10 tipov, s ktorými bude jarné upratovanie hračka

Veľké jarné upratovanie môže prebehnúť bez väčších problémov. Stačí si prácu naplánovať.

Ak sa obzriete okolo seba, máte pocit, akoby na vás padla obrovská ťarcha, ktorú nemožno prekonať. Pravdou však je, že ak sa k jarnému upratovaniu postavíte rozvážne a citlivo, celé to môže prebehnúť bezbolestne, s príjemnými pocitmi radosti.

1. Rozlúčte sa s nepotrebným

Čím menej vecí vás obklopuje, tým jednoduchšie sa vám bude upratovať. Ak ubehli roky od vášho posledného sťahovania a maľovanie odďaľujete iba preto, že máte obydlie zapratané vecami, pustite sa do veľkého triedenia.

Čosi popredáte a prilepšíte si v domácom rozpočte, iné veci zasa darujete a spravíte niekomu radosť. Uvoľnený priestor znásobí príjemné pocity z veľkého jarného upratovania.

2. Prestriedajte  sezóny

Jar je rozhraním letnej a zimnej sezóny. Celý príbytok sa pri výmene sezón prevracia naruby. Lyže putujú do polročnej úschovy, bicykel sa tlačí na popredné miesto v pivnici a so sezónnym oblečením a bytovými dekoráciami to tiež nie je inak.

Hoci sa zdá, že podobne, ako pri rozlúčke s nepotrebnými vecami je všade viac neporiadku ako na začiatku, vedzte, že oveľa horšie by to bolo, ak by ste sa do tejto práce pustili v strede, či na konci upratovania.

3. Rozbite povinnosti na drobné

Nemajte veľké oči a rozbite si veľké povinnosti na drobné úlohy, ktoré môžete vyškrtávať z pomysleného alebo papierového zoznamu. Vždy sa vám lepšie dýcha, ak vidíte že máte za sebou kus hotovej práce, ako keď sa pozeráte na kopu ďalších prác, ktoré vás ešte len čakajú.

Tie najdrobnejšie úlohy môžu byť skutočnými desaťminútovkami. Upratanie zásuviek, výmena papierov na poličkách v linke, či utieranie prachu na skriniach nie sú výzvami, pri ktorých by ste sa zapotili.

4. Začnite tým, čo je najviac na očiach

Čím viac vidno prácu, ktorú ste urobili, tým viac sa vám zdá, že vaša snaha prináša vytúžené ovocie. Vyhnite sa stresu tým, že sa zameriate najprv na veci, pri ktorých vidno prácu najviac. Vyperte záclony vo voňavom prášku, vymeňte závesy za pestrejšie a ihneď viete, že sa čosi zmenilo. Umyte popri tom okná a hneď je pohľad cez ne veselší.

Rozjasnite a prevoňajte koberce tepovaním, vydrhnite dvere a zárubne, vyčistite police a urobte poriadok v topánkovníku, do ktorého denne odkladáte topánky.

5. Chopte sa nedotknuteľného

Ak dôsledne vyčistíte a vyumývate kúpeľňu, už po dvoch dňoch sa môže zdať, že vaša snaha bola zbytočná. V ruchu domácnosti sa všetko vrátilo do starých koľají, pretože ide o frekventované miesto, ktoré plní svoj účel.

Ak svoju pozornosť upriamite na zákutia, plochy a nábytok, ktorý je mimo prudkého tlaku používania, vaša snaha nadobudne trvácnu podobu. Kvetinový kút, zberateľská výstavka, jedálenský porcelán či šatník ustoja svieži vzhľad dlhšie.

6. Nový vzhľad v starej výbave

Veľmi príjemnou zmenou je premiestnenie nábytku. Nemusí to hneď znamenať, že dáte do pohybu veľký spálňový šatník alebo nábytkovú zostavu v obývačke či salóne. I drobné presuny môžu navodiť pocit, že príbytok je jasnejší, atraktívnejší a menej opozeraný.

7. Držte sa rozumných vektorov

Nápor neporiadku má v domácnosti svoje stále smery a ako prach vo vetre sa tvorí vždy v rovnakej postupnosti. Tak ako nebudete spodnú poličku utierať od prachu skôr ako najvrchnejšiu, nemali by ste si ani svoje práce zoskupiť v zlom poradí.

Zbytočné budete bieliť škáry medzi dlažbou na chodbe, ak vás čaká dôsledné drhnutie betónového schodiska medzi poschodiami vášho domčeka.

8. Nezabudnite na balkón

S príchodom jari sa balkón stáva aktívnym priestorom, kde si užijete ranné slniečko, voňavú kávičku, pohľad na výsadbu v hrantíkoch alebo čerstvý vzduch, keď na vás doľahne nečakaná únava.

Balkón môže po zime vyzerať príliš unavene a opustene, takže každú malú prácu okamžite vidno. Otvoríte dvere a hneď máte v slnečnom dni nový životný priestor.

9. Povolajte posily

Nielen mama, svokra či deti sa pre vás môžu stať oporou pri veľkom jarnom upratovaní. Bez toho, aby ste sa museli stavať do veliteľskej úlohy, s kobercami, matracmi a poťahmi vám pomôžu remeselníci zo špecializovaných firiem.

Prídu k vám domov a kým si riadne uvedomíte že vám pomáhajú vo vašej snahe, už odchádzajú s vyplateným účtom k ďalším zákazníkom.

10. Odmeňte sa

Veľké jarné upratovanie vnáša do príbytku ľahkosť, sviežosť a dobré pocity z príjemnej zmeny, ktorá kopíruje dianie za oknami. Ak ste sa pri celej snahe zaobišli bez veľkých výdavkov, na záver nezaškodí, ak si spravíte radosť a celé svoje dielo zavŕšite.

Nový stolček, jarná dekorácia či stoličky do jedálne budú za neveľký peniaz oslavou, ktorá dá bodku za veľkým upratovaním. Obzvlášť preto, že ste ho i tento rok prežili bez toho, aby ste zišli z nervov a rozumu.

Milan Gigel je dlhoročný redaktor, ktorý sa snaží vo svojich článkoch podeliť o zručnosti a skúsenosti. Venuje sa aktívnemu spôsobu života po boku remesiel, drobnochovu, záhradkárstva a pobytu v prírode.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Zaspievajte si 12 nestarnúcich karaoke hitov

Hudobné klenoty, ktoré nemôžu chýbať na žiadnej poriadnej párty.

Na refrén by ste sa chytili aj o polnoci. Piesne, ktoré kedysi valcovali rebríčky karaoke diskoték, tam ostali až dodnes. Takmer každý má aspoň jednu spomienku z firemnej párty alebo rodinnej oslavy, na ktorú by možno aj rád zabudol. Alebo by bol rád, aby si to aspoň nepamätali ľudia, ktorí tam boli tiež.

S novými dátovými paušálmi od O2 si môžete urobiť malú karaoke párty kdekoľvek bez obmedzovania. Ktorý z týchto hitov by ste okamžite odpievali naspamäť?

1. Whitney Houston – I Wanna Dance With Somebody

 

2. Backstreet Boys – I Want It That Way

 

3. Madonna – Like a Prayer

 

4. Ben E King – Stand By Me

 

5. Frank Sinatra – Killing Me Softly

 

6. Bon Jovi – Living On a Prayer

Vymeňte svoj paušál za O2 Dáta a streamujte viac hudby ako kedykoľvek predtým. Viac info.

7. Queen – Bohemian Rhapsody

 

8. Wham! – Wake Me Up Before You Go-Go

 

9. The Beatles – Hey Jude

 

10. Britney Spears – One More Time

 

11. Cindy Lauper – Girls Just Want To Have Fun

 

12. Céline Dion – My Heart Will Go On

 

Zaspievajte si obľúbený karaoke hit kdekoľvek

Odteraz už aj počúvanie hudby online cez mobilné dáta nie je ničím nemysliteľným. Pokojne si doprajte celé hodiny hudby, hoci aj pri karaoke. Ak ste aj vy z tých, ktorí strávia viac času online, než s telefónom pri uchu, poďte si pozrieť ponuku nových dátových paušálov od O2 a už sa v ničom neobmedzujte.

Modré O2 Dáta

4 GBdát/mes.
15 €mes.
 • 72 € na zariadenie
 • 5 GB dát / mes.
 • Bez viazanosti
 • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
 • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
4 GB
 dát / mes.
+
72 €
na zariadenie
alebo
5 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
15 €
/ mes.

Strieborné O2 Dáta

8 GBdát/mes.
20 €mes.
 • 120 € na zariadenie
 • 10 GB dát / mes.
 • Bez viazanosti
 • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
 • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
8 GB
 dát / mes.
+
120 €
na zariadenie
alebo
10 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
20 €
/ mes.

Zlaté O2 Dáta

16 GBdát/mes.
30 €mes.
 • 168 € na zariadenie
 • 20 GB dát / mes.
 • Bez viazanosti
 • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
 • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
16 GB
 dát / mes.
+
168 €
na zariadenie
alebo
20 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
30 €
/ mes.

Potrebujete poradiť s výberom
programu O2 Dáta?

Nechajte nám vaše telefónne číslo,
my vám zavoláme v priebehu najbližšieho
pracovného dňa a ochotne vám pomôžeme
vybrať najvýhodnejšiu možnosť.

Ďakujeme. Zavoláme vám.

Lifetech: Čo je nové