10 trikov, ktorými udržíte potraviny dlhšie čerstvé

Veľa potravín vyjde nazmar iba preto, lebo ich zle uskladníme.

Výrobcovia počítajú s tým, že čo si kúpite v obchode, to spotrebujete v čo najkratšom čase. Stačí však osvojiť si zopár dobrých návykov a budete mať istotu, že sa vám v domácnosti pri skladovaní nič nepokazí.

1. Neduste ich vo vrecku

Chlieb a pečivo síce v plastovom vrecúšku nevyschnú, rýchlo však stratia svoju jemnú, vypekanú chuť. Ak ich zabalíte do utierky a odložíte na policu do skrinky alebo dreveného chlebníka, rýchlo pocítite rozdiel v čerstvosti i vôni.

Vábivú chrumkavú kôrku im prinavrátite v rúre alebo pomocou hriankovača. I po troch dňoch môže takto skladované jemné pečivo chutiť rovnako dobre ako v deň kúpy.

2. Najprv dôkladne vysušiť

I pol roka vám v chladničke vydrží slaninka, údený bôčik či suchá saláma, ak ich najprv necháte na týždeň či dva vyvetrať a dosušiť zavesené v špajzi. Za ten čas stratia prebytočnú vodu, ktorá je príčinou rastu plesní.

Mäsiari poľavili pri výrobe v snahe o dosiahnutie naoko lákavejšej ceny. Naučte sa údeniny dosúšať a budú také trvácne a chutné ako kedysi.

3. Škatuľová klíma

Zemiaky v panelákovej domácnosti prirýchlo strácajú svoju čerstvosť a sviežosť. Ak však do papierovej škatule nasypete na dno päťcentimetrovú vrstvu vlhkej rašeliny a zemiaky vysypete na ňu, budú sa mať ako v perinke.

Dbajte však na to, aby bola škatuľa dôkladne zavretá, iba tak sa v jej tmavých útrobách udrží priaznivá mikroklíma.

4. Na vlhkej pohovke

Podobné je to i s mrkvou, petržlenom, zelerom, paštrnákom a kalerábom. Hoci mnohé z nich majú za sebou nešetrné pranie u farmárov, v chladničke im môžete zaistiť čerstvosť a sviežosť. Vložte na dno plastovej zásuvky vlhkú utierku a z vreciek vybalenú zeleninu poukladajte na ňu.

Budete prekvapení, keď i po týždni bude váš základ pre jarnú polievku vyzerať rovnako sviežo ako v deň kúpy.

5. Nemiešajte

Hrušky s jablkami sa na stole v jednej miske nepobijú, nevyplatí sa však pri skladovaní bok po boku miešať rôzne druhy ovocia a zeleniny. Plyny, ktoré sa uvoľňujú pri ich dýchaní do ovzdušia môžu zmeniť chuť, alebo skrátiť trvácnosť ostatných.

Jablká sa nemajú rady s banánmi a zemiakmi, paradajky chcú byť čo najďalej od všetkého ostatného. Pre zachovanie dobrej chuti ich nikdy nepodchladzujte. Veď na rozdiel od koreňovej zeleniny, všetky rastú nad zemou, v teplej, vzdušnej klíme.

6. Z fólie do papiera

Čerstvé mäso vydrží v chladničke i niekoľko dní, ak plastovú tácku alebo fóliu vymeníte za voskovaný papier. Vďaka tomu, že vzduch začne cirkulovať, na mäse sa nebude vytvárať slizký povlak množiacich sa baktérií.

Skôr ako zavriete dvierka chladničky, nezabudnite na termostate po dobu skladovaniu znížiť teplotu, aby ste mohli plánované varenie o deň či dva odsunúť bez strát.

7. Mrazom proti škodcom

Čo majú spoločné orechy, mak, mletá paprika či fazuľa? Ak ste si ich nakúpili pre celosezónne skladovanie a spotrebu, vždy existuje malé riziko, že sa v nich nachádzajú zárodky škodcov, ktorí sa môžu pustiť bez vášho vedomia do nahotovených zásob.

Ak však tieto klenoty zabalíte do plastových vrecúšok a na niekoľko dní ich zamrazíte, podarí sa vám zbaviť zárodkov molí i zrniarok.

8. Lyžičkou pre trvácnosť

Spotrebujte majonézu po otvorení do dvoch dní a dokážte urobiť to isté s horčicou, dresingom, džemom či omáčkou. Varovania, ktoré čítate na obaloch počítajú s tým, že pri naberaní súst nebudete úzkostliví a obozretní.

Ak každé sústo naberiete čistou lyžicou z príborníka, pohár okamžite zavriete a odložíte do chladničky, trvácnosť môžete smelo počítať na dlhé týždne.

9. Zavárajte namiesto mrazenia

Ak máte prebytky surovín alebo varenia, nie je jednoduché v domácich podmienkach ich zamraziť tak, aby aj po mesiacoch skladovania vyzerali rovnako vábne. Pri pomalom mrazení sa naruší ich štruktúra a počas skladovania z nich chlad bude vyťahovať vodu.

Oveľa šikovnejšie je všetko naložiť do zaváracích fliaš a v rúre alebo veľkom hrnci pekne zavariť. Rýchlo uvidíte ten rozdiel v kvalite, vzhľade a chuti.

10. Neprepchávajte

Preplnená chladnička je ako časovaná bomba, v ktorej je iba otázkou nepozornosti, kedy natrafíte na výrobky, polotovary a suroviny, ktoré nadobro stratili svoju čerstvosť. V preplnených policiach nie je jednoduché zorientovať sa.

Prečo podobná mela nenastane aj v špajzi? Tam vždy odkladáme tie nákupy, ktoré znesú dlhodobé skladovanie, pretože nie sú citlivé na vyššie teploty.

Milan Gigel je dlhoročný redaktor, ktorý sa snaží vo svojich článkoch podeliť o zručnosti a skúsenosti. Venuje sa aktívnemu spôsobu života po boku remesiel, drobnochovu, záhradkárstva a pobytu v prírode.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac