Dve hodiny vo vode a hodinu na suchu. Motorola Moto X4 prežila tréning akvabel

Pozrite sa, ako to vyzerá, keď telefón Motorola Moto X4 skončí v bazéne s akvabelami.

Nora Szauder je jednou zo slovenských tréneriek reprezentačných družstiev synchronizovaného plávania. Bežne počas sezóny reprezentujú Slovensko v okolitých krajinách a každoročne sa snažia o účasť na vrcholnej súťaži, ktorou je Synchronized Swimming Mediterranean Cup, tzv. Comen Cup.

Fotografia fotená telefónom Motorola Moto X4

Staršie reprezentačné družstvá sa pravidelne zúčastňujú vrcholných európskych a svetových súťaží vo svojej kategórii. V rokoch 2000, 2004 a aj v roku 2016 sa slovenské akvabely v párovej disciplíne kvalifikovali aj na olympijské hry.

Hľadáte telefón, ktorý s vami v zdraví prečká dovolenku? Motorola Moto X4 si vás získa nielen svojou vodovzdornosťou. Viac informácií.

Zašli sme za reprezentačným družstvom slovenských akvabel a zisťovali sme, koľko úsilia vyžaduje tento šport a či vodovzdorný telefón Motorola Moto X4 zvládne tréning akvabel. Nielen odpovede trénerky Nory, ale aj telefón prekvapili.

Dlhonohé, ohybné a s dobrou vznášanlivosťou

Deti trávia tréningom veľa času, aj pri tomto športe je však mimoriadne dôležitá predispozícia. “Výhodu majú dlhonohé, ohybné, s dobrou vznášanlivosťou,” hodnotí trénerka Nora.

Akvabely trénujú 6-krát do týždňa, 2 hodiny vo vode a 1 hodinu na suchu, pričom so synchronizovaným plávaním je dobré začať čo najskôr.

Fotografie fotené telefónom Motorola Moto X4

„Zvyčajne od 5 alebo 6 rokov, ak majú deti za sebou gymnastickú alebo baletnú prípravu dá sa začať ešte aj v 10 či 11 rokoch. Deti, čo začnú neskôr, už sa tomuto športu venujú len rekreačne, keďže technicky už nestíhajú dobehnúť svojich rovesníkov,” vysvetľuje trenérka Nora. Dôležité je, aby už pri nábore vedeli samostatne preplávať 25 m.

Keď sa spomínajú deti, nemyslia sa len dievčatá, ale aj chlapci. „Od roku 2015 sa na majstrovstvách sveta súťaží aj v zmiešaných pároch, ktorý tvorí muž so ženou podobne ako v tanečných pároch alebo v krasokorčuľovaní. Čiže akvabelou či skôr akvabelákom alebo krasoplavcom sa môže stať aj chlapec,” dopĺňa.

Nie je to len o vode

Okrem plávania majú akvabely aj gymnastickú prípravu v telocvični, chodia behať a každá tímová zostava sa nacvičuje aj na suchu. Väčšinu choreografií reprezentačných družstiev vymýšľa trénerka Nora. Aby vo vode dobre počuli hudbu, používajú pri svojich tréningoch špeciálne podvodné reproduktory. Nácvik každej zostavy zahŕňa rozrátavanie hudby na doby, vďaka čomu dokážu dodržať konkrétne tempo aj v prípade drobných technických výpadkov.

„Veľmi ale pomáha, keď sú zverenci kreatívni a sami navrhujú prvky do zostáv. Dôležité je, aby im sadla hudba,” dopĺňa Nora. „Všetko úsilie každého trénera ale aj tak závisí od prístupu samotných zverenkýň a ich rodičov,” dodáva.

Šport s limitmi

Pri synchronizovanom plávaní existuje hneď niekoľko zostáv, v ktorých môžu akvabely vystupovať. „Máme sólové zostavy (1 pretekár), párové zostavy (2 pretekári), tímové zostavy (8 pretekárov) a kombinované zostavy (10 pretekárov). V technických zostavách sú predpísané technické prvky, ktoré musí daná zostava obsahovať, ako aj ich poradie, čo nácvik týchto zostáv, samozrejme, sťažuje,” hodnotí Nora.

Ani synchronizované plávanie však nepatrí k športom, ktoré by obchádzali zranenia. Tými najčastejšími sú zlomeniny prstov na nohách. Pravidelné tréningy však deťom prinášajú predovšetkým veľa pozitívneho. „Pravidelné trénovanie prispieva u detí k posilňovaniu ich imunity a otužilosti. Rôzne zápaly alebo choroby sa pri tomto športe nevyskytujú častejšie ako pri deťoch, ktoré robia iné typy športov,” objasňuje sympatické trenérka.

Tento divácky obľúbený šport však na Slovensku zápasí so slabou dostupnosťou vhodných bazénov. To je dôvod, prečo v súčasnosti aktívne fungujú kluby iba v Bratislave a jej okolí.

Selfie akvabel

Fotografia fotená telefónom Motorola Moto X4

Náš príchod mierne otriasol disciplínou tréningu. Smartfón Motorola Moto X4 sa dostal do rúk slovenských mladších junioriek a tie ho nijako nešetrili. Aj napriek mnohým ponorom a neustálemu namáčaniu telefón fotenie zvládol na výbornú a pekne zachytil tréning akvabel aj pod vodou.

Chcete získať Motorolu Moto X4 a vytvoriť si originálne fotky aj pod vodu? S akýmkoľvek paušálom od O2 ho teraz získate na začiatok iba za 2 €.

Motorola

Spoločnosť Motorola sa snaží vymýšľať, vytvárať a dodávať tie najlepšie mobilné zariadenia, ktoré zlepšujú životy miliónov ľudí. Motorola vytvorila odvetvie mobilných komunikácií. Vynašla väčšinu protokolov a technológií, ktoré umožňujú mobilnú komunikáciu vrátane prvého mobilného telefónu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Pozrite si aplikácie, ktoré vám zlepšia život a odporučte tie svoje

V spolupráci s novým smartfónom Motorola Moto X4 vám prinášame výber tých najzaujímavejších aplikácií, ktoré vám zlepšia život. Nechýbajú ani tie, ktoré prináša tento telefón.

Počas niekoľkých mesiacov sme vám v rámci seriálu O 5 % lepší život prinášali tipy na aplikácie zjednodušujúce váš život. Spoločne s novinkou Motorola Moto x4 sme vybrali tie najlepšie a pozreli sme sa aj na dôvody, pre ktoré sa oplatí tento telefón vlastniť.

 

Aplikácie, vďaka ktorým sa naučíte nové veci a predĺžite si život

Ak človek získava nové poznatky, jeho život sa predlžuje. Dôvodom je spôsob, ako mozog vníma minulosť. Roky, počas ktorých sa veľa učíme a veľa v nich zažívame, vyžadujú veľa mentálnej energie, preto ich neskôr vnímame ako dlhé. Keď sa obzeráme za tými, ktoré sme prežili v rutine, máme pocit, že ubehli rýchlo.

Môžete bojovať proti tomu, aby váš život letel rýchlo, a to tak, že sa budete stále učiť nové veci. Pomôcť vám môžu aj tieto aplikácie:

1. Photomat

Na prvý pohľad sa zdá, že ide o aplikáciu, pri ktorej ešte viac ohlúpnete. Stačí ňou odfotiť akýkoľvek matematický príklad a ona ho za vás vypočíta. Photomat má však ešte jednu vlastnosť – okrem výsledku vám ukáže aj kroky, cez ktoré sa k výsledku dopracovala. A to už nie je len užitočné, ale aj poučné.

2. Quora

Ak ovládate angličtinu a zároveň ste zvedavý, toto je pre vás povinná stránka (aj aplikácia). Na položené otázky odpovedajú experti aj obyčajní ľudia a spoločne vytvárajú kolekciu zaujímavých informácií a zážitkov. Quora je prudko návyková a dajú sa na nej stráviť hodiny.

3. Inteligentný fotoaparát od Motoroly

Ak sa radi vzdelávate kdekoľvek ste, určite vás zaujme funkcia fotoaparátu na smartfóne Motorola Moto X4, ktorá dokáže rozpoznať fotografovaný objekt. Stačí vám byť pripojený k sieti a odfotiť objekt, ktorý vás zaujme. Následne sa vám zobrazí  informácia s preklikom, na ktorom sa o fotografovanom objekte dozviete viac. Na dovolenke tak budete mať informácie o pamiatkach vždy poruke.

 

Aplikácie, s ktorými si zapamätáte čokoľvek

Neexistuje jeden zaručený spôsob, akým si lepšie zapamätať veci, ktoré potrebujete vo svojej profesii. Každý máme svoj štýl práce, a teda aj iné požiadavky, mobil však vie pomôcť skoro vždy.

1. Ak si len potrebujete zapísať úlohy

Od zoznamu potravín, ktoré máte kúpiť na večeru, až po zoznam úloh, ktoré chcete spraviť zajtra doobeda v práci. Na to slúžia aplikácie ako Any.do.

2. Ak robíte rozsiahle rešerše

V niektorých projektoch si nevystačíte s jednoduchými poznámkovými blokmi. Pre náročnejších sú tu aplikácie ako Evernote alebo OneNote. Obe dokážu papierové poznámky odfotiť, a následne ich zmeniť na digitálny text, v ktorom sa dá vyhľadávať.

3. Ak sa vám nechce písať

Môžete využiť mobilných asistentov ako Siri alebo Google Now, ktorí sú väčšinou predinštalovaní na všetkých nových mobiloch. S nimi však dokážete nadiktovať len jednoduché úlohy.

Ak potrebujete nadiktovať dlhšie poznámky, potom odporúčame napríklad aplikáciu Just Press Record (len iOS) alebo Snipback (Android).

 4. Ak nemáte čas si manuálne ukladať kontakty

Ak dostávate od klientov veľa vizitiek, vďaka fotoaparátu na Motorole Moto X4 ich môžete nosiť priamo v mobile. Fotoaparát dokáže vizitku rozpoznať, naskenovať kontakty a uložiť ich.

 

Šikovné nastavenia a aplikácie, vďaka ktorým budete spať lepšie

Pozerať dlho do noci do mobilu, nie je príliš prospešné pre naše zdravie. Nie je síce dôvod na paniku – život vám to určite neohrozí, o jednej veci by ste ale predsa len mali vedieť. Existujú dôkazy, že ľudia, ktorí pred spaním pozerajú na displej, zaspávajú neskôr a majú horší spánok.

Jedna samozrejmá rada znie: Aspoň hodinu pred spánkom prestaňte pozerať na displeje.

Ak sa nechcete až takto obmedzovať, skúste aspoň zmeniť nastavenia svojho telefónu. Väčšinu mobilov možno automaticky prepnúť do nočného režimu, ktorý znižuje podiel modrej zložky svetla a tým prispieva k vášmu lepšiemu spánku.

1. Pôjde to aj bez aplikácií

V telefóne Motorola Moto X4 sa režim volá Nočná obrazovka. Môžete si tiež nastaviť čas, kedy vaša obrazovka automaticky zníži modré svetlo, ktoré by mohlo ovplyvniť váš spánok a automaticky zmení farby na teplejšie tóny.

2. Aplikácie, ktoré eliminujú modré svetlo

Ak váš mobil takéto zmeny neumožňuje, stiahnite si aplikácie s rovnakou funkciou. My odporúčame hlavne Twilightf.lux.

3. Špecialita od Motoroly

Nielen modré svetlo, ale aj zvuky ovplyvňujú kvalitu nášho spánku. Určite si nezabudnite vypnúť alebo aspoň stlmiť zvuky na telefóne. Motorolu Moto X4 stačí jednoducho položiť na posteľ alebo na stôl dispejom nadol a všetky upozornenia alebo hovory sa stlmia.

 

Ďalšie zlepšenia od Motoroly Moto X4, ktoré vám uľahčia život

Sú to síce drobnosti, no na to, aby ste si zjednodušili každodenný život, sú ideálne.

1. Rýchla snímka obrazovky

Zabudnite na stláčanie niekoľkých tlačidiel naraz. Aby ste si urobili snímku obrazovky s Motorolou Moto X4, stačí na ľubovoľné miesto na obrazovke priložiť tri prsty a snímka sa automaticky uloží.

2. Dvakrát zatriasť a zapne sa baterka

Aj vy ste už hľadali kľúčovú dierku pri nefungujúcom svetle na chodbe? Baterku v telefóne Motorola Moto X4 zapnete zvislým dvojitým potrasením smartfónu. A rovnako rýchlo ju aj vypnete.

3. Dvakrát otočte zápästím a zapne sa fotoaparát

Mokré prsty alebo rukavice, prípadne veľa úkonov potrebných na zapnutie fotoaparátu smartfónu vás môžu pripraviť o zachytenie momentu, ktorý chcete odfotiť. Fotoaparát Motoroly Moto X4 zapnete rýchlym dvojitým otočením zápästia. Takým istým úkonom prepínate medzi predným a zadným fotoaparátom.

4. Ovládanie jednou rukou

V dnešnej dobe veľkých displejov je ovládanie telefónu jednou rukou niekedy takmer nemožné. Pri Motorole Moto X4 si môžete displej zmenšiť jednuchým postiahnutím prsta smerom nadol buď z pravého alebo ľavého rohu.

Smartfón Motorola Moto X4 ponúka oveľa viac zlepšovákov: má dvojitý zadný fotoaparát, je odolný voči vode a má výkonný procesor. Viac o tejto novinke sa môžete dočítať v e-shope

S akýmkoľvek paušálom od O2 môžete mať tento smartfón na začiatok len za 2 €.

Motorola

Spoločnosť Motorola sa snaží vymýšľať, vytvárať a dodávať tie najlepšie mobilné zariadenia, ktoré zlepšujú životy miliónov ľudí. Motorola vytvorila odvetvie mobilných komunikácií. Vynašla väčšinu protokolov a technológií, ktoré umožňujú mobilnú komunikáciu vrátane prvého mobilného telefónu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac