Férológovia varujú: Prituhuje

V novom športovo ladenom seriáli na Sóde sa sa každé dva týždne pozrieme sa na domáce klziská.

Nie, toto nie je žiadne meteorologické okienko. V novom športovo ladenom seriáli na Sóde sa každé dva týždne pozrieme na domáce klziská.

Najvyššia slovenská hokejová liga má za sebou viac ako dve tretiny základnej časti a boje o playoff sa začínajú svojou intezitou podobať na zápas štyridsiatnika s chladničkou krátko pred pol nocou. Každé jedno zaváhanie sa neúprosne prejaví. Jednoducho, ide do tuhého a my budeme pri tom.

Mnohí z nás držali hokejistom vedeným Mišom Handzušom palce v boji za férovejší priebeh volieb hokejovej vrchnosti. Nás to navyše inšpirovalo k inému pohľadu na hokejové zápasy u nás.

Každý hovorí o góloch a výsledkoch, ktorým treba podriadiť všetko, no my chceme vyzdvihnúť aj tých, ktorí hrajú fér. V našej pravidelnej rubrike si posvietime na naše mužstvá nielen cez góly a body, ale aj cez krosčeky a trestné minúty.

Budeme hodnotiť nielen na to čo dosiahli, ale hlavne ako to dosiahli. A pekne si ich usporiadame do tabuľky. Nie podľa získaných bodov, ale podľa trestných minút.

Jednoducho pochváľme tých, čo hrajú čistejšie a férovejšie.

Čo sa udialo, kým sme tu neboli

Nielen historici a dejepisári majú to privilégium vymýšľať si o minulosti na základe pár rozbitých váz. Pozrime sa aj my na tabuľku férovosti po 40. kole a skúsme si z pár dielčich faktov domyslieť celok.

Prví budú poslední?

Už vidím pár skeptikov (áno, na Slovensku máme aj pár skeptikov, ktovie odkiaľ sem prišli), ktorí tvrdia, že hokej je tvrdý šport a kto nefauluje, nemôže vyhrať. V tabuľke víťazstiev sú na prvých dvoch miestach Košice a Zvolen. Keď si pozrieme tabuľku fair-play zistíme, že posledný je Zvolen a prvé sú… presne tak. Ta Košice, ňe?

Pozrite si aktuálnu tabuľku fair play, spolu s nami zatlieskajte tým, ktorí sú na prvých miestach.

hokey slovakia fair play tabulka

Len čo sa v mladosti naučíš, môžeš na starobu zabudnúť

Projekt hokejovej dvadsiatky je dobrá vec, ktorá si zaslúži podporu. Zatiaľ čo naši mladíci sú s ôsmymi bodmi zákonite poslední v klasickom rebríčku, u nás v hodnotení férovosti sú na krásnom treťom mieste. Verme, že je to ich zmyslom pre disciplínu a nie tým, že starších hráčov nevedia dostihnúť inak ako keď im korčuľujú oproti.

Legenda

Arne Kroták je legendou slovenského hokeja a držiteľom rekordov, ktoré asi už nikto nikdy v slovenskej lige neprekoná. Mohli by sme povedať, že je takým Halenárom hokeja, ale slovenský Jágr znie o kus lepšie. Nedávno strelil svoj päťstý gól a to je jednoducho fantastické číslo.

A prestavte si, toto technické ľavé krídlo nielenže dáva góly, ale v tabuľke fair play si v pohodičke korčuľuje na 7. mieste. Klobúk dole.

Článok vznikol v spolupráci s portálom takurcitee.sk.

Prvý neobjektívny športový portál TakUrčitee.sk odštartoval 1. apríla 2013. Cieľom webu je prinášať fanúšikom iný pohľad na šport. Analýzy, názory, fikcie, predikcie, blogy dodáva tím zložený zo známych autorov a blogerov (Martin Petro, Denis „Bohumil“ Schvarcz – autor projektu) a nových, ambicióznych športových autorov.

Autor textu Vladimír Kurek je fanúšik New York Giants, Detroitu Red Wings, Arsenalu Londýn, Spartaku Trnava a dobrého športu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Mentoring: Ako nájsť skúseného radcu a čo to znamená pre firmu

Spoluprácu s mentormi z rovnakých, ale aj iných odvetví, začína vyhľadávať čoraz viac podnikateľov. O skúsenosti s mentoringom sa s nami podelila trojica mladých slovenských podnikateľov.

Kurzy, knihy, články – je veľa spôsobov, ako sa zlepšovať a získavať nové poznatky. A predsa, pri pohľade späť, knihy a publikácie nie sú tým, čo nám ostáva v pamäti.

Omnoho viac si totiž pamätáme ľudí, ktorí nás niečo naučili. Môžu to byť učitelia, starší kolegovia a prakticky ktokoľvek, kto nám odovzdal niečo užitočné pre život a kariéru. Môžme ich nazvať mentormi.

Mať dobrého mentora je skvelé, no nájsť ho nie je jednoduché. Keď sa vám to raz podarí, je to najpriamejší, najrýchlejší a najinteraktívnejší spôsob, ako získať a zužitkovať informácie.

Ako hľadať

Hľadať mentora medzi ľuďmi, s ktorými ste predtým nikdy neboli v kontakte, iba zriedkakedy funguje. Pozitívne väčšinou reagujú tí, s ktorými sa poznáte a nemusíte ich presviedčať o svojej šikovnosti, potenciále a charaktere.

A čo je hlavné, mentor sa vám bude venovať vtedy, keď vie, že jeho rady a vedomosti využijete do maximálnej možnej miery.

Ak predsa len chcete človeka tohto typu zaujať a osobne sa nepoznáte, najprv sa musíte dostať do “hľadáčika”. Sledujte jeho príspevky na sociálnych sieťach, prispievajte konštruktívnymi príspevkami do diskusií, zdieľajte príspevky, skrátka, snažte sa byť akokoľvek užitoční, nie však nasilu. Až potom niečo žiadajte.

Vcíťte sa do jeho kože

Predstavte si, že máte denno denne v pošte desiatky žiadostí a prosieb. Ak by ste si mali vybrať jedného z týchto ľudí, na základe čoho by to bolo a prečo? Ak chcete mať dobrého mentora, sami sa staňte osobou, ktorú by ste si vybrali vy.

Opýtali sme sa aj troch mladých podnikateľov, ktorí si našli svojich mentorov, v čom vidia výhody pre svoje podnikanie, a kam ich to v kariére posunulo:

Slavomír Hruška, Localization Guru

K mentorovi som sa dostal náhodou, stretli sme sa vo Viedni na podujatí Lean Startup Maschine. Pomáha mi hlavne v rýchlejšie a efektívnejšie overovať vlastné nápady, získavať kontakty a financie – všetko čo treba k úspešnému podnikaniu.

Vďaka radám mentora som za dva mesiace urobil radikálne zmeny v spôsobe myslenia. Napríklad som sa namiesto zháňania investorov, sústredil viac na zákazníkov. To umožnilo firme rásť o 40 až 100 percent mesačne behom šiestich mesiacov. Teraz už investorov nemusíme hľadať.

Ivan Kollárik, Orderlord

Mentora sme oslovili my a dohodli si spoločný obed. Nebolo to vyslovene o hľadaní. Riešili sme jeden problém, preto sme si chceli nechať poradiť, resp. aspoň si vypočuť názor niekoho, kto má viac skúseností.

Mentor nám pomáha získať iný pohľad na vec, no v konečnom dôsledku je rozhodnutie aj tak na nás. Dáva nám to ale lepší pocit, že sme dôležité rozhodnutia nerobili len tak “z brucha”.

Marcela Kurucová, Mlsky.sk

Výrobca krmiva to nemá jednoduché. S kamarátkou, s ktorou podnikám, sme potrebovali niekoho s odbornými vedomosťami a zároveň niekoho, kto rozumie našim klientom – zvieratám.

Našim mentorom sa preto stal veterinár, ktorý má jednak bohaté praktické skúsenosti, no zároveň je úspešný v podnikaní. Pochopiteľne, najdôležitejšia pre nás je jeho odbornosť a potom zapálenosť pre vec, no pomáha nám aj pri marketingu a cenotvorbe.

Netreba však zabúdať, že mentor vám síce môže dať vietor do plachiet, no kormidelníkom ste vy, teda aj zodpovednosť je vo vašich rukách. Pre mňa je mentor osoba, ktorá nás vedie k vyššej odbornosti, a teda v konečnom dôsledku aj k spokojnosti zákazníkov.

Ďalšie výhody

Okrem opory pri rozhodovaní, odbornosti, či nového pohľadu na veci, má mentoring aj ďalšie, nepriame výhody. Mentor totiž môže byť aj dôverníkom, ktorému môžete povedať to, čo iným z firmy nie. 

Zároveň môže byť aj zdrojom motivácie. Vie dať informácie z prvej ruky a zároveň máte pred sebou živý dôkaz toho, že sa niečo dá uskutočniť. A čo je ešte lepšie, môžete sa poučiť z cudzích chýb a nemusíte ich opakovať znovu.

Možno by sa mohlo zdať, že mentoring je dobročinná aktivita, pretože nie vždy býva finančne odmenená. V skutočnosti ide o to, že aj sám mentor sa vzdelávaním iných, posúva na vyššiu úroveň a získava veľa nápadov a inšpirácie.

Ak máte začínajúci projekt v oblasti gastronómie a radi by ste sa poradili so skúsenejšími, prihláste ho na podujatie Mentors’ Night: Gastro, ktoré sa bude konať v bratislavskom KC Dunaj 19. júla. Môžete tam spoznať svojho budúceho mentora, nájsť veľa nových kontaktov a zistiť, kam sa viete posunúť za jeden večer.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac