6 smartfónov, ktoré perfektne odzrkadľujú aktuálne technologické trendy

Nové technológie a najnovšie trendy sa čoraz rýchlejšie udomácňujú aj v cenovo dostupnejších smartfónoch.

Pri výbere smartfónu stále hrajú dominantnú úlohu fotoaparáty, no čoraz väčšie slovo má aj možnosť 5G pripojenia a veľké batérie s rýchlym nabíjaním sa pomaly stávajú povinnou výbavou.

Ako vždy trafiť na správny Kriváň? 5 appiek, ktoré pomôžu na výlete v prírode

Prelomové technológie a najnovšie trendy už nie sú výsadou len najdrahších modelov a vlajkových lodí. Dokazuje to aj náš najnovší výber 6 obľúbených smartfónov.

Samsung Galaxy A32 5G

Dostupný model Samsungu s možnosťou pripojenia na sieť novej generácie 5G nesie označenie Galaxy A32 5G. Potrebujete ho? Ak si chcete na cenovo výhodnom smartfóne užívať plynulý videostream, zdieľať vysokokvalitné videá v priebehu pár sekúnd či premeniť smartfón na spoľahlivý ovládač inteligentnej domácnosti, odpoveď znie rozhodne.  

Rýchlu prenosovú rýchlosť oceníte aj vtedy, keď sa budete chcieť podeliť o svoje zážitky. Sústava fotoaparátov obsahuje hlavný 48 Mpx širokouhlý fotoaparát, 8 Mpx ultra široký so zorným poľom 123 stupňov, 5 Mpx makrofotoaparát a snímač hĺbky ostrosti s rozlíšením 2 Mpx. Táto kombinácia vás bude lákať objavovať jej možnosti naozaj dlho. 

Foto- a videoknižnicu uložíte priamo do smartfónu na 128 GB úložisko, ktoré v prípade potreby môžete rozšíriť až na 1 TB pomocou  microSD karty. Tisícky fotiek a hodiny videa v tej najvyššej kvalite tak môžete mať neustále so sebou. 

Samsung Galaxy A32 5G sa pýši 4 GB operačnej pamäte RAM, výkonným procesorom a 5 000 mAh batériou s rýchlym 15 W nabíjaním, vďaka čomu je stávkou na istotu aj pre náročnejších používateľov. Milovníci videa môžu sledovať obľúbené filmy na 6,5-palcovom Infinity-V displeji s rozlíšením HD+ až 20 hodín vkuse na jedno nabitie smartfónu.

V Samsungu venovali osobitú pozornosť hráčom. Game Booster režim optimalizuje výkon a spotrebu energie podľa vašich herných návykov. Naopak, tí, čo na smartfóne takmer výhradne pracujú, ocenia viacvrstvové zabezpečenie Samsung Knox, ktoré je až na úrovni hardvéru. 

Xiaomi Redmi Note 10 5G

Xiaomi dokáže svojím bohatým portfóliom smartfónov ulahodiť naozaj každému. Redmi Note 10 5G je toho jasným dôkazom. Zoznam predností tohto smartfónu sa začína 6,5-palcovým 90 Hz AMOLED displejom, ktorý spolu s pozoruhodným výkonom posúva hranie hier na inú úroveň. Osemjadrový procesor dopĺňa 4 GB operačná pamäť a 5 000 mAh batéria s 18 W nabíjacím výkonom. 

Nadštandardné prenosové rýchlosti dáva do popredia už samotný názov smartfónu. V Redmi Note 10 5G sa tak stretli najnovšie vlastnosti s klasikami, ako je napríklad 3,5 mm jack konektor alebo infraport. 

Fotovýbava je v tomto prípade pomerne konzervatívna, výrobca oželel dnes veľmi populárny ultra širokouhlý fotoaparát. Žezlo tak drží 48 Mpx hlavný fotoaparát, podporený spoľahlivými pomocníkmi – makrofotoaparátom a senzorom hĺbky ostrosti. Zhodne majú po 2 Mpx. 

Výrobca, naopak, veľmi prirodzene reagoval na rastúcu popularitu USB-C. Tento port umožňuje okrem rýchlejšieho nabíjania aj rýchlejší prenos dát káblom a pomáha šetriť aj životné prostredie, keďže vám na viacero zariadení stačí jediný kábel.

Motorola Moto G100

Smartfóny s logom Motorola majú jasnú myšlienku. Za čo najprijateľnejšiu cenu ponúknuť čo najviac. Výnimkou nie je ani Moto G100, ktorej charakteristika sa nemôže začať inak ako výkonom. Snapdragon 870 5G, 8 GB pamäte RAM, grafický čip Adreno 650 a úložisko s kapacitou 128 GB sú kombináciou, za ktorú by sa nehanbili ani smartfóny s dvojnásobnou cenovkou.

Ak pri výkone spomenieme 5 000 mAh batériu podporenú technológiou rýchleho nabíjania TurboPower 20, musí byť každému jasné, že s týmto smartfónom kompromisy robiť nebudete. Výrobca uvádza výdrž batérie viac ako 40 hodín. 

Aby sme však boli konkrétni, kombinácia výkonu a výdrže umožnila zapracovať aj platformu Ready For. Vďaka nej sa akýkoľvek displej alebo televízor v blízkosti smartfónu rýchlo premení na pracovnú plochu. K telefónu stačí bezdrôtovo pripojiť klávesnicu a myš a môžete začať pracovať.

Ak si radšej užívate multimédiá priamo v smartfóne, potom vás Moto G100 poteší 6,7-palcovým FHD+ displejom s filmovým pomerom strán 21 : 9 a s obnovovacou frekvenciou 90 obrázkov za sekundu. Spolu s podporou technológie HDR10 môžeme opäť povedať, že za toto by sa nehanbil ani raz tak drahý smartfón.

Pri takejto špecifikácii by výrobca poriadne riskoval, keby nám nedoprial aj solídnu fotovýbavu. Motorola Moto G100 ponúka hlavný 64 Mpx fotoaparát, doplnený o 16 Mpx ultra širokouhlý snímač so zorným poľom 117 stupňov, makrofotoaparát, ktorého pozitívnou vlastnosťou je kruhový blesk, a výpočet uzatvára snímač hĺbky ostrosti. Medzi tie najzaujímavejšie softvérové vlastnosti patrí duálne snímanie či schopnosť smartfónu priblížiť zdroj zvuku.

Realme 8

Výrazné logo na zadnej strane sa stalo poznávacím znamením smartfónov Realme. Inak to nie je ani v prípade „osmičkového radu“, ktorý sa na opačnej strane chváli 6,4-palcovým Super AMOLED displejom s rozlíšením Full HD+ a integrovanou čítačkou odtlačkov prstov. V displeji je v ľavom hornom rohu priestrel so 16 Mpx selfie kamerou.

O plynulý chod operačného systému Android 11 s nadstavbou Realme UI 2.0 sa stará hardvérová kombinácia čipset Helio G95, 4 GB pamäte RAM a 64 GB úložného priestoru. Ak by ste potrebovali uložiť viac dát, môžete použiť microSD kartu, ktorá vás nepripraví o možnosť používať Realme 8 s dvoma SIM kartami. Výrobca totiž zapracoval triple slot, teda miesto na dve SIM karty aj pamäťovú kartu.

Fotovýbava Realme 8 ponúka 64 Mpx hlavný fotoaparát, 8 Mpx širokouhlý a dvojicu 2 Mpx snímačov, makro- a monochromatický, ktorý pomôže s ostrosťou fotografií. Poteší, že hlavný fotoaparát zvládne kvalitu videa v 4K a 30 snímkami za sekundu. 

Realme 8 je v znamení nenápadných pozitív, ktoré môžu mať v konečnom dôsledku silný vplyv na konečné rozhodnutie pri výbere nového smartfónu. Ide o detaily ako prítomnosť 3,5 mm jacku, hmotnosť veľmi príjemných 177 gramov, široká ponuka navigačných satelitov, 5 000 mAh batéria s 30 W super rýchlym nabíjaním či USB-C port na nabíjanie a prenos dát káblom.

iPhone 12

Generácia iPhonov s označením 12 je prelomová. Pri základnom modeli iPhone 12 ide o vychytávky, ako sú 5G, 6,1-palcový Super Retina XDR displej chránený technológiou Ceramic Shield, ktorá ponúka až 4-krát vyššiu odolnosť pri páde. Výraznou novinkou je tiež MagSafe, teda nabíjanie priložením magnetického kruhu, ale aj ďalšími bezdrôtovými riešeniami.

Pri opise hlavného a širokouhlého fotoaparátu, ktoré majú zhodne po 12 Mpx, môžete nadobudnúť pocit, že iPhone v tomto smere zaostáva. Nie je to však tak. V Apple uprednostňujú softvérovú fotografiu. Znamená to, že umelá inteligencia vďaka množstvu pomerne zložitých výpočtov dokáže ponúknuť fotografiu na úrovni fotoaparátov s výrazne vyšším počtom megapixelov. 

Takýto prístup je možný aj vďaka super výkonnému čipu A14 Bionic, ktorý je označovaný za najvýkonnejší na trhu. Umožňuje tiež využívať možnosti neural engine, vďaka čomu sa iPhone 12 dokáže učiť a automaticky vám ponúknuť riešenia pre efektívnejšie používanie. Smartfón napríklad vie ponúknuť poslať správu kontaktu, s ktorým často komunikuje bez toho, aby ste museli prácne hľadať aplikáciu na komunikáciu a kontakt.

Apple sa rozhodlo pre ekologický prístup, preto v balení nenájdete nabíjací adaptér ani slúchadlá. Nabíjací kábel však v balení je. Za pozornosť určite stojí aj odolnosť iPhone 12 proti vode, ktorá je na úrovni certifikácie IP68. Na polhodinu sa s iPhonom môžete ponoriť až do hĺbky 6 metrov a smartfón bude bez problémov ďalej fungovať.

OPPO Reno5 5G

Čínsky výrobca spotrebnej elektroniky OPPO už v roku 2017 so svojimi smartfónmi oslávil zásadný úspech. Bol piatym najväčším predajcom smartfónov na svete. Na Slovenskom trhu zatiaľ nie je značka až taká známa, ale OPPO konečne začína predaj aj u nás tipujeme, že jeho popularita porastie raketovo. Aj vďaka technickým parametrom, ktoré sú v prípade konkurencie štandardom o jednu cenovú triedu vyššie.

Model Reno5 5G, ako už napovedá názov, ponúka možnosť využívať benefity siete novej generácie 5G. Teda rýchle prijímanie a posielanie súborov, pohodlné streamovanie  hudby aj videa alebo vyššiu stabilitu pripojenia. Hovorí sa, že 5G je „žrút“ baterky, čo však OPPO Reno5 5G a jeho 4 300 mAh batérii neprekáža. Smartfón je navyše vybavený 65 W super rýchlym nabíjaním.

AMOLED displej s veľkosťou 6,4 palca sa pýši frekvenciou 90 obrázkov za sekundu, teda ultra plynulým zobrazovaním. Rozlíšenie FHD+ v kombinácii s maximálnou svietivosťou 750 nitov sľubuje dôsledné detaily a dobrú viditeľnosť. O výkon sa v tomto smartfóne stará Snapdragon 765 G, 8 GB pamäte RAM a úložný priestor vo veľkosti 128 GB.

Štvorica fotoaparátov na zadnej strane smartfónu sa skladá zo 64 Mpx hlavného fotoaparátu, 8 Mpx ultra širokouhlého so zorným uhlom 119 stupňov a z dvojice 2 Mpx fotoaparátov. Konkrétne ide o makro- a monochromatický fotoaparát. Samostatnou kategóriou je podpora umelou inteligenciou, ktorá najmä pri videách dokáže až prekvapivo veľa. 

Režim Ultra Night Video rozsvieti obraz aj vo veľkej tme, spomenúť treba aj Pro režim, možnosť duálneho videa či schopnosť rozoznať viacero tvárí na jednom zábere a s každou pracovať zvlášť na vysokej úrovni. 


Všetky smartfóny vybavené najnovšími trendmi môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €. Ak si spojíte viac paušálov na jednu faktúru, môžete navyše získať stabilný domáci internet so zľavou až do 100 %.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Moderátor Šarkan: Je dôležité priznať si, keď nám nie je dobre

Podľa moderátora Petra Šarkana Nováka je v dnešnej dobe dôležité úprimne hovoriť o tom, ako sa máme, pretože už len to samo osebe dokáže liečiť. O témach duševného zdravia spovedá odborníkov v novom podcaste s názvom Ako sa máš.

Pandémia zanechala stopy vo všetkých oblastiach našich životov. Jej dosah na psychickú pohodu sa však často opomína. Nový podcast Ako sa máš z dielne Ligy za duševné zdravie, ktorý vzniká aj vďaka podpore spoločnosti O2, to však chce zmeniť. 

Vypočujte si nový podcast o duševnom zdraví so Šarkanom

Mikrofónu sa ujal dlhoročný moderátor známy predovšetkým z Fun Rádia a ako spevák kapely HEX Peter Šarkan Novák. V rozhovoroch s odborníkmi na oblasť duševného zdravia otvára témy, ktoré sa dotýkajú každého z nás. 

S moderátorom Petrom Šarkanom Novákom sme sa porozprávali aj o tom: 

  • ako vznikol nápad robiť podcasty o duševnom zdraví,
  • prečo je dôležité venovať deťom aj dospelým prítomnú pozornosť,
  • ako nahrávanie podcastov ovplyvnilo jeho vlastné prežívanie rôznych životných situácií,
  • prečo je dôležité dbať na životnú rovnováhu.

Ako sa máš? Odhliadnuc od toho, že je sobota večer, máš za sebou rušný deň a uspávanie detí.

Mám sa dobre. Sme zdraví, vychutnávame si veci, ktoré sa ešte pred nejakým časom nedali. To, čo sme pred pandémiou považovali za normálne a samozrejmé. Sú to také maličkosti, ako napríklad, že sa môžeme s niekým stretnúť, objať sa. Alebo že sa už môžeme ísť normálne najesť do reštaurácie. Znovu skúšam s kapelou, plní sa nám kalendár a tešíme sa, že v lete budeme opäť hrávať pre ľudí. 

Pandémia veľa vzala, ale aj dala. Ako toto obdobie vnímaš ty? 

Počas tohto obdobia si asi každý z nás prešiel rôznymi fázami. Najprv to bolo: Hurá, trochu si oddýchneme a budeme aspoň viac spolu! Potom sa však ukázalo, že je dobre tomu, kto má dobré vzťahy. 

Je to podobné, ako keď si v časoch hojnosti šetríme na účte peniaze, pretože keď nastanú horšie časy, naša rezerva nás podrží. Tak nás aj vzťahy, ktoré si pestujeme a rozvíjame, vedia podržať, keď príde kríza. O vzťahy sa však treba starať, je to podobné ako s čímkoľvek, čo chceme mať v dobrej kondícii. Fungujúce vzťahy sú ako pomocná barlička, ktorá nám pomôže vyjsť von, keď nám nie je dobre.

Počas pandémie vznikol nápad na podcast Ako sa máš pod hlavičkou Ligy za duševné zdravie, na ktorom participuješ ako moderátor a spolutvorca. Čo ťa priviedlo k tomu, že si sa začal venovať téme duševného zdravia? 

Na problematiku duševného zdravia som narazil ešte pred pandémiou a okamžite som sa v tej téme cítil doma. U nás v rodine sa dlhodobo zaujímame o celostnú medicínu a prepojenie fyzického zdravia s psychikou.

O vzťahy sa však treba starať, je to podobné ako s čímkoľvek, čo chceme mať v dobrej kondícii.

Žijeme v súlade s názorom, že telo a duša sú prepojené a nedajú sa od seba oddeliť. Verím, že keď nás trápi nejaký fyzický problém, často iba odráža to, v akej sme psychickej kondícii a naopak. A že je nám dobre vtedy, keď sme v pohode na obidvoch frontoch. 

Ako vznikla spolupráca s Ligou za duševné zdravie? 

Ešte pred spustením podcastov Ako sa máš som do Nedeľnej talkshow so Šarkanom vo Fun Rádiu začal tak partizánsky, potichučky prepašovávať hostí, ktorí dokážu rozprávať do hĺbky a s ľahkosťou aj o veľkých témach, akou je aj duševné zdravie. Napriek tomu, že ide o komerčné rádio, to malo veľký ohlas. 

A potom som sa počas pandémie začal u nás na záhrade stretávať s kamarátom Martinom Knutom, prezidentom Ligy za duševné zdravie. Pripravovali sme jedlo a filozofovali pri rôznych témach. Hovorili sme, že sa vzájomne nabíjame duševným kapitálom. (Smiech).

Jedného dňa sme si povedali, že obsah našich debát, napríklad o strate blízkeho človeka, by mali počuť aj ďalší ľudia, pretože sú to témy, ktoré sa týkajú každého a je ťažké ich uchopiť. Zhodli sme sa, že by bolo užitočné vypočuť si na ne názor odborníkov, ktorí sa danej problematike venujú − z oblasti psychiatrie, psychoterapie, psychológie, sociálnej práce a ostatných pomáhajúcich profesií − a ktorí ľuďom dokážu sprostredkovať nesmierne užitočné a praktické informácie pre život. Rozhodli sme sa pre formu podcastov. 

Podcasty Ako sa máš sú výnimočné nielen tým, že sa venujú duševnému zdraviu so zaujímavými hosťami, ale aj tým, že si ich možno pozrieť aj ako videá na YouTube. Prečo ste neostali len pri audionahrávkach?

Nahrávať len audio by bolo, samozrejme, oveľa jednoduchšie, pretože by nám odpadli starosti so štúdiom, s nasvietením, líčením, kamerou a pod. No chceli sme, aby ich obsah ostal na internete ešte roky a aby sa dal pomerne ľahko vyhľadať a bol dostupný, keď budú ľudia tieto témy hľadať. A YouTube je kanálom prvého kontaktu.

U nás v rodine sa dlhodobo zaujímame o celostnú medicínu a prepojenie fyzického zdravia s psychikou. Žijeme v súlade s názorom, že telo a duša sú prepojené a nedajú sa od seba oddeliť.

Aké podcasty si už môžeme vypočuť? 

Zatiaľ sme ich nahrali päť, štyri sú už zverejnené. Prvú sériu otváral psychiater MUDr. Pavel Černák, ktorý po rokoch odchádzal zo Psychiatrickej nemocnice P. Pinela v Pezinku. Druhý diel s detskou psychiatričkou Veronikou Marcinčákovou sa venoval vplyvu pandémie na deti, pretože práve ony sú najcitlivejšou skupinou, na ktorú sa, žiaľ, najviac zabúda. 

A potom prišla aktuálna téma smútku, ako ho prežívať a zvládať, pretože v našej spoločnosti sa v poslednom období objavovalo veľa smútku − každý z nás si vo väčšom či menšom meradle prechádzal nejakou osobnou tragédiou a pre koronu prišiel o blízkych, prácu, vzťah.

Spovedal som smútkovú poradkyňu Janku Pitkovú. A posledný zatiaľ uverejnený podcast prináša pohľad na to, čo sa deje za zatvorenými dverami psychiatrického oddelenia očami špecializovanej psychiatrickej sestry Katky Stančekovej. 

Prežívaš pri spovedaní hostí často „aha momenty“? 

Rozhovor je dobrý vtedy, keď si tému naštudujem, no napriek tomu ma niečím dokáže prekvapiť. V každom rozhovore s akýmkoľvek respondentom sa takéto „aha momenty“ dajú nájsť, treba si len vedieť respondenta otvoriť a klásť mu tie správne otázky. Práve takéto momenty sú na rozhovoroch krásne a sú pre mňa takou odmenou, ako keď na koncerte s nami ľudia spievajú refrén. 

Za tie roky moderátorskej praxe mám za sebou už stovky rozhovorov, takže sa mi už robia ľahšie. Viem, že si musím respondenta otázkami najprv otvoriť, a hoci mám akúsi vnútornú choreografiu rozhovoru, nechávam ho voľne plynúť. Nedržím sa striktne napísaných otázok. Dôležité je hostí skutočne počúvať. 

Vedieť klásť tie správne otázky je istým spôsobom umenie.

Na dobrý rozhovor, ktorý má hĺbku a má čo povedať aj druhým ľuďom, podľa mňa treba dozrieť. Profesionálne aj ľudsky. Samozrejme, určite existujú mladí a šikovní ľudia, ktorí vedia robiť kvalitné rozhovory. No aby sme vedeli nejakú tému uchopiť a pochopiť, často si ju musíme „odžiť”. Dvadsaťročný bezdetný človek sa len veľmi ťažko pri rozhovore s detskou psychologičkou dokáže vcítiť do kože rodiča a klásť jej otázky, ktoré rodičov zaujímajú.

Ako si myslel to, že deti sú najcitlivejšia skupina, na ktorú sa počas pandémie najviac zabúdalo?  

Dospelí si počas sociálnej izolácie našli množstvo kompenzačných mechanizmov −sledovanie seriálov, stretnutia cez Zoom, záľuby… Deti sú však živené interakciou s inými deťmi a vzťahmi v škole či na rôznych krúžkoch.

Rozhovor je dobrý vtedy, keď si tému naštudujem, no napriek tomu ma niečím dokáže prekvapiť.

Ak im odrazu toto všetko vezmeme, nádoba ich kompenzačných mechanizmov sa naplní oveľa skôr než nám dospelým. Hovorí sa, že deti zo všetkého vyrastú, no väčšina psychických a často aj fyzických problémov, ktoré „somatizujú“ z tých psychických, má základ práve v detstve.

Ako vnímali a prežívali pandémiu tvoje deti Ela a Matyáš? 

Pred troma rokmi sme sa odsťahovali do Devína, máme záhradu a hneď za nami je vstup do lesa, teraz sa to ukázalo ako fantastický záchranný plán. Aj to však má svoje limity, pretože na konci dňa sú pre deti najpodstatnejšie ich detské vzťahy, vzájomná interakcia, škola či mimoškolské aktivity. 

Staršia Elka to prežívala veľmi zle, pretože je extrovert a miluje kolektív. Našťastie sme tu mali našu pouličnú „bublinu” a pri dodržiavaní opatrení sme sa stretli aspoň v parku či v lese.

Mladšieho syna sme teraz dali do predškolského zariadenia, lebo sme videli, že mu chýba taký ten bežný detský inštinkt, že zbadá nejaké dieťa a spontánne sa k nemu rozbehne. Akoby ten inštinkt ani nemal, pretože tretinu života strávil v izolácii. Elka v jeho veku vymetala desiatky detských kútikov a parkov, zažívala interakciu s inými deťmi. Dnešné malé deti to majú so socializáciou oveľa ťažšie. 

To, že deti nemali adekvátnu náhradu za stratenú socializáciu, však nie je asi jediným problémom.

Nie, problém je, že deťom nevenujeme dostatok pozornosti. Skutočnej, vedomej, prítomnej pozornosti. Pretože doba sa zrýchľuje, tlak na výkon silnie a nemáme čas, robíme aj tri veci naraz a nie sme naplno prítomní tam, kde treba. Vedomá pozornosť je pritom to jediné, čo deti od nás potrebujú.

Čítajte aj: Lockdown otvoril aj to, čomu sme sa vedeli elegantne vyhýbať

Deti potrebujú, aby sme im šli príkladom, nie aby sme ich poučovali alebo im radili. Potrebujú našu pozornosť a, paradoxne, menej rád. Nevyžiadaná rada sa vždy minie účinku. A to platí pri všetkom, nielen pri deťoch.

Odnášaš si niečo z odpovedí svojich hostí aj do svojho života? 

Z desiatok rozhovorov, ktoré som absolvoval s rôznymi ľuďmi a aj vďaka Lige za duševné zdravie, som sa naučil, že dôležité je priznať si, keď nám nie je dobre. Už len keď to vyslovíme nahlas, dokáže to samo osebe veľa a je to začiatok liečivého procesu. 

Tiež vnímam, že niekedy je dobré zľaviť zo svojich nárokov − na seba, deti či vzťahy. Žijeme v dobe, keď sa potľapkávame po pleci za 120-percentný výkon a za každým rohom na nás číha vyhorenie. Aby sa nám darilo ísť aspoň na sto percent, musíme niekde ubrať. Väčšinou však uberieme na tých veciach, ktoré nám, paradoxne, dobíjajú energiu, fyzickú aj mentálnu. Snažím sa o rovnováhu medzi prácou a voľným časom, nájsť si čas aj na seba a na to, čo mi dobíja baterky. 

Snažím sa o rovnováhu medzi prácou a voľným časom, nájsť si čas aj na seba a na to, čo mi dobíja baterky.

Ďalšia vec, ktorá vo mne silno zarezonovala, bola, že si treba nastaviť určitú hranicu a pripustiť, že niečo už nezvládnem sám. V úvodnom diele podcastu o tom veľmi pekne hovoril psychiater Palo Černák. Určitá dávka duševnej nepohody je podľa neho úplne v poriadku a človek si cez niektoré problémy musí prejsť sám, byť schopný s nimi bojovať, pretože aj ťažkými situáciami a bolesťou si budujeme určitú imunitu. No na druhej strane, ak zistíme, že naše možnosti narazili na svoj koniec, nemali by sme sa báť to priznať a vyhľadať pomoc. 

Je podľa teba dôležité, aby otázka Ako sa máš? nebola len fráza? 

Ak ti ju vie niekto úprimne položiť a ty mu vieš na ňu úprimne odpovedať, to samo osebe dokáže byť liečivé. Veľa znamená, keď ťa má kto vypočuť a máš pritom jeho plnú prítomnú pozornosť. Niekedy netreba, aby ti niekto venoval celé hodiny, pretože čas je v súčasnosti vzácna „komodita“. Úplne stačí, keď ti niekto venuje pár minút prítomnej pozornosti, a urobí to divy.

A úplne top level je, keď si nájdeš čas sám na seba a pre seba a naozaj si ho vedome dopraješ. Nehovorím o aktivitách, ako je pozeranie seriálov, ale taký ten čas, ktorý človek strávi sám so sebou a utriedi si myšlienky. V tomto období dospievam k tomu, že klasická Pytagorova veta psychológie − najprv treba naplniť svoje potreby, až potom potreby druhých − je naozaj pravdivá. Nedá sa rozdávať voda z prázdnej studne. 

A keď sa človeku darí nájsť si čas a priestor, aby mohol byť len sám so sebou, a jeho blízki mu to umožnia bez nejakých výčitiek, potom vie zo seba dostať lepšiu verziu samého seba a je prospešnejší aj pre svoje okolie. 

Ako vyzerá tvoja psychohygiena, čím si vieš dobre vyvetrať hlavu?

Dobre mi robia klasické veci: veľa prírody, čerstvého vzduchu, koníčky, ktoré mi robia radosť a ktoré doprajem sebe aj svojmu okoliu. K duševnej pohode mi pomáha, keď môžem mať svoj priestor a venovať sa tomu, čo mi robí radosť. A zároveň ten priestor doprajem aj svojej žene. A dobre mi padne aj to, keď sa môžem s niekým normálne, otvorene porozprávať a byť sám sebou bez ohľadu na svoju aktuálnu náladu. 

Duševné zdravie je súčasťou životov nás všetkých. O to dôležitejšie je starať sa oň rovnako ako o to fyzické. Liga za duševné zdravie prináša aj vďaka podpore O2 podcast Ako sa máš, v ktorom približuje dôležité a citlivé témy z pohľadu odborníkov. Rozhovory moderátora Šarkana so psychiatrami, psychológmi, sociálnymi pracovníkmi a rôznymi ľuďmi z pomáhajúcich profesií nájdete aj vo video verzii na YouTube.

Peter (Šarkan) Novák

Peter Šarkan Novák je rozhlasový a televízny moderátor, skladateľ, gitarista, manažér a člen skupiny Žena z lesoparku a od roku 2018 aj spevákom skupiny Hex. Aktuálne moderuje Nedeľnú talkshow so Šarkanom vo Fun Rádiu, je spriaznenou dušou Ligy za duševné zdravie a spolupodieľa sa na jej najnovšom projekte − podcastoch Ako sa máš. Je ženatý a s manželkou Michaelou majú dve deti − dcéru Elu a syna Matyáša. 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac