10 tipov, s ktorými bude jarné upratovanie hračka

Veľké jarné upratovanie môže prebehnúť bez väčších problémov. Stačí si prácu naplánovať.

Ak sa obzriete okolo seba, máte pocit, akoby na vás padla obrovská ťarcha, ktorú nemožno prekonať. Pravdou však je, že ak sa k jarnému upratovaniu postavíte rozvážne a citlivo, celé to môže prebehnúť bezbolestne, s príjemnými pocitmi radosti.

1. Rozlúčte sa s nepotrebným

Čím menej vecí vás obklopuje, tým jednoduchšie sa vám bude upratovať. Ak ubehli roky od vášho posledného sťahovania a maľovanie odďaľujete iba preto, že máte obydlie zapratané vecami, pustite sa do veľkého triedenia.

Čosi popredáte a prilepšíte si v domácom rozpočte, iné veci zasa darujete a spravíte niekomu radosť. Uvoľnený priestor znásobí príjemné pocity z veľkého jarného upratovania.

2. Prestriedajte  sezóny

Jar je rozhraním letnej a zimnej sezóny. Celý príbytok sa pri výmene sezón prevracia naruby. Lyže putujú do polročnej úschovy, bicykel sa tlačí na popredné miesto v pivnici a so sezónnym oblečením a bytovými dekoráciami to tiež nie je inak.

Hoci sa zdá, že podobne, ako pri rozlúčke s nepotrebnými vecami je všade viac neporiadku ako na začiatku, vedzte, že oveľa horšie by to bolo, ak by ste sa do tejto práce pustili v strede, či na konci upratovania.

3. Rozbite povinnosti na drobné

Nemajte veľké oči a rozbite si veľké povinnosti na drobné úlohy, ktoré môžete vyškrtávať z pomysleného alebo papierového zoznamu. Vždy sa vám lepšie dýcha, ak vidíte že máte za sebou kus hotovej práce, ako keď sa pozeráte na kopu ďalších prác, ktoré vás ešte len čakajú.

Tie najdrobnejšie úlohy môžu byť skutočnými desaťminútovkami. Upratanie zásuviek, výmena papierov na poličkách v linke, či utieranie prachu na skriniach nie sú výzvami, pri ktorých by ste sa zapotili.

4. Začnite tým, čo je najviac na očiach

Čím viac vidno prácu, ktorú ste urobili, tým viac sa vám zdá, že vaša snaha prináša vytúžené ovocie. Vyhnite sa stresu tým, že sa zameriate najprv na veci, pri ktorých vidno prácu najviac. Vyperte záclony vo voňavom prášku, vymeňte závesy za pestrejšie a ihneď viete, že sa čosi zmenilo. Umyte popri tom okná a hneď je pohľad cez ne veselší.

Rozjasnite a prevoňajte koberce tepovaním, vydrhnite dvere a zárubne, vyčistite police a urobte poriadok v topánkovníku, do ktorého denne odkladáte topánky.

5. Chopte sa nedotknuteľného

Ak dôsledne vyčistíte a vyumývate kúpeľňu, už po dvoch dňoch sa môže zdať, že vaša snaha bola zbytočná. V ruchu domácnosti sa všetko vrátilo do starých koľají, pretože ide o frekventované miesto, ktoré plní svoj účel.

Ak svoju pozornosť upriamite na zákutia, plochy a nábytok, ktorý je mimo prudkého tlaku používania, vaša snaha nadobudne trvácnu podobu. Kvetinový kút, zberateľská výstavka, jedálenský porcelán či šatník ustoja svieži vzhľad dlhšie.

6. Nový vzhľad v starej výbave

Veľmi príjemnou zmenou je premiestnenie nábytku. Nemusí to hneď znamenať, že dáte do pohybu veľký spálňový šatník alebo nábytkovú zostavu v obývačke či salóne. I drobné presuny môžu navodiť pocit, že príbytok je jasnejší, atraktívnejší a menej opozeraný.

7. Držte sa rozumných vektorov

Nápor neporiadku má v domácnosti svoje stále smery a ako prach vo vetre sa tvorí vždy v rovnakej postupnosti. Tak ako nebudete spodnú poličku utierať od prachu skôr ako najvrchnejšiu, nemali by ste si ani svoje práce zoskupiť v zlom poradí.

Zbytočné budete bieliť škáry medzi dlažbou na chodbe, ak vás čaká dôsledné drhnutie betónového schodiska medzi poschodiami vášho domčeka.

8. Nezabudnite na balkón

S príchodom jari sa balkón stáva aktívnym priestorom, kde si užijete ranné slniečko, voňavú kávičku, pohľad na výsadbu v hrantíkoch alebo čerstvý vzduch, keď na vás doľahne nečakaná únava.

Balkón môže po zime vyzerať príliš unavene a opustene, takže každú malú prácu okamžite vidno. Otvoríte dvere a hneď máte v slnečnom dni nový životný priestor.

9. Povolajte posily

Nielen mama, svokra či deti sa pre vás môžu stať oporou pri veľkom jarnom upratovaní. Bez toho, aby ste sa museli stavať do veliteľskej úlohy, s kobercami, matracmi a poťahmi vám pomôžu remeselníci zo špecializovaných firiem.

Prídu k vám domov a kým si riadne uvedomíte že vám pomáhajú vo vašej snahe, už odchádzajú s vyplateným účtom k ďalším zákazníkom.

10. Odmeňte sa

Veľké jarné upratovanie vnáša do príbytku ľahkosť, sviežosť a dobré pocity z príjemnej zmeny, ktorá kopíruje dianie za oknami. Ak ste sa pri celej snahe zaobišli bez veľkých výdavkov, na záver nezaškodí, ak si spravíte radosť a celé svoje dielo zavŕšite.

Nový stolček, jarná dekorácia či stoličky do jedálne budú za neveľký peniaz oslavou, ktorá dá bodku za veľkým upratovaním. Obzvlášť preto, že ste ho i tento rok prežili bez toho, aby ste zišli z nervov a rozumu.

Milan Gigel je dlhoročný redaktor, ktorý sa snaží vo svojich článkoch podeliť o zručnosti a skúsenosti. Venuje sa aktívnemu spôsobu života po boku remesiel, drobnochovu, záhradkárstva a pobytu v prírode.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Férová Nadácia O2 spúšťa nový grantový program. V rámci tohto ročníka, ktorý nesie názov Sloboda nie je samozrejmosť, podporí projekty, ktoré mladým približujú demokraciu a slobodu.

O2 pravidelne, už niekoľko rokov, pripomína udalosti 17. novembra 1989 a hodnoty s ním spojené. Tento rok k svojim aktivitám pridá aj grantovú výzvu Férovej nadácie O2. K 30. výročiu Nežnej revolúcie prerozdelí sumu 30 000 €.

Nadácia podporí projekty, ktoré mladým priblížia hodnoty slobody a demokracie

Tento ročník grantového programu Férovej nadácie O2 pod názvom Sloboda nie je samozrejmosť sa bude niesť v duchu 30. výročia Nežnej revolúcie. Férová nadácia podporí projekty, ktoré mladým ľuďom pripomenú a priblížia hodnoty slobody a demokracie sumou spolu až 30 000 €.

„O2 sa pripomínaniu hodnôt slobody a demokracie venuje systematicky už niekoľko rokov. Považujeme preto za prirodzené ísť tento rok ešte ďalej a pri príležitosti 30. výročia Novembra 89 chceme prostredníctvom Férovej nadácie O2 pomôcť takým verejnoprospešným a neziskovým projektom, ktoré sa snažia mladým ľuďom ukázať a vysvetliť význam týchto udalostí a hodnôt,“ hovorí Peter Gažík, generálny riaditeľ O2 Slovakia a predseda správnej rady Férovej nadácie O2.

„Nie sú totiž len historickým momentom, ale aj niečím, čo veľmi silno vplýva na našu prítomnosť a na to, že žijeme v slobodnej demokratickej krajine, kde sa nemusíme báť vyjadriť svoj názor, či už ide o jednotlivcov, alebo o značky,“ dopĺňa.

Podmienkou prihlásenia projektov je ich verejnoprospešný účel a zameranie na širokú cieľovú skupinu. Prihlásiť sa môžu inovatívne a kreatívne projekty, ktoré zaujímavým a invenčným spôsobom mladej generácii vysvetľujú udalosti Nežnej revolúcie a hodnoty, ktoré nám priniesla.

„Každoročne stojíme pred výzvou, ako upútať pozornosť generácie, ktorá novembrové udalosti nezažila a rovnako nemá skúsenosti ani s režimom pred rokom 1989, aby sme zdôraznili dôležitosť hodnôt, ktoré Nežná revolúcia priniesla. Rozhodli sme sa preto podporiť také projekty, ktoré budú schopné toto posolstvo prerozprávať mladým formou, ktorá im je najbližšia,“ približuje Tereza Molnár, šéfka komunikácie O2 Slovakia zodpovedná za Férovú nadáciu O2.

O grant sa môžu zapojiť projekty zamerané na vzdelávanie aj umenie

Projekty pritom môžu byť zamerané na rôzne oblasti, či už na inovatívne vzdelávanie, ktorému sa Férová nadácia O2 venuje už dlhodobo, ale aj na literatúru, na umenie, na hudbu či na technológie. „Fantázii sa medze nekladú a my vo Férovej nadácii O2 budeme veľmi radi, ak budeme môcť byť súčasťou mnohých skvelých projektov, ktoré vynikajú unikátnosťou či kreativitou,“ dodáva.

Aj tento rok bude projekty posudzovať Správna rada Férovej nadácie O2 v zložení Peter Gažík, Michal Meško a Juraj Vaculík.

„November 89 bol pre mňa jednou z rozhodujúcich životných etáp. Nie tým, že som sa stal jedným zo študentských lídrov, spoznal som fantastických ľudí, ktorí napriek strachu, obavám a s vedomím, že riskujeme úplne všetko si povedali, že už dosť a odmietli ďalej žiť v klamstve, neslobode a beznádeji,“ hovorí Juraj Vaculík, jeden zo študentských lídrov Nežnej revolúcie, v súčasnsoti úspešný podnikateľ, spoluzakladateľ AeroMobilu aj reklamnej agentúry Made by Vaculik a zároveň člen správnej rady Férovej nadácie O2.

„Tým, že sme neboli ticho a v priebehu pár dní sa k nám pripojili mnohé výrazné osobnosti a hlavne masy, umožnili, že posledných 30 rokov žijeme v omnoho lepších časoch, aj keď sme oprávnene nie vždy spokojní. A to je dobre, pretože sloboda nie je zadarmo, treba ju chrániť a kultivovať každodennými činmi, morálkou a správaním,“ hovorí o dôležitosti slobody v našich životoch.

Ako sa prihlásiť

Stojíte za zaujímavým projektom, ktorý mladým ľuďom pripomína a priblížuje hodnoty slobody a demokracie? Prihlášku do grantového programu môžete odovzdať prostredníctvom online formulára na www.o2.sk/sloboda do polnoci 30. júna 2019.

Pred podaním prihlášky odporúčame preštudovať si štatút grantového programu Sloboda nie je samozrejmosť na stránke Férovej Nadácie O2.


Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Čítaj viac