5 vecí, ktoré by ste nemali zabudnúť vyriešiť pred cestou do zahraničia

Odhliadnuc od dokladov a batožiny, je ešte pár ďalších vecí, na ktoré treba myslieť skôr než vyrazíte.

Pri ceste za hranice je toľko vecí, ktoré musí človek držať v hlave. Málokedy sa nadobro bavíte pocitu, že ste niečo dôležité zabudli. Odhliadnuc od dokladov a batožiny, je ešte pár ďalších vecí, na ktoré treba myslieť skôr než vyrazíte.

Nastaviť trvalé príkazy

Faktúry, inkaso, sociálne či zdravotné poistenie alebo iné jednorazové platby. Na to človek v cestovnom zhone ľahko zabudne. Ak sa dá, zaplaťte všetky pohľadávky vopred, alebo si nezabudnite nastaviť trvalý príkaz. Vyhnete sa upomienkam, penále, alebo zaradeniu do zoznamov dlžníkov.

Naštudovať dopravné predpisy

Platí najmä pre tých, ktorí radi cestujú na vlastnú päsť. To, čo vám v jednej krajine odpustia, v druhej môžu brať za seriózny priestupok. Oplatí sa overiť si minimálne toleranciu na alkohol, rýchlostné obmedzenia, pravidlá prepravy dieťaťa či spôsob platby za spoplatnené cesty.

Nastaviť cloudové úložisko na dôležité dokumenty a fotky

Elektronika sa zvykne kaziť, strácať alebo skrátka padne do oka zlodejom. Pre pokoj v duši si založte cloudové úložisko dát, do ktorého sa dostanete z ľubovoľného zariadenia, odkiaľkoľvek, kde je pripojenie na internet. Materiálnu škodu to síce nenahradí, ale aspoň nebudete musieť banovať za stratenými spomienkami.

Malý tip, ak často cestujete s deťmi. Pár šikovných Slovákov vymyslelo Benjamina Buttona – šikovnú kameru v tvare gombíka, ktorá sa pripne na oblečenie a zaznamenáva spomienky z ich pohľadu. Na projekt sa im podarilo vyzbierať aj slušný balík peňazí na rozbeh cez platformu Kickstarter (momentálne pozastavili fundraising), takže čoskoro snáď zamieri do predaja.  

Keď už máte zriadený odkladací priestor, oplatí sa zálohovať aj fotografie dôležitých dokladov (ak nie rovno vytlačiť si farebné kópie) v prípade, že ich stratíte. Nemusí to však byť iba to. Môžete si zálohovať aj kópie receptov na lieky, prípadne informácie od lekára, ak sa na niečo liečite.

Zaregistrovať sa na ministerstve zahraničia

Ak vás nedajbože zastihnú závažné a nepredvídateľné udalosti či prírodné katastrofy, slovenská (alebo iná) ambasáda o vašom pobyte a polohe bude vedieť a zašle vám potrebné informácie alebo vám pomôže vrátiť sa z krajiny.

Vybavte si cestovné poistenie

Niekoľkoeurová položka, nad ktorou vždy otáľame, či sa naozaj oplatí. Keď sa však niečo stane, tých eur utratených navyše určite neoľutujete. Nemusíte riešiť ani žiadne komplikované zmluvy ani platiť za neflexibilné poistenie, ktoré ešte trvá keď ste už dávno doma.

S O2 cestovnou poistkou ste poistení za 2 eurá na deň až do výšky 200 000 eur, automaticky, hneď ako prekročíte hranice Slovenska. Ukradnutý telefón ani pokazený zub vás teda finančne nevycicajú. Všetko za chvíľku vybavíte cez web O2 a aktivujete online.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Potrebujete Dual SIM telefón? V každej cenovej kategórii sme našli favorita

Ak nechcete pri sebe nosiť dva telefóny, ale váš život si vyžaduje používanie dvoch SIM kariet naraz, ideálne sú pre vás Dual SIM telefóny. V dnešnom prehľade si predstavíme zopár z nich, v rôznych cenových hladinách.

Nokia 150 Dual SIM

Najjednoduchšie telefonovanie

Cena: na začiatok 2 € s paušálom od O2

Nokia 150 s alfanumerickou klávesnicou ponúka nenáročnú základnú výbavu v polykarbonátovom tele. Displej s 2,4“ uhlopriečkou dostal QVGA rozlíšenie 240×320 bodov, v telefóne beží vlastný systém Series 30+. Kapacitu pamäte vieme rozšíriť microSD kartami do veľkosti 32 GB. Pod odnímateľným zadným krytom sa ukrýva 1 020 mAh batéria, ktorú nabijete cez microUSB konektor. Na fotografovanie a nahrávanie videí poslúži VGA kamera s LED bleskom, ten sa dá použiť aj ako batéria.

Kúpiť teraz

Lenovo A2010

Dobrý základ

Cena: na začiatok 2 € s paušálom od O2

Cenovo dostupný model Lenovo A2010 ponúka kompaktné rozmery, príjemný výkon, ale aj podporu siete LTE. O ovládanie sa stará 4,5″ dotykový displej a na fotografovanie môžete využiť zadnú kameru s rozlíšením 5 MPx. Vnútornú pamäť 8 GB jednoducho rozšírite pamäťovými kartami. Batéria s kapacitou 2 000 mAh poskytne dostatok výkonu na 20 hodín hovoru.

Kúpiť teraz

Lenovo Moto E4

Kompaktné štvorjadro

Cena: na začiatok 2 € s paušálom od O2

Lenovo Moto E4 je novinkou od tohto výrobcu medzi nižšou strednou triedou smartfónov, ponúka už však dostatok výkonu pre každodenné používanie. Telefón je poháňaný štvorjadrovým procesorom doplneným o 2 GB operačnej pamäte RAM.

Výhodou tohto smartfónu je 5″ displej, vďaka ktorému smartfón zbytočne netrčí z vrecka. Hlavný fotoaparát disponuje 8 MPx rozlíšením, predný dostal rozlíšenie 5 MPx. Tiež máte možnosť zapojiť SD kartu a pripojíte sa aj na internet a GPS.

Kúpiť teraz

Xiaomi Redmi 4X

Full HD vytrvalec

Cena: na začiatok 2 € s paušálom od O2

Novinka od známeho čínskeho výrobcu zaručuje, že za svoje peniaze toho dostanete fakt veľa.

Kompaktný smartfón v celokovovom vyhotovení s 5″ displejom je poháňaný osemjadrovým procesorom a 3 GB operačnou pamäťou RAM. Batéria s veľkou kapacitou 4 100 mAh zabezpečí vynikajúcu výdrž na jedno nabitie.

Aj napriek svojej veľkosti sa dobre drží v ruke. Základná pamäť má kapacitu 32 GB a môžete ju rozšíriť pomocou pamäťovej karty do 128 GB, čím však stratíte jeden slot na SIM kartu. Krásne momenty svojho života si môžete odfotiť s 13 MPx kamerou s možnosťou nahrávania Full HD videa.

Kúpiť teraz

Honor 9

Nadupaný minimalista

Cena: na začiatok 2 € s paušálom od O2

Tento model sa vám nebude chcieť pustiť z ruky. Jemné línie a kvalitné materiály ukrývajú duálny fotoaparát s rozlíšením 20 MPx a 12 MPx a nahrávanie 4K videí. Tie si môžete uchovať vo veľkej 64 GB pamäti, alebo rozšíriť až na 256 GB. Osemjadrový procesor so 4 GB RAM sa postarajú o to, aby všetko bežalo plynule bez sekania a vďaka intuitívnemu užívateľskému rozhraniu sa dostanete k 90 % funkcií iba cez tri kliky.

Kúpiť teraz

Huawei P10

Bez slabých miest

Cena: na začiatok 2 € s paušálom od O2

Huawei P10 a P10 Plus sú najnovším výsledkom spolupráce výrobcu smartfónov Huawei a firmy Leica. P10 nieje však len fotomobil. Snímač odtlačkov prstov sa presunul zo zadnej strany na prednú a po novom dokáže suplovať navigačné tlačidlá štandardne umiestnené na spodku displeja.

Full HD displej sa zmenšil na 5,1″, vďaka čomu telefón lepšie sadne do ruky. Telefon poháňa osemjadrový procesor Kirin 960 vlastnej výroby patriaci medzi najvýkonnejšie na trhu, podporovaný 4 GB RAM.

Jedným z najväčších lákadiel tohto smartfónu je duálny 12 MPx + 20 MPx fotoaparát novej generácie, ktorý sa postará o výnimočné fotografie a video v 4K rozlíšení. Nezaostáva ani predná 8 MPx kamera, vďaka ktorej sa nebudete musieť obávať o kvalitu videohovoru.

Kúpiť teraz


Lifetech: Čo je nové