10 tipov na predĺženie životnosti vašich spotrebičov

Kto sa o ne nestará, ten musí často kupovať nové.

Zvyčajne sa o ne začneme zaujímať až vtedy, ak sa čosi pokazí. Pravdou však je, že ak by sme venovali viac času starostlivosti o spotrebiče, servisy a predajne s elektronikou by sme mohli navštevovať oveľa zriedkavejšie. Zanedbaná údržba spôsobuje predčasné starnutie.

1. Chladnička

Čím rýchlejšie si chlad a teplo nájdu cestu k tepelným výmenníkom, tým menej sa bude kompresor chladničky namáhať pri obehu chladiacej náplne. Preto je rozmrazovanie a ometanie prachu zo zadnej mriežky chladničky tou najlepšou cestou k dlhovekosti.

Nie každá chladnička vám námrazu ukáže. Ukrývať sa môže pod krytom so vzduchovými kanálmi. Na novších modeloch nenájdete ani zadnú mriežku. Výmenník sa môže ukrývať v dvierkach.

2. Vysávač

Slabý ťah a prehrievanie motora nie sú iba dôsledkom plného vrecúška či zbernej nádoby, ale aj unavených filtrov, ktoré sa pri používaní postupne zanášajú mikroskopickými zrniečkami prachu. Upchaté póry obmedzujú prietok vzduchu a brzdia vysávač v práci.

Každý rok by ste ich mali pri pravidelnom vysávaní vymeniť za nové. V tej chvíli, vysávač opäť získava silu a výkon nového kusu.

3. Umývačka riadu

Sieťkový košík nie je jediným miestom, ktoré sa zanáša pri umývaní riadu zvyškami jedál. Povlak tukov a bielkovín sa vytvára v rúrkach rozvodov i čerpadle samotnom. Na to, aby ste ho zmyli cyklus s tabletou bez nákladu riadu nestačí.

Použiť musíte čistiaci prostriedok vo fľaštičke, ktorý vďaka enzýmom nánosy rozpustí. Zátka z vosku sa rozpustí v správnom čase, keď sa teplota pri umývaní vyšplhá nad 65 stupňov.

4. Automatická práčka

Nie nánosy vodného kameňa, ale upchatý odvod sú najčastejšou príčinou, ktorá spôsobuje preťažovanie práčok. Ak máte nástenný sifón do ktorého ústi hadica, raz za dva mesiace by ste mali odmontovať kryt a spriechodniť odtok.

Budete prekvapení, ako nešikovne sa v stiesnenom priestore hromadí plsť vlákien z oblečenia a vlasov, ktoré tam uviaznu.

5. Indukčný panel

Hoci sa na ňom nič nepripaľuje a už od samého vyhotovenia pôsobí bezúdržbovo, pravdou je, že predsa len má slabinu, ktorá vás môže jedného dňa zradiť. Je ňou dvojica ventilátorov, ktoré zabezpečujú na spodnej strane chladenie systému.

Raz ročne by ste si mali nájsť časť na vyfúknutie prachu a vyčistenie krycích mriežok, ktoré sa topia v nánose prachu zmiešaného s mastnotou.

6. Kuchynský robot

Nikdy mu nenakladajte väčšie sústo ako znesie a všetky suroviny pred vložením pripravte tak, aby boli vhodné pre priame spracovanie. Najväčšou oporou vám nebude skúsenosť, ale sluch. Ak počujete, že otáčky motora poklesli, alebo je pohyb nepravidelný, hľadajte urýchlene nápravu.

Mnohé prevodovky sú iba z plastu a pod náporom sa zničia skôr ako vypovie službu motor samotný.

7. Sušička bielizne

Vybrať z filtra plsť nahromadených vlákien a pravidelné vysávanie filtrov nestačí. Mriežky sa postupne zanášajú zvyškami pracích prostriedkov a aviváže, ktoré sa s vlhkosťou presúvajú k výparníku, kde spôsobujú jeho zanášanie.

Navyknite si filtre umývať mokrou cestou. V teplej vode z nich rozpustíte nahromadený povlak a nespravíte chybu, ak všetky časti sušičky budete pravidelne čistiť namokro.

8. Televízor utlmte

Televízor ktorý vám v plnom nasadení robí z vedľajšej miestnosti spoločnosť starne rýchlejšie ako je nutné. Ak potrebujete iba zvuk, aby ste nestratili kontakt s vysielaním, naučte sa prepínať a používať úsporné režimy zobrazenia.

Ak stlmíte jas displeja na polovicu, jeho životnosť môžete predĺžiť na štvornásobok. Najlepšiu kvalitu obrazu tak odložíte na chvíle, keď budete pohodlne sedieť v pohovke.

9. Brúsenie nepodceňujte

Brúsenie nie je povinnou údržbou iba pre nože v kuchyni, ale aj pre pracovné nástroje spotrebičov ktoré krájajú, sekajú, strúhajú, melú a mixujú. Hoci špičkové modely majú čepieľky z húževnatých materiálov, otupenie skracuje životnosť spotrebičov.

Najviac dostávajú zabrať sekacie nože robotov. Mnohé z nich možno brúsiť rovnakou brúskou ako kuchárske nože.

10. Odvápňujte pravidelne

Naparovacia žehlička, kávovar, rýchlovarná kanvica či parný hrniec – všetky majú čosi spoločné. Pri zohrievaní vody sa v nich vytvára minerálny povlak, ktorý spomaľuje prestup tepla a upcháva cesty, ktorými prechádza voda a para.

Vždy, keď máte pocit, že  ohrievanie sa spomaľuje, použite odvápňovací prostriedok, alebo spustite špeciálny režim pre odvápnenie.

Milan Gigel je dlhoročný redaktor, ktorý sa snaží vo svojich článkoch podeliť o zručnosti a skúsenosti. Venuje sa aktívnemu spôsobu života po boku remesiel, drobnochovu, záhradkárstva a pobytu v prírode.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Video: Stihne asistent jazdy vždy zabrzdiť?

Rasťo Chvála pripravil sériu videí, ktoré z vás spravia lepšieho vodiča. Tentoraz sa zameriava na to, že hoci asistenčné služby šoférovi jazdu uľahčia, nedokážu ho úplne nahradiť.

Motoristický novinár Rasťo Chvála v rámci seriálu Chvála bezpečnej jazde prináša vodičom nielen cenné rady, ale aj skvelé zľavy v rámci O2 Extra výhod. Kým v prvom videu otestoval, čo sa môže stať, ak nemáte správne obuté kolesá, v druhom dokazuje, že aj pri použití asistenčných vychytávok sa treba plne sústrediť na cestu a nie na mobil.

Jazdite zodpovedne a využite špeciálnu ponuku O2 Extra výhod. Viac informácií

„Oči stále na ceste.“ Tak znie heslo, ktorého by sa mal podľa Rasťa Chválu držať každý zodpovedný vodič. Pozrite si, čo sa mu stalo, keď počas jazdy nedával pozor:

Prečítajte si: 5 rád, ako sa správať v zápchach

Jazdite zodpovedne, pozrite si Rasťove odporúčania na bezpečnú jazdu a staňte sa lepším vodičom. Navyše môžete využiť špeciálnu ponuku O2 Extra výhod a získať skvelé zľavy na tankovanie, servis automobilu aj praktické príslušenstvo. Viac informácií nájdete na www.extravyhody.o2.sk.


Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Čítaj viac