Ako vždy trafiť na správny Kriváň? 5 appiek, ktoré pomôžu na výlete v prírode

Smartfón je neoceniteľný pomocník až vtedy, ak v ňom máte tie správne aplikácie. Veríme, že tie, ktoré vám uľahčujú každodennú rutinu, už perfektne ovládate. Teraz je čas dopriať si zaslúžený relax.

Do prírody si zvyčajne chodíme oddýchnuť od uponáhľaného životného rytmu a všadeprítomných displejov. Smartfón však máme aj tak stále pri sebe, tak prečo ho nevyužiť na lepšie plánovanie alebo spestrenie výletu zaujímavosťami. 

Spoznajte „pikošky“ o Slovensku a 5 ďalších náučných appiek

Vybrali sme 5 aplikácií, ktoré sa perfektne hodia ako sprievodca slovenskou prírodou a turistickými chodníčkami. Niektoré appky sa dajú využívať aj v meste, takže si ich môžete stiahnuť a využívať, aj keď práve nikam necestujete.

Weather Underground − debaty o počasí majú na túre zmysel

Aplikácia Weather Underground získava dáta z viac ako 30 000 osobných a amatérskych meteorologických staníc. Vysokú presnosť lokálnej predpovede podporujú aj samotní používatelia aplikácie, ktorí majú možnosť overovať predpovede, dopĺňať ich, prípadne pridávať informácie o možných hrozbách. Appka tak množstvom ponúkaných informácií uspokojí laika aj náročného používateľa.

Jedným z najväčších benefitov aplikácie je mapa, ktorá sa dá prekryť rôznymi meteorologickými filtrami pre podrobnú predstavu o počasí a jeho vývoji v konkrétnom období. Priamo do notifikačnej lišty môžete dostávať predpoveď v hodinách až na najbližších 10 dní. Ak vám popri detailných informáciách záleží aj na vizuálnej stránke, Weather Underground je pre vás správna voľba. Umožňuje meniť dizajn ikony, widgetu, má tmavý režim a ďalšie vychytávky.

Aplikáciu Weather Underground si môžete stiahnuť na Android zariadenia a zariadenia s operačným systémom iOS.

Mapy.cz, aby ste sa pri objavovaní nestratili

Nie ste si istí, ktorú turistickú značku nasledovať? Chystáte sa na dlhšiu túru v pre vás neprebádanej oblasti, chceli by ste si výlet užiť na maximum a objaviť aj menej známe zákutia? Vyskúšajte obľúbenú turistickú appku Mapy.cz.

V aplikácí nájdete podrobné turistické mapy, v ktorých si môžete vopred naplánovať trasu, či už sa vyberiete pešo alebo na bicykli. Appka vám tiež ukáže zaujímavosti v okolí vašej trasy, a ak sa v regióne nevyznáte, vie vám navrhnúť aj celý výlet.

Ak objavíte skvelú trasu, môžete si ju zaznamenať a zdieľať vo vašej komunite turistických nadšencov. Veľkou výhodou je možnosť stiahnuť si mapu oblasti, ktorú sa chystáte navštíviť do offline módu a nechať sa navigovať aj na miestach bez signálu.

Appku Mapy.cz si môžete na tomto mieste stiahnuť pre Android zariadenia alebo kliknite sem ak máte operačný systém iOS.

Geocaching® prináša zábavu do mesta aj na výlety

Hľadanie „kešiek“ nie je na Slovensku ničím novým. Jedna z najväčších globálnych hier súčasnosti je ako hľadanie pokladov pre mladých aj starších. Podľa GPS súradníc, ktoré vám ponúkne aplikácia, hľadáte skryté miesto, na ktorom sa nachádza schránka s rôznymi milými drobnosťami. Nemôžete ich však vziať, musíte ich nechať na mieste pre ďalších hľadačov.

Aplikácia Geocaching® ponúka zoznam „kešiek“ po celom svete. Ku každému hľadanému miestu je k dispozícii opis, odkazy od hľadačov, atribúty alebo zoznam predmetov ukrytých v „keške“. Či si chcete ozvláštniť prechádzku v okolí svojho bydliska, alebo rodinný výlet, stačí otvoriť aplikáciu, pozrieť sa do mapy a pustiť sa do pátrania.

Aplikáciu Geocaching® si môžete stiahnuť na Android zariadenia a zariadenia s operačným systémom iOS.

Peak Finder umožní vždy trafiť na správny Kriváň

Aj tí najviac nadšení turisti z času na čas riešia pri kochaní sa pohľadom na jedinečnú panorámu dilemu, ktorý kopec je ktorý. Vďaka oceňovanej aplikácii Peak Finder nemusí váhať nikto a už si nikto nepomýli Veľký Kriváň s Kriváňom. Oceňovaná appka na základe vašich GPS súradníc vykreslí obrysy panorámy, na ktorú sa pozeráte, a pomenuje každý jeden vrchol aj s jeho nadmorskou výškou.

Peak Finder je celosvetová aplikácia a pozná viac ako 850-tisíc kopcov, vrcholov a končiarov. Zaujímavá je aj preto, že nepotrebuje byť pri určovaní názvov kopcov online. Ak však chcete namiesto skice, na ktorej bežne vrcholy pomenúva, peknú panoramatickú fotografiu, bez dát to už nepôjde. Funkcií je v Peak Finder viacero a všetky vás zabavia.

Aplikáciu Peak Finder si môžete stiahnuť na Android zariadenia a zariadenia s operačným systémom iOS.

Turistické Atrakcie Slovensko spája komunitu

Jednoduchá aplikácia, ktorá vzišla z dielne nadšenca a teší sa poriadne veľkej popularite. Turistické Atrakcie Slovensko ponúkajú rýchle informácie o hradoch, zámkoch, jaskyniach, múzeách, galériách, hvezdárňach, záhradách, skanzenoch a ďalších atraktívnych miestach. Aplikácia vám dokáže ponúknuť tip na výlet vo vašom okolí, no dobre poslúži aj pri plánovaní dovolenky.

Appka však nie je len elektronickým turistickým sprievodcom do vrecka. Má ambíciu stať sa komunitnou aplikáciou či dokonca sociálnou sieťou. Už teraz môžu používatelia pridávať vlastné fotografie, naplánované je pridávanie samotných bodov záujmu používateľov.

Aplikáciu Turistické Atrakcie Slovensko si môžete stiahnuť na Android zariadenia.


Ak sa chcete na svoj smartfón obrátiť aj v odľahlých kútoch, vyberte si niektorý zo spoľahlivých modelov v ponuke O2, ktorý môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €. Ak si spojíte viac paušálov na jednu faktúru, môžete navyše získať zľavu na stabilný internet až do výšky 100 %.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2. Ak sa zastavíte v O2 Predajni kdekoľvek na Slovensku, môžete získať nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods 1+1, teda dvoje slúchadlá za výhodnú cenu 36 €.


Osviežte si svoju smart výbavu: vybrali sme najvýhodnejšie zariadenia na prácu, fotenie, športovanie aj každodenné používanie

Čítaj viac

Kto si ešte ani raz neurobil zlú selfie, nech hodí kameňom. Vyskúšajte týchto 11 tipov a stane sa z vás selfie špecialista

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac