Cŕn, cŕn. Zaspomínali sme si na 7 legendárnych zvonení. Prežili niektoré dodnes?

V redakcii sme síce fanúšikmi kombinácie tichý režim + smart hodinky, ale nostalgickú exkurziu vieme precítiť vždy.

Dnes to znie možno trochu zvláštne, no nastaviť si personalizované zvonenie na mobilnom telefóne bolo kedysi extrémne populárne. Niektorí sme si zvonenia kupovali, niektorí sme si vytvárali vlastné v natívnej appke a neskôr sme si mhohí do telefónu sťahovali .mp3-ku obľúbenej pesničky.

Zvládnete aj nostalgický kvíz? Iba pamätníci spoznajú týchto 10 legendárnych mobilov len podľa fotky

Vrátili sme sa preto do čias, keď to vo verejných priestoroch vyhrávalo, a nostalgicky sme si zaspomínali na najznámejšie a najlegendárnejšie zvonenia. Niektoré dokonca prežili dodnes. Aké retro zvonenie by ste si nechali na modernom smartfóne hrať vy?

Pamätáte si ešte, ako znela vaša pevná linka?

Možno je to úsmevné, no rozprávať sa o legendárnych zvoneniach a vynechať klasické „cŕn, cŕn“ by bola nedbalosť. Dnes už archaické pevné linky ponúkali toto zvonenie od svojich prvopočiatkov a typický zvuk upozorňujúci na prichádzajúci hovor nájdete aj v ponuke zvonení dnešných smartfónov. Samozrejme, v rôznych verziách a remixoch.

Viete, aký je rozdiel medzi týmto „klasickým“ zvonením a tým smartfónovým? Na pevnej linke bolo zvonenie výsledkom elektrického prúdu, ktorý generoval prepínač alebo ústredňa, ku ktorej bol telefón pripojený. Smartfón, naopak, zazvoní po tom, čo zachytí rádiové vlny, ktoré aktivujú potrebné hardvérové a softvérové vybavenie.

Mimochodom, úplne prvým zvonením telefónu bolo cinknutie zvončeka po údere kladivka pripojeného na solenoidovú cievku. Toto riešenie navrhol samotný vynálezca telefónu Alexander Graham Bell. Kto má rád retro a netradičné technológie, môže sa k tomuto zvuku vrátiť mobilom s výzorom pevnej linky Maxcom Comfort MM41D.

Nokia zvonenie, ktoré znelo takmer dva miliárdy ráz za deň

Zvonenie Grande Valse, ktoré spoločnosť Nokia prvýkrát použila v roku 1994 v modeli Nokia 2110, je takou legendou, že ho poznajú aj generácie, ktorým smartfóny už len vibrujú. Trojsekundová zvučka má prekvapivo bohatú históriu.

Inžinieri vo fínskej spoločnosti sa inšpirovali španielskym gitaristom Franciscom Tárregom, ktorý skladbu Grande Valse predstavil v roku 1902. Originálna skladba však pochádza až z roku 1834 a nesie názov Grand Valse Brillate. Podľa európskeho práva 70 rokov po smrti hudobníka autorské práva zanikajú a dielo sa môže voľne používať.

Ako dostať do života viac pohybu? Skúste týchto 7 tipov pre smart športovanie

Počas najväčšej slávy Nokie toto zvonenie zaznelo až 1,8 miliardy ráz za deň. To by boli pre Tárrega naozaj slušné tantiémy, ale keďže skladbu vlastnia všetci, nevyplácali sa. Aj preto si dnes môžete toto zvonenie užiť na smartfóne Nokia G10 alebo tradične pôsobiacej tlačidlovej Nokia 63000 4G

Zašlá sláva Sony Ericssonu

Mobilné telefóny Sony Ericsson boli svojho času jedny z najpredávanejších. Nečudo teda, že aj pôvodné Sony Ericsson polyfonické zvonenie zanechalo v histórii svoju stopu.

Spoločnosť zvonenie používala aj v smartfónoch Sony Xperia. Malo však súčasnejší zvuk, predsa len trendy a nároky sa menia. Kto vie, ak by v Sony toľko netápali a dokázali vyrábať komerčne úspešné smartfóny, možno by nás toto legendárne zvonenie naďalej upozorňovalo na prichádzajúce hovory a videohovory.

Samsung a jeho stále sa meniaci horizont

Melódiu Over the Horizon určite poznáte, Samsung ju používa vo svojich smartfónoch od úplne prvého modelu. Skladba bola dokonca jedinou, ktorú výrobca do hudobnej knižnice smartfónu pridal. Mohli ste si ju nastaviť ako upozornenie doslova na všetko. Od zapnutia smartfónu až po prijatie SMS správy. 

Samsung skladbu v smartfónoch prerábal, aktualizoval, upravoval zvuk či dokonca dával prehrávať hudobným telesám. Verziu pre Galaxy S6 zahral 40-členný orchester a nahrávku mixoval držiteľ Grammy Al Schmitt v Capitol Studios v Los Angeles.

Od roku 2011 je už Over the Horizon viac ako len populárnym a prednastaveným zvonením smartfónov Samsung Galaxy. Výrobca povýšil znelku na reprezentatívny zvuk celej značky. Preto si ju môžete pustiť aj z vyklápacieho Samsung Galaxy Z Flip3 5G. O vychytávkach modernej vyklápačky si prečítajte v našom článku.

Tajomná Marimba od Applu

Prednastavené iPhone zvonenie Marimba je tak trochu zahalené tajomstvom. Spoločnosť Apple totiž nikdy oficiálne nekomunikovala, ako zvonenie vzniklo. Navyše na prvom iPhone ani nebolo ako prednastavené zvonenie. Napriek tomu je dnes zvonením, pomocou ktorého okamžite a jasne identifikujete Apple zariadenia.

Nie je prekvapením, že Steve Jobs chcel iPhone zásadne odlíšiť od vtedajších mobilných telefónov aj zo zvukovej stránky. Polyfonické zvonenia a zvuk s kompromismi boli pre neho neprípustne napriek tomu, že sám preferoval vibrovanie.

Jobs preto kúpil nemecké digitálne hudobné štúdio Emagic, ktoré založil vyštudovaný nemecký lekár Dr. Gerhard Lengeling. Po akvizícii firmy sa stal vedúcim oddelenia, ktoré pre Apple vyvíjalo zvuk. Stál aj za hudobným softvérom Garage Band a Logic Pro.

Recenzia: iPhone 13 robí videá a fotky v profesionálnej kvalite a vydrží bez nabíjačky o pár hodín viac

Práve do Garage Bandu v roku 2005 pribudol balíček zvukov GarageBand Jam Pack 4: Symphony Orchestra Instruments, v ktorom je časť Orchestra loops. S ním sa dá po použití filtrov zahrať zvonenie Marimba. Fanúšikovia preto špekulujú, že autorom zvonenia je práve Lengeling. 

Nech už to bolo akokoľvek, Marimba je prednastaveným zvonením aj v najnovšom iPhone 13 Pro Max, aj v cenovo dostupnejšom iPhone SE 2022

Ráta sa HelloMoto ako zvonenie?

Motorola má v zozname legendárnych zvonení trochu svojské postavenie. Majú totiž legendárnu hlášku a samotné zvonenie v párročných cykloch obmieňajú. HelloMoto so silným virtuálnym prízvukom určite dobre poznáte.  

Hlášku počuť pri každom zapnutí smartfónu s logom M a môžete si ju nastaviť ako upozornenie. Samotné zvonenia sú skôr pre odvážnych. Zvukové oddelenie v Motorole totiž ide na doraz a zatiaľ čo konkurencia hľadá pomerne rezervované melódie, pri tých od Motoroly budete mať pocit, akoby ste sa ocitli na bláznivej ázijskej diskotéke, kde dídžeja robí veľmi premotivovaný počítač. 

Napriek tomu v diskusiách nájdete príspevky, v ktorých sa píše, že tieto zvonenia používajú napríklad učitelia na stredných školách. Pri najnovšej vlajkovej lodi Motorola Edge30 Pro vieme takúto výstrednosť prepáčiť, keďže smartfón je inak výborne vyladený na funkčnosť. O detailoch píšeme v našej recenzii

Vibrácie a tichý režim sú súčasnosť, ale pomaly aj minulosť

Keď prišli mobilné telefóny s možnosťou personalizovať si zvonenie, používatelia sa z tejto možnosti doslova zbláznili a nadšene si menili vyzváňanie aj niekoľkokrát za týždeň. Dôkazom davovej psychózy je aj fakt, že v roku 2002 boli zvonenia na mobilné telefóny štvormiliardovým biznisom.

Potom prišiel zlom. Hudba sa začala streamovať a z toho dôvodu začal upadať aj záujem o zvonenia. Za akúsi bodku éry personalizovaných zvonení môžeme považovať rok 2014, keď hudobný rebríček Billboard zrušil kategóriu zvonení.

Dnes všetci vibrujú, odvážnejší majú nastavené decentné pípnutia. Čínska značka OPPO ide ešte o krok ďalej, umožňuje vypnúť vibrácie a tiché zvuky, ale stále mať prehľad o dianí v smartfóne vďaka notifikačným diódam. Napríklad OPPO Reno 7 Lite 5G vás spoľahlivo upozorní na prichádzajúci hovor či novú notifikáciu. Ako to funguje, sa dočítate v našej recenzii.


Všetky spomenuté smartfóny, v ktorých aj dnes nájdete ikonické zvonenia, si môžete kúpiť k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Plný počet z tohto Wonder Woman kvízu dáte na 100 % len s jej lasom pravdy

Poznáte príbehy superhrdinky, ktorá bojovala za spravodlivosť počas svetovej vojny, divokých 80. rokov či bok po boku so Supermanom a Batmanom?

Princezná Amazoniek, dcéra bohov a zakladateľka Justice League. Zoznam úspechov odvážnej komiksovej hrdinky Wonder Woman nemá konca kraja. Či už sú to bojiská svetovej vojny alebo nákupné centrá 80. rokov, superhrdinka vyzbrojená lasom pravdy vždy háji slobodu a spravodlivosť. Spomeňte si s naším kvízom na jednu z prvých ženských komiksovových superhrdiniek.

Pripomeňme si aj skutočné príbehy výnimočných žien, napríklad v jednom z týchto seriálov na HBO MAX

  • 1. Novodobá Wonder Woman, ktorú stvárňuje izraelská herečka Gal Gadot, mala svoj debut v roku 2016 ako druhé husle k boju Supermana s Batmanom. Samotná Wonder Woman však má korene už v roku 1941, keď sa objavila v komiksoch. Odkiaľ pochádza postava Wonder Woman?
  •   Themyscira
  •   Laboratórium profesora Marstona
  •   Kryptón
  • 2. Po príchode do sveta obyčajných ľudí musí Wonder Woman zatajiť svoju skutočnú identitu. Aké krycie meno si Wonder Woman osvojila na ochranu svojej identity?
  •   Selina Kyle
  •   Kara Danvers
  •   Diana Prince
  • 3. Ako každá správna superhrdinka, aj Wonder Woman má okrem nadľudskej sily a výdrže mnohé fantastické vynálezy a magické artefakty, ktoré jej pomáhajú. Ktorý z týchto vynálezov a artefaktov nepatrí medzi tradičnú výbavu Wonder Woman?
  •   Laso pravdy
  •   Batmobil
  •   Neviditeľná stíhačka
  • 4. Prvý kontakt Wonder Woman s vonkajším svetom je vyplavenie amerického pilota na brehy jej rodného ostrova. Do tohto letca sa neskôr aj zamilovala a spolu s ním bojovala na bojiskách svetovej vojny. Ako sa volal pilot, ktorý sa náhodou ocitol na brehu skrytého ostrova Themyscira?
  •   Steve Trevor
  •   Stephen Strange
  •   Steve Rogers
  • 5. V snímke Wonder Woman 1984 sledujeme život Diany Prince v 80. rokoch. Saká s vypchávkami na pleciach, vlasy s trvalou a futuristická hudba však neboli jediné riziká, ktorým Wonder Woman čelila. Ako sa volal podnikateľ, ktorý zneužil moc magického artefaktu plniaceho ľudské želania?
  •   Isabel Maru
  •   Patrick Morgan
  •   Maxwell Lorenzano
  • 6. Tvorcom Wonder Woman bol William Moulton Marston, ktorý mal okrem záujmu o komiks aj veľké nadšenie pre vedu. Okrem iného stojí aj za skutočným vynálezom, ktorý môžeme často vidieť na televíznych obrazovkách. Aký skutočný vynález priniesol na svet tvorca Wonder Woman?
  •   Detektor lži
  •   Vysielačka
  •   Osobný počítač
  • 7. Postava Wonder Woman prešla nejednou adaptáciou – od svojich počiatkov v komiksoch cez televízny seriál až po filmové plátno. Okrem tradičných superhrdinských filmov sa však objavila aj v populárnom LEGO filme ako hračkárska lego postavička. Ktorá herečka dabovala Wonder Woman v pôvodnom znení LEGO filmu?
  •   Lynda Carter
  •   Cobie Smulders
  •   Adrianne Palicki
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac