Cŕn, cŕn. Zaspomínali sme si na 7 legendárnych zvonení. Prežili niektoré dodnes?

V redakcii sme síce fanúšikmi kombinácie tichý režim + smart hodinky, ale nostalgickú exkurziu vieme precítiť vždy.

Dnes to znie možno trochu zvláštne, no nastaviť si personalizované zvonenie na mobilnom telefóne bolo kedysi extrémne populárne. Niektorí sme si zvonenia kupovali, niektorí sme si vytvárali vlastné v natívnej appke a neskôr sme si mhohí do telefónu sťahovali .mp3-ku obľúbenej pesničky.

Zvládnete aj nostalgický kvíz? Iba pamätníci spoznajú týchto 10 legendárnych mobilov len podľa fotky

Vrátili sme sa preto do čias, keď to vo verejných priestoroch vyhrávalo, a nostalgicky sme si zaspomínali na najznámejšie a najlegendárnejšie zvonenia. Niektoré dokonca prežili dodnes. Aké retro zvonenie by ste si nechali na modernom smartfóne hrať vy?

Pamätáte si ešte, ako znela vaša pevná linka?

Možno je to úsmevné, no rozprávať sa o legendárnych zvoneniach a vynechať klasické „cŕn, cŕn“ by bola nedbalosť. Dnes už archaické pevné linky ponúkali toto zvonenie od svojich prvopočiatkov a typický zvuk upozorňujúci na prichádzajúci hovor nájdete aj v ponuke zvonení dnešných smartfónov. Samozrejme, v rôznych verziách a remixoch.

Viete, aký je rozdiel medzi týmto „klasickým“ zvonením a tým smartfónovým? Na pevnej linke bolo zvonenie výsledkom elektrického prúdu, ktorý generoval prepínač alebo ústredňa, ku ktorej bol telefón pripojený. Smartfón, naopak, zazvoní po tom, čo zachytí rádiové vlny, ktoré aktivujú potrebné hardvérové a softvérové vybavenie.

Mimochodom, úplne prvým zvonením telefónu bolo cinknutie zvončeka po údere kladivka pripojeného na solenoidovú cievku. Toto riešenie navrhol samotný vynálezca telefónu Alexander Graham Bell. Kto má rád retro a netradičné technológie, môže sa k tomuto zvuku vrátiť mobilom s výzorom pevnej linky Maxcom Comfort MM41D.

Nokia zvonenie, ktoré znelo takmer dva miliárdy ráz za deň

Zvonenie Grande Valse, ktoré spoločnosť Nokia prvýkrát použila v roku 1994 v modeli Nokia 2110, je takou legendou, že ho poznajú aj generácie, ktorým smartfóny už len vibrujú. Trojsekundová zvučka má prekvapivo bohatú históriu.

Inžinieri vo fínskej spoločnosti sa inšpirovali španielskym gitaristom Franciscom Tárregom, ktorý skladbu Grande Valse predstavil v roku 1902. Originálna skladba však pochádza až z roku 1834 a nesie názov Grand Valse Brillate. Podľa európskeho práva 70 rokov po smrti hudobníka autorské práva zanikajú a dielo sa môže voľne používať.

Ako dostať do života viac pohybu? Skúste týchto 7 tipov pre smart športovanie

Počas najväčšej slávy Nokie toto zvonenie zaznelo až 1,8 miliardy ráz za deň. To by boli pre Tárrega naozaj slušné tantiémy, ale keďže skladbu vlastnia všetci, nevyplácali sa. Aj preto si dnes môžete toto zvonenie užiť na smartfóne Nokia G10 alebo tradične pôsobiacej tlačidlovej Nokia 63000 4G

Zašlá sláva Sony Ericssonu

Mobilné telefóny Sony Ericsson boli svojho času jedny z najpredávanejších. Nečudo teda, že aj pôvodné Sony Ericsson polyfonické zvonenie zanechalo v histórii svoju stopu.

Spoločnosť zvonenie používala aj v smartfónoch Sony Xperia. Malo však súčasnejší zvuk, predsa len trendy a nároky sa menia. Kto vie, ak by v Sony toľko netápali a dokázali vyrábať komerčne úspešné smartfóny, možno by nás toto legendárne zvonenie naďalej upozorňovalo na prichádzajúce hovory a videohovory.

Samsung a jeho stále sa meniaci horizont

Melódiu Over the Horizon určite poznáte, Samsung ju používa vo svojich smartfónoch od úplne prvého modelu. Skladba bola dokonca jedinou, ktorú výrobca do hudobnej knižnice smartfónu pridal. Mohli ste si ju nastaviť ako upozornenie doslova na všetko. Od zapnutia smartfónu až po prijatie SMS správy. 

Samsung skladbu v smartfónoch prerábal, aktualizoval, upravoval zvuk či dokonca dával prehrávať hudobným telesám. Verziu pre Galaxy S6 zahral 40-členný orchester a nahrávku mixoval držiteľ Grammy Al Schmitt v Capitol Studios v Los Angeles.

Od roku 2011 je už Over the Horizon viac ako len populárnym a prednastaveným zvonením smartfónov Samsung Galaxy. Výrobca povýšil znelku na reprezentatívny zvuk celej značky. Preto si ju môžete pustiť aj z vyklápacieho Samsung Galaxy Z Flip3 5G. O vychytávkach modernej vyklápačky si prečítajte v našom článku.

Tajomná Marimba od Applu

Prednastavené iPhone zvonenie Marimba je tak trochu zahalené tajomstvom. Spoločnosť Apple totiž nikdy oficiálne nekomunikovala, ako zvonenie vzniklo. Navyše na prvom iPhone ani nebolo ako prednastavené zvonenie. Napriek tomu je dnes zvonením, pomocou ktorého okamžite a jasne identifikujete Apple zariadenia.

Nie je prekvapením, že Steve Jobs chcel iPhone zásadne odlíšiť od vtedajších mobilných telefónov aj zo zvukovej stránky. Polyfonické zvonenia a zvuk s kompromismi boli pre neho neprípustne napriek tomu, že sám preferoval vibrovanie.

Jobs preto kúpil nemecké digitálne hudobné štúdio Emagic, ktoré založil vyštudovaný nemecký lekár Dr. Gerhard Lengeling. Po akvizícii firmy sa stal vedúcim oddelenia, ktoré pre Apple vyvíjalo zvuk. Stál aj za hudobným softvérom Garage Band a Logic Pro.

Recenzia: iPhone 13 robí videá a fotky v profesionálnej kvalite a vydrží bez nabíjačky o pár hodín viac

Práve do Garage Bandu v roku 2005 pribudol balíček zvukov GarageBand Jam Pack 4: Symphony Orchestra Instruments, v ktorom je časť Orchestra loops. S ním sa dá po použití filtrov zahrať zvonenie Marimba. Fanúšikovia preto špekulujú, že autorom zvonenia je práve Lengeling. 

Nech už to bolo akokoľvek, Marimba je prednastaveným zvonením aj v najnovšom iPhone 13 Pro Max, aj v cenovo dostupnejšom iPhone SE 2022

Ráta sa HelloMoto ako zvonenie?

Motorola má v zozname legendárnych zvonení trochu svojské postavenie. Majú totiž legendárnu hlášku a samotné zvonenie v párročných cykloch obmieňajú. HelloMoto so silným virtuálnym prízvukom určite dobre poznáte.  

Hlášku počuť pri každom zapnutí smartfónu s logom M a môžete si ju nastaviť ako upozornenie. Samotné zvonenia sú skôr pre odvážnych. Zvukové oddelenie v Motorole totiž ide na doraz a zatiaľ čo konkurencia hľadá pomerne rezervované melódie, pri tých od Motoroly budete mať pocit, akoby ste sa ocitli na bláznivej ázijskej diskotéke, kde dídžeja robí veľmi premotivovaný počítač. 

Napriek tomu v diskusiách nájdete príspevky, v ktorých sa píše, že tieto zvonenia používajú napríklad učitelia na stredných školách. Pri najnovšej vlajkovej lodi Motorola Edge30 Pro vieme takúto výstrednosť prepáčiť, keďže smartfón je inak výborne vyladený na funkčnosť. O detailoch píšeme v našej recenzii

Vibrácie a tichý režim sú súčasnosť, ale pomaly aj minulosť

Keď prišli mobilné telefóny s možnosťou personalizovať si zvonenie, používatelia sa z tejto možnosti doslova zbláznili a nadšene si menili vyzváňanie aj niekoľkokrát za týždeň. Dôkazom davovej psychózy je aj fakt, že v roku 2002 boli zvonenia na mobilné telefóny štvormiliardovým biznisom.

Potom prišiel zlom. Hudba sa začala streamovať a z toho dôvodu začal upadať aj záujem o zvonenia. Za akúsi bodku éry personalizovaných zvonení môžeme považovať rok 2014, keď hudobný rebríček Billboard zrušil kategóriu zvonení.

Dnes všetci vibrujú, odvážnejší majú nastavené decentné pípnutia. Čínska značka OPPO ide ešte o krok ďalej, umožňuje vypnúť vibrácie a tiché zvuky, ale stále mať prehľad o dianí v smartfóne vďaka notifikačným diódam. Napríklad OPPO Reno 7 Lite 5G vás spoľahlivo upozorní na prichádzajúci hovor či novú notifikáciu. Ako to funguje, sa dočítate v našej recenzii.


Všetky spomenuté smartfóny, v ktorých aj dnes nájdete ikonické zvonenia, si môžete kúpiť k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

Potešte na Vianoce dvoch ľudí naraz: jedno zariadenie kúpite, druhé dostanete ako darček

Telefonovať bez nutnosti, mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokážu naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité, ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu, je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 SMART Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Rozhodujete sa medzi smart náramkom a smart hodinkami? Toto by ste mali vedieť

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä, ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste podnikateľ, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Huawei Free Buds 4i, alebo bez nožičky, ako napríklad Xiaomi Mi Ture Wireless Ear Buds Basic 2, je len vecou osobnej preferencie.

Huawei Free Buds 4i, Xiaomi Mi Ture Wireless Ear Buds Basic 2, OnePlus Buds

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad OnePlus Buds, ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Ak nemáte špeciálne požiadavky na štupľové slúchadlá, nemusíte sa obávať, že by ste za extra funkcie museli zbytočne priplácať. V ponuke je veľa modelov, ktoré svojou výbavou rozumne balansujú na pomedzí všetkých kategórií a zároveň majú lákavú cenu.

Napríklad SBS Music Hero za veľmi rozumnú cenu ponúkajú výdrž na jedno nabitie 2,5 hodiny počúvania. Vďaka nabíjaciemu puzdru sa výdrž predĺži až na 13 hodín. Navyše majú spoľahlivý bluetooth 5.0, efektívne multifunkčné ovládacie tlačidlo a ergonomický dizajn.

Aj keď sa rozhodnete pre univerzálnu kategóriu, nemusíte sa báť, že by boli slúchadlá hlúpe a len prehrávali hudbu. Telefonovanie, automatické zapnutie a vypnutie či veľmi rýchle automatické párovanie so smartfónom je k dispozícii aj v tejto kategórii. 

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

SBS BT501, Sturdo Pro Sport

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športové štuple sú SBS BT501 alebo Sturdo Pro Sport, ktoré majú odnímateľný fixačný nadstavec do ucha.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

Ako ulahodiť fanúšikom kvalitného zvuku a dizajnu? Slúchadlami dnes už legendárnej značky Bang & Olufsen

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Model B & O Beoplay E8 je výborným príkladom toho, ako si hi-fi spoločnosti predstavujú smartfónové slúchadlá. Prémiové materiály, pekný dizajn, v tomto prípade aj aktuálne Bluetooth 5.1 pripojenie a komfortné ovládanie, no chýba spomenuté potláčanie hluku a nižšia odolnosť proti vode.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých je dôležitý kodek AptX. Ten sa stará o zníženie latencie zvuku voči obrazu. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri týchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá Sony WH-XB900N, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú aj ANC alebo výdrž batérie na jedno nabitie 30 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2, k akémukoľvek O2 SMART Paušálu ich môžete mať na začiatok už od 0 €.


Ako si vytvoriť produktívne pracovisko doma? Tieto vychytávky vám pomôžu so sústredením

Čítaj viac

Kto si ešte ani raz neurobil zlú selfie, nech hodí kameňom. Vyskúšajte týchto 11 tipov a stane sa z vás selfie špecialista

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac