Ako vybrať mobil pre školáka? Máme pre vás 8 tipov

Dôležitý je nielen výber, ale aj správne nastavenie smartfónu, aby pre deti nepredstavoval žiadne riziko.

Používanie telefónov deťmi je veľmi citlivá téma. Byť zásadne proti nemu však nemusí byť úplne správne rozhodnutie. Mobilný telefón môže byť aj užitočnou a edukatívnou pomôckou, pokiaľ ho máte pod kontrolou a viete, čo na ňom deti robia.  

Moderné technológie sú pre všetkých, nielen pre mladých. Vyberte s nami vhodný smartfón aj pre babku a dedka

Pred kúpou prvého telefónu dieťaťu si treba uvedomiť, na čo ho bude používať: bude slúžiť len na kontrolné telefonáty, aby ste mu mohli zavolať, alebo aj na čítanie kníh a vzdelávanie? Školáci na prvom stupni majú iné potreby (aj očakávania) ako starší žiaci. 

Generácia alfa (mladší) aj generácia Z (starší) sa vyznačuje dokonalým poznaním technológií. S telefónom vedia pracovať absolútne intuitívne, stačí im ho dať do ruky a po pár minútach sa už bavia na videách či hrajú hru. V každom prípade by ste mali myslieť najmä na ich bezpečnosť, ktorá sa mnohokrát podceňuje. So správnym výberom a nastavením sa nemusíte ničoho obávať.

Vyberajte podľa ceny

Najznámejšia rada pri hľadaní prvého telefónu pre školáka je vyberať podľa ceny – ani prvé auto si nekúpite hneď to najdrahšie. Vyberať spomedzi lacnejších telefónov je správne rozhodnutie, ak potrebujete byť so svojím potomkom v kontakte, ale nechcete, aby na telefóne trávil všetok svoj voľný čas. Je v tom jednoduchá logika: čím je funkcionalita telefónu neatraktívnejšia, tým menšiu pozornosť mu bude dieťa venovať.

Zároveň myslite na to, že s vekom budú nároky na telefón narastať. Okrem toho, že školáčik nebude chcieť byť pozadu za spolužiakmi, môže telefón používať aj na vzdelávanie. Rozumný cenový limit na prvý telefón je okolo 200 €.

Môže to byť napríklad Samsung Galaxy A03, ktorého prednosťou je dobrá výdrž batérie a povrchová úprava zadnej strany telefónu – dizajnové šrafovanie sa postará o to, aby sa smartfón nešmýkal z ruky. K telefónu môžete zaobstarať O2 SMART Paušál bez dát. Aj inteligentný telefón tak premeníte na zariadenie, ktoré nebude dieťa oberať o pozornosť.

Kontrola polohy školáka 

Vďaka smartfónu a možnosti zdieľať polohu budete mať vždy prehľad, kde sa váš školák nachádza. Najmä, ak máte školáka na prvom stupni, ktorého už do školy neodprevádzate alebo sám navštevuje krúžky.

Ak vás zaujala možnosť mať prehľad o presnej polohe dieťaťa, no nie ste presvedčení, že potrebuje smartfón, alternatívou môžu byť detské smart hodinky TCL MOVETIME Family Watch.

Majú super dizajn, ale zároveň sú nenápadné a majú možnosť pripojenia 4G. Stačí teda len vložiť SIM kartu a okrem zistenia polohy môžete školákovi aj volať cez videohovor. V aplikácii hodiniek na svojom smartfóne si môžete pozrieť históriu polôh, ale aj nastaviť bezpečné zóny.

Starší školáci už majú nároky

Vekové rozpätie 10 až 14 rokov sú školáci, ktorí si so smartfónmi rozumejú od prvého kontaktu. O to ľahšie môžeme bezpečnosť podceniť. Ak dieťaťu pomôžete, smartfón môže využiť vo svoj prospech a pri všetkej bezpečnosti. Motorola Moto E20 alebo Xiaomi Redmi 9A sú modely, ktoré môžu zaujať vás aj vaše dieťa. 

Spomínaný Samsung Galaxy A03 ponúka dostatočný výkon na prvý smartfón, no ak počítate s tým, že dieťa telefón počas prvého roka nerozbije, pozrite sa napríklad na populárny Xiaomi Redmi 10 5G. V tomto prípade máte istotu najvyššej rýchlosti pripojenia vďaka 5G. Ak si budete medzi sebou niečo dôležité posielať, vybavíte to rýchlo a bez problémov. 

Parametre, ktoré by mal mať smartfón pre školáka na 2. stupni:

  • operačný systém Android,
  • kapacita batérie okolo 4 000 mAh (s prehľadom vydrží jeden deň),
  • úložný priestor 32 GB,
  • operačná pamäť RAM min. 2 GB,
  • uhlopriečka displeja skôr menšia.

Fanúšikovia iPhonov môžu namietať, že ich obľúbený smartfón je tiež dobrou voľbou a dá sa kúpiť aj za dobré peniaze. A majú pravdu – aj prémiový model s logom odhryznutého jablka môžete kúpiť naozaj výhodne, napríklad zánovný Apple iPhone XR 64GB. Treba však myslieť na to, že Apple voľba dáva zmysel najmä vtedy, ak celá rodina používa zariadenia Apple a ich možnosti rodinného  zdieľania.

Vybrali ste smartfón, poďme ho nastaviť

Bez servítky si povedzme, že dieťa nezískava novým telefónom len benefity, riziká sú naozaj veľké. Preto je dobré, aby ste ako rodič mali aktuálny prehľad o tom, čo sa na smartfóne vášho školáčika deje.  

Veľmi dobre vám poslúži časť v nastaveniach každého Android smartfónu – digitálna rovnováha a rodičovská kontrola. Získate s nimi podrobný prehľad o tom, ktorú aplikáciu a ako dlho vaše dieťa používa. Rovnako v nich môžete nastaviť aj maximálny čas používania aplikácií počas dňa.

Ešte pred tým, ako začnete používať nový smartfón, by ste mali urobiť týchto 6 vecí

V smartfóne školáka je dobré mať nastavený ako primárny webový prehliadač Google Chrome. Android si s ním rozumie najlepšie a práve v digitálnej rovnováhe a rodičovskej kontrole nastavíte časový limit pre Google Chrome aj pre konkrétne stránky.

Google alebo ESET pomôžu

Rodičovskú kontrolu nájdete aj v obchode s aplikáciami Google Play, konkrétne v časti nastavenia – rodina – rodičovská kontrola. Môžete vybrať obsah, ktorý sa vášmu školákovi nebude zobrazovať, alebo mu môžete obmedziť prístup napríklad k plateným službám.

Pri nastaveniach rodičovskej ochrany v Android smartfóne sa stretnete s odkazom na aplikáciu Family Link. Táto aplikácia je komplexným riešením rodičovskej kontroly pre smart zariadenia od Googlu. Umožňuje meniť nastavenia v účte dieťaťa, spravovať aplikácie v jeho smartfóne, rovnako aj spravovať čas používania aplikácií alebo kontrolovať polohu dieťaťa, či obmedziť prístup k nevhodnému obsahu.

Alternatívou je riešenie od ESET-u s názvom Parental Control. Je to súčasť celku ESET Home a okrem funkcií, ktoré sme spomenuli pri Family Linku, môžete v ESET-e napríklad podrobnejšie a automaticky kontrolovať pohyb dieťaťa. Aplikácia umožňuje dokonca označenie zón, v ktorých sa školák najčastejšie pohybuje: môže to byť cesta zo školy a do školy, cesta k starým rodičom alebo na krúžky. Ak dieťa opustí túto zónu, automaticky vám príde notifikácia s upozornením.

Vytvorte samostatný detský profil

Smartfóny značky OPPO umožňujú v nastaveniach jedného smartfónu vytvoriť viacero používateľských profilov, ktoré sa dajú prepínať priamo z uzamknutej domovskej obrazovky. Používateľské prostredie v profile pre školáka môžete takto pretvoriť doslova na detský smartfón. Vyžaduje si to však trochu času a objavovania.

Pri nastavovaní smartfónu pre dieťa vám veľa „nelogických funkcií“ začne dávať zmysel. V Android zariadeniach môžete nastaviť zámok jednotlivých aplikácií a nainštalované aplikácie skryť. Táto funkcia je obzvlášť užitočná, ak máte vytrvalé dieťa, ktoré rado skúša číselné kombinácie na odomknutie aplikácie.

Citlivosť fotiek

Z bezpečnostných dôvodov je ideálny mobil pre školáka úplne bez fotoaparátu, no kým taký nájdete, poriadne sa zapotíte. Už mobilné telefóny za 50 eur majú pár megapixelový fotoaparát. Bez foťáka je napríklad model Maxcom Classic MM247, no s ním školák na 2. stupni nemusí byť spokojný.

Prečo je fotoaparát v smartfóne problematický? Školák môže fotkami (aj nechcene) ukázať viac, ako bolo zámerom. Existuje viacero prípadov, keď sa dieťa na sociálnych sieťach chválilo fotografiami z dovolenky a využili to zlodeji na vykradnutie bytu. A ak spomenieme frázu „Nepošleš mi svoje fotky?“ v spojení s deťmi, nielen rodičov zamrazí.

Preto pri obmedzovaní aplikácií určite nezabudnite ani na fotoaparát a album s fotkami. Ak má vaše dieťa účet na sociálnej sieti, aktivujte všetky potrebné obmedzenia, označte v nastaveniach sociálnej siete profil ako detský a určite ako súkromný. 

Keď smartfón nestačí

Zdá sa, že spejeme do doby, v ktorej budú počítačové zručnosti považované za bežnosť. Pre generáciu terajších školákov to nebude žiaden problém, no ak chcete, aby malo vaše dieťa technológie v malíčku o niečo skôr, môžete sa obzrieť aj po ďalšej múdrej technike, akou je napríklad tablet Lenovo Tab M8 alebo notebook Lenovo IdeaPad 1. 

Cieľom je, aby si vaša ratolesť osvojila zariadenia ako pracovný nástroj. Používajte ich teda najmä na učenie, počítanie, jazyky a neskôr na písanie referátov a úloh. Pochopiteľne, uvedomujeme si, že deti budú chcieť zariadenia využívať aj na zábavu. Ustriehnuť, do akej miery to bude hranie a do akej učenie, to je už ťažká rodičovská misia.


Ustrážiť deti pri používaní prvého smartfónu môže byť poriadna drina, pri najmenších školákoch vám môže pomôcť napríklad O2 SMART Paušál bez dát.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Tipy, ako si preniesť fotky, kontakty a appky zo starého smartfónu do nového

Máme pre vás návod, aby ste mali čo najpohodlnejší prechod na nový smartfón.

V smartfónoch už dávno nenosíme len kontakty a zopár správ. Stali sa pracovnou stanicou, rodinným fotoalbumom alebo fitnes trénerom. Pri výmene smartfónu preto treba myslieť aj na prenos dát z pamäte starého modelu do nového.

Máte v ruke nový smartfón? Týchto 6 vecí by ste mali spraviť hneď

Máme pre vás niekoľko tipov, aby prechod na nový smartfón prebehol čo najhladšie.

Veľké značky myslia takmer na všetko

Ak ste verným zákazníkom jednej značky, budete mať pri prechode na nový mobil menej starostí. Veľkí výrobcovia ako Samsung, Xiaomi či Apple poskytujú svojim zákazníkom vlastný spôsob zálohovania kompletného obsahu smartfónov.

Pri presune dát sa napríklad pri Samsungu skopíruje obsah starého zariadenia do posledného detailu. V novom zariadení tak budete mať okrem kontaktov, fotiek, zoznamu hovorov a správ aj pôvodné pozadie plochy, zvonenie či rozloženie ikon pracovnej plochy.

Najlepšie urobíte, ak budete mať v oboch zariadeniach najnovšiu verziu operačného systému.  Potom si len v starom zariadení zapnete zálohovanie a povolíte zálohovanie cez cloud daného výrobcu. Smartfóny vás celým procesom prevedú samy.

Čo pri zmene značky smartfónu

Ak ste si vybrali zariadenie od iného výrobcu, prenos dát môže byť o niečo zložitejší, našťastie, existuje viacero riešení.

 V prípade úplne nového iPhonu stačí pri úvodných krokoch vybrať Nastaviť manuálne. Táto možnosť je na obrazovke, ktorá ponúka Rýchle nastavenie. Potom stačí, ak sa budete riadiť pokynmi. Treba však mať staré Android zariadenie v blízkosti nového iPhonu a oba smartfóny musia byť pripojené na rovnakú wi-fi sieť.

Opačný postup, teda prechod z iPhonu na nový Android, môže byť rovnako jednoduchý. Závisí od značky Android smartfónu, pre ktorý ste sa rozhodli. Väčšina pri prvom spustení zvykne ponúknuť možnosti ako Nastaviť ako nový smartfón alebo Preniesť dáta z Android smartfónu alebo iPhonu.

Medzi ďalšie možnosti patrí obnovenie smartfónu z cloudovej zálohy, samozrejme, aj obnovenie z Google zálohy alebo cez externú aplikáciu.

Pri výbere aplikácie si dajte pozor. Počas migrácie dát bude mať prístup k všetkým vašim údajom, informáciám a nainštalovaným aplikáciám. Preto vyberajte takú appku, ktorá má veľa stiahnutí a pozitívne hodnotenia a komentáre.

Medzi dobre hodnotené a chválené aplikácie na presun dát z Androidu na iPhone alebo opačne patrí napríklad Mobile Trans alebo Tenorshare.

Obnovenie zálohy Google

Každý smartfón s operačným systémom Android, ktorý obsahuje aplikácie od Google, má možnosť zálohovať obsah zariadenia na Google Drive. Aj v tomto prípade treba mať zapnutú túto možnosť a aktualizovať zálohu pred kopírovaním dát. Čím bude záloha aktuálnejšia, tým viac minimalizujete možnosť straty niektorých dát. Vytvorenie zálohy a jej synchronizáciu nájdete v Nastaveniach –> Systém a aktualizácie –> Zálohovanie a obnovenie – Účet Google.

Ak už máte zálohu aktualizovanú a uloženú v Google Drive, nasleduje niekoľko jednoduchých krokov, ako ju aplikovať v novom zariadení. Pri prvom spustení nového smartfónu vás sprievodca nastavením nového zariadenia vyzve na kopírovanie dát alebo obnovu zálohy. Po voľbe obnovenia zálohy sa prihlásite do Google účtu, s ktorým ste zálohu obsahu starého zariadenia vytvárali. V rámci ochrany vašich údajov je záloha šifrovaná. Na jej stiahnutie do nového zriadenia budete musieť zadať odomykací vzor, kód alebo heslo zo starého zariadenia.

Obnova zálohy môže trvať niekoľko minút, no môže sa natiahnuť aj na hodiny. Celkový čas závisí od jej veľkosti. Obnovou zálohy sa do nového zariadenia prenesú aplikácie, fotografie, videá, zoznam hovorov, kontakty, záznamy z kalendára aj história správ. Keďže zálohu smartfón sťahuje prostredníctvom dát, odporúčame prenos dát robiť cez súkromnú WiFi sieť. Ak však používate niektorý z Neobmedzených O2 SMART Paušálov, nemusí vás objem prenesených dát vôbec zaujímať.

Ani pri stratenom mobile netreba zúfať

Asi najnepríjemnejším dôvodom na prenos údajov do nového zariadenia je strata, krádež alebo poškodenie smartfónu. Ani v týchto prípadoch nie je všetko stratené. Práve takúto situáciu dokáže zachrániť obnova zo zálohy Google alebo zo služby iCloud. Odporúčame preto nastaviť si automatickú synchronizáciu zálohy. Vyhnete sa tak strate údajov.

Ak sú pre vás najcennejším obsahom telefónu fotky, môžete si zapnúť aj automatické zálohovanie fotiek na cloud. Cez appku Fotky sa tak k albumu dostanete bez problémov aj v novom smartfóne a navyše si ušetríte pamäť a k fotkám sa v prípade potreby dostanete aj cez webový prehliadač.

Prenos dát cez aplikáciu Phone Clone

Ak nemáte možnosť využiť obnovenie zálohy Google − napríklad prechádzate z operačného systému iOS alebo do nového ekosystému Huawei HMS − môžete použiť aplikáciu Phone Clone. Táto appka však dokáže preniesť len niektoré dáta z vášho starého smartfónu, ako sú kontakty, záznamy z kalendára, fotografie a videá. Niekoho možno trocha zamrzí, že neumožňuje prenos histórie hovorov alebo správ.

Smartfón ako spoľahlivý parťák? Toto je výber najlepších telefónov, ktoré vás nesklamú ani v náročnejších situáciách

Prenos údajov je v tomto prípade naozaj jednoduchý. Do oboch zariadení si nainštalujete appku Phone Clone, ktorú nájdete v aplikačnom obchode. Mnohé zariadenia majú túto aplikáciu už v sprievodcovi prvého spustenia smartfónu, takže do nového zariadenia ju inštalovať s najväčšou pravdepodobnosťou nebude nutné.

Po spustení aplikácie v starom smartfóne vyberiete možnosť, že ide o zariadenie, z ktorého chcete dáta prenášať. Aplikácia vygeneruje unikátny QR kód, ktorý nasnímate fotoaparátom nového zariadenia. Po tomto overení aplikácia vytvorí súkromný hotspot prostredníctvom WiFi zariadenia, cez ktorý si zariadenia budú odosielať dáta.

Čas prenosu závisí od objemu prenášaných dát, rádovo trvá v desiatkach minút. Výhodou je, že žiadne mobilné dáta ani dáta z WiFi siete nečerpáte. Aplikácia vytvorí súkromnú WiFi sieť medzi smartfónmi. 

Dajte si poradiť, prenos dát chce len čas

Smartfóny sú bežnou súčasťou nášho života. Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať prenos údajov z jedného smartfónu do druhého ako náročný proces, opak je pravda. Práve sprievodca pri spustení nového zariadenia vás bude veľmi intuitívne navigovať, ako dáta preniesť. Záleží len na vás, ktorú možnosť prenosu dát zvolíte.


Ak uvažujete o novom mobile, ale neviete sa rozhodnúť, k O2 SMART Paušálom môžete mať akýkoľvek smartfón na začiatok už od 0 €. Ak uvažujete nad novými slúchadlami, bezdrôtové slúchadlá O2 pods môžete mať v O2 aplikácii so zľavou až 30 €.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Vymeňte status online za offline. 6 tipov, ako si oddýchnuť od notifikácií a technológií

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac