7 šoférskych zásad, ktoré by mal ovládať každý zodpovedný vodič

Vzájomný rešpekt a predvídanie pomôžu každému účastníkovi cestnej premávky.

Dodržiavať na cestách zásady bezpečnosti sa vyplatí nie len kvôli ochrane života, ale často aj z hľadiska financií. Niektoré poisťovne odmeňujú svojich poistených klientov v prípade, že dlhodobo nespôsobili žiadnu nehodu alebo sa zúčastnili akreditovaného kurzu na zlepšenie šoférskych schopností.

Aké sú teda zásady bezpečnej jazdy, ktoré by rozhodne mal dodržiavať každý, kto chcete minimalizovať riziko na cestách?

1. Oči na ceste a ruky na volante

Pri šoférovaní by sa mal vodič vyhnúť aktivitám, ktoré odvádzajú pozornosť a znižujú jeho pohotovosť. Najviac riskantné je jedenie za jazdy, fajčenie, pozeranie do telefónu, nanášanie make-upu, alebo upokojovanie dieťaťa či psa.

Dôležité je nespúšťať zrak z vozovky a zároveň v spätných zrkadlách pravidelne sledovať, čo sa deje za autom, a tak predvídať problémové situácie.

Už neplatí, že ideálna pozícia rúk na volante je “o 10 minút 2 hodiny”. Toto pravidlo vzniklo v časoch, keď autá ešte neboli vybavené airbagmi. Najbezpečnejší spôsob, ako držať volant, je na pozíciách 9 a 3, s palcami na obvode volantu, nie obkrútenými okolo neho. Vyhnete sa tak nepríjemným zraneniam v prípade kolízie.

Onlia

2. Unavený vodič je nebezpečný vodič

24 hodín bez spánku má na telo rovnaký účinok ako jedno promile alkoholu v krvi. A ruku na srdce, s jedným promile by si za volant nesadol nikto, však?

3. Primeraná rýchlosť a bezpečné vzdialenosti

Nehody majú často na svedomí príliš rýchli vodiči, no ísť veľmi pomaly je rovnako nebezpečné. Jazdiť približne rovnakou rýchlosťou ako ostatné vozidlá je skrátka istota.

Vodič je povinný za autom idúcim pred ním dodržiavať taký odstup, aby mohol včas znížiť rýchlosť jazdy. Minimálna bezpečná vzdialenosť medzi autami je definovaná časom 2 sekundy, pre ťažšie vozidlá platí 3-sekundové pravidlo.

Prečo? Ak je vodič plne sústredený na cestu, jeho reakčný čas má v priemere 1 sekundu, počas ktorej je schopný uvedomiť si kritickú situáciu pred sebou. Čas nad 1 sekundu mu teda dáva priestor konať.

Ideálne je zvoliť si orientačný bod pri ceste – napríklad stĺp, strom, kilometrovník či dopravnú značku. Od momentu, keď okolo neho prejde zadná časť auta pred vami, začnite zvoľna počítať: stodvadsaťjeden, stodvadsaťdva, stodvadsaťtri. Po dopočítaní by predok vášho auta mal byť pri orientačnom bode.

Onlia

4. Nenechať sa vyprovokovať

Vodiči často k sebe nie sú úprimní a nejazdia s ohľadom na vlastné povahové vlastnosti. Cholerici by sa mali viac ovládať, flegmatici by sa mali snažiť aktívne udržiavať pozornosť. Najhoršie je znížiť sa na úroveň vodiča, ktorý sa správa na ceste agresívne. Ostré gestá, trúbenie a ďalšia konfrontácia situácii nikdy nepomôžu a môže to dopadnúť nehodou či v lepšom prípade pokutou.

5. Správne predbiehanie

Pri predbiehaní sa predbiehajúcemu autu náhle zvýši odpor vzduchu, a predbiehanému autu, naopak, odpor začne klesať. To má za následok psychologický efekt, keď má predbiehajúci pocit, že mu ten druhý naschvál pridáva plyn, zatiaľ čo predbiehaný sa čuduje, prečo naraz predbiehajúce vozidlo spomaľuje.

Bez istoty úspechu predbiehania by sa tento manéver nemal vykonávať. Pri agresívnom predbiehaní iným autom je optimálne ostať vo svojom pruhu, udržovať rovnakú rýchlosť a byť pripravený v kritickej situácii pribrzdiť a uhnúť sa mierne stranou.

V prípade zozadu sa tlačiaceho auta stačí naznačiť svetelným signálom moment, keď vás môže obehnúť. V žiadnom prípade však neodporúčame rýchle pohyby a prudké brzdenie. Pomôže plynule zvoľniť tempo, čo agresívneho šoféra prinúti obiehať.

Onlia

6. Pás a svetlá sú nutnosť

Zapnutý pás znižuje riziko smrteľného zranenia o polovicu. Používať smerovky je treba vždy pri zmene smeru jazdy a tiež pri obchádzaní prekážok na ceste. Treba si dať pozor a neosvetľovať pri nočnej jazde vodičov v protismere neprimeraným nastavením svetiel. Správnym nastavením svetiel dbáte o bezpečnosť oprotiidúcich vodičov, ako aj o svoju vlastnú.

7. Poistenie pre každý prípad

Šoférovanie bude vždy predstavovať riziko a nehoda sa môže pritrafiť aj tým najskúsenejším vodičom. Práve preto je dobré okrem PZP, ktoré musí mať každý zo zákona, zvážiť aj pripoistenie v podobe havarijného či úrazového poistenia alebo kúpu asistenčných služieb v prípade nehody. Poistenie môže pomôcť ochrániť majetok či preklenúť náročné obdobie po úraze.

Onlia

Prečo sa poistiť v Onlii?

Onlia neponúka balíky poistení, v ktorých je treba platiť za nepotrebné služby. Netvári sa, že je výhodné za poistenie platiť ročne, keď vám to viac vyhovuje mesačne. Nechce, aby ste uzatvorili zmluvu a potom museli rok čakať, kým ju môžete ukončiť.

Onlia prináša možnosť poistiť sa výhodne a rýchlo, online alebo cez telefón. Vyberiete si len to, čo naozaj potrebujete. Za cenu, ktorá vám vyhovuje a úplne bez viazanosti.

Odmeny pre skúsených a verných vodičov

Každý klient, ktorý bol v uplynulom roku klientom Onlie, nespôsobil poistnú udalosť a klientom zostane aj naďalej, bude každý rok odmenený znížením výšky poistného.

Možnosť poistiť sa podľa seba

Poistenie auta od Onlie si skombinujete sami, podľa svojich potrieb. Môžete kombinovať viacero rizík na jednej zmluve, hoci aj PZP s havarijným poistením.

Bez viazanosti

Onlia ako prvá poisťovňa na Slovensku prináša jedinečnú možnosť poistiť sa na tak dlho ako to vyhovuje vám, úplne bez viazanosti. Poistenie si uzavriete len na taký čas, na ktorý potrebujete.

Onlia

Možnosť mesačných platieb poistného

Onlia je inšpirovaná životom skutočných ľudí, a preto ako prvá na Slovensku priniesla možnosť mesačných splátok za poistenie auta.

Obhliadka auta a nahlásenie poistnej udalosti cez mobilnú aplikáciu

Majitelia jazdeného auta, ktorého cena je nižšia ako 40.000 €, majú možnosť urobiť si obhliadku sami cez šikovnú aplikáciu od Onlie.

Rýchly výpočet vďaka rozpoznaniu EČV a online kalkulačke

Na stránke Onlie si cenu poistenia vypočítate behom chvíľky. Namiesto zdĺhavého vyplňovania detailných technických informácií o poisťovanom aute stačí zadať evidenčné číslo vozidla. Systém automaticky vyplní značku a model auta, okres registrácie, typ paliva a ďalšie údaje.

Garancia vrátenia peňazí

Poistenie od Onlie môžete teraz vyskúšať bez rizika. Ak nebude všetko podľa vašich predstáv, do 30 dní vám Onlia vráti zaplatené poistné.

Onlia mení poistenie k lepšiemu. S nami máte možnosť poistiť sa výhodne a rýchlo, online aj cez telefón. Vyberiete si len to, čo naozaj potrebujete. Za cenu, ktorá vám vyhovuje.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Slovenské dokumentárne filmy, ktoré zobrazujú krásu našich hôr

Výber najkrajších horských filmov z domácej tvorby.

Získali ocenenia aj za oceánom,  sú uznávané renomovanými režisérmi,  no aj tak o nich mnoho Slovákov nevie. Dokumentáne filmy zobrazujúce úchvatné zábery tatranských štítov či život divokej zveri v slovenských lesoch.

S novými dátovými paušálmi od O2 si môžete pozerať zaujímavé dokumenty bez obmedzovania. Vybrali sme slovenské snímky, ktoré konkurujú aj svetovej kinematografii.

Vlčie Hory

Tri roky putovania Východnými Karpatami po stopách divých vlkov a výnimočných zvierat. Vlčie hory prinášajú neuveriteľný náhľad do života tvorov, ktoré rátame na Slovensku na desiatky. Počas natáčania neboli použité žiadne spôsoby lákania zvierat, filmári trpezlivo čakali na každý záber.

Žiť pre vášeň

Pre niektorých sú šialencami, pre iných horolezcami s prehnanou vášňou.  Adam Kadlečík sa spolu s Michalom Sabovčíkom vybrali liezť po stopách poľského horolezca, ktorý pred rokmi zdolal najväčšie tatranské steny. V záberoch od Pavla Barabáša sa spája posadnutosť ísť za hranice svojich síl s myšlienkami, ktoré prichádzajú v mrazivej zime uprostred najvyšších hôr.

Vymeňte svoj paušál za O2 Dáta a sledujte viac filmov ako kedykoľvek predtým. Viac info.

Sloboda pod nákladom

Filmu Sloboda pod nákladom patrí 11 medzinárodných ocenení.  Prvenstvo získal na filmových festivaloch v Kanade, Poľsku, Španielsku aj Slovinsku. Príbeh o tatranských nosičoch zobrazuje životy zasvätené slovenskému horskému remeslu. Je o ľuďoch, ktorí vytrvajú aj v ťažkých podmienkach, idú cez bolesť, no vždy s pokorou a láskou k slovenským pohoriam.

Strážca divočiny

Tichá dolina vo Vysokých Tatrách je domovom pre asi štyridsať medveďov.  Zábery dvoch talentovaných filmárov dokazujú, že nedotknutá a divoká príroda na Slovensku ešte stále existuje.

Príbehy tatranských štítov

Šesť seriálových epizód z prostredia najpozoruhodnejších štítov Vysokých Tatier. Príbehy tatranských štítov z dielne Pavla Barabáša odkrývajú tajomstvá našich najvyšších hôr prepojené s osudmi ľudí, ktorí tieto štíty pokorili.

Pozrite si slovenské filmy kdekoľvek

Odteraz už aj pozeranie filmov online cez mobilné dáta nie je ničím nemysliteľným. Spríjemnite si cestu vlakom či autobusom a objavte to najlepšie zo slovenskej kinematografie. Ak ste aj vy z tých, ktorí strávia viac času online, než s telefónom pri uchu, poďte si pozrieť ponuku nových dátových paušálov od O2 a už sa v ničom neobmedzujte.

Modré O2 Dáta

4 GBdát/mes.
15 €mes.
 • 72 € na zariadenie
 • 5 GB dát / mes.
 • Bez viazanosti
 • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
 • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
4 GB
 dát / mes.
+
72 €
na zariadenie
alebo
5 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
15 €
/ mes.

Strieborné O2 Dáta

8 GBdát/mes.
20 €mes.
 • 120 € na zariadenie
 • 10 GB dát / mes.
 • Bez viazanosti
 • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
 • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
8 GB
 dát / mes.
+
120 €
na zariadenie
alebo
10 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
20 €
/ mes.

Zlaté O2 Dáta

16 GBdát/mes.
30 €mes.
 • 168 € na zariadenie
 • 20 GB dát / mes.
 • Bez viazanosti
 • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
 • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
16 GB
 dát / mes.
+
168 €
na zariadenie
alebo
20 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
30 €
/ mes.

 

Potrebujete poradiť s výberom
programu O2 Dáta?

Nechajte nám vaše telefónne číslo,
my vám zavoláme v priebehu najbližšieho
pracovného dňa a ochotne vám pomôžeme
vybrať najvýhodnejšiu možnosť.

Ďakujeme. Zavoláme vám.

Lifetech: Čo je nové