7 šoférskych zásad, ktoré by mal ovládať každý zodpovedný vodič

Vzájomný rešpekt a predvídanie pomôžu každému účastníkovi cestnej premávky.

Dodržiavať na cestách zásady bezpečnosti sa vyplatí nie len kvôli ochrane života, ale často aj z hľadiska financií. Niektoré poisťovne odmeňujú svojich poistených klientov v prípade, že dlhodobo nespôsobili žiadnu nehodu alebo sa zúčastnili akreditovaného kurzu na zlepšenie šoférskych schopností.

Aké sú teda zásady bezpečnej jazdy, ktoré by rozhodne mal dodržiavať každý, kto chcete minimalizovať riziko na cestách?

1. Oči na ceste a ruky na volante

Pri šoférovaní by sa mal vodič vyhnúť aktivitám, ktoré odvádzajú pozornosť a znižujú jeho pohotovosť. Najviac riskantné je jedenie za jazdy, fajčenie, pozeranie do telefónu, nanášanie make-upu, alebo upokojovanie dieťaťa či psa.

Dôležité je nespúšťať zrak z vozovky a zároveň v spätných zrkadlách pravidelne sledovať, čo sa deje za autom, a tak predvídať problémové situácie.

Už neplatí, že ideálna pozícia rúk na volante je “o 10 minút 2 hodiny”. Toto pravidlo vzniklo v časoch, keď autá ešte neboli vybavené airbagmi. Najbezpečnejší spôsob, ako držať volant, je na pozíciách 9 a 3, s palcami na obvode volantu, nie obkrútenými okolo neho. Vyhnete sa tak nepríjemným zraneniam v prípade kolízie.

Onlia

2. Unavený vodič je nebezpečný vodič

24 hodín bez spánku má na telo rovnaký účinok ako jedno promile alkoholu v krvi. A ruku na srdce, s jedným promile by si za volant nesadol nikto, však?

3. Primeraná rýchlosť a bezpečné vzdialenosti

Nehody majú často na svedomí príliš rýchli vodiči, no ísť veľmi pomaly je rovnako nebezpečné. Jazdiť približne rovnakou rýchlosťou ako ostatné vozidlá je skrátka istota.

Vodič je povinný za autom idúcim pred ním dodržiavať taký odstup, aby mohol včas znížiť rýchlosť jazdy. Minimálna bezpečná vzdialenosť medzi autami je definovaná časom 2 sekundy, pre ťažšie vozidlá platí 3-sekundové pravidlo.

Prečo? Ak je vodič plne sústredený na cestu, jeho reakčný čas má v priemere 1 sekundu, počas ktorej je schopný uvedomiť si kritickú situáciu pred sebou. Čas nad 1 sekundu mu teda dáva priestor konať.

Ideálne je zvoliť si orientačný bod pri ceste – napríklad stĺp, strom, kilometrovník či dopravnú značku. Od momentu, keď okolo neho prejde zadná časť auta pred vami, začnite zvoľna počítať: stodvadsaťjeden, stodvadsaťdva, stodvadsaťtri. Po dopočítaní by predok vášho auta mal byť pri orientačnom bode.

Onlia

4. Nenechať sa vyprovokovať

Vodiči často k sebe nie sú úprimní a nejazdia s ohľadom na vlastné povahové vlastnosti. Cholerici by sa mali viac ovládať, flegmatici by sa mali snažiť aktívne udržiavať pozornosť. Najhoršie je znížiť sa na úroveň vodiča, ktorý sa správa na ceste agresívne. Ostré gestá, trúbenie a ďalšia konfrontácia situácii nikdy nepomôžu a môže to dopadnúť nehodou či v lepšom prípade pokutou.

5. Správne predbiehanie

Pri predbiehaní sa predbiehajúcemu autu náhle zvýši odpor vzduchu, a predbiehanému autu, naopak, odpor začne klesať. To má za následok psychologický efekt, keď má predbiehajúci pocit, že mu ten druhý naschvál pridáva plyn, zatiaľ čo predbiehaný sa čuduje, prečo naraz predbiehajúce vozidlo spomaľuje.

Bez istoty úspechu predbiehania by sa tento manéver nemal vykonávať. Pri agresívnom predbiehaní iným autom je optimálne ostať vo svojom pruhu, udržovať rovnakú rýchlosť a byť pripravený v kritickej situácii pribrzdiť a uhnúť sa mierne stranou.

V prípade zozadu sa tlačiaceho auta stačí naznačiť svetelným signálom moment, keď vás môže obehnúť. V žiadnom prípade však neodporúčame rýchle pohyby a prudké brzdenie. Pomôže plynule zvoľniť tempo, čo agresívneho šoféra prinúti obiehať.

Onlia

6. Pás a svetlá sú nutnosť

Zapnutý pás znižuje riziko smrteľného zranenia o polovicu. Používať smerovky je treba vždy pri zmene smeru jazdy a tiež pri obchádzaní prekážok na ceste. Treba si dať pozor a neosvetľovať pri nočnej jazde vodičov v protismere neprimeraným nastavením svetiel. Správnym nastavením svetiel dbáte o bezpečnosť oprotiidúcich vodičov, ako aj o svoju vlastnú.

7. Poistenie pre každý prípad

Šoférovanie bude vždy predstavovať riziko a nehoda sa môže pritrafiť aj tým najskúsenejším vodičom. Práve preto je dobré okrem PZP, ktoré musí mať každý zo zákona, zvážiť aj pripoistenie v podobe havarijného či úrazového poistenia alebo kúpu asistenčných služieb v prípade nehody. Poistenie môže pomôcť ochrániť majetok či preklenúť náročné obdobie po úraze.

Onlia

Prečo sa poistiť v Onlii?

Onlia neponúka balíky poistení, v ktorých je treba platiť za nepotrebné služby. Netvári sa, že je výhodné za poistenie platiť ročne, keď vám to viac vyhovuje mesačne. Nechce, aby ste uzatvorili zmluvu a potom museli rok čakať, kým ju môžete ukončiť.

Onlia prináša možnosť poistiť sa výhodne a rýchlo, online alebo cez telefón. Vyberiete si len to, čo naozaj potrebujete. Za cenu, ktorá vám vyhovuje a úplne bez viazanosti.

Odmeny pre skúsených a verných vodičov

Každý klient, ktorý bol v uplynulom roku klientom Onlie, nespôsobil poistnú udalosť a klientom zostane aj naďalej, bude každý rok odmenený znížením výšky poistného.

Možnosť poistiť sa podľa seba

Poistenie auta od Onlie si skombinujete sami, podľa svojich potrieb. Môžete kombinovať viacero rizík na jednej zmluve, hoci aj PZP s havarijným poistením.

Bez viazanosti

Onlia ako prvá poisťovňa na Slovensku prináša jedinečnú možnosť poistiť sa na tak dlho ako to vyhovuje vám, úplne bez viazanosti. Poistenie si uzavriete len na taký čas, na ktorý potrebujete.

Onlia

Možnosť mesačných platieb poistného

Onlia je inšpirovaná životom skutočných ľudí, a preto ako prvá na Slovensku priniesla možnosť mesačných splátok za poistenie auta.

Obhliadka auta a nahlásenie poistnej udalosti cez mobilnú aplikáciu

Majitelia jazdeného auta, ktorého cena je nižšia ako 40.000 €, majú možnosť urobiť si obhliadku sami cez šikovnú aplikáciu od Onlie.

Rýchly výpočet vďaka rozpoznaniu EČV a online kalkulačke

Na stránke Onlie si cenu poistenia vypočítate behom chvíľky. Namiesto zdĺhavého vyplňovania detailných technických informácií o poisťovanom aute stačí zadať evidenčné číslo vozidla. Systém automaticky vyplní značku a model auta, okres registrácie, typ paliva a ďalšie údaje.

Garancia vrátenia peňazí

Poistenie od Onlie môžete teraz vyskúšať bez rizika. Ak nebude všetko podľa vašich predstáv, do 30 dní vám Onlia vráti zaplatené poistné.

Onlia mení poistenie k lepšiemu. S nami máte možnosť poistiť sa výhodne a rýchlo, online aj cez telefón. Vyberiete si len to, čo naozaj potrebujete. Za cenu, ktorá vám vyhovuje.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Potrebujete s príchodom leta smartfón s kvalitným fotoaparátom alebo dlhou výdržou batérie? Pozrite si to najlepšie z aktuálnej ponuky O2.

Jar pomaly končí a s ňou aj obdobie, kedy výrobcovia tradične predstavujú novinky. Ak ste nestihli sledovať nové zariadenia na trhu a obzeráte sa po novom smartfóne, uľahčíme vám výber. Pripravili sme pre vás prehľad 11 zariadení, ktoré by nemali uniknúť vašej pozornosti.

V ponuke O2 nájdete nielen množstvo skvelých smartfónov, ale aj praktické príslušenstvo. Poďte si vybrať.

Huawei P30 Pro

Vlajkovú loď od čínskeho výrobcu Huawei P30 Pro netreba veľmi predstavovať. Ide o to najlepšie, čo značka ponúka. Tešiť sa môžete na bezrámikový displej, ktorý tvorí celú prednú stranu zariadenia, čítačku odtlačkov prstov priamo v displeji a štvoricu fotoaparátov na zadnej strane.

Práve fotoaparát je to, čím si vás tento model získa. Okrem primárneho 40 Mpx fotoaparátu na zadnej strane prináša aj širokouhlý objektív, teleobjektív pre päťnásobné optické priblíženie a objektív na zaznamenanie hĺbky fotenej scény. Ak sa rozhodnete pre Huawei P30 Pro, môžete pokojne nechať svoj kompaktný fotoaparát doma.

Huawei P30 Pro vám odporúčame knižkové puzdro od Smart Vie.

Huawei P30

Modelu Huawei P30, menšiemu bratovi vlajkovej lode Huawei P30 Pro, možno chýba niečo z jeho výbavy, no určite sa nemá za čo hanbiť. Vďaka kovovému telu a displeju, ktorý tvorí celú prednú stranu, pôsobí elegantne a prémiovo. Horný výrez pre fotoaparát sa scvrkol na veľkosť dažďovej kvapky, a tak si naň veľmi rýchlo zvyknete.

S trojitým zadným fotoaparátom vytvoríte skutočne krásne a ostré fotografie. Huawei v tomto prípade stavil na primárny 40 Mpx fotoaparát, širokouhlý objektív a teleobjektív pre trojnásobné optické priblíženie.

Huawei P30 vám odporúčame praktické puzdro od Smart View.

Motorola One Lite

Lenovo pri značke Motorola používa operačný systém Android s minimálnym zásahom do systému. Rovnaký prístup použili aj pri novinke Motorola One a jej menšom súrodencovi Motorola One Lite. Model Lite s viac ako príjemnou cenovkou ponúka 5,9-palcový displej na takmer celej prednej strane s výrezom na reproduktor a fotoaparát v hornej časti.

Vďaka duálnemu fotoaparátu vytvoríte zaujímavé zábery, pričom sekundárny fotoaparát rozpoznáva hĺbku záberu. Samozrejmosťou je režim HDR. Skvelou pomôckou je nabíjanie Turbopower, ktoré umožňuje nabiť zariadenie za 20 minút na ďalších 6 hodín používania.

Motorola One Lite má klasický 3,5mm audio jack, vďaka ktorému si môžete obľúbené skladby vychutnať cez slúchadlá Strudo.

Huawei P30 Lite

V strednej triede smartfónov sme si už pri niektorých funkciách zvykli na kompromisy. V prípade zariadenia Huawei P30 Lite je tých kompromisov o čosi menej. Elegantný dizajn a displej na celej prednej strane s minimálnym výrezom na fotoaparát neprezrádza, že ide „iba“ o strednú triedu.

Na zadnej strane smartfónu sa nachádzajú až tri fotoaparáty. Primárny fotoaparát má rozlíšenie 48 Mpx, druhý je širokouhlý a tretí slúži na zachytenie hĺbky záberu. Vedľa fotoaparátov je intuitívne umiestnená čítačka odtlačkov prstov.

Displej zariadenia Huawei P30 Lite najlepšie ochráni sklo Panzer Glass.

iPhone Xr

Spoločnosť Apple predstavila popri top modeloch iPhone Xs a iPhone Xs Max aj lacnejší variant iPhone Xr. Pri tomto zariadení výrobca pristúpil na kompromis ceny a funkcií. Dizajn je však rovnako príťažlivý ako pri jeho drahších súrodencoch a model je navyše dostupný v zaujímavých farebných verziách.

Najciteľnejší rozdiel je v displeji, ktorý má menšie rozlíšenie a absentuje mu funkcia 3D touch. Zadný fotoaparát predstavuje špičku vo svojej triede. Aj napriek absencii sekundárneho fotoaparátu zvláda portrétové fotografie s rozostreným pozadím. Predná kamera okrem videohovorov a selfie slúži aj na odomknutie zariadenia. Tomu dopomáha infračervená kamera pre čo najvyšší stupeň zabezpečenia.

Na ochranu displeja zariadenia iPhone Xr odporúčame ochranné sklo PanzerGlass.

Huawei P Smart 2019

Novinka Huawei P Smart 2019 má našliapnuté stať sa bestsellerom tohto roku. Za rozumnú cenu ponúka všetko, čo hľadá bežný používateľ. Keďže ide o strednú triedu, je vyrobená z plastu, no pôsobí ako prémiové sklo. Konštrukcia je naozaj pevná, preto sa nemusíte obávať žiadneho vŕzgania plastov.

Displej zaberá celú prednú stranu a jeho rám je minimálny. Výrez sa scvrkol na veľkosť kvapky, po pár hodinách používania ho vôbec nebudete vnímať. Na zadnej strane zariadenia nájdete dvojitý fotoaparát, ktorý vďaka umelej inteligencii automaticky nastaví režim podľa snímanej scény.

Na ochranu smartfónu Huawei P Smart 2019 sa určite zíde knižkové puzdro Huawei.

Huawei Y7 2019

Huawei nič nenecháva na náhodu ani v nižších triedach, čoho dôkazom je smartfón Huawei Y7. Funkcionalita tohto zariadenia je v porovnaní s jeho cenou priam neuveriteľná. Duálny fotoaparát s rozlíšením 13 + 2 Mpx vytvorí viac ako slušné zábery aj pri slabšom osvetlení.

Predný displej je natiahnutý na celú prednú stranu s malým výrezom v hornej časti. Ide o Dual SIM zariadenie s hybridným slotom na sekundárnu SIM alebo pamäťovú kartu. Na ochranu osobných údajov môžete použiť odomykanie tvárou alebo snímač odtlačkov prstov na zadnej strane zariadenia.

Na ochranu smartfónu Huawei Y7 2019 pred náhodným poškodením môžete použiť ochranné sklo SBS.

Huawei Y5 2019

Najlacnejšie zariadenie od Huawei vás prekvapí pekným dizajnom. V tejto cenovej kategorií je to príjemné osvieženie, najmä kvôli farebným prevedeniam. Oprosti drahším zariadeniam od Huawei je rámček okolo displeju výraznejší. V hornej časti nájdete výrez pre prednú 5 Mpx kameru na selfie. Hlavný fotoaparát má rozlíšenie 13 Mpx. V horších svetelných podmienkach mu sekunduje LED blesk. Ide o Dual SIM zariadenie s hybridným slotom. Môžete si teda vybrať, či budete používať druhú SIM kartu, alebo si vnútornú 16 GB pamäť rozšírite prostredníctvom SD karty.

Na vychutnávanie hudby môžete použiť slúchadlá Strudo Pro Sport.

Honor 20 Lite

V našom výbere nesmie chýbať ani novinka v strednej triede od značky Honor. Ak hľadáte výkonný smartfón, Honor 20 Lite predstavuje skvelý výber, z ktorého ceny sa vám nezakrúti hlava. Vďaka osemjadrovému procesoru a operačnej pamäti RAM s kapacitou 4 GB je chod operačného systému plynulý a zariadenie zvládne aj náročnejšie aplikácie či hry.

Najväčším lákadlom je však trojitý fotoaparát, ktorý pozostáva z hlavného 24 Mpx fotoaparátu, širokouhlého objektívu a objektívu na určovanie hĺbky záberu. Predná 32 Mpx kamera je skvelá na selfie. Tento fotografický výkon pomáha do maximálnej možnej miery využiť umelá inteligencia, ktorá sama zvolí správny režim, či už vytvárate skupinovú fotku, alebo záber scenérie.

Rozšírte pamäť smartfónu Honor 20 Lite o ďalších 128 GB s pamäťovou kartou Kingston.

Huawei P20 Pro

Aj napriek tomu, že ide o minuloročný model, Huawei P20 Pro má stále čo ponúknuť. Nie je to len taký hocijaký smartfón, jeho trojitý fotoaparát začal revolúciu mobilnej fotografie, ktorá dnes beží naplno.

Svojím elegantným dizajnom vám ulahodí aj rok po uvedení na trh. V hornej časti displeja nájdete malý výrez, ktorý však môžete softvérovo „ukryť“. Čerešničkou na torte je rýchle nabíjanie až 4 000 mAh batérie, ktorá vás nezradí ani počas náročného dňa.

puzdrom Smart View ochránite displej smartfónu Huawei P20 Pro naplno.

Získajte mesiac poistenia zadarmo

Spoločnosť O2 ochráni váš nový telefón práve vtedy, keď je najzraniteľnejší. Ak si teraz v O2 poistíte svoj nový smartfón, prvý mesiac máte O2 Poistku zadarmo.


Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Čítaj viac