Rovnaký prístup ku každému a za každých okolností nie je vždy správnym receptom na spravodlivé a dobré zaobchádzanie. Nie každý totiž pochádza z rovnakého prostredia a nikto si nevyberie, kde a ako sa narodí.
Ľudia však v domnení, že konajú spravodlivo, zvyknú posudzovať všetkých bez výnimky a rovnako. Projekt som neNORMAlny, ktorý podporuje aj Férová Nadácia O2, sa snaží ľudí inšpirovať k tomu, aby posudzovali ostatných radšej rovnocenne, s ohľadom na to, aké možnosti im život nadelil.
Prinášame vám stručné portréty 5 ambasádorov z východu Slovenska, ktorí sa snažia svoje okolie v tomto smere zmeniť k lepšiemu, a od ktorých sa dá načerpať veľa inšpirácie.
Ľudmila Kolesárová
Rodáčka zo Spiša a zároveň marketérka, ktorá svoje schopnosti využíva na pomoc ľudom v organizácii Dobrý anjel. Snaží sa upozorňovať na problémy tých, ktorí sa kvôli ťažkým životným udalostiam ocitli vo finančných problémoch a zároveň im pomáhať. Keďže sama v mladom veku prišla o otca, z vlastnej skúsenosti vie, ako dokáže chudoba človeka v živote diskvalifikovať. Dnes je úspešnou matkou dvoch detí, ktorá mení veci k lepšiemu.
Jarmila Vaňová
Píšuca, rozhlasová, ale aj televízna novinárka rómskeho pôvodu pochádza z Košíc. Za svoju prácu získala viaceré ocenenia. Popri tom rozvíja ďalšie aktivity v oblasti vzdelávania a výučby rómskeho jazyka. Podieľa sa na tvorbe dokumentárnych filmov zo života Rómov na Slovensku a v zahraničí. Tvrdí o sebe, že je NeNORMAlna preto, lebo nepotvrdzuje ani jeden stereotyp či predsudok, ktoré spoločnosť voči nim má.
Miroslav Šušnyák
Tento košický rodák je štvornásobným juniorským majstrom sveta a štvornásobným vicemajstrom sveta v plávaní telesne postihnutých športovcov. S plávaním začínal ako 8-ročný a za ten čas stihol vďaka tomu precestovať takmer celú Európu ale aj Juhoafrickú republiku.
[the_ad_placement id=“injektaz-datahit“]
Momentálne sa pripravuje na letnú paralýmpiádu v brazílskom Riu de Janeiro. Bohužiaľ, nie vždy sa stretáva s férovým pristupom svojho okolia. Na sústredení na Srí Lanke ho spolu s tréningovým kolegom vpustiť do plaveckého klubu, kde mali zaplatené tŕeningy. Ako telesne postihnutí by im totiž mohli kaziť reputáciu.
Marek Roháček
Prešovčan, no hlavne spoluzakladateľ a predseda občianskeho združenia Návrat, odborník na rodinné formy starostlivosti o opustené deti, sanáciu rodín v kríze a sociálnoprávnu ochranu detí. Pracuje na tom, aby čím viac detí našlo náhradnú rodinu, namiesto toho, aby ostávali v detských odmovoch.
Ako dieťa nevedel písať diktáty, jeho najväčším problémom bolo rozlíšiť medzi “i” a “y”. Vtedy však školstvo nepracovalo s poruchami učenia. Známkovalo sa rovnakým metrom, poruchy ako dysortografia sa neriešili a deťom ostávali traumy z diktátov. Keď neskôr učil na vysokej škole, dohodol sa so študentmi, že ho môžu pokojne opravovať.
Aj keď sú životné príbehy týchto 5 ambasádorov projektu som neNORMAlny vo veľa veciach odlišné, dokazujú jedno – rovnaký meter na všetkých neznamená spravodlivé zaobchádzanie.
Viac o iniciatíve som neNORMAlny nájdete na stránke www.somfer.sk.