Osláviť 10. narodeniny sa dá aj príbehmi, ktoré menia Slovensko

Na netradičnej oslave narodenín sa na jednom pódiu stretol prezident SR, bývalý riaditeľ z NASA, olympijský víťaz či majster sveta v boxe.

Pamätáte si, ako vyzerala oslava vašich narodenín, keď ste mali desať rokov? Pravdepodobne ste tú výnimočnú chvíľu trávili v kruhu rodiny, nechýbala nejaká tá torta, prskavky či balóny. Bol z vás už veľký školák či školáčka s pomerne jasnou predstavou o tom, čím sa stanete, keď vyrastiete. Chlapci túžili po povolaní kozmonauta či získať olympijskú medailu, dievčatá chceli byť známou herečkou či spisovateľkou.

10 rokov O2 Slovensko

Na oslave desiatich narodenín, ktorú k svojmu výročiu usporiadal operátor O2, sa ľudia s podobnými povolaniami stretli na jednom pódiu. Presnejšie človek, čo poslal na Mars sondu Curiosity, olympijský víťaz z Ria 2016, cenami ovenčená divadelná herečka či blogerka, ktorá sa venuje zdravej výžive a na Slovensku zastupuje slávneho Jamieho Oliviera.

Ak k tomu prirátate ešte majstra sveta v boxe, knižného vydavateľa, mestského aktivistu, šikovnú jazykovedkyňu, dizajnéra či architekta, už začínate tušiť, že váš čaká zaujímavý večer.

Sajfa

Netradičná oslava s názvom desať príbehov, ktoré menia Slovensko sa konala 10. apríla v bratislavskej Rafinery Gallery. Počas štvorhodinového programu vystúpilo desať osobností, ktoré prišli s inšpiratívnymi myšlienkami, ako zmeniť veci a dianie okolo nás k lepšiemu.

Slávnostný večer si prišlo vychutnať viac ako 1 100 hostí.

Role moderátora sa zhostil Matej “Sajfa” Cifra. Ako prvého na pódiu privítal generálneho riaditeľa O2 Petra Gažíka.

Peter Gažík: Férovosť sa nedá hrať, a už vôbec by to nefungovalo 10 rokov. Férovosť sa dá len žiť.

Peter Gažík

Vo svojom príhovore rozprával o tom, že v časoch, keď spoločnosť prišla na trh, tu boli dvaja operátori. Aby malo O2 úspech muselo byť výnimočné. Nie len v službách, ale najmä v hodnotách.

Férovosť a odvaha robiť veci inak bola a je základom príbehu, ktorý priniesol modrý operátor na Slovensko. Práve vďaka tejto základnej hodnote má dnes O2 viac ako 1 900 000 zákazníkov.

Andrej Kiska: Zlo zvíťazí, ak dobrí ľudia neurobia nič.

Andrej Kiska

Apropo, férovosť sa v ten večer skloňovala ešte mnohokrát. Zaznela aj v prejave prezidenta Andreja Kisku, ktorý bol špeciálnym hosťom a vystúpil ako druhý rečník večera.

Hovoril o tom, že zlo momentálne bujnie v podobe nárastu extrémizmu a že dnes je mimoriadne dôležité čo najviac hovoriť o hodnotách. Základnú morálku sa podľa jeho slov treba vždy snažiť dodržať. Zároveň by dobrí ľudia mali etické normy brániť a vyžadovať ich dodržiavanie v celej spoločnosti.

Jakub Ptačin: Nepodceňujte malé veci a neberte ľuďom nádej.

Jakub Ptačin

Prvým a určite najrýchlejšie rozprávajúcim hosťom večera bol mladý dizajnér Jakub Ptačin, ktorého aj časopis Forbes zaradil do tridsiatky Slovákov pod tridsať rokov so svetovým potenciálom.
Hlavu má plnú inšpiratívnych myšlienok a navyše ich vie podať s nezameniteľným humorom. Spomínal neúspechy, ktoré ho stretli pri vlastných projektoch. Všetky chyby však stáli za to a posunuli ho dopredu. Ak sa veci robia s dobrým úmyslom, vždy sa časom ukáže, že to má zmysel.

Na záver prednášky rozdal tri praktické úlohy na zlepšenie Slovenska. Ako prvú vec navrhol, aby si každý z nás našiel okolo seba človeka, ktorý sa má horšie a ponúkol mu pomoc.

Druhá úloha, v ktorej sa zhodol aj s prezidentom, znie: “Obhajujme slobodu a demokraciu, kde sa dá.” Práve teraz je demokracia na Slovensku v ohrození a je na nás, aby sme neboli leniví a hlasno sa ozvali.

A keďže Jakub sa momentálne snaží aktívne pomáhať regiónu odkiaľ pochádza, v poslednom zadaní poprosil ľudí, aby šli dovolenkovať na Oravu. Vraj je tam rovnako dobre, ako na Liptove.

Táňa Pauhofová: Buďme tu pre seba. Vnímajme a zdieľajme sa navzájom.

Táňa Pauhofová

Silný prejav, z ktorého bolo cítiť mimoriadnu úprimnosť, mala Táňa Pauhofová. Hovorila o tom, ako sa celý život snažila plniť niekoho očakávania a zabúdala byť len tak v prítomnosti, hrať sa a tešiť sa z maličkostí. Namiesto koncentrácie na výsledok by pritom stačilo len tak byť, vnímať a diviť sa. Len tak vznikajú čarovné okamihy, ktoré si môžeme pamätať.

Podobné pocity zažíva Táňa v divadle. Divadlo je živý organizmus, kde sa nemôže stať, že bude každý večer rovnaký. Diváci sú aktívnymi spolutvorcami predstavenia, ktorých herec vníma nesmierne intenzívne. Tí, ktorí prídu s otvoreným srdcom a ochotou veci zažívať, vytvárajú spoločne s účinkujúcimi ten správny magický moment, ktorý je cez obrazovku neprenosný. Preto Táňa vyzýva ľudí, aby si atmosféru zdieľania prišlo vychutnať priamo do divadla a podporili tak živú kultúru.

Michal Hudák: Nič nie je také, aby sa to nedalo spraviť. Tak prečo si neurobiť lepšie miesto na život?

Michal Hudák

Po Táni prišiel na scénu Michal Hudák. Nie však ten známy televízny moderátor, ale košický aktivista, zakladateľ Východného pobrežia a autor kníh KSC a KSC Kód/Code. Sám o sebe hovorí, že je pyšným otcom a občanom svojho mesta.

Najdôležitejšie podľa neho je, aby sme veci robili tak, aby nás bavili a bola v nich vášeň. Inšpiráciou mu je najmä jeho malá dcérka, ktorá má stále prirodzenú detskú zvedavosť. Vlastnosť, ktorú bohužiaľ mnoho dospelých stratilo. Aj preto sa snaží robiť veci tak, aby v čase, keď bude jeho dcéra dospelá a začne sa pýtať, vedel s čistým svedomím odpovedať, že sa jej pokúsil vytvoriť v mieste, kde vyrastala, podmienky na čo možno najlepší život.

Koloman Kertész Bagala: Všetko je ukryté v tichu. Stačí vnímať.

Koloman Kertész Bagala

Štvrtým rečníkom v poradí bol neúnavný podporovateľ slovenskej literatúry Koloman Kertész Bagala. Do sveta kníh sa zamiloval už ako dieťa. Hovoril o tom, že každé čítanie je novým zážitkom, pretože každý rukopis a každá kniha je iná. Keď človek číta nemusí sa na nič hrať, ani hľadať slová na pomenovanie svojich pocitov. Nie je nutné snažiť sa byť lepším, pri čítaní stačí len vnímať.

Jeho príbeh bol o všetkých prekážkach, s ktorými sa ako knižný vydavateľ musel potýkať. Prekonávanie ťažkostí mu pomohlo ujasniť si smer, ktorým by sa chcel v živote ďalej uberať a vrátiť sa k tomu, čo robí v živote najradšej – k čítaniu. Na záver ľudí vyzval, aby sa nebáli písať o svojich pocitoch a myšlienkach, aj keď len pre seba a podporili slovenskú literatúru.

Janica Lacová: Nehľadajme výhovorky. Snažme sa urobiť malé pozitívne zmeny.

Janica Lacová

Odborníčka na zdravú výživu a ambasádorka Jamieho Oliviera na Slovensku Janica Lacová sa rozrozprávala najmä o zmenách, ktoré nás sprevádzajú celý život. Choroba, ktorá jej znenazdajky vstúpila do života, ju prinútila prehodnotiť, čomu sa skutočne chce v živote venovať.

Namiesto hľadania výhovoriek, sa sama pokúsila zmeniť seba a teraz vyzýva ľudí, aby sami vykonali malú pozitívnu zmenu. Či už v prístupe k jedlu alebo celkovo k životu.

Tomi Kid Kovács: Nesúďme ľudí, všímajme si ich. Každý človek nás môže niečo naučiť.

Tomi Kid Kovács

Nasledoval Tomi Kid Kovács. Majster sveta v boxe zavesil svoju aktívnu kariéru na klinec, no s boxom rozhodne neskončil. Momentálne sa venuje mládeži a keďže mnohí jeho zverenci pochádzajú zo zlých sociálnych pomerov, často sa stretáva s tým, že ľudia si o jeho “deťoch” robia unáhlené závery, pričom sú to slušní a dobrí chalani. Sympatický športovec preto všetkých vyzýva, aby si druhých viac všímali a snažili sa ich lepšie spoznať. Jedine takto porazíme predsudky.

Lucia Molnár Satinská: Šírme dobré slovo.

Lucia Molnár Satinská

Siedmy vstup patril Lucii Molnár Satinskej, ktorá pracuje ako jazykovedkyňa a je aj popularizátorkou jazykovedy. Každý deň podľa nej používame niekoľko slovenčín. Inú doma, inú v práci a inú medzi priateľmi. Každú z týchto verzií môžeme obohacovať aj my sami, toto privilégium vraj dnes už nepatrí len spisovateľom.

Ak vymyslíte slovo, ktoré sa začne používať, je dosť pravdepodobné, že ho zachytia aj jazykovedci. Používaním pekných slov si tak môžeme sami skrášliť vlastný jazyk.

Matúš Vallo: Keď darujeme náš čas a spojíme sa pre dobrú vec, pohneme sa dopredu.

Matúš Vallo

Po Lucii sa predstavil Matúš Vallo, úspešný architekt a bratislavský mestský aktivista. Matúš poopravil obľúbenú axiómu motivačnej literatúry o tom, že aj jeden človek dokáže zmeniť svet. Je to skupina ľudí, čo dokáže zmeniť mesto.

Mesto tvoria ľudia a práve obyvatelia majú tú moc, zmeniť svoje mesto tak, aby naň mohli byť hrdí. Stačí, aby boli aktívni, počúvali sa navzájom, darovali svoj čas a spojili sa pre dobrú vec.

Matej Tóth: Bez radosti nikdy nedosiahneme vytúžený cieľ.

Matej Tóth

Predposledného rečníka publikum privítalo obrovským potleskom. Najúspešnejší slovenský atlét a olympijský víťaz Matej Tóth hovoril o vlastnostiach, ktoré vedú k úspechu v akejkoľvek kariére. Okrem pokory, vytrvalej práce, poctivosti a tímového ducha, netreba zabúdať na to najpodstatnejšie – na radosť.

Bez radosti z pohybu by dôjsť do vytúženého cieľa skrátka ani nebolo možné. Skvelá vec je, že nadšenie z jeho dosiahnutých úspechov sa prenieslo už na celé Slovensko. V spolupráci s O2 Matej rozbieha projekt Športovej akadémie, vďaka ktorému budú môcť deti trénovať atletiku, aby sa možno aj z nich jedného dňa stali olympijskí športovci.

Charles Elachi: Spoločne vieme robiť veci, ktoré sa zdajú nemožné.

Charles Elachi

Každá poriadna oslava musí mať čerešničku na torte. V tomto prípade ňou bol Charles Elachi, bývalý riaditeľ vývojárskeho centra v NASA. Kto iný by mohol rozprávať o tom, ako sa dá dosiahnuť aj nemožné, než človek, ktorému sa do vesmíru podarilo poslať 22 sond a družíc.

Jeho prednáška bola v prvom rade o tom, koľko ľudského úsilia stojí úspešne dostať na ďalekú planétu Mars vesmírnu sondu. Použil pekný ilustračný príklad: vraj je to, ako odpáliť golfovú loptičku v Kalifornii a snažiť sa trafiť na jeden úder jamku v Bratislave. No platí, že ak si človek niečo zaumieni, nič nie je nemožné.

Oslavu 10. výročia uzatváral Sajfa slovami: “Je to naozaj neuveriteľné, aký motivačný večer sme tu zažili. Nešiel som sem s nejakými zvláštnymi očakávaniami, hovorím si, že kšeftík ako kšeftík… A ostal som tu stáť s otvorenými ústami. Nestačím sa čudovať, čo všetko ľudia dokážu.”

Keby mala odznieť len jediná myšlienka, ktorá prepájala všetkých hostí večera, asi by to bola stará múdrosť, že kto chce zmeniť svet, najprv musí začať od seba. Malá pozitívna zmena možno globálne problémy nevyrieši, ale je prvým krokom ku krajine, v ktorej ľudia radi žijú.

Pozrite si záznam z osláv 10. narodenín O2 v Refinery Gallery:

 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

13 tipov, ako sviatky dobre zvládnuť a spríjemniť ich aj iným

Vďaka našim tipom ušetríte v predvianočnom strese množstvo času a poradíme aj, ako čo najpríjemnejšie stráviť sviatočné dni.

Vianoce prežíva každý inak. Deti sa tešia na rozprávky a darčeky, rodičia sa snažia zabezpečiť všetko potrebné a užiť si aspoň pár chvíľ oddychu. Na stole nemôže nič chýbať, tradičné jedlá rozvoniavajú v dome aj niekoľko dní vopred, koláčikov máte na výber hneď niekoľko druhov a šalát sa na vás usmieva zakaždým, keď otvoríte chladničku. Okrem toho treba zabezpečiť plynulý chod v práci a darčeky pre rodinu.

Traja králi O2 prinášajú Vianočný bonus na smart zariadenia a pomáhajú deťom bez rodín. Ako získam bonus?

Z jedného prieskumu Knox University vyplynulo, že až pre 44 % opýtaných boli Vianoce stresujúce, hoci si ich vo výsledku užili a boli s nimi spokojní. Naše tipy vám môžu pomôcť, aby boli vaše sviatky počas tohto roku aspoň o trošku pohodovejšie.

Pred Vianocami

Nakúpte darčeky online

Vedeli ste, že takmer polovica Slovákov si necháva nakupovanie darčekov na posledné dva týždne? Ak patríte k tým, ktorí sa radi vyhnú preplneným nákupným centrám, využite možnosť online nákupu.

Buďte originálni a venujte svojim blízkym napríklad zážitky, online kurzy, predplatné obľúbeného časopisu, hodiny tanca či voucher do divadla. Mnohé značky majú v tomto období výhodné ponuky, zľavy alebo dopravu zadarmo. Nezabudnite však na to, že vaše objednávky musí niekto spracovať, zabaliť, poslať a tiež priviezť.

Buďte preto empatickí voči tým, ktorí sa vám snažia urobiť pekné Vianoce, a nežeňte ich do stresu, ktorý budete nakoniec prežívať spolu s nimi. Objednajte preto darčeky skôr. Väčšina e-shopov má pred sviatkami na svojich stránkach aj dátumy, do ktorých stíhajú svoje zásielky doručiť. Aj to je spôsob, ako predísť zbytočnej nervozite.

Zapojte do príprav celú rodinu

Vianoce by mali byť o spolupatričnosti a rodine. Preto je veľmi dôležité, aby sa na organizácii a prípravách podieľala celá rodina. Vďaka tomu budú mať jednotliví členovia oveľa väčšiu radosť z toho, že ste túto misiu zvládli spoločnými silami. Vytvorte si harmonogram, podľa ktorého každý člen rodiny podá pomocnú ruku, a tak budete všetci spoločne pracovať na vytvorení krásnych sviatočných dní.

Vyčleňte každému úlohy podľa jeho možností a schopností a nebojte sa povinnosti rozdeliť. Každý správny manažér predsa vie svoju prácu delegovať. Na trhu je množstvo krásnych dizajnových kalendárov alebo online plánovačov, ktoré vám to uľahčia. Prípadne si nejaký kalendár vyrobte sami doma a umiestnite ho na viditeľné miesto.

Urobte si zo spoločného pečenia novú tradíciu

Nenechajte všetko len na jedného člena rodiny. Myslite kreatívne a spravte si z predvianočného pečenia rodinnú tradíciu. Pečenie môžete zaznamenať na svoj telefón – urobte si časozber a odfoťte sa v situáciách, ktoré vám pripomenú, aké dôležité je držať spolu.

Vynikajúcimi pomocníkmi pri pečení sú kuchárske knihy, vďaka ktorým už nebudete musieť stráviť hodiny na internete hľadaním správnych receptov. Upiecť si môžete jednoduché medovníky, ktoré spolu s vami zvládnu aj vaše deti. Recept nájdete v knihe Tak ma mama naučila. Ak patríte medzi tých, ktorí majú rôzne potravinové alergie, určite vám pomôže kniha Tradičné Vianoce takmer bez alergénov.

Uľahčite si upratovanie

Množstvo domácností robí vianočné upratovanie niekoľko dní či týždňov vopred, pretože je toho viac ako zvyčajne. Našťastie žijeme v čase, keď nám výdobytky moderného sveta dokážu uľahčiť život. Vianoce predsa nie sú o tom, aby ste si za štedrovečerný stôl sadli uštvaní a odpadli od únavy skôr, než zjete posledné sústo.

Nechajte preto upratovanie na profesionálov a objednajte si upratovaciu službu. Budete tak môcť stráviť viac času s rodinou a ďalšími prípravami.

Dajte si nákup doručiť domov

Dlhé rady v obchodoch, stres, zabudnuté suroviny a opätovné štartovanie auta. Poznáte to? Neprežívajte každý rok to isté. Objednajte si potraviny cez službu online donášky až k sebe domov.

Niekoľko overených portálov ponúka ceny primerané kvalite a vašu peňaženku takýto nákup naozaj nezaťaží viac, ako by ste minuli v bežnom obchode, kde navyše hrozí aj nebezpečenstvo nákupu nepotrebných vecí. Spíšte si zoznam toho, čo naozaj potrebujete, a vyhnite sa tak prebytočnému vyhadzovaniu nedojedených surovín.

Pomôžte tým, ktorí to potrebujú

Podľa psychologických štúdií sú ľudia, ktorí nemajú to šťastie stráviť sviatky s rodinou pri prestretom stole, oveľa náchylnejší na depresie či zlé myšlienky. Otvorte svoje srdce a pomôžte tým, ktorí nemajú to šťastie ako vy.

Na internete existuje zoznam slovenských charitatívnych organizácií a určite sa minimálne jedna nachádza aj vo vašom meste alebo v blízkom okolí. Uvidíte, že pocit pri rozbaľovaní vašich darčekov bude po takejto pomoci lepší.

Nezabudnite na relax a starostlivosť o seba

Naše telo, pleť, ale aj psychika sú v tomto období vystavené stresu, preto je dôležité, aby sme nezabudli starať sa aj o seba. Vyhraďte si na túto aktivitu každý deň niekoľko minút a uvidíte, ako vám tieto chvíle dodajú potrebnú silu na zvládnutie náročných dní.

Na Slovensku je množstvo fi riem, ktoré vyrábajú kozmetiku nielen s láskou, ale aj v súlade s prírodou. Prírodná kozmetika vás pri pravidelnom používaní odmení a vy sa vďaka tomu budete cítiť sebavedomejšie. Či už siahnete po mydlách s upokojujúcimi vôňami, šampónoch s výživnými bylinami alebo sérach, vďaka ktorým bude vaša pokožka zdravá, je to len na vás.

Myslite ekologicky

V posledných rokoch pribúda množstvo alternatív, ktoré sú vynikajúcim spôsobom, ako ušetriť nielen vašu peňaženku, ale aj prírodu, ktorá v tomto období trpí vinou konzumu. Nájdite vo svojom okolí firmy, ktoré zapožičiavajú vianočné stromčeky v kvetináčoch, a nemusíte sa stresovať, že budete mať doma neporiadok z osádzania či vymýšľať spôsob, ako sa neskôr stromčeka zbaviť.

Množstvo vianočných stromčekov končí po sviatkoch pod oknami domácností, v „lepšom“ prípade ležia opustené pri kontajneroch. Ušetríte tak prírodu od zbytočného odpadu vyprodukovaného počas Vianoc.

Počas sviatkov

Prečítajte si dobrú knihu

Vďaka knihe prestanete na chvíľu myslieť na svoje povinnosti a prenesiete sa do príbehov, ktoré často vyrážajú dych. Pre ženy, ktoré hľadajú inšpiráciu, odporúčame knihu SuperŽENY, kde nájdete príbehy výnimočných žien z našej histórie. Ak patríte medzi fanúšikov životopisných kníh, Michelle Obama a jej príbeh budú pre vás tým pravým.

Čítajte aj: Užite si maratón bondoviek aj dávku romantiky. Tieto novinky z ponuky HBO GO vám spríjemnia príchod Vianoc

V prípade, že hľadáte skôr nenáročné, vtipné a oddychové čítanie, Ondrej Sokol a jeho kniha Ako som vozil Nórov 2 je skvelá voľba. Muži si dobre oddýchnu napríklad pri druhej dlho očakávanej zbierke Teda Chianga Výdych. Tá prináša množstvo prekvapivých myšlienok, ktoré osvetľujú záhady vesmíru aj ľudského vnútra.

Vychutnajte si šálku bylinkového čaju

Aj sviatočné dni bývajú často náročné, preto dobre padnú bylinkové čaje, ktoré majú blahodarné účinky. Vhodný je napríklad čaj z ľubovníka bodkovaného, ktorý funguje ako prírodná antidepresívna tabletka s tým rozdielom, že nemá žiadne vedľajšie účinky. Upokojujúce účinky má aj medovka lekárska.

Aby sa liečivé vlastnosti čajov lepšie rozpustili vo vode, kúpte si sypaný čaj v miestnej čajovni, ktorú tým podporíte.

Doprajte si všetko, ale s mierou

Počas sviatkov na nás číhajú pokušenia v podobe rôznych dobrôt. Ak budete svoje chute potláčať, je väčšia pravdepodobnosť, že najkrajšie sviatky v roku prežijete v smútku a s výčitkami.

Doprajte si to, na čo máte chuť, no zároveň nezabúdajte na to, že všetko treba robiť s mierou a aj počas voľných dní potrebujete pohyb. Preto neváhajte a každý deň sa vyberte na prechádzku. Čerstvý vzduch pôsobí priaznivo nielen na okysličenie mozgu a svalstva, ale aj na vašu psychiku.

Spríjemnite si čas príjemnou vôňou

Ak si chcete na chvíľu oddýchnuť, príjemným spoločníkom môže byť aj vôňa šíriaca sa z elektrického difuzéra. Niektoré vonné olejčeky, ktoré sa pridávajú do vody, majú nielen upokojujúce, ale aj liečivé účinky.

Odporúčajú sa napríklad oleje s vôňou sibírska jedľa, santalové drevo, rumanček rímsky, horký pomaranč, borievka, medovka či levanduľa. Výhodou je, že niektoré difuzéry môžete nechať zapnuté aj pred tým, ako sa uložíte spať, pretože sa dokážu samy vypnúť.

Urobte dobrý skutok

Počas roka sa mnohým z nás v domácnosti nazbiera množstvo vecí, ktoré nepotrebujeme. Ak chcete voľný čas tráviť produktívne, vytrieďte nepotrebné veci a podarujte ich ďalej. Nezabúdajte ani na zvieratá v útulkoch, ktoré sa po Vianociach ešte viac zapĺňajú. Nájdite si najbližší útulok, choďte na prechádzku s miestnym psíkom alebo im odneste vrece krmiva.

Skvelú prácu robia aj ľudia z projektu Hodina pre seniora, v rámci ktorého môžete telefonovať so seniormi v zariadeniach sociálnych služieb a spríjemniť im čas. Nikto sa predsa na Vianoce nechce cítiť sám.


Urobte sebe alebo svojim blízkym radosť jedným z Troch kráľov, zoberte si na Vianoce domov robotický vysávač, tablet alebo smart TV a získajte extra bonus až do 240 €. Každé zo zariadení navyše prispieva k lepšej budúcnosti detí, ktoré nemôžu vyrastať vo vlastnej rodine. Viac informácií nájdete na www.o2.sk


Tipy, ako si preniesť fotky, kontakty a appky zo starého smartfónu do nového

Čítaj viac

Stiahnite si jednu z týchto 6 appiek a naučte sa každý deň niečo nové

Čítaj viac

Huawei P smart 2021 sme zmenili na herné zariadenie. Čo sme si na ňom zahrali?

Čítaj viac