Keď sa povie, že je niekto fér, väčšinou si predstavíme osobu, ktorá sa k všetkým správa rovnako, nerobí rozdiely, nediskriminuje. Všetci sa radi pozeráme na férové športové zápolenia, všetci chceme, aby naše výkony v škole a v práci boli posudzované rovnako a spravodlivo.
Pri športových zápoleniach alebo vedomostných testoch majú všetci rovnaké podmienky, víťazom býva ten najlepší, ktorý najlepšie využije svoje schopnosti. Realita však nie je laboratórium a ani ihrisko. Každý človek je iný a každého život postaví do rozličných situácií, ktoré nemá ako ovplyvniť. Nikto si nevyberá, do akej rodiny sa narodí, aké fyzické a intelektuálne dispozície mu príroda nadelí.
Preto rovnaké podmienky pre každého neznamenajú vždy férový prístup. V rovnakých situáciách sa často ocitajú ľudia s odlišnými možnosťami, potrebami a schopnosťami. Rovnaký prístup je spravodlivý iba vtedy, ak sú ľudia, voči ktorým ho uplatňujeme, v rovnakej, porovnateľnej situácii. No v bežnom živote to takmer nikdy nikdy tak nie je.
Výrok Aberta Einsteina to vystihol asi najlepšie: „Každý je génius. Ale pokiaľ by si posudzoval rybu podľa toho, či vylezie na strom, prežila by celý život s pocitom, že je hlúpa.“ Aby sme boli naozaj féroví, treba sa v určitých situáciách nezamýšľať nad tým, či s ľuďmi jednáme „rovnocenne“ namiesto „rovnako“.
Upozorniť na túto tému chce aj súťaž Som neNORMAlne fér. Ide o iniciatívu občianskeho združenia Equity pod záštitou verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej, v spolupráci s Férovou Nadáciou O2.
Zmyslom súťaže je upriamiť pozornosť detí, mladých ľudí a ich pedagógov a vedúcich na vnímanie férovosti a spravodlivosti v riešení situácií bežného života. Deti, mládež a pedagógovia sa majú zamyslieť nad vlastnými skúsenosťami s rovnakým a rovnocenným (férovým) prístupom v zmysle sloganu „jedna NORMA pre všetkých nemusí byť vždy fér – Zažil/a som to tiež“. Ich úlohou bude v akomkoľvek formáte (hudobnom, literárnom či dramatickom) spracovať situáciu, kedy rovnaký prístup neznamenal vždy férovosť.
Prečo sa do tejto iniciatívy zapojila aj Férová Nadácia O2, vysvetľuje René Parák, predseda správnej rady nadácie: „Chceme ľuďom otvoriť mysle, aby nevnímali rovnakosť ako normu. Nechceme však ľuďom nič prikazovať, ale inšpirovať ich pozitívnym príkladom. Myslím, že je to pekný cieľ, no nesľubujeme si od toho, že sa to zmení za rok alebo dva. Bude to pre nás práca na celý život.“
Myšlienku férovosti sa rozhodlo svojimi posolstvami podporiť aj 24 ambasádorov – známych osobností z oblasti športu, šoubiznisu, podnikateľskej a firemnej sféry, médií či akademickej obce, medzi ktorými je napríklad herečka Zuzana Fialová či majster sveta v chôdzi Matej Tóth. Myšlienku férovosti podporil osobným posolstvom prezident SR Andrej Kiska.
Tí, ktorí sa chcú do súťaže zapojiť, môžu svoje diela posielať do 27. mája.