Ľudí bez domova v Bratislave môžete pred zamrznutím zachrániť aj vy. Pomocou aplikácie

Ľudia bez domova to majú v zime ešte ťažšie – extrémne situácie končia v mnohých prípadoch aj umrznutím. Existujú však ľudia, ktorým táto situácia nie je ľahostajná. Občianske združenie Vagus prišlo s aplikáciou Vagus SOS, vďaka ktorej môžete aj vy pomôcť zachrániť ľudské životy.

Po spustení bratislavskej telefonickej linky na pomoc ľudom bez domova 0949 655 555 prichádza občianske združenie Vagus s aplikáciou Vagus SOS (Android, iOS), ktorá obyvateľom Bratislavy umožňuje nahlásiť presnú polohu a doplnkové informácie o ľuďoch bez domova.

„Po ostatnej tuhej zime a desiatkach nami zachránených ľudí sa nám ozval začínajúci tím zo štúdia Appoxide Lab, ktoré nám ponúklo, že takúto aplikáciu v spolupráci s nami vyvinú zdarma. Okamžite sme súhlasili, lebo veríme, že tak budeme môcť pomôcť ešte väčšiemu počtu ľudí na území hlavného mesta,” hovorí projektový riaditeľ občianskeho združenia Sergej Kára.

Prvá aplikácia svojho druhu v strednej Európe

Vagus SOS je prvou aplikáciou svojho druhu v strednej Európe, prostredníctvom ktorej môžete oznámiť počet ľudí, miesto, kde sa nachádzajú, ale aj čas výskytu človeka a jeho presnú polohu.

Okrem jednoduchého spôsobu, ako nahlásiť situáciu človeka, ktorý je bez strechy nad hlavou, aplikácia zároveň umožňuje združenie aj finančne podporiť.

Občianske združenie aplikáciou nadväzuje na svoju kampaň Voláme SOS, prostredníctvom ktorej môžete pomôcť ľuďom bez domova, aby počas mrazivých dní nezamrzli. Jej súčasťou je aj užívateľsky prístupná forma nielen finančnej, ale aj materiálnej a dobrovoľníckej podpory. Nechýba ani praktický zoznam všetkých zariadení pre pomoc ľuďom bez domova v Bratislave

Nie je to náhrada za lekársku pomoc

Aplikácia umožňuje v prípade akútnej situácie aj priamy hovor s terénnymi pracovníkmi, neslúži však ako náhrada za lekársku záchrannú službu.

Menej akútne hlásenia budú terénni pracovníci združenia riešiť postupne. Všetky vyriešené podnety sa následne prostredníctvom hlásenia zobrazia nahlasovateľovi.

Aplikáciu chcú jej tvorcovia zdarma ponúknuť aj podobným organizáciám v okolitých domácich aj európskych miest s cieľom pomôcť čo najviac ľuďom bez domova.

Občianske združenie Vagus

Od roku 2001 sa Vagus venuje sociálnej práci s ľuďmi bez domova. Ročne odborne pomôže približne 2 000 ľuďom. Vďaka svojim projektom dokáže ľuďom pomôcť v návrate do bežnej spoločnosti. Kľúčovým je projekt denného centra DOMEC, ktorý každý deň navštívi 80 a v mrazoch až 100 ľudí.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Chcete predísť vyhoreniu v práci? Vyhnite sa týmto 9 faktorom, ktoré ho spôsobujú

Vyhorenie môže postihnúť kohokoľvek. Vyskytuje sa u ľudí najrozličnejších povolaní – lekárov, učiteľov, vodičov autobusu, poradcov, osôb v domácnosti alebo študentov. Aby ste sa mu vyhli, je dobré uvedomiť si, ktoré faktory ho vyvolávajú.

Tento stav psychickej vyčerpanosti postihuje starých aj mladých a nezávisí od spoločenského alebo finančného postavenia. Kľúčovou zložkou vyhorenia je emočná vyčerpanosť, „opotrebovanosť“ a neraz aj celková únava. Hlavným znakom je chronický stres, ktorý často sprevádzajú ďalšie záťaže.

V spolupráci s portálom Vyhorenie.sk, ktorého partnerom je aj Férová Nadácia O2, sme si pre vás pripravili nový seriál, v ktorom vám postupne predstavíme nielen príznaky tohto syndrómu, ale aj spôsoby, ako mu predchádzať.

V prvej časti sme sa sústredili na faktory, ktoré vyhorenie spôsobujú. Ak ich identifikujete včas, dokážete vyhoreniu efektívnejšie predchádzať.

1. Pocit nutkania namiesto povolania

Akonáhle prestanete vnímať zámer svojej činnosti, ale pritom aj naďalej cítite nutkanie vykonávať ju, stávate sa kandidátom na vyhorenie. Svoju prácu vykonávate preto, aby bola hotová, nie nutne preto, že vás teší.

2. Neschopnosť spomaliť

Ľudia, ktorí prežívajú stav vyhorenia, nie sú zvyknutí udržiavať vo svojom živote rovnováhu.

Foto: Nolan Issac/Unsplash

V takomto prípade je nutné spomaliť a nájsť balans medzi prácou, duchovnou a fyzickou obnovou. Schopnosť zmierniť tempo je najlepšia poistka proti vyhoreniu.

3. Snaha urobiť všetko sám

Výkonní ľudia majú veľkú potrebu uznania. Často majú pocit, že musia sami sebe alebo niekomu inému niečo dokázať. Človek, ktorý sa snaží urobiť všetko sám, obvykle pracuje od skorého rána do neskorej noci. Emocionálny a fyzický oddych však potrebuje každý. Aby sa výkonný jedinec vyhol vyhoreniu, musí odmietnuť pokušenie spraviť všetko sám.

4. Prehnaná pozornosť venovaná cudzím problémom

Kandidátmi na vyhorenie sú často ľudia, ktorí sa v rámci svojej profesie v značnej miere zaoberajú druhými a ich problémami. Sú to všetky emočne vypäté povolania, medzi ktoré patria napríklad lekári či zdravotné sestričky, ako aj tí, ktorí sa stretávajú s emocionálnymi, finančnými či medziľudskými problémami iných.

Tieto povolania vyžadujú veľkú dávku trpezlivosti a ľudia, s ktorými spolupracujú, sa nie vždy menia tak, ako by podľa úsudku odborníka mali byť schopní. Človek tak často dochádza k záveru, že ich zotrvanie na rovnakom bode je dôsledkom nesprávneho prístupu alebo nedostatočnej schopnosti motivovať ich. To v ňom vyvoláva pocit, že zlyhal.

Foto: Ben White/Unsplash

5. Sústredenie sa na detaily

Zaoberanie sa maličkosťami, o ktoré by sa mohli postarať iní, predstavuje ďalší faktor vyhorenia. Váš čas a vašu energiu v takomto prípade pohltí práca a problémy, ktoré ste mohli pokojne delegovať.

6. Nereálne očakávania

Mnohí ľudia si neuvedomujú svoje obmedzenia. V dôsledku toho majú sklony stanoviť si nereálne ciele a klásť na seba neprimerané požiadavky. Preto sa môžu ocitnúť za hranicou svojich možností. Keďže nerozumejú, prečo svoje ciele nedosiahli, pracujú teda ešte viac.

Čím viac sa snažia, tým sú zničenejší, pričom naplnenie ich cieľa zostáva v nedohľadne. V dôsledku toho dosiahnu úplné emocionálne, duševné a fyzické vyčerpanie. Ak si človek stanoví príliš vysoké ciele, neschopnosť naplniť ich u neho následne vyvoláva frustráciu a zapríčiňuje nízke sebavedomie.

Toto zlyhanie zbavuje výkonných ľudí pozitívnej spätnej väzby, ktorá je potrebná na to, aby bol človek motivovaný. Na to, aby ľudia získali a uchovali si pozitívne sebahodnotenie, potrebujú prežívať úspech. Nereálne očakávania sú však v konečnom dôsledku takmer istou zárukou vyhorenia.

7. Príliš veľká rutina

Rutina vysáva z ľudského života motiváciu a nadšenie, dusí tvorivosť a z novátorsky zameraných jedincov robí doslova roboty. Ľudia, ktorí dávajú vo svojom živote veľa priestoru rutinným postupom, sú na ceste k vyhoreniu. Namiesto toho, aby sami niečo dali do pohybu, sa pasívne podvoľujú okolitému dianiu.

Foto: Helloquence/Unsplash

To vedie k otupnosti, ktorá ide ruka v ruke s vyhorením. Aj keď je rutina pre niektoré povolania charakteristická, mal by sa človek naučiť využívať ju vo svoj prospech, napríklad tým, že pracovný čas strávi premýšľaním o tvorivejších činnostiach.

8. Zlý telesný stav

Pre veľmi výkonných ľudí je príznačné prekračovanie hraníc svojich fyzických možností. Aby stihli všetky termíny, pracujú cez noc, neodpočívajú a vynechávajú jedlo.

Ak však zanedbávajú svoje telesné zdravie, sú oveľa zraniteľnejší po emočnej a duchovnej stránke. Dobrý telesný stav je jedným z najlepších spôsobov, ako sa chrániť pred vyhorením. Aby ste sa cítili dobre v citovej a duchovnej rovine, musíte byť najprv v poriadku po fyzickej stránke.

9. Neustále odmietanie zo strany druhých

Hlavnými kandidátmi na vyhorenie sú ľudia, ktorí sú v práci vystavení neustálemu odmietaniu, napríklad rôzni predajcovia. Priveľa odmietania spôsobuje, že si človek vypestuje negatívny postoj k iným ľuďom, k svojmu zamestnaniu aj k sebe samému.

Problém nastáva vtedy, keď si odmietanie človek začne brať osobne. Preto si musíte uvedomiť, že ľudia neodmietajú vás, ale dané výrobky alebo služby. Ak si túto skutočnosť ujasníte, odmietanie vás už nebude ubíjať, ale naopak budete motivovaní postaviť sa mu tvárou v tvár.

Vyhorenie.sk

Je prvý slovenský portál, ktorý sa zaoberá prevenciou, príznakmi a následkami syndrómu vyhorenia. Zároveň ponúka možnosť spojiť sa s odborníkmi, ktorí vám pomôžu vyhorenie prekonať. Ďalšie tipy, rozhovory aj užitočné odkazy nájdete na stránke www.vyhorenie.sk alebo na jej Facebooku.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Tipy, ako si preniesť fotky, kontakty a appky zo starého smartfónu do nového

Čítaj viac

Stiahnite si jednu z týchto 6 appiek a naučte sa každý deň niečo nové

Čítaj viac

Huawei P smart 2021 sme zmenili na herné zariadenie. Čo sme si na ňom zahrali?

Čítaj viac