10 trikov, ktorými udržíte potraviny dlhšie čerstvé

Veľa potravín vyjde nazmar iba preto, lebo ich zle uskladníme.

Výrobcovia počítajú s tým, že čo si kúpite v obchode, to spotrebujete v čo najkratšom čase. Stačí však osvojiť si zopár dobrých návykov a budete mať istotu, že sa vám v domácnosti pri skladovaní nič nepokazí.

1. Neduste ich vo vrecku

Chlieb a pečivo síce v plastovom vrecúšku nevyschnú, rýchlo však stratia svoju jemnú, vypekanú chuť. Ak ich zabalíte do utierky a odložíte na policu do skrinky alebo dreveného chlebníka, rýchlo pocítite rozdiel v čerstvosti i vôni.

Vábivú chrumkavú kôrku im prinavrátite v rúre alebo pomocou hriankovača. I po troch dňoch môže takto skladované jemné pečivo chutiť rovnako dobre ako v deň kúpy.

2. Najprv dôkladne vysušiť

I pol roka vám v chladničke vydrží slaninka, údený bôčik či suchá saláma, ak ich najprv necháte na týždeň či dva vyvetrať a dosušiť zavesené v špajzi. Za ten čas stratia prebytočnú vodu, ktorá je príčinou rastu plesní.

Mäsiari poľavili pri výrobe v snahe o dosiahnutie naoko lákavejšej ceny. Naučte sa údeniny dosúšať a budú také trvácne a chutné ako kedysi.

3. Škatuľová klíma

Zemiaky v panelákovej domácnosti prirýchlo strácajú svoju čerstvosť a sviežosť. Ak však do papierovej škatule nasypete na dno päťcentimetrovú vrstvu vlhkej rašeliny a zemiaky vysypete na ňu, budú sa mať ako v perinke.

Dbajte však na to, aby bola škatuľa dôkladne zavretá, iba tak sa v jej tmavých útrobách udrží priaznivá mikroklíma.

4. Na vlhkej pohovke

Podobné je to i s mrkvou, petržlenom, zelerom, paštrnákom a kalerábom. Hoci mnohé z nich majú za sebou nešetrné pranie u farmárov, v chladničke im môžete zaistiť čerstvosť a sviežosť. Vložte na dno plastovej zásuvky vlhkú utierku a z vreciek vybalenú zeleninu poukladajte na ňu.

Budete prekvapení, keď i po týždni bude váš základ pre jarnú polievku vyzerať rovnako sviežo ako v deň kúpy.

5. Nemiešajte

Hrušky s jablkami sa na stole v jednej miske nepobijú, nevyplatí sa však pri skladovaní bok po boku miešať rôzne druhy ovocia a zeleniny. Plyny, ktoré sa uvoľňujú pri ich dýchaní do ovzdušia môžu zmeniť chuť, alebo skrátiť trvácnosť ostatných.

Jablká sa nemajú rady s banánmi a zemiakmi, paradajky chcú byť čo najďalej od všetkého ostatného. Pre zachovanie dobrej chuti ich nikdy nepodchladzujte. Veď na rozdiel od koreňovej zeleniny, všetky rastú nad zemou, v teplej, vzdušnej klíme.

6. Z fólie do papiera

Čerstvé mäso vydrží v chladničke i niekoľko dní, ak plastovú tácku alebo fóliu vymeníte za voskovaný papier. Vďaka tomu, že vzduch začne cirkulovať, na mäse sa nebude vytvárať slizký povlak množiacich sa baktérií.

Skôr ako zavriete dvierka chladničky, nezabudnite na termostate po dobu skladovaniu znížiť teplotu, aby ste mohli plánované varenie o deň či dva odsunúť bez strát.

7. Mrazom proti škodcom

Čo majú spoločné orechy, mak, mletá paprika či fazuľa? Ak ste si ich nakúpili pre celosezónne skladovanie a spotrebu, vždy existuje malé riziko, že sa v nich nachádzajú zárodky škodcov, ktorí sa môžu pustiť bez vášho vedomia do nahotovených zásob.

Ak však tieto klenoty zabalíte do plastových vrecúšok a na niekoľko dní ich zamrazíte, podarí sa vám zbaviť zárodkov molí i zrniarok.

8. Lyžičkou pre trvácnosť

Spotrebujte majonézu po otvorení do dvoch dní a dokážte urobiť to isté s horčicou, dresingom, džemom či omáčkou. Varovania, ktoré čítate na obaloch počítajú s tým, že pri naberaní súst nebudete úzkostliví a obozretní.

Ak každé sústo naberiete čistou lyžicou z príborníka, pohár okamžite zavriete a odložíte do chladničky, trvácnosť môžete smelo počítať na dlhé týždne.

9. Zavárajte namiesto mrazenia

Ak máte prebytky surovín alebo varenia, nie je jednoduché v domácich podmienkach ich zamraziť tak, aby aj po mesiacoch skladovania vyzerali rovnako vábne. Pri pomalom mrazení sa naruší ich štruktúra a počas skladovania z nich chlad bude vyťahovať vodu.

Oveľa šikovnejšie je všetko naložiť do zaváracích fliaš a v rúre alebo veľkom hrnci pekne zavariť. Rýchlo uvidíte ten rozdiel v kvalite, vzhľade a chuti.

10. Neprepchávajte

Preplnená chladnička je ako časovaná bomba, v ktorej je iba otázkou nepozornosti, kedy natrafíte na výrobky, polotovary a suroviny, ktoré nadobro stratili svoju čerstvosť. V preplnených policiach nie je jednoduché zorientovať sa.

Prečo podobná mela nenastane aj v špajzi? Tam vždy odkladáme tie nákupy, ktoré znesú dlhodobé skladovanie, pretože nie sú citlivé na vyššie teploty.

Milan Gigel je dlhoročný redaktor, ktorý sa snaží vo svojich článkoch podeliť o zručnosti a skúsenosti. Venuje sa aktívnemu spôsobu života po boku remesiel, drobnochovu, záhradkárstva a pobytu v prírode.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Férová Nadácia O2 spúšťa nový grantový program. V rámci tohto ročníka, ktorý nesie názov Sloboda nie je samozrejmosť, podporí projekty, ktoré mladým približujú demokraciu a slobodu.

O2 pravidelne, už niekoľko rokov, pripomína udalosti 17. novembra 1989 a hodnoty s ním spojené. Tento rok k svojim aktivitám pridá aj grantovú výzvu Férovej nadácie O2. K 30. výročiu Nežnej revolúcie prerozdelí sumu 30 000 €.

Nadácia podporí projekty, ktoré mladým priblížia hodnoty slobody a demokracie

Tento ročník grantového programu Férovej nadácie O2 pod názvom Sloboda nie je samozrejmosť sa bude niesť v duchu 30. výročia Nežnej revolúcie. Férová nadácia podporí projekty, ktoré mladým ľuďom pripomenú a priblížia hodnoty slobody a demokracie sumou spolu až 30 000 €.

„O2 sa pripomínaniu hodnôt slobody a demokracie venuje systematicky už niekoľko rokov. Považujeme preto za prirodzené ísť tento rok ešte ďalej a pri príležitosti 30. výročia Novembra 89 chceme prostredníctvom Férovej nadácie O2 pomôcť takým verejnoprospešným a neziskovým projektom, ktoré sa snažia mladým ľuďom ukázať a vysvetliť význam týchto udalostí a hodnôt,“ hovorí Peter Gažík, generálny riaditeľ O2 Slovakia a predseda správnej rady Férovej nadácie O2.

„Nie sú totiž len historickým momentom, ale aj niečím, čo veľmi silno vplýva na našu prítomnosť a na to, že žijeme v slobodnej demokratickej krajine, kde sa nemusíme báť vyjadriť svoj názor, či už ide o jednotlivcov, alebo o značky,“ dopĺňa.

Podmienkou prihlásenia projektov je ich verejnoprospešný účel a zameranie na širokú cieľovú skupinu. Prihlásiť sa môžu inovatívne a kreatívne projekty, ktoré zaujímavým a invenčným spôsobom mladej generácii vysvetľujú udalosti Nežnej revolúcie a hodnoty, ktoré nám priniesla.

„Každoročne stojíme pred výzvou, ako upútať pozornosť generácie, ktorá novembrové udalosti nezažila a rovnako nemá skúsenosti ani s režimom pred rokom 1989, aby sme zdôraznili dôležitosť hodnôt, ktoré Nežná revolúcia priniesla. Rozhodli sme sa preto podporiť také projekty, ktoré budú schopné toto posolstvo prerozprávať mladým formou, ktorá im je najbližšia,“ približuje Tereza Molnár, šéfka komunikácie O2 Slovakia zodpovedná za Férovú nadáciu O2.

O grant sa môžu zapojiť projekty zamerané na vzdelávanie aj umenie

Projekty pritom môžu byť zamerané na rôzne oblasti, či už na inovatívne vzdelávanie, ktorému sa Férová nadácia O2 venuje už dlhodobo, ale aj na literatúru, na umenie, na hudbu či na technológie. „Fantázii sa medze nekladú a my vo Férovej nadácii O2 budeme veľmi radi, ak budeme môcť byť súčasťou mnohých skvelých projektov, ktoré vynikajú unikátnosťou či kreativitou,“ dodáva.

Aj tento rok bude projekty posudzovať Správna rada Férovej nadácie O2 v zložení Peter Gažík, Michal Meško a Juraj Vaculík.

„November 89 bol pre mňa jednou z rozhodujúcich životných etáp. Nie tým, že som sa stal jedným zo študentských lídrov, spoznal som fantastických ľudí, ktorí napriek strachu, obavám a s vedomím, že riskujeme úplne všetko si povedali, že už dosť a odmietli ďalej žiť v klamstve, neslobode a beznádeji,“ hovorí Juraj Vaculík, jeden zo študentských lídrov Nežnej revolúcie, v súčasnsoti úspešný podnikateľ, spoluzakladateľ AeroMobilu aj reklamnej agentúry Made by Vaculik a zároveň člen správnej rady Férovej nadácie O2.

„Tým, že sme neboli ticho a v priebehu pár dní sa k nám pripojili mnohé výrazné osobnosti a hlavne masy, umožnili, že posledných 30 rokov žijeme v omnoho lepších časoch, aj keď sme oprávnene nie vždy spokojní. A to je dobre, pretože sloboda nie je zadarmo, treba ju chrániť a kultivovať každodennými činmi, morálkou a správaním,“ hovorí o dôležitosti slobody v našich životoch.

Ako sa prihlásiť

Stojíte za zaujímavým projektom, ktorý mladým ľuďom pripomína a priblížuje hodnoty slobody a demokracie? Prihlášku do grantového programu môžete odovzdať prostredníctvom online formulára na www.o2.sk/sloboda do polnoci 30. júna 2019.

Pred podaním prihlášky odporúčame preštudovať si štatút grantového programu Sloboda nie je samozrejmosť na stránke Férovej Nadácie O2.


Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Čítaj viac