7 šoférskych zásad, ktoré by mal ovládať každý zodpovedný vodič

Vzájomný rešpekt a predvídanie pomôžu každému účastníkovi cestnej premávky.

Dodržiavať na cestách zásady bezpečnosti sa vyplatí nie len kvôli ochrane života, ale často aj z hľadiska financií. Niektoré poisťovne odmeňujú svojich poistených klientov v prípade, že dlhodobo nespôsobili žiadnu nehodu alebo sa zúčastnili akreditovaného kurzu na zlepšenie šoférskych schopností.

Aké sú teda zásady bezpečnej jazdy, ktoré by rozhodne mal dodržiavať každý, kto chcete minimalizovať riziko na cestách?

1. Oči na ceste a ruky na volante

Pri šoférovaní by sa mal vodič vyhnúť aktivitám, ktoré odvádzajú pozornosť a znižujú jeho pohotovosť. Najviac riskantné je jedenie za jazdy, fajčenie, pozeranie do telefónu, nanášanie make-upu, alebo upokojovanie dieťaťa či psa.

Dôležité je nespúšťať zrak z vozovky a zároveň v spätných zrkadlách pravidelne sledovať, čo sa deje za autom, a tak predvídať problémové situácie.

Už neplatí, že ideálna pozícia rúk na volante je „o 10 minút 2 hodiny“. Toto pravidlo vzniklo v časoch, keď autá ešte neboli vybavené airbagmi. Najbezpečnejší spôsob, ako držať volant, je na pozíciách 9 a 3, s palcami na obvode volantu, nie obkrútenými okolo neho. Vyhnete sa tak nepríjemným zraneniam v prípade kolízie.

Onlia

2. Unavený vodič je nebezpečný vodič

24 hodín bez spánku má na telo rovnaký účinok ako jedno promile alkoholu v krvi. A ruku na srdce, s jedným promile by si za volant nesadol nikto, však?

3. Primeraná rýchlosť a bezpečné vzdialenosti

Nehody majú často na svedomí príliš rýchli vodiči, no ísť veľmi pomaly je rovnako nebezpečné. Jazdiť približne rovnakou rýchlosťou ako ostatné vozidlá je skrátka istota.

Vodič je povinný za autom idúcim pred ním dodržiavať taký odstup, aby mohol včas znížiť rýchlosť jazdy. Minimálna bezpečná vzdialenosť medzi autami je definovaná časom 2 sekundy, pre ťažšie vozidlá platí 3-sekundové pravidlo.

Prečo? Ak je vodič plne sústredený na cestu, jeho reakčný čas má v priemere 1 sekundu, počas ktorej je schopný uvedomiť si kritickú situáciu pred sebou. Čas nad 1 sekundu mu teda dáva priestor konať.

Ideálne je zvoliť si orientačný bod pri ceste, napríklad stĺp, strom, kilometrovník či dopravnú značku. Od momentu, keď okolo neho prejde zadná časť auta pred vami, začnite zvoľna počítať: stodvadsaťjeden, stodvadsaťdva, stodvadsaťtri. Po dopočítaní by predok vášho auta mal byť pri orientačnom bode.

Onlia

4. Nenechať sa vyprovokovať

Vodiči často k sebe nie sú úprimní a nejazdia s ohľadom na vlastné povahové vlastnosti. Cholerici by sa mali viac ovládať, flegmatici by sa mali snažiť aktívne udržiavať pozornosť. Najhoršie je znížiť sa na úroveň vodiča, ktorý sa správa na ceste agresívne. Ostré gestá, trúbenie a ďalšia konfrontácia situácii nikdy nepomôžu a môže to dopadnúť nehodou či v lepšom prípade pokutou.

5. Správne predbiehanie

Pri predbiehaní sa predbiehajúcemu autu náhle zvýši odpor vzduchu, a predbiehanému autu, naopak, odpor začne klesať. To má za následok psychologický efekt, keď má predbiehajúci pocit, že mu ten druhý naschvál pridáva plyn, zatiaľ čo predbiehaný sa čuduje, prečo naraz predbiehajúce vozidlo spomaľuje.

Bez istoty úspechu predbiehania by sa tento manéver nemal vykonávať. Pri agresívnom predbiehaní iným autom je optimálne ostať vo svojom pruhu, udržovať rovnakú rýchlosť a byť pripravený v kritickej situácii pribrzdiť a uhnúť sa mierne stranou.

V prípade zozadu sa tlačiaceho auta stačí naznačiť svetelným signálom moment, keď vás môže obehnúť. V žiadnom prípade však neodporúčame rýchle pohyby a prudké brzdenie. Pomôže plynule zvoľniť tempo, čo agresívneho šoféra prinúti obiehať.

Onlia

6. Pás a svetlá sú nutnosť

Zapnutý pás znižuje riziko smrteľného zranenia o polovicu. Používať smerovky je treba vždy pri zmene smeru jazdy a tiež pri obchádzaní prekážok na ceste. Treba si dať pozor a neosvetľovať pri nočnej jazde vodičov v protismere neprimeraným nastavením svetiel. Správnym nastavením svetiel dbáte o bezpečnosť oprotiidúcich vodičov, ako aj o svoju vlastnú.

7. Poistenie pre každý prípad

Šoférovanie bude vždy predstavovať riziko a nehoda sa môže pritrafiť aj tým najskúsenejším vodičom. Práve preto je dobré okrem PZP, ktoré musí mať každý zo zákona, zvážiť aj pripoistenie v podobe havarijného či úrazového poistenia alebo kúpu asistenčných služieb v prípade nehody. Poistenie môže pomôcť ochrániť majetok či preklenúť náročné obdobie po úraze.

Onlia

Prečo sa poistiť v Onlii?

Onlia neponúka balíky poistení, v ktorých je treba platiť za nepotrebné služby. Netvári sa, že je výhodné za poistenie platiť ročne, keď vám to viac vyhovuje mesačne. Nechce, aby ste uzatvorili zmluvu a potom museli rok čakať, kým ju môžete ukončiť.

Onlia prináša možnosť poistiť sa výhodne a rýchlo, online alebo cez telefón. Vyberiete si len to, čo naozaj potrebujete. Za cenu, ktorá vám vyhovuje a úplne bez viazanosti.

Odmeny pre skúsených a verných vodičov

Každý klient, ktorý bol v uplynulom roku klientom Onlie, nespôsobil poistnú udalosť a klientom zostane aj naďalej, bude každý rok odmenený znížením výšky poistného.

Možnosť poistiť sa podľa seba

Poistenie auta od Onlie si skombinujete sami, podľa svojich potrieb. Môžete kombinovať viacero rizík na jednej zmluve, hoci aj PZP s havarijným poistením.

Bez viazanosti

Onlia ako prvá poisťovňa na Slovensku prináša jedinečnú možnosť poistiť sa na tak dlho, ako to vyhovuje vám, úplne bez viazanosti. Poistenie si uzavriete len na taký čas, na ktorý potrebujete.

Onlia

Možnosť mesačných platieb poistného

Onlia je inšpirovaná životom skutočných ľudí, a preto ako prvá na Slovensku priniesla možnosť mesačných splátok za poistenie auta.

Obhliadka auta a nahlásenie poistnej udalosti cez mobilnú aplikáciu

Majitelia jazdeného auta, ktorého cena je nižšia ako 40 000 €, majú možnosť urobiť si obhliadku sami cez šikovnú aplikáciu od Onlie.

Rýchly výpočet vďaka rozpoznaniu EČV a online kalkulačke

Na stránke si cenu poistenia vypočítate behom chvíľky. Namiesto zdĺhavého vyplňovania detailných technických informácií o poisťovanom aute stačí zadať evidenčné číslo vozidla. Systém automaticky vyplní značku a model auta, okres registrácie, typ paliva a ďalšie údaje.

Garancia vrátenia peňazí

Poistenie od Onlie môžete teraz vyskúšať bez rizika. Ak nebude všetko podľa vašich predstáv, do 30 dní vám Onlia vráti zaplatené poistné.

Onlia mení poistenie k lepšiemu. S nami máte možnosť poistiť sa výhodne a rýchlo, online aj cez telefón. Vyberiete si len to, čo naozaj potrebujete. Za cenu, ktorá vám vyhovuje.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac