Začnite nový rok v cudzom jazyku: 8 YouTube kanálov, s ktorými sa naučíte nový jazyk

Aj pár minút denne stačí na to, aby ste sa zdokonalili v cudzom jazyku. Vybrali sme lektorov z rôznych kútov sveta, ktorí zdieľajú svoje tipy pútavo, ale aj zábavne.

Vždy sa vám páčila taliančina, ale chýbalo vám odhodlanie zapísať sa na jazykový kurz? Ovládate angličtinu, ale napriek tomu sa neviete zbaviť titulkov pri pozeraní filmov? Prinášame vám 8 YouTube kanálov, ktoré vás prevedú procesom jazykového vzdelávania zábavne a bez stresu.

Zaujímavý obsah môžete vďaka balíku dát navyše pre YouTube objavovať kdekoľvek a kedykoľvek. Chcem vedieť viac

Dajte si poradiť od polyglota, ktorý ovláda dvadsať jazykov
Steve Kaufmann lingosteve

Steve Kaufmann je polyglot, ktorý sa v škole 10 rokov učil francúzštinu, no napriek tomu ju neovládal. Do 17 rokov preto rozprával iba svojím rodným jazykom – angličtinou. Bol frustrovaný z tradičných techník učenia, s ktorými sa stretával na školách vrátane tej svojej. Dnes má 76 rokov a ovláda dvadsať jazykov, medzi nimi aj slovenčinu. 

Kaufmannove videá sú síce jednoduché na spracovanie, ale zato bohaté na obsah. Na YouTube prispieva osvedčenými tipmi už 14 rokov. Veľký dôraz kladie na spoznanie jazyka a obklopenie sa ním, nielen jeho formálne učenie. Hovorí, že funkčných metód existuje mnoho, ale kľúčom k úspechu je jednoducho obľubovať činnosti, ktoré vás v štúdiu sprevádzajú – či je to čítanie kníh, počúvanie hudby, alebo napríklad sledovanie YouTubu v jazyku, ktorý sa túžite naučiť.

Pre tých, ktorí sa nevedia zbaviť dabingu a titulkov
Learn English with TV Series

Ak angličtinu ovládate, no televízne seriály a filmy napriek tomu pozeráte s titulkami alebo dabingom, tento kanál je pre vás. Vďaka Learn English with TV Series si zlepšíte schopnosť počúvania s porozumením a cez ukážky známych kinematografických diel pochopíte prirodzenú hovorovú angličtinu. 

Videá, ktoré trvajú približne 20 minút, sú plné humoru a príkladov anglickej výslovnosti, slovnej zásoby a gramatiky zo skutočného života. Vďaka neformálnej a atypickej forme učenia vám už neunikne žiaden vtip a filmy či seriály si budete môcť vychutnať v pôvodnom znení. 

Posvieťte si na rozdiely v britskej a americkej angličtine
linguamarina

Stáva sa vám, že v komunikácii miešate britskú a americkú angličtinu? Aj napriek tomu, že ide o rovnaký jazyk, významy slov, ich pravopis a použitie vo vetách sa môžu vzájomne líšiť. Priateľská Marina z kanálu linguamarina vám tieto rozdiely vysvetlí a súčasne vám priblíži pojmy, ktoré sú pre Američanov mätúce alebo, naopak, také špecifické, že im veľmi často rozumejú iba oni.

Viete, čo je booktube? Spoznajte 8 YouTube kanálov pre milovníkov kníh

Marina dnes žije v Spojených štátoch, ale pochádza z Ruska a angličtina nie je jej materinským jazykom. Séria videí, v ktorej sa venuje príprave na štandardizovaný test TOEFL (Test of English as a Foreign Language), vám môže pomôcť v prípade, že si z profesionálnych alebo osobných dôvodov chcete otestovať a potvrdiť svoje jazykové znalosti.

Vymeňte písmená latinskej abecedy
seemile Korean

Láka vás výzva vo forme jazyka, ktorý je pre naše prostredie netypický? Vymeňte písmená latinskej abecedy za kórejské písmo hangul a vyskúšajte kórejčinu, ktorou vás prevedú Jenny, Yoolim a Rachel. Na kanáli seemile Korean vám ukážu rôzne variácie kórejskej abecedy a vysvetlia vám všetky nevyhnutné základy. Postupne sa od čítania izolovaných znakov dopracujete ku krátkym jednoduchým vetám a onedlho budete vedieť viesť aj komplexnejšie konverzácie v kórejčine. 

Ciao!
Learn Italian with Lucrezia

Ak vás viac láka rozmanitosť jazykov na európskom svetadiele a podľahli ste kráse expresívnej taliančiny, odporúčame vám youtubový kanál Learn Italian with Lucrezia. Mladá Talianka už osem rokov tvorí edukatívny obsah o svojom rodnom jazyku, z čoho v priebehu rokov vznikol naozaj komplexný záber tém. Lekcie pomôžu úplným začiatočníkom, no zaujmú aj tých, čo už majú v jazyku pevné základy a chceli by sa posunúť o úroveň vyššie. 

Jej vlogy v taliančine, k dispozícii spolu s titulkami v angličtine a ďalších 10 jazykoch, môžu slúžiť ako príjemné ozvláštnenie učenia sa a zároveň odreagovanie. Lucrezia okrem toho so svojimi sledovateľmi pravidelne zdieľa aj rôznorodé online zdroje a podklady, ktoré môžu byť výraznou pomôckou pri učení.

Naučte sa po francúzsky hravo a bez stresu
Learn French with Alexa 

Ľubozvučnú francúzštinu na YouTube najlepšie vyučuje entuziastická Alexa z kanálu Learn French with Alexa. S učením detí aj dospelých má bohaté skúsenosti, ktoré sa okrem svojich súkromných kurzov rozhodla zdieľať aj zadarmo a verejne. Dnes má na YouTube už takmer 800 videí, ktoré pomáhajú viac ako milión sledovateľom. 

Zameriava sa v nich najmä na slovnú zásobu a veľký priestor venuje cvičeniam na trénovanie výslovnosti. Prvá vec, ktorú si však na nej určite všimnete, je vášeň k učeniu a spomínaný entuziazmus. Lekcie s Alexou sú zábavné, priateľské a úplne bez stresu. 

Španielčina pomalšie a zrozumiteľnejšie
Spanish After Hours  

Na mnohých youtubových kanáloch zameraných na vyučovanie španielčiny nájdete lektorov, ktorí rozprávajú príliš rýchlo alebo rozprávajú viac po anglicky ako po španielsky. Práve preto sledovatelia kanálu Spanish After Hours najviac oceňujú prístup lektorky Laury, ktorá rozpráva pomaly, zrozumiteľne a výhradne po španielsky.

Robí to však vedome. Vo svojich videách aplikuje techniku takzvaného zrozumiteľného vstupu (comprehensible input) – sledovatelia rozumejú kontextu videa aj napriek tomu, že nepoznajú všetky slová alebo vetné konštrukcie. Jej videá sú preto vhodné najmä pre začiatočníkov. 

Podobne ako Lucrezia z Talianska, aj Laura tvorí obsah, ktorý neslúži iba ako študijný materiál, ale aj odreagovanie a zábava. Ukáže vám 5-minútový recept na perník alebo pred vami bude skladať puzzle a vy sa medzitým úplne prirodzene budete učiť nový jazyk. To, že je jej kanál obľúbený, dokazuje aj jasná štatistika – za rok a pol aktivity sa k jej sledovateľom pridalo takmer 50-tisíc ľudí.

Pre budúcich polyglotov

Zaujíma vás jazyk, ktorý sme v článku zatiaľ nespomenuli? Populárna online platforma LanguagePod101.com vytvorila na YouTube sieť kanálov, v rámci ktorej sa sústreďuje na výučbu až 34 jazykov. Každý kanál je zameraný na jeden jazyk a obsahuje stovky videí.

Nájdete medzi nimi školské klasiky, napríklad ruštinunemčinu, ale aj menej bežné germánske jazyky (holandčina, nórčina, dánčina) či dokonca čínštinu, japončinu, hebrejčinu alebo arabčinu. LanguagePod101 je vhodný pre všetkých – pre úplných začiatočníkov, ktorí prichádzajú do kontaktu s jazykom po prvýkrát, ale aj pre tých skúsenejších, ktorí už majú čo-to v malíčku. Stačí si len vybrať.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

Potešte na Vianoce dvoch ľudí naraz: jedno zariadenie kúpite, druhé dostanete ako darček

Telefonovať bez nutnosti, mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokážu naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité, ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu, je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 SMART Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Rozhodujete sa medzi smart náramkom a smart hodinkami? Toto by ste mali vedieť

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä, ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste podnikateľ, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Huawei Free Buds 4i, alebo bez nožičky, ako napríklad Xiaomi Mi Ture Wireless Ear Buds Basic 2, je len vecou osobnej preferencie.

Huawei Free Buds 4i, Xiaomi Mi Ture Wireless Ear Buds Basic 2, OnePlus Buds

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad OnePlus Buds, ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Ak nemáte špeciálne požiadavky na štupľové slúchadlá, nemusíte sa obávať, že by ste za extra funkcie museli zbytočne priplácať. V ponuke je veľa modelov, ktoré svojou výbavou rozumne balansujú na pomedzí všetkých kategórií a zároveň majú lákavú cenu.

Napríklad SBS Music Hero za veľmi rozumnú cenu ponúkajú výdrž na jedno nabitie 2,5 hodiny počúvania. Vďaka nabíjaciemu puzdru sa výdrž predĺži až na 13 hodín. Navyše majú spoľahlivý bluetooth 5.0, efektívne multifunkčné ovládacie tlačidlo a ergonomický dizajn.

Aj keď sa rozhodnete pre univerzálnu kategóriu, nemusíte sa báť, že by boli slúchadlá hlúpe a len prehrávali hudbu. Telefonovanie, automatické zapnutie a vypnutie či veľmi rýchle automatické párovanie so smartfónom je k dispozícii aj v tejto kategórii. 

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

SBS BT501, Sturdo Pro Sport

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športové štuple sú SBS BT501 alebo Sturdo Pro Sport, ktoré majú odnímateľný fixačný nadstavec do ucha.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

Ako ulahodiť fanúšikom kvalitného zvuku a dizajnu? Slúchadlami dnes už legendárnej značky Bang & Olufsen

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Model B & O Beoplay E8 je výborným príkladom toho, ako si hi-fi spoločnosti predstavujú smartfónové slúchadlá. Prémiové materiály, pekný dizajn, v tomto prípade aj aktuálne Bluetooth 5.1 pripojenie a komfortné ovládanie, no chýba spomenuté potláčanie hluku a nižšia odolnosť proti vode.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých je dôležitý kodek AptX. Ten sa stará o zníženie latencie zvuku voči obrazu. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri týchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá Sony WH-XB900N, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú aj ANC alebo výdrž batérie na jedno nabitie 30 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2, k akémukoľvek O2 SMART Paušálu ich môžete mať na začiatok už od 0 €.


Užívajte si pohodlné platenie hodinkami. K Samsung Galaxy Watch4 44mm dostanete druhé smart hodinky ako darček

Čítaj viac

Týchto 5 hier vám spríjemní daždivé večery, ale dajte si pozor, sú návykové

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac