5 vecí, ktoré by ste nemali zabudnúť vyriešiť pred cestou do zahraničia

Odhliadnuc od dokladov a batožiny, je ešte pár ďalších vecí, na ktoré treba myslieť skôr než vyrazíte.

Pri ceste za hranice je toľko vecí, ktoré musí človek držať v hlave. Málokedy sa nadobro bavíte pocitu, že ste niečo dôležité zabudli. Odhliadnuc od dokladov a batožiny, je ešte pár ďalších vecí, na ktoré treba myslieť skôr než vyrazíte.

Nastaviť trvalé príkazy

Faktúry, inkaso, sociálne či zdravotné poistenie alebo iné jednorazové platby. Na to človek v cestovnom zhone ľahko zabudne. Ak sa dá, zaplaťte všetky pohľadávky vopred, alebo si nezabudnite nastaviť trvalý príkaz. Vyhnete sa upomienkam, penále, alebo zaradeniu do zoznamov dlžníkov.

Naštudovať dopravné predpisy

Platí najmä pre tých, ktorí radi cestujú na vlastnú päsť. To, čo vám v jednej krajine odpustia, v druhej môžu brať za seriózny priestupok. Oplatí sa overiť si minimálne toleranciu na alkohol, rýchlostné obmedzenia, pravidlá prepravy dieťaťa či spôsob platby za spoplatnené cesty.

Nastaviť cloudové úložisko na dôležité dokumenty a fotky

Elektronika sa zvykne kaziť, strácať alebo skrátka padne do oka zlodejom. Pre pokoj v duši si založte cloudové úložisko dát, do ktorého sa dostanete z ľubovoľného zariadenia, odkiaľkoľvek, kde je pripojenie na internet. Materiálnu škodu to síce nenahradí, ale aspoň nebudete musieť banovať za stratenými spomienkami.

Malý tip, ak často cestujete s deťmi. Pár šikovných Slovákov vymyslelo Benjamina Buttona – šikovnú kameru v tvare gombíka, ktorá sa pripne na oblečenie a zaznamenáva spomienky z ich pohľadu. Na projekt sa im podarilo vyzbierať aj slušný balík peňazí na rozbeh cez platformu Kickstarter (momentálne pozastavili fundraising), takže čoskoro snáď zamieri do predaja.  

Keď už máte zriadený odkladací priestor, oplatí sa zálohovať aj fotografie dôležitých dokladov (ak nie rovno vytlačiť si farebné kópie) v prípade, že ich stratíte. Nemusí to však byť iba to. Môžete si zálohovať aj kópie receptov na lieky, prípadne informácie od lekára, ak sa na niečo liečite.

Zaregistrovať sa na ministerstve zahraničia

Ak vás nedajbože zastihnú závažné a nepredvídateľné udalosti či prírodné katastrofy, slovenská (alebo iná) ambasáda o vašom pobyte a polohe bude vedieť a zašle vám potrebné informácie alebo vám pomôže vrátiť sa z krajiny.

Vybavte si cestovné poistenie

Niekoľkoeurová položka, nad ktorou vždy otáľame, či sa naozaj oplatí. Keď sa však niečo stane, tých eur utratených navyše určite neoľutujete. Nemusíte riešiť ani žiadne komplikované zmluvy ani platiť za neflexibilné poistenie, ktoré ešte trvá keď ste už dávno doma.

S O2 cestovnou poistkou ste poistení za 2 eurá na deň až do výšky 200 000 eur, automaticky, hneď ako prekročíte hranice Slovenska. Ukradnutý telefón ani pokazený zub vás teda finančne nevycicajú. Všetko za chvíľku vybavíte cez web O2 a aktivujete online.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Férová Nadácia O2 spúšťa nový grantový program. V rámci tohto ročníka, ktorý nesie názov Sloboda nie je samozrejmosť, podporí projekty, ktoré mladým približujú demokraciu a slobodu.

O2 pravidelne, už niekoľko rokov, pripomína udalosti 17. novembra 1989 a hodnoty s ním spojené. Tento rok k svojim aktivitám pridá aj grantovú výzvu Férovej nadácie O2. K 30. výročiu Nežnej revolúcie prerozdelí sumu 30 000 €.

Nadácia podporí projekty, ktoré mladým priblížia hodnoty slobody a demokracie

Tento ročník grantového programu Férovej nadácie O2 pod názvom Sloboda nie je samozrejmosť sa bude niesť v duchu 30. výročia Nežnej revolúcie. Férová nadácia podporí projekty, ktoré mladým ľuďom pripomenú a priblížia hodnoty slobody a demokracie sumou spolu až 30 000 €.

„O2 sa pripomínaniu hodnôt slobody a demokracie venuje systematicky už niekoľko rokov. Považujeme preto za prirodzené ísť tento rok ešte ďalej a pri príležitosti 30. výročia Novembra 89 chceme prostredníctvom Férovej nadácie O2 pomôcť takým verejnoprospešným a neziskovým projektom, ktoré sa snažia mladým ľuďom ukázať a vysvetliť význam týchto udalostí a hodnôt,“ hovorí Peter Gažík, generálny riaditeľ O2 Slovakia a predseda správnej rady Férovej nadácie O2.

„Nie sú totiž len historickým momentom, ale aj niečím, čo veľmi silno vplýva na našu prítomnosť a na to, že žijeme v slobodnej demokratickej krajine, kde sa nemusíme báť vyjadriť svoj názor, či už ide o jednotlivcov, alebo o značky,“ dopĺňa.

Podmienkou prihlásenia projektov je ich verejnoprospešný účel a zameranie na širokú cieľovú skupinu. Prihlásiť sa môžu inovatívne a kreatívne projekty, ktoré zaujímavým a invenčným spôsobom mladej generácii vysvetľujú udalosti Nežnej revolúcie a hodnoty, ktoré nám priniesla.

„Každoročne stojíme pred výzvou, ako upútať pozornosť generácie, ktorá novembrové udalosti nezažila a rovnako nemá skúsenosti ani s režimom pred rokom 1989, aby sme zdôraznili dôležitosť hodnôt, ktoré Nežná revolúcia priniesla. Rozhodli sme sa preto podporiť také projekty, ktoré budú schopné toto posolstvo prerozprávať mladým formou, ktorá im je najbližšia,“ približuje Tereza Molnár, šéfka komunikácie O2 Slovakia zodpovedná za Férovú nadáciu O2.

O grant sa môžu zapojiť projekty zamerané na vzdelávanie aj umenie

Projekty pritom môžu byť zamerané na rôzne oblasti, či už na inovatívne vzdelávanie, ktorému sa Férová nadácia O2 venuje už dlhodobo, ale aj na literatúru, na umenie, na hudbu či na technológie. „Fantázii sa medze nekladú a my vo Férovej nadácii O2 budeme veľmi radi, ak budeme môcť byť súčasťou mnohých skvelých projektov, ktoré vynikajú unikátnosťou či kreativitou,“ dodáva.

Aj tento rok bude projekty posudzovať Správna rada Férovej nadácie O2 v zložení Peter Gažík, Michal Meško a Juraj Vaculík.

„November 89 bol pre mňa jednou z rozhodujúcich životných etáp. Nie tým, že som sa stal jedným zo študentských lídrov, spoznal som fantastických ľudí, ktorí napriek strachu, obavám a s vedomím, že riskujeme úplne všetko si povedali, že už dosť a odmietli ďalej žiť v klamstve, neslobode a beznádeji,“ hovorí Juraj Vaculík, jeden zo študentských lídrov Nežnej revolúcie, v súčasnsoti úspešný podnikateľ, spoluzakladateľ AeroMobilu aj reklamnej agentúry Made by Vaculik a zároveň člen správnej rady Férovej nadácie O2.

„Tým, že sme neboli ticho a v priebehu pár dní sa k nám pripojili mnohé výrazné osobnosti a hlavne masy, umožnili, že posledných 30 rokov žijeme v omnoho lepších časoch, aj keď sme oprávnene nie vždy spokojní. A to je dobre, pretože sloboda nie je zadarmo, treba ju chrániť a kultivovať každodennými činmi, morálkou a správaním,“ hovorí o dôležitosti slobody v našich životoch.

Ako sa prihlásiť

Stojíte za zaujímavým projektom, ktorý mladým ľuďom pripomína a priblížuje hodnoty slobody a demokracie? Prihlášku do grantového programu môžete odovzdať prostredníctvom online formulára na www.o2.sk/sloboda do polnoci 30. júna 2019.

Pred podaním prihlášky odporúčame preštudovať si štatút grantového programu Sloboda nie je samozrejmosť na stránke Férovej Nadácie O2.


Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Čítaj viac