Kaviareň s logom starého bicykla, čo chce okrem spokojných zákazníkov pomáhať aj ľuďom v núdzi. Takto by sa dala v jednej vete opísať Penny Coffea v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves. Takto pred rokom si ju založila matka spolu so synom, no príbeh tohto férového biznisu sa začal odvíjať dávnejšie.
Mateja Tarabčíka odmalička zaujímala kuchyňa a varenie. Jeho snom bolo stať sa kuchárom, no keďže v tom čase ešte nebolo možné urobiť si maturitu v odbore kuchár, rozhodol sa pre odbor čašník, čo je podľa jeho slov „tekutá kuchyňa“.
Po strednej „hotelovej“ vyštudoval vysokú školu hotelového manažmentu a v oblasti gastra sa pohybuje už cez desať rokov. Po vlastnom podniku síce túžil, no ešte si naň netrúfal a tak sa uchytil v Rakúsku. Jeho mama sa však často vracala k svojmu snu – mať kaviareň. Videla v tom najmä lásku a pomáhanie ľuďom.
I stalo sa, že Maťova mama jedného dňa natrafila na prázdny priestor. Nevyužíval sa už dlho a nachádzal sa v miestnej 300-ročnej bývalej mýtnici a radnici. Poviete si, krásne miesto pre štýlovú kaviarničku. Tak si to povedala aj Maťova mama. Pre oboch sa vtedy začal nová etapa života.
Maťo rozhodnutie vrátiť sa z Rakúska a pridať sa k mame neľutuje. Skvele sa dopĺňajú, Maťo sa vyzná v gastre a jeho mama zasa vo financiách, keďže je účtovníčka.
Kaviareň si otvorili takto pred rokom. Stojí v mieste bývalej sobášnej siene radnice a lásku v týchto priestoroch skutočne cítiť. Vo forme útulného interiéru, servisu zákazníkom, pokojom, ponukou. Kaviarni dali zvláštny názov: Penny Coffea.
Nachádza sa na hlavnom uzle cyklotrás Nivy Moravy a Dolného Rakúska, preto sa do loga dostal starožitný bicykel, po slovensky nazývaný “kostitras”, po anglicky Penny. Penny je tiež platidlo v anglicky hovoriacom svete a Coffea je zasa spojenie anglických slov „coffee“ a „tea“, pričom písmeno „f“ je otočené písmeno „t“, a okrem toho je to latinský názov pre kávovník.

Zdroj: Penny Coffea
Hoci sa za rok stala Penny Coffea obľúbeným miestom miestnych aj rakúskych turistov, tým sa jej príbeh nekončí, pretože nebola dopovedaná pointa férovosti – inak povedané pomoci ľuďom, ktorým pomôcť treba.
Celá myšlienka pomôcť vznikla pred Vianocami. Maťo chcel urobiť niekomu krajšie Vianoce. Zašiel preto na miestny úrad popýtať sa, či nemajú zoznam ľudí v núdzi. Mali.
Našiel rodinu, ktorá sa doslova zo dňa na deň dostala do situácie, v ktorej sa nikto ocitnúť nechce. Mame rodiny s dvoma chlapcami náhle odišlo zdravie a bola nútená odísť z práce, čím rodina prišla o zdroj príjmu a ocitli sa v núdzi.
Po prvom stretnutí sa s pani Matej zorganizoval podujatie – ochutnávku čajov pre návštevníkov kaviarne s názvom Čaj o piatej. Celé vstupné sa hádzalo do veľkej červenej vianočnej ponožky, ktorá visela v kaviarni na stene. Vyzbierané peniaze putovali rodine v núdzi.
Maťo stav peňazí nekontroloval, až tesne pred Vianocami sa s pani v núdzi opäť stretol v kaviarni, aby jej peniaze odovzdal. Na jeho veľké prekvapenie sa vyzbierala oveľa vyššia suma, než v akú dúfal.
Takto sa v kaviarni Penny Coffea začala tradícia pomoci. Pokračuje dodnes, počas celého roka. Len červenú vianočnú ponožku nahradila sklenná váza na ktorej je napísané: “Na Floridu”. Nikto za ne ale na Floridu nepoletí, peniažky si nájdu cestu k inej rodine v núdzi.
Maťo v septembri organizuje zábavno-športovo-vzdelávací deň pre fyzicky i mentálne postihnuté deti z jednej z bratislavských škôl. Spojil sa s ďalšími miestnymi majiteľmi firiem, športového komplexu a podnikov v susedstve kaviarne a spoločne pripravujú pre deti parádny program.
A ako vlastne Maťo relaxuje keď nemusí byť v kaviarni? Nerelaxuje. Vraví, že prvé dva roky vlastného podnikania sú najťažšie. Preto všetok svoj čas venuje kaviarni. Hoci, počas víkendov to už sám nestíhal a tak prijal pár zamestnancov. Vraví, že „bez týchto dobrých duší by to sám nedal.“