10 tipov, s ktorými bude jarné upratovanie hračka

Veľké jarné upratovanie môže prebehnúť bez väčších problémov. Stačí si prácu naplánovať.

Ak sa obzriete okolo seba, máte pocit, akoby na vás padla obrovská ťarcha, ktorú nemožno prekonať. Pravdou však je, že ak sa k jarnému upratovaniu postavíte rozvážne a citlivo, celé to môže prebehnúť bezbolestne, s príjemnými pocitmi radosti.

1. Rozlúčte sa s nepotrebným

Čím menej vecí vás obklopuje, tým jednoduchšie sa vám bude upratovať. Ak ubehli roky od vášho posledného sťahovania a maľovanie odďaľujete iba preto, že máte obydlie zapratané vecami, pustite sa do veľkého triedenia.

Čosi popredáte a prilepšíte si v domácom rozpočte, iné veci zasa darujete a spravíte niekomu radosť. Uvoľnený priestor znásobí príjemné pocity z veľkého jarného upratovania.

2. Prestriedajte  sezóny

Jar je rozhraním letnej a zimnej sezóny. Celý príbytok sa pri výmene sezón prevracia naruby. Lyže putujú do polročnej úschovy, bicykel sa tlačí na popredné miesto v pivnici a so sezónnym oblečením a bytovými dekoráciami to tiež nie je inak.

Hoci sa zdá, že podobne, ako pri rozlúčke s nepotrebnými vecami je všade viac neporiadku ako na začiatku, vedzte, že oveľa horšie by to bolo, ak by ste sa do tejto práce pustili v strede, či na konci upratovania.

3. Rozbite povinnosti na drobné

Nemajte veľké oči a rozbite si veľké povinnosti na drobné úlohy, ktoré môžete vyškrtávať z pomysleného alebo papierového zoznamu. Vždy sa vám lepšie dýcha, ak vidíte že máte za sebou kus hotovej práce, ako keď sa pozeráte na kopu ďalších prác, ktoré vás ešte len čakajú.

Tie najdrobnejšie úlohy môžu byť skutočnými desaťminútovkami. Upratanie zásuviek, výmena papierov na poličkách v linke, či utieranie prachu na skriniach nie sú výzvami, pri ktorých by ste sa zapotili.

4. Začnite tým, čo je najviac na očiach

Čím viac vidno prácu, ktorú ste urobili, tým viac sa vám zdá, že vaša snaha prináša vytúžené ovocie. Vyhnite sa stresu tým, že sa zameriate najprv na veci, pri ktorých vidno prácu najviac. Vyperte záclony vo voňavom prášku, vymeňte závesy za pestrejšie a ihneď viete, že sa čosi zmenilo. Umyte popri tom okná a hneď je pohľad cez ne veselší.

Rozjasnite a prevoňajte koberce tepovaním, vydrhnite dvere a zárubne, vyčistite police a urobte poriadok v topánkovníku, do ktorého denne odkladáte topánky.

5. Chopte sa nedotknuteľného

Ak dôsledne vyčistíte a vyumývate kúpeľňu, už po dvoch dňoch sa môže zdať, že vaša snaha bola zbytočná. V ruchu domácnosti sa všetko vrátilo do starých koľají, pretože ide o frekventované miesto, ktoré plní svoj účel.

Ak svoju pozornosť upriamite na zákutia, plochy a nábytok, ktorý je mimo prudkého tlaku používania, vaša snaha nadobudne trvácnu podobu. Kvetinový kút, zberateľská výstavka, jedálenský porcelán či šatník ustoja svieži vzhľad dlhšie.

6. Nový vzhľad v starej výbave

Veľmi príjemnou zmenou je premiestnenie nábytku. Nemusí to hneď znamenať, že dáte do pohybu veľký spálňový šatník alebo nábytkovú zostavu v obývačke či salóne. I drobné presuny môžu navodiť pocit, že príbytok je jasnejší, atraktívnejší a menej opozeraný.

7. Držte sa rozumných vektorov

Nápor neporiadku má v domácnosti svoje stále smery a ako prach vo vetre sa tvorí vždy v rovnakej postupnosti. Tak ako nebudete spodnú poličku utierať od prachu skôr ako najvrchnejšiu, nemali by ste si ani svoje práce zoskupiť v zlom poradí.

Zbytočné budete bieliť škáry medzi dlažbou na chodbe, ak vás čaká dôsledné drhnutie betónového schodiska medzi poschodiami vášho domčeka.

8. Nezabudnite na balkón

S príchodom jari sa balkón stáva aktívnym priestorom, kde si užijete ranné slniečko, voňavú kávičku, pohľad na výsadbu v hrantíkoch alebo čerstvý vzduch, keď na vás doľahne nečakaná únava.

Balkón môže po zime vyzerať príliš unavene a opustene, takže každú malú prácu okamžite vidno. Otvoríte dvere a hneď máte v slnečnom dni nový životný priestor.

9. Povolajte posily

Nielen mama, svokra či deti sa pre vás môžu stať oporou pri veľkom jarnom upratovaní. Bez toho, aby ste sa museli stavať do veliteľskej úlohy, s kobercami, matracmi a poťahmi vám pomôžu remeselníci zo špecializovaných firiem.

Prídu k vám domov a kým si riadne uvedomíte že vám pomáhajú vo vašej snahe, už odchádzajú s vyplateným účtom k ďalším zákazníkom.

10. Odmeňte sa

Veľké jarné upratovanie vnáša do príbytku ľahkosť, sviežosť a dobré pocity z príjemnej zmeny, ktorá kopíruje dianie za oknami. Ak ste sa pri celej snahe zaobišli bez veľkých výdavkov, na záver nezaškodí, ak si spravíte radosť a celé svoje dielo zavŕšite.

Nový stolček, jarná dekorácia či stoličky do jedálne budú za neveľký peniaz oslavou, ktorá dá bodku za veľkým upratovaním. Obzvlášť preto, že ste ho i tento rok prežili bez toho, aby ste zišli z nervov a rozumu.

Milan Gigel je dlhoročný redaktor, ktorý sa snaží vo svojich článkoch podeliť o zručnosti a skúsenosti. Venuje sa aktívnemu spôsobu života po boku remesiel, drobnochovu, záhradkárstva a pobytu v prírode.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac