Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

BTW, hehe, jj, cmuq. Spomínate si, ako vyzerali správy v roku 2004?

Zaspomínali sme si, ako sme komunikovali v časoch prvých SMS správ, ICQ, Pokecu aj počas začiatkov Facebooku. Vo veľkej miere to bol bizár, ktorému by sme dnes už ani nerozumeli, no zároveň je takéto poohliadnutie príjemnou spomienkou na komunikačný entuziazmus a dobový slang, ktorý sa s príchodom novej platformy menil.

Pamätáte si, ako znela pevná linka alebo akú polyfóniu ste mali nastavenú na zvonenie telefónu?

Začalo sa to na vianočnom večierku

„Veselé Vianoce!“ bol text prvej SMS, ktorú dostal v roku 1992 riaditeľ telekomunikačnej spoločnosti Vodafone počas vianočného večierka. O rok neskôr spustil švédsky telekomunikačný operátor esemeskovanie ako komerčnú službu. Obrovský nárast popularity textových správ však nenastal okamžite – trvalo približne 10 rokov, kým sa mohli tieto správy označiť za fenomén (vtedy) modernej komunikácie.

Bez zbytočných omáčok

Esemeskovanie sme si na Slovensku užívali od roku 1997, no poslanie SMS správy bolo drahé a obmedzené na skromný počet znakov. Na jednu esemesku sme mohli použiť len 160 znakov a bez diakritiky. Nebolo teda prekvapením, keď prijatá esemeska vyzerala napríklad takto:

Zhluk strašidelne vyzerajúcich písmeniek s jasným posolstvom postupne dopĺňali skratky. Obľúbenou bola napríklad trojpísmenková ODP na konci správy, ktorá v sebe skrývala naliehanie: Odpíš mi.

Emodži sa kreslili aj na papier s husím perom

O niečo neskôr v esemeskách už nechýbali ani smajlíky. Od tých dnešných, graficky efektívne spracovaných, mali dosť ďaleko – išlo o jednoduchú kombináciu dvojbodiek, pomlčiek a zátvoriek, ktoré zostali základom emodži dodnes. A tí progresívnejší, ktorým dvojbodky nestačili, ich menili za písmeno X – a tak vyzerali emócie v esemeskách ešte bizarnejšie.

Vyjadrenie nálady a pocitov týmto spôsobom prebrali esemesky z počítačového sveta. Prvé emodži navrhol profesor Scott Fahlman v roku 1982, aby uľahčil komunikáciu vo svojom tíme. História smejkov však podľa mnohých siaha ešte do dôb, keď sa písalo husím perom.

Legendárne ICQ

Esemesková stručnosť, rýchlosť a jednoduchosť sa používaním internetu pretransformovala aj na rôzne online platformy. Hravá zvučka „o-ou“ ikonického ICQ, svojho času najpopulárnejšieho online chatu na Slovensku, dodnes v mnohých vyvoláva nostalgiu. Komunikačnú aplikáciu s logom kresleného kvetu s jedným červeným lupeňom ponúkli svetu izraelskí študenti v roku 1996.

O päť rokov neskôr ho po celom svete používalo približne 100 miliónov ľudí vrátane Slovákov. V porovnaní s esemeskami boli správy oveľa atraktívnejšie, smajlíky boli grafické a dokonca ste si mohli s kamarátmi na tejto platforme zahrať aj hry.

Mal však jednu nevýhodu: mobilné dáta a internet, ktoré ste na jeho používanie potrebovali, boli výsadou najbohatších či najväčších technologických nadšencov – ICQ bolo síce atraktívne, no nepohodlné ako pevná linka. Ak ste ho chceli používať, museli ste sedieť doma za počítačom. No čím viac tlačidiel a neobmedzeného počtu znakov ICQ ponúkalo, tým viac deformácií bežného spôsobu písania prinieslo. Jedným z nich je napríklad úmyselné vymieňanie Q za K.

V našej komunikácii sa začali udomácňovať aj rôzne skratky: ďakujem sme skrátili na Ď/d. Nie na EE a áno na jj. Tí ostrieľanejší sa ospravedlňovali pomocou SRY a dosýta sa smiali skrz ROFL (Rolling On The Floor Laughing = tak veľmi sa smejem, že sa od smiechu váľam na zemi).

Ahojky, popíšeš? 

Éru zoznamiek na Slovensku odštartoval pokec.sk už v roku 1999. O dva roky neskôr sa stal najnavštevovanejšou komunitnou stránkou. Teda kto nebol na Pokeci, akoby neexistoval. A oplatilo sa tam objaviť už len z hľadiska lingvistiky – pIsMeNqUoWaNiE totiž nedokázal preložiť žiadny slovník.

Pokecština – výber častých fráz: 

Ajojqy, popismenkujesh? –  Ahoj, popíšeš? 

Cmucshik – Cmuk

NWM w c g – Neviem, o čo ide. 

Píšte RP – Napíšte mi súkromnú správu.

Nielen slovníky, ale ani niektorí z nás by správy a odkazy v pokecových miestnostiach nedokázali dekódovať. Úmyselné vymieňanie W za to klasické, trendové Q miesto písmena K, striedanie veľkých a malých písmen uprostred slova a rôzne prapodivné skomoleniny slov by dnes poslúžili aj ako silné heslo do účtu.

Ak by túto kreatívu nevystriedalo smutné „hesielko za hesielko“ a chýbajúca regulácia siete, tak by možno dodnes tieto vtipné jazykové mutácie pretrvávali.

Medzizastávka na Booome 

Párty sociálna sieť, na ktorej sme si v pondelok doobeda prezerali fotky z víkendových akcií, bola v komunikácii o niečo pokojnejšia. Divočinu pretvárania slov a nahrádzania písmen sme používali skôr pri vytváraní prezývok ako .p4loniq., Pchepche či L13nôcsk4. Väčšina z nás v tomto období už migrovala z vrcholiacej puberty do postpubertálneho obdobia, a tak sme chceli byť nad vecou, povznesení a dospelí.

Pri komentovaní fotografií sme skôr naťahovali slová a mali „dospelácke“ reči o tom, ako by deti z klubu mali vypochodovať: „Praváááá, ľaváááá…. deti späť do cukráááááárne!“ Typickým znakom komentárov na tejto zoznamke boli okrem povrchnosti aj tri bodky.

Mali sme zaužívané aj skratkovité prosím (PLS) a infantilné zdrobneniny. Ak sme boli kamoši, tak sme sa všetci tak nejako ľúúúbili. Komunikácia na booom.sk bola o tom, aby bolo všetkého veľa a ešte viac, no človek sa aspoň necítil až tak mimo, ako keď prvýkrát zavítal na pokec.sk.

Čo bolo celkom prekvapivé, táto sociálna sieť zhasla veľmi rýchlo. Taký pokec.sk je na Slovensku podľa prieskumu z roku 2022 od spoločnosti GO4insight dodnes populárnejší ako Pinterest, Twitter, Discord, Twitch či OnlyFans.

Prichádza modrý gigant a skratky

Svet slovenských sociálnych sietí a populárnych komunikačných aplikácií úplne zmenil v marci 2009 Facebook. V počiatočnom období, pohltení novými možnosťami, sme tak trochu zabudli aj na bezpečnosť – všetkým sme označovaním sa dávali na známosť, kde práve sme,  zdieľali sme svoje súkromné fotografie, verejne komentovali a písali si navzájom o svojich zážitkoch na nástenky, lajkovali nezmyselné stránky a pridávali si za priateľa každého, koho sme stretli na ulici. A aj toho, koho sme vôbec nepoznali.

Osvojili sme si slová ako lajk (like), šér (share) a do komentárov vypisovali všetko možné, len aby sme tam niečo napísali. Nechýbali však ani dozvuky komunikácie z predchádzajúcich platforiem, a tak nás ešte pár rokov držalo striedanie vEľKýCh a mAlÝcH písmen, ich zamieňanie a bodkovanie……… medzi…….. slovami…….

Krátky jazykový rýchlokurz rómčiny: toto je 6 fráz, s ktorými lepšie pochopíte rómsku kultúru a hudbu

Bizarné trendy postupne nahradili anglické skratky, ktoré sú na rozdiel od predchádzajúcich jazykových výjavov praktické a komunikáciu uľahčujú. No zároveň sú aj málo inkluzívne, lebo im nemusíme všetci rozumieť.

Aktuálne skratky, ktoré často nájdete na sociálnych sieťach: 

BTW (by the way) – mimochodom

ASAP (as soon as possible) – odpíš mi/pošli mi to čo najskôr alebo tak rýchlo, ako je to možné

ATP (answer the phone) – keď je situácia príliš komplikovaná na opísanie v správe, radšej ju vysvetlíte rozprávaním 

FOMO (fear of missing out) – strach alebo nepríjemný pocit, že niečo zmeškáte, lebo o tom všetci hovoria 

TGIF (thank god it’s friday) – konečne je už piatok

IDK (i don’t know) – neviem

NP (no problem) – žiaden problém

GM (good morning) – dobré ráno 

N/A (not available) – nie som dostupný/á

EOD (end of the day) – do konca dňa 

IMO (in my opinion) – podľa mňa

TBD (to be decided) – bude určené, rozhodnuté. Keď niečo chýba a bude sa to ešte doplňať, napríklad miesto stretnutia

TBH (to be honest) – úprimne

TTYL (Talk to you later) – porozprávame sa neskôr

HMU (Hit me up) – ozvi sa, kontaktuj ma – zavolaj mi, napíš mi, daj mi vedieť v kontexte komunikácie a správ

Surfovanie na webe nahradilo scrollovanie obsahu

Skracovanie slov a údernejšia komunikácia boli možno jedným z dôvodov transformácie textovej komunikácie na vizuálnu. Fotky na Instagrame či videá na TikToku s minimálnym textom či len s emodži plameňa, srdiečka alebo smajlíka so slzou aj tak povedia všetko podstatné.

Pri písaní tohto článku som si uvedomil, že na TikToku som ako radový konzument obsahu za približne rok používania neprečítal ani jeden text k videu. Ak sa mi video páči, dám srdiečko a všetko podstatné zistím za pár sekúnd vo videu aj bez čítania.

Ako sme prestali písať a začali miznúť aj zdieľať svoj hlas

V prvom desaťročí nášho milénia sme si na ICQ nastavovali status invisible (neviditeľný), aby sme slušne vyjadrili, že si s niekým jednoducho nechceme písať, teda že mu nebudeme odpisovať. Lebo byť online a neodpísať na správu bolo neslušné. A hoci je to tak aj dnes, už bežne „ghostujeme“, teda zo správ zmizneme.

Slovo ghosting pochádza z angličtiny a označuje správanie, keď vás niekto v komunikácii začne ignorovať, pričom viete, že to robí schválne, lebo si vašu správu prečítal a nechal ju v statuse „videné“.

Multitasking a posielanie hlasových správ zase priniesli možnosť osobných podcastov. Veľmi praktická záležitosť v prípade, keď toho potrebujeme napísať veľa, ale nemáme toľko času na písanie. Hlasovky majú dnes dokonca svoju vlastnú sociálnu sieť Cappuccino – stay in touch (link na Google Play nájdete tu). Vďaka tejto apke môžete nahrávať minipodcasty (aj o sebe) a zdieľať ich v úzkom kruhu svojich priateľov a rodiny.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Maximálna plynulosť a nabíjanie do niekoľkých minút. Vybrali sme 5 smartfónov, ktoré vás nebudú oberať o žiaden čas navyše

Rýchle nabíjanie, plynulý displej, šikovný fotoaparát s viac ako 40 Mpx a krásny dizajn sú pre tieto smartfóny štandardom.

Nové trendy sa v smartfónovom svete udomácňujú rýchlejšie ako kedykoľvek predtým. No ak si chcete dopriať crème de la crème pri rozumnom pomere ceny a výkonu, musíte stále hľadať a porovnávať. Vybrali sme preto 5 smartfónov z aktuálnej ponuky, ktorých foťák zachytí všetky spomienky detailne, vďaka rýchlemu nabíjaniu s nimi takmer zabudnete na káble a podčiarkne to skutočne plynulý displej, ktorý vás vtiahne do hier či filmov, kdekoľvek budete. A ešte aj niekoľko bonusov navyše.

Moderný smartfón najlepšie doplní moderný paušál. S O2 Paušálom máte v jeho cene Netflix a navyše aj každomesačný cashback

Samsung Galaxy S23

Základný model vlajkovej flotily Samsung Galaxy S ponúka veľký 6,1-palcový Dynamic AMOLED 2X displej s rozlíšením 2 400 x 1 080 pixelov. Má obnovovaciu frekvenciu v rozmedzí 48 – 120 Hz podľa toho, v akom je režime. To znamená, že si môžete užiť absolútne ostrý obraz plný sýtych farieb a filmy aj hry v plnom rozlíšení bez sekania sú samozrejmosťou.

Tento vizuálny zážitok je možný aj vďaka špičkovému procesoru Snapdragon 8 Gen 2 pre Galaxy. Samsung Galaxy S23 beží bez jediného zaváhania a aj tie najnáročnejšie aplikácie sa otvárajú neuveriteľne plynulo. Zážitok umocňuje aj batéria s kapacitou 3 900 mAh – na jedno nabitie vydrží Samsung Galaxy S23 celý deň a ešte vám aj ostane rezerva pre neočakávané situácie. Nabíja sa technológiou 25 W Super Fast Charging, teda naozaj rýchlo. Okrem toho, že Samsung Galaxy S23 nabijete aj bezdrôtovo, môžete ho nabíjať aj reverzne – stačí k smartfónu priložiť slúchadlá či smart hodinky. 

Fotoaparáty v sérii Galaxy S sú vždy extra trieda a inak to nie je ani pri Galaxy S23. Kombinácia hlavného 50 Mpx fotoaparátu so širokým 12 Mpx fotoaparátom so zorným uhlom 120 stupňov a 10 Mpx teleobjektívom, ktorý ponúka 3-násobné optické priblíženie, sa postará o zážitkové fotografie, ktoré aj v náročných svetelných podmienkach v noci budú vyzerať profesionálne.

Samsung Galaxy S23 má odolnosť proti vode IP68, môže sa ponoriť do sladkej vody do hĺbky 1,5 metra na 30 minút a nechýba mu ani NFC na bezkontaktné platby, wi-fi 6, bluetooth 5.3, reproduktory s podporou Dolby Atmos alebo snímač odtlačkov prstov skrytý v displeji.

Xiaomi 12T 5G

„Téčková“ séria smartfónov od Xiaomi je známa ako „flag ship killer“ (vo voľnom preklade zabijak vlajkových lodí). Sú to smartfóny, ktoré za veľmi príjemnú cenu ponúkajú podobné parametre ako smartfóny z najvyšších sérií.

Esom v rukáve Xiaomi 12T 5G je fotovýbava. Hlavný fotoaparát má úžasných 108 Mpx, môžete sa teda spoľahnúť na veľké množstvo detailov. Okrem toho môžete natáčať video v 4K pri 30 snímkach za sekundu, po natočení ho teda môžete aj mierne spomaliť. Širokouhlý fotoaparát má 8 Mpx a zorný uhol 120 stupňov a makro snímač má 2 Mpx. Selfie kamera je tiež nadupaná, má 20 Mpx a nechýba jej špeciálny vlogovací režim alebo možnosť snímania prednou aj zadnou kamerou súčasne.

Videá a fotky, ale aj filmy si pozriete na 6,67-palcovom AMOLED displeji s technológiou HDR10+ s obnovovacou frekvenciou 120 Hz a svietivosťou až do 900 nitov. Táto kombinácia ponúka krásne sýte a živé farby, dôsledné detaily a prvotriednu viditeľnosť aj pri tom najostrejšom slnku.

O výkon sa smartfónu Xiaomi 12T 5G stará Mediatek Dimensity 8100-Ultra vybavený 5G čipom. Všetky jeho funkcie si užijete bez obmedzení s 5 000 mAh batériou, ktorú pomocou 120 W káblového nabíjania nabijete na 100 % už za 19 minút.  

Vo výbave nechýba ani čítačka odtlačkov prstov skrytá pod displejom, infraport, vďaka ktorému môžete smartfónom ovládať televízor alebo klimatizáciu, NFC umožňujúce bezkontaktné platby alebo aj najnovšia generácia wi-fi 6, duálne reproduktory Dolby Atmos či široká paleta geolokačných riešení. 

Motorola Edge 30 Fusion

Ak je Motorola Edge 30 Ultra generálom série Motorola Edge, potom je Edge 30 Fusion generálmajorom. Vojenskou terminológiou sme len ilustrovali pozadie týchto smartfónov, špecifikácia všetko objasní. 

Motorola Edge 30 Fusion má len 168 gramov, je to ľahučký smartfón. Displej má 6,55 palca, prívlastok P-OLED s technológiou HDR10+ a rýchlosť zobrazovania až 144 Hz, čo je dnešný nadštandard. Či už budete hrať hry, alebo pozerať filmy, bude to zážitok. 

O výkon sa Motorole Edge 30 Fusion stará Snapdragon 888+ 5G. Tento čip je síce z polovice roku 2021, no stále ponúka nadštandardný výkon a nemusíte sa báť zníženia používateľského komfortu. Ten zvyšuje aj batéria s kapacitou 4 400 mAh a s celodennou výdržou. Vďaka rýchlonabíjaniu 68 W TurboPower bude Motorola Edge 30 Fusion nabitá na 50 % za 10 minút.

Nezabudnuteľné okamihy zaznamená hlavný 50 Mpx fotoaparát, ktorému sekunduje 13 Mpx širokouhlý snímač so zorným uhlom 120 stupňov a 2 Mpx senzor, ktorý meria hĺbku ostrosti a vylepšuje fotografie s rozmazaným pozadím. Selfie kamera má skvelých 32 Mpx. Motorola Edge 30 Fusion dokonca dokáže zaznamenať video v 8K, čo využijete napríklad pri výrezoch z videa – budú absolútne ostré. 

Hardvérová výbava ďalej zahŕňa novú wi-fi 6, USB-C, NFC na bezkontaktné platby alebo stereo reproduktory. Výrobca navyše k smartfónu Motorola Edge 30 Fusion pribaľuje charakteristickú vôňu Motorola, ktorú pre technologický gigant vytvorila spoločnosť špecializujúca sa na chute a vône.

Motorola Edge 30 Ultra

Generála série Edge sme už spomenuli vyššie. V porovnaní s Edge 30 Fusion má o niečo väčší 6,67-palcový displej. Má rovnaký prívlastok P-OLED s podpornou technológiou HDR10+ a rovnako aj nadštandardnú rýchlosť zobrazovania 144 Hz. Ponúka maximálny jas až 1 250 nitov, takže na priamom slnku sa displej číta komfortne. 

Výrazný posun medzi modelmi (v prospech Edge 30 Ultra) je v čipe. Motorola Edge 30 Ultra ponúka Snapdragon 8+ Gen 1, ktorý je výkonnejší pri hrách a viac šetrí batériu. Batéria má kapacitu 4 610 mAh, podporu rýchleho 125 W nabíjania cez kábel, 50 W nabíjania bezkáblovo a navyše ponúka 10 W reverzné nabíjanie, takže si Motorolu Edge 30 Ultra môžete nabiť cez slúchadlá či smart hodinky.

Fotoaparáty sú v prípade Motoroly 30 Edge Ultra tak trochu samostatný vesmír. Hlavný fotoaparát totiž ponúka až neuveriteľných 200 Mpx. Teleobjektív má 12 Mpx a má 2-násobné optické priblíženie. Znamená to, že po priblížení bude fotografia stále vysoko kvalitná bez rôznych farebných fliačikov a neostrostí, ktoré spôsobuje digitálne priblíženie. V neposlednom rade môžete využívať aj širokouhlý fotoaparát so zorným uhlom 114 stupňov, ktorý má dych berúcich 50 Mpx, a nechýba ani možnosť točiť videá v 8K. Selfie kamera má až 60 Mpx.

Spoľahlivý smartfón si zaslúži aj spoľahlivé slúchadlá. Pripravili sme návod, podľa ktorého si nájdete vhodné slúchadlá  

Nadštandrardným bonusom Motoroly Egde 30 Ultra je funkcia Always-on Display, ktorá zobrazuje informácie o čase, dátume a rôznych iných upozorneniach z aplikácií na obrazovke, aj keď je zariadenie v pohotovostnom režime. Nechýba senzor odtlačku prsta integrovaný do displeja, ale ani kamera na rýchlu autentifikáciu tvárou.

Motorola Edge 30 Ultra, samozrejme, ponúka aj niekoľko klasických hardvérových parametrov, ako 5G konektivita,wi-fi 6, podpora pre bezdotykové platenie vďaka čipu NFC. Má aj veľmi silný stereo reproduktor a podporu Dolby Atmos. 

Honor Magic 5 Lite

Značka Honor pôvodne vznikla ako dcérska spoločnosť etablovanej značky Huawei, no od roku 2021 je samostatnou značkou. Dôvodom bola absencia Google služieb v značke Huawei. V nových Honor smartfónoch ich bez problémov nájdete, nechýbajú ani v smartfóne Honor Magic 5 Lite, ktorý je očakávanou novinkou roka 2023. 

Poznávacím znamením značky Honor je krásny dizajn a skvelý pomer ceny a výkonu. Platí to aj pre Honor Magic 5 Lite, jeho zaoblený displej a jemný tenký dizajn mu dodávajú skutočný šmrnc.

6,67-palcový OLED displej ponúka obnovovaciu frekvenciu 120 Hz, teda je aj perfektne plynulý a plný sýtych farieb. O jeho výkon sa stará Qualcomm Snapdragon 695, umožňuje aj pripojenie do siete novej generácie 5G. 

Má výdrž batérie s kapacitou až 5100 mAh a okrem veľkého výkonu si so smartfónom Honor Magic 5 Lite užijete krásne fotky vďaka trojici elegantne zalomených zadných fotoaparátov.

S kombináciou hlavného 64 Mpx, 2 Mpx makro fotoaparátu a 5 Mpx senzora na hĺbku ostrosti nebudete mať problém s peknými zábermi, v prípade portrétov aj s rozmazaním pozadím. Selfie kamera má 16 Mpx. Aby ste naozaj odfotili tie najkrajšie zábery, bude vám pomáhať aj umelá inteligencia, ktorá automaticky upraví nastavenia fotoaparátu podľa scenérie.


Vybrali ste si jeden zo smartfónov, ktoré vás vďaka plynulosti a výkonu nebudú oberať o žiaden čas? Ten môžete zužitkovať napríklad pri pozeraní streamovacej televízie Netflix, ktorú môžete mať v cene svojho O2 Paušálu. A rovno aj s jedným z nových smartfónov. 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac