Ako vždy trafiť na správny Kriváň? 5 appiek, ktoré pomôžu na výlete v prírode

Smartfón je neoceniteľný pomocník až vtedy, ak v ňom máte tie správne aplikácie. Veríme, že tie, ktoré vám uľahčujú každodennú rutinu, už perfektne ovládate. Teraz je čas dopriať si zaslúžený relax.

Do prírody si zvyčajne chodíme oddýchnuť od uponáhľaného životného rytmu a všadeprítomných displejov. Smartfón však máme aj tak stále pri sebe, tak prečo ho nevyužiť na lepšie plánovanie alebo spestrenie výletu zaujímavosťami. 

Spoznajte „pikošky“ o Slovensku a 5 ďalších náučných appiek

Vybrali sme 5 aplikácií, ktoré sa perfektne hodia ako sprievodca slovenskou prírodou a turistickými chodníčkami. Niektoré appky sa dajú využívať aj v meste, takže si ich môžete stiahnuť a využívať, aj keď práve nikam necestujete.

Weather Underground − debaty o počasí majú na túre zmysel

Aplikácia Weather Underground získava dáta z viac ako 30 000 osobných a amatérskych meteorologických staníc. Vysokú presnosť lokálnej predpovede podporujú aj samotní používatelia aplikácie, ktorí majú možnosť overovať predpovede, dopĺňať ich, prípadne pridávať informácie o možných hrozbách. Appka tak množstvom ponúkaných informácií uspokojí laika aj náročného používateľa.

Jedným z najväčších benefitov aplikácie je mapa, ktorá sa dá prekryť rôznymi meteorologickými filtrami pre podrobnú predstavu o počasí a jeho vývoji v konkrétnom období. Priamo do notifikačnej lišty môžete dostávať predpoveď v hodinách až na najbližších 10 dní. Ak vám popri detailných informáciách záleží aj na vizuálnej stránke, Weather Underground je pre vás správna voľba. Umožňuje meniť dizajn ikony, widgetu, má tmavý režim a ďalšie vychytávky.

Aplikáciu Weather Underground si môžete stiahnuť na Android zariadenia a zariadenia s operačným systémom iOS.

Mapy.cz, aby ste sa pri objavovaní nestratili

Nie ste si istí, ktorú turistickú značku nasledovať? Chystáte sa na dlhšiu túru v pre vás neprebádanej oblasti, chceli by ste si výlet užiť na maximum a objaviť aj menej známe zákutia? Vyskúšajte obľúbenú turistickú appku Mapy.cz.

V aplikácí nájdete podrobné turistické mapy, v ktorých si môžete vopred naplánovať trasu, či už sa vyberiete pešo alebo na bicykli. Appka vám tiež ukáže zaujímavosti v okolí vašej trasy, a ak sa v regióne nevyznáte, vie vám navrhnúť aj celý výlet.

Ak objavíte skvelú trasu, môžete si ju zaznamenať a zdieľať vo vašej komunite turistických nadšencov. Veľkou výhodou je možnosť stiahnuť si mapu oblasti, ktorú sa chystáte navštíviť do offline módu a nechať sa navigovať aj na miestach bez signálu.

Appku Mapy.cz si môžete na tomto mieste stiahnuť pre Android zariadenia alebo kliknite sem ak máte operačný systém iOS.

Geocaching® prináša zábavu do mesta aj na výlety

Hľadanie „kešiek“ nie je na Slovensku ničím novým. Jedna z najväčších globálnych hier súčasnosti je ako hľadanie pokladov pre mladých aj starších. Podľa GPS súradníc, ktoré vám ponúkne aplikácia, hľadáte skryté miesto, na ktorom sa nachádza schránka s rôznymi milými drobnosťami. Nemôžete ich však vziať, musíte ich nechať na mieste pre ďalších hľadačov.

Aplikácia Geocaching® ponúka zoznam „kešiek“ po celom svete. Ku každému hľadanému miestu je k dispozícii opis, odkazy od hľadačov, atribúty alebo zoznam predmetov ukrytých v „keške“. Či si chcete ozvláštniť prechádzku v okolí svojho bydliska, alebo rodinný výlet, stačí otvoriť aplikáciu, pozrieť sa do mapy a pustiť sa do pátrania.

Aplikáciu Geocaching® si môžete stiahnuť na Android zariadenia a zariadenia s operačným systémom iOS.

Peak Finder umožní vždy trafiť na správny Kriváň

Aj tí najviac nadšení turisti z času na čas riešia pri kochaní sa pohľadom na jedinečnú panorámu dilemu, ktorý kopec je ktorý. Vďaka oceňovanej aplikácii Peak Finder nemusí váhať nikto a už si nikto nepomýli Veľký Kriváň s Kriváňom. Oceňovaná appka na základe vašich GPS súradníc vykreslí obrysy panorámy, na ktorú sa pozeráte, a pomenuje každý jeden vrchol aj s jeho nadmorskou výškou.

Peak Finder je celosvetová aplikácia a pozná viac ako 850-tisíc kopcov, vrcholov a končiarov. Zaujímavá je aj preto, že nepotrebuje byť pri určovaní názvov kopcov online. Ak však chcete namiesto skice, na ktorej bežne vrcholy pomenúva, peknú panoramatickú fotografiu, bez dát to už nepôjde. Funkcií je v Peak Finder viacero a všetky vás zabavia.

Aplikáciu Peak Finder si môžete stiahnuť na Android zariadenia a zariadenia s operačným systémom iOS.

Turistické Atrakcie Slovensko spája komunitu

Jednoduchá aplikácia, ktorá vzišla z dielne nadšenca a teší sa poriadne veľkej popularite. Turistické Atrakcie Slovensko ponúkajú rýchle informácie o hradoch, zámkoch, jaskyniach, múzeách, galériách, hvezdárňach, záhradách, skanzenoch a ďalších atraktívnych miestach. Aplikácia vám dokáže ponúknuť tip na výlet vo vašom okolí, no dobre poslúži aj pri plánovaní dovolenky.

Appka však nie je len elektronickým turistickým sprievodcom do vrecka. Má ambíciu stať sa komunitnou aplikáciou či dokonca sociálnou sieťou. Už teraz môžu používatelia pridávať vlastné fotografie, naplánované je pridávanie samotných bodov záujmu používateľov.

Aplikáciu Turistické Atrakcie Slovensko si môžete stiahnuť na Android zariadenia.


Ak sa chcete na svoj smartfón obrátiť aj v odľahlých kútoch, vyberte si niektorý zo spoľahlivých modelov v ponuke O2, ktorý môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €. Ak si spojíte viac paušálov na jednu faktúru, môžete navyše získať zľavu na stabilný internet až do výšky 100 %.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.


Hľadáte inšpiráciu, ako si zacvičiť so svojimi deťmi? Zatrénujte si podľa videí Telesná na doma, ktoré vytvorili skúsení tréneri O2 Športovej akadémie Mateja Tótha.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Užívajte si pohodlné platenie hodinkami. K Samsung Galaxy Watch4 44mm dostanete druhé smart hodinky ako darček

Čítaj viac

Týchto 5 hier vám spríjemní daždivé večery, ale dajte si pozor, sú návykové

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac