzštinu, no napriek tomu ju neovládal. Do 17 rokov preto rozprával iba svojím rodným jazykom – angličtinou. Bol frustrovaný z tradičných techník učenia, s ktorými sa stretával na školách vrátane tej svojej. Dnes má 76 rokov a ovláda dvadsať jazykov, medzi nimi aj slovenčinu. 

Kaufmannove videá sú síce jednoduché na spracovanie, ale zato bohaté na obsah. Na YouTube prispieva osvedčenými tipmi už 14 rokov. Veľký dôraz kladie na spoznanie jazyka a obklopenie sa ním, nielen jeho formálne učenie. Hovorí, že funkčných metód existuje mnoho, ale kľúčom k úspechu je jednoducho obľubovať činnosti, ktoré vás v štúdiu sprevádzajú – či je to čítanie kníh, počúvanie hudby, alebo napríklad sledovanie YouTubu v jazyku, ktorý sa túžite naučiť.

Pre tých, ktorí sa nevedia zbaviť dabingu a titulkov
Learn English with TV Series

Ak angličtinu ovládate, no televízne seriály a filmy napriek tomu pozeráte s titulkami alebo dabingom, tento kanál je pre vás. Vďaka Learn English with TV Series si zlepšíte schopnosť počúvania s porozumením a cez ukážky známych kinematografických diel pochopíte prirodzenú hovorovú angličtinu. 

Videá, ktoré trvajú približne 20 minút, sú plné humoru a príkladov anglickej výslovnosti, slovnej zásoby a gramatiky zo skutočného života. Vďaka neformálnej a atypickej forme učenia vám už neunikne žiaden vtip a filmy či seriály si budete môcť vychutnať v pôvodnom znení. 

Posvieťte si na rozdiely v britskej a americkej angličtine
linguamarina

Stáva sa vám, že v komunikácii miešate britskú a americkú angličtinu? Aj napriek tomu, že ide o rovnaký jazyk, významy slov, ich pravopis a použitie vo vetách sa môžu vzájomne líšiť. Priateľská Marina z kanálu linguamarina vám tieto rozdiely vysvetlí a súčasne vám priblíži pojmy, ktoré sú pre Američanov mätúce alebo, naopak, také špecifické, že im veľmi často rozumejú iba oni.

Viete, čo je booktube? Spoznajte 8 YouTube kanálov pre milovníkov kníh

Marina dnes žije v Spojených štátoch, ale pochádza z Ruska a angličtina nie je jej materinským jazykom. Séria videí, v ktorej sa venuje príprave na štandardizovaný test TOEFL (Test of English as a Foreign Language), vám môže pomôcť v prípade, že si z profesionálnych alebo osobných dôvodov chcete otestovať a potvrdiť svoje jazykové znalosti.

Vymeňte písmená latinskej abecedy
seemile Korean

Láka vás výzva vo forme jazyka, ktorý je pre naše prostredie netypický? Vymeňte písmená latinskej abecedy za kórejské písmo hangul a vyskúšajte kórejčinu, ktorou vás prevedú Jenny, Yoolim a Rachel. Na kanáli seemile Korean vám ukážu rôzne variácie kórejskej abecedy a vysvetlia vám všetky nevyhnutné základy. Postupne sa od čítania izolovaných znakov dopracujete ku krátkym jednoduchým vetám a onedlho budete vedieť viesť aj komplexnejšie konverzácie v kórejčine. 

Ciao!
Learn Italian with Lucrezia

Ak vás viac láka rozmanitosť jazykov na európskom svetadiele a podľahli ste kráse expresívnej taliančiny, odporúčame vám youtubový kanál Learn Italian with Lucrezia. Mladá Talianka už osem rokov tvorí edukatívny obsah o svojom rodnom jazyku, z čoho v priebehu rokov vznikol naozaj komplexný záber tém. Lekcie pomôžu úplným začiatočníkom, no zaujmú aj tých, čo už majú v jazyku pevné základy a chceli by sa posunúť o úroveň vyššie. 

Jej vlogy v taliančine, k dispozícii spolu s titulkami v angličtine a ďalších 10 jazykoch, môžu slúžiť ako príjemné ozvláštnenie učenia sa a zároveň odreagovanie. Lucrezia okrem toho so svojimi sledovateľmi pravidelne zdieľa aj rôznorodé online zdroje a podklady, ktoré môžu byť výraznou pomôckou pri učení.

Naučte sa po francúzsky hravo a bez stresu
Learn French with Alexa 

Ľubozvučnú francúzštinu na YouTube najlepšie vyučuje entuziastická Alexa z kanálu Learn French with Alexa. S učením detí aj dospelých má bohaté skúsenosti, ktoré sa okrem svojich súkromných kurzov rozhodla zdieľať aj zadarmo a verejne. Dnes má na YouTube už takmer 800 videí, ktoré pomáhajú viac ako milión sledovateľom. 

Zameriava sa v nich najmä na slovnú zásobu a veľký priestor venuje cvičeniam na trénovanie výslovnosti. Prvá vec, ktorú si však na nej určite všimnete, je vášeň k učeniu a spomínaný entuziazmus. Lekcie s Alexou sú zábavné, priateľské a úplne bez stresu. 

Španielčina pomalšie a zrozumiteľnejšie
Spanish After Hours  

Na mnohých youtubových kanáloch zameraných na vyučovanie španielčiny nájdete lektorov, ktorí rozprávajú príliš rýchlo alebo rozprávajú viac po anglicky ako po španielsky. Práve preto sledovatelia kanálu Spanish After Hours najviac oceňujú prístup lektorky Laury, ktorá rozpráva pomaly, zrozumiteľne a výhradne po španielsky. 

Robí to však vedome. Vo svojich videách aplikuje techniku takzvaného zrozumiteľného vstupu (comprehensible input) – sledovatelia rozumejú kontextu videa aj napriek tomu, že nepoznajú všetky slová alebo vetné konštrukcie. Jej videá sú preto vhodné najmä pre začiatočníkov. 

Podobne ako Lucrezia z Talianska, aj Laura tvorí obsah, ktorý neslúži iba ako študijný materiál, ale aj odreagovanie a zábava. Ukáže vám 5-minútový recept na perník alebo pred vami bude skladať puzzle a vy sa medzitým úplne prirodzene budete učiť nový jazyk. To, že je jej kanál obľúbený, dokazuje aj jasná štatistika – za rok a pol aktivity sa k jej sledovateľom pridalo takmer 50-tisíc ľudí.

Pre budúcich polyglotov

Zaujíma vás jazyk, ktorý sme v článku zatiaľ nespomenuli? Populárna online platforma LanguagePod101.com vytvorila na YouTube sieť kanálov, v rámci ktorej sa sústreďuje na výučbu až 34 jazykov. Každý kanál je zameraný na jeden jazyk a obsahuje stovky videí.

Nájdete medzi nimi školské klasiky, napríklad ruštinunemčinu, ale aj menej bežné germánske jazyky (holandčina, nórčina, dánčina) či dokonca čínštinu, japončinu, hebrejčinu alebo arabčinu. LanguagePod101 je vhodný pre všetkých – pre úplných začiatočníkov, ktorí prichádzajú do kontaktu s jazykom po prvýkrát, ale aj pre tých skúsenejších, ktorí už majú čo-to v malíčku. Stačí si len vybrať.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.


Hľadáte inšpiráciu, ako si zacvičiť so svojimi deťmi? Zatrénujte si podľa videí Telesná na doma, ktoré vytvorili skúsení tréneri O2 Športovej akadémie Mateja Tótha.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Pre potešenie aj pohodlnejšiu prácu. 16 tipov na tech darčeky pre celú rodinu

Čítaj viac

Týchto 5 hier vám spríjemní daždivé večery, ale dajte si pozor, sú návykové

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac