Bez starostí: 10 obyčajných vecí, ktoré vám pomôžu pri upratovaní

Naučte sa využiť nezvyčajné schopnosti obyčajných vecí.

Aj malé upratovanie môže narobiť veľké starosti. S dobrými radami však zistíte, že v komore, bare, písacom stole, ale aj v piecke nájdete všetko, čo potrebujete pre ich zdolanie.

1. Odvápnenie bez zápachu

Sprchový kút, práčka, rýchlovarná kanvica i kávovar vyzerajú a fungujú lepšie, ak ich pravidelne zbavíte vrstvičky vodného kameňa, ktorý sa v nich usádza. Nechajte si ocot do šalátov a siahnite radšej po kyseline citrónovej.

Po rozpustení vo vode nezapácha a nepoškodzuje žiadne kovy. Pokiaľ ide o účinok, ocot sa jej iba sťažka vyrovná.

2. Unavené hrnce a panvice

Ani umývačka riadu s najlepšími tabletami nemá pri čistení hrncov, pekáčov a panvíc toľko sily ako prací prášok na bielizeň. Rozpustíte ho vo vode a môžete sa smelo pustiť do vyvárania.

Hrnček v rajnici, rajnica v kastróle, kastról v hrnci – je to akoby ste mali pred sebou matriošku.

3. Fŕkance farieb

Ak natierate radiátor, okenné rámy, parapety alebo starý nábytok akrylovými farbami, fŕkance po okolí a kvapky na zemi vás nemusia trápiť ani vtedy, ak farba medzičasom zaschne. Konzumný alkohol, Alpa či lieh ich dokážu rozpustiť kedykoľvek.

Nasýtite nimi handričku a po niekoľkých ťahoch ihneď uvidíte, ako sa farba rozpúšťa. Vďaka alkoholu sa vám podarí vyumývať i staré, zanesené štetce

4. Mikrovlnka

Nie sú v tom žiadne čary. Naplníte misku vodou, nastavíte na mikrovlnke najvyšší výkon a necháte ju pätnásť minút usilovne pracovať.

Horúca para uvoľní z dvierok aj stien zasušené zvyšky jedál a stuhnuté kvapôčky tukov. Zotriete plochy kuchynskou hubkou a máte po starostiach. Mikrovlnka je opäť ako nová.

5. Stopy po páskach a nálepkách

Ak sa vraví, že klin sa klinom vybíja, pri stopách po nálepkách a páskach to tiež nie je iné. Vyberte vrecko z vysávača, jemným prachom posypte lepivý povrch a štetcom ho zaprášte tak, ako to kriminalisti robia pri snímaní odtlačkov.

Ak tmavú stopu zotriete liehovým čističom na okná a párkrát tento husársky kúsok zopakujete, lepidlo bude nadobro preč.

6. Bielučké záclony

Keď pootvoríte okno, záclony sú ako filter, na ktorom sa zachytí všetok smog z ulice. Nemusia však byť šedasté iba preto, že prací prášok nemal dosť síl na to, aby ich vybielil.

Ak do záverečného plákania pridáte za čajovú lyžičku školského atramentu, rozjasnia sa v plnej belosti.  Určite ste už počuli o modridle, ktoré má rovnaký účinok.

7. Kozubové dvierka

Jemný popol z vyhasnutého ohniska je najlepším pomocníkom pri čistení presklených dvierok kozubov a piecok. Mokrú bavlnenú handričku zľahka priložíte k belavému popolu a môžete sa smelo pustiť do utierania.

Drobné zrniečka popola nie sú iba čistiacim práškom. Spolu s vodou vytvoria lúh, ktorý nepoddajné nánosy uvoľní. Na záverečné doleštenie použite staré noviny.

8. Obklady, dlažba i škáry

Ak zostarnú, môžete ich drhnúť do úmoru a stále budú vyzerať unavené. Ak však na vlhkú handričku nasypete kuchynskú sódu, hravo si s ich zájdeným povrchom poradíte.

Je to ako mať najjemnejšiu drôtenku, ktorá ruku neunaví a povrch nepoškriabe. Zrazu, akoby obklady i dlažba získali späť svoj šmrnc.

9. Usadenina vo WC

Vodný kameň, hrdza a minerály z vody sa nevyhnú ani tomuto miestu. Je však v moci kuchynskej soli, aby vás za jedinú noc povlaku zbavila.

Nasypte štedrú dávku soli do misy, a nechajte ju pôsobiť. Povlak usadenín popraská a sám sa od hladkej glazúry keramiky odlúči.

10. Čalúnenia a matrace

Vysávač ich síce dokáže zbaviť prachu, neporadí si však so špinou, ktorá sa na vláknach čalúnenia usadí. Vezmite penu na holenie, handričkou ju naneste na povrch a jemnou kefkou rozotrite do plochy.

Nepotrvá dlho, kým vám po takomto čistení sedačky, stoličky či posteľ preschnú. Biela bavlnená utierka stiahne penu i špinu okamžite.

Milan Gigel je dlhoročný redaktor, ktorý sa snaží vo svojich článkoch podeliť o zručnosti a skúsenosti. Venuje sa aktívnemu spôsobu života po boku remesiel, drobnochovu, záhradkárstva a pobytu v prírode.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Adriana Vančová: Mnoho ľudí vníma fotoaparát iba ako „obrázkovač“

Jej starý analóg ju od neskorého detstva sprevádzal všetkými významnými miľníkmi fotografickej kariéry. Previedla nás nimi spolu s telefónom Huawei P9.

Talentovaná slovenská fotografka Adriana Vančová nám porozprávala o vzťahu ľudí k foteniu, o rozdiele medzi analógom a digitálom, a mnohom ďalšom.

Ako si spomínaš na svoje začiatky?

Pôvodne som vôbec nemala byť fotografkou. No na strednej umeleckej škole som na pár študentov fotografie narazila. Tí ma zasvätili do tajov tmavých komôr a alchýmie, ktorá sa skrýva za vytvorením fotografie. Svoju novú záľubu som si zo školy preniesla do súkromného života a neskôr mi napadlo — prečo neprestúpiť?

Čo a ako najradšej fotíš?

Niekedy mám chuť ísť do lesa a fotiť lesné vily, inokedy mám chuť fotiť niečo čistejšie, minimalistickejšie. A bavia ma aj inštalácie, v ktorých sa nachádzajú rôzne presahy medzi sférami umenia. Napríklad, nedávno som celú miestnosť pokryla machom a na protiľahlej stene sa mi premietala projekcia. Bolo to doslova prostredie vytvorené na kontempláciu a volalo sa Kaplnka.

Nemôžem sa teda nazvať čisto fotografkou, aj napriek tomu, že som v ateliéri Miloty Havránkovej, ktorá svojich študentov vedie k “čistej” fotke. Nechcela by som sa na nič škatuľkovať, ale naopak byť flexibilná, variabilná a vedieť o metódach, s ktorými robím, čo najviac.

Rozdiel v práci každopádne robí aj to, či človek fotí s digitálnym, alebo analógovým foťákom. Pochádzam z generácie, ktorej vládol skôr digitál než film, no keďže vo svojich začiatkoch som vlastný digitálny foťák nemala, musela som si ich požičiavať.

Ako náhradu po otcovi som zdedila starý Zenit, na ktorom vznikli moje najobľúbenejšie a najvýznamnejšie fotky. Používam ho práve vtedy, keď potrebujem odfotiť nejaký pocit.

ľudia v lese
stromy, ľudia
stromy, ľudia
stromy, ľudia
Adriana Vančová

Analóg je taký punk a ja mám k tomu svojmu veľmi blízky vzťah. Keby sa mu niečo stalo, bola by som veľmi nešťastná. Asi ako keď niekomu zomrie zvieratko. Istý čas, keď som bola zúfala pri tvorbe bakalárky, som s ním aj spávala v posteli, lebo som počula, že Michelangelo spával na kameni, z ktorého potom vytesal sochu.

Na druhej strane, keď fotím komerčné fotky potrebujem nejakú fotografickú flexibilitu. Vtedy siahnem po digitáli. Viac sa pri ňom snažím o technickú presnosť, zatiaľ čo pri analógu je podľa mňa tolerovateľná aj mierna nedokonalosť. Vie mať svoje čaro.

A čo objekty fotiek, ako si vyberáš modelky?

Niekedy ma oslovia ony, niekedy ich oslovím ja. Poznám aj takých ľudí, ktorí sa vyslovene chcú nechať fotiť, čo je super. Toho človeka potom môžem tvarovať do svojej predstavy.

Kým by si sa nechala odfotiť ty?

Asi Annie Leibovitz. Je veľmi inšpiratívna a každý na jej fotkách vyzerá skvele. Všetko robí veľkolepo, jej diela majú svojské svetlo, fotka je čistá, kvalitná… A dokáže akoby odhaliť niektoré zákutia duší. Neviem, ako to robí.

Ako vnímaš sociálne siete?

Sociálne siete sú v živote fotografa nevyhnutnosťou. Musí sa vedieť odprezentovať inak, než len ústne, alebo výstavou. Najskôr som sa síce podobným krokom bránila a predstava mať fanpage ma veľmi nelákala, najmä kvôli obavám z reakcií.

Od tohto som musela ustúpiť a dnes mám na spravovanie stránky pomoc. Došlo mi, že mi môže byť jedno, čo si kto myslí. Predovšetkým musím robiť prácu, s ktorou budem stotožnená a z ktorej budem mať radosť. Nechcem sa príliš nechať ovplyvňovať inými ľuďmi.

Dnes sa kritici nenachádzajú nielen v radoch profesionálov, ale aj amatérov, ktorí sa fotografii venujú v trochu odľahčenej forme. Technológie idú dopredu, i keď to môže byť na úkor iných vecí.

Všetci sa dnes správajú ako fotografi. No fakt je, že oni foťák alebo mobil berú ako nejaký obrázkovač a vôbec nevedia, ako ten obraz vo foťáku reálne vzniká.

Aký je tvoj postoj k foteniu na mobil?

Mobil je podľa mňa skvelý najmä ako sekundárny nástroj, veci sa s ním dajú výborne dokumentovať. Technická stránka niektorých dnešných foťákov v mobile je neuveriteľná. No na druhej strane, ak je fotka všade, trochu ju to bagatelizuje.

Kedysi býval v meste jeden fotograf, ktorý kočoval po regióne. Niekedy som si želala, aby som mohla žiť v takýchto časoch, fotiť s magnéziovým práškom, alebo camerou obscurou.

Adriana Vančová je širokospektrálna umelkyňa, ktorá sa venuje fotografii, voľnej umeleckej tvorbe, kresbe, aj grafickému dizajnu. Remeslu sa priúča v ateliéri legendárnej Miloty Havránkovej.


Lifetech: Čo je nové