V extralige prituhlo, hrať fér sa tímom oplatilo

Predsa len, menej času na trestnej lavici znamená viac času na strieľanie gólov.

Pred niekoľkými týždňami sme zahájili nový pohľad na náš seniorský hokej.  Zovšadiaľ počujete kto strelil gól, koľko bodov tím získal a že Košice opäť obhájili prvenstvo po základnej súťaži. Nikde však nepočujete, ktorý tím má najslušnejších hráčov a najmenej trestných minút, čo je obrovská škoda.

Veď už deti odmalička učíme fair-play, aby ctili pravidlá. Preto si v prvom rade zhodnotíme základnú časť našej najvyššej súťaže po 55. kolách. Nie však z hľadiska bodov, ale práve z hľadiska dodržiavania pravidiel.

Vrátime sa k článku, pred približne štyrmi týždňami, kedy sme spomínali, či Martinu hra fair-play prinesie play-off. S potešením musím oznámiť, že sa tak stalo . Martin zakončil sezónu ako druhý najférovejší tím v súťaži a vďaka nízkemu počtu oslabení a gólov v nich, vybojovali 8. miesto po základnej časti. Práve teraz hrajú štvrťfinále proti Košiciam. Tímu, ktorý vyhral obe tabuľky – ako bodovú, tak aj tabuľku férovosti, a preto posielame do Košíc jeden veľký palec hore!

Martin teda naozaj pokročil, minulý rok bol v tejto pozícii fair-play jedenástny, dnes druhý – taktiež klobúk dole! Fair-play sa teda oplatilo.

V tom istom článku sme spomenuli, žiaľ, havarijný stav hokejovej Skalice, ktorú sa nakoniec nepodarilo zachrániť, a tak klub, ktorý sa prezentoval férovým hokejom ( v tabuľke na 4. mieste ) opustil naše extraligové rady, v najlepšom prípade, na jeden-dva roky.

Zvolen s Bystricou išli tabuľkou ruka v ruke smerom nadol, našťastie pre nich sa spamätali a okupujú, namiesto posledných miest, miesto ôsme a deviate. Naopak, palec dole za svoje posledné zápasy posielame vojakom do Trenčína a kamzíkom do Popradu, ktorí tabuľku férovosti končia.

[the_ad_placement id=“injektaz-hlas-pismenka-nenahradia“]

A čo play-off?

Tu naše výpočty ale končia, nakoľko vyraďovacia časť o majstra je už v podstate úplne inou súťažou a tvrdých zákrokov či súbojov pribúda. O to dôležitejšie je nenechať sa strhnúť a udržať nervy na uzde – to je cesta, ktorou môže budúci majster ísť. Viete predsa veľmi dobre, že štandardné situácie vo futbale, či oslabenia v hokeji rozhodujú najmä tieto zápasy.

Prinášame malú ochutnávku, keďže sú to iba 2 až 3 zápasy, ale veď posúďte sami :

Ramblingy:

+ Košice a Martin asi nepostrehli koniec základnej časti, naďalej si férovo idú svoje

+ Aj Trenčín si ide svoje. Žiaľ presne opačnou cestou

+ Žilina je konečne v play-off

+ Popradčan Fabián napodobnil Demitrov nájazd – a vyšlo mu to

+ Najviac trestných minút v jednom zápase inkasoval Zvolen – 82. A ešte aj 80, keby náhodou

+ Najviac trestných minút hráča v jednom zápase „získal“ Belluš z Piešťan, neskutočných 55

+ Najviac gólov v oslabení za svoje hriechy v jednom zápase dostal Trenčín, až 4

+ Bystrických Zorov pomstiteľov to vynieslo na piedestál tímu, ktorí strelil najviac gólov v jednom
zápase z presiloviek

+ Tipy na štvrťfinálové dvojice nám vyšli dokonale, trafili sme všetky

Držte palce, aby nezvíťazil len ten najlepší, ale aj najférovejší a v tom prípade bude pohár majstra ligy v tých správnych rukách.

Prvý neobjektívny športový portál TakUrčitee.sk odštartoval 1. apríla 2013. Cieľom webu je prinášať fanúšikom iný pohľad na šport. Analýzy, názory, fikcie, predikcie, blogy dodáva tím zložený zo známych autorov a blogerov (Martin Petro, Denis „Bohumil“ Schvarcz – autor projektu) a nových, ambicióznych športových autorov.

Autor textu Michal Mácsai je aktívny futbalista a fanúšik Manchesteru United. Obľubuje florbal, hokej, tenis a skvelé športové výkony.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Odkiaľ pochádzajú tanečné trendy, ktoré tu ešte pred 20 rokmi neboli

Prečítajte si, odkiaľ k nám prišli netradičné tanečné techniky, ktoré dnes nájdeme v ponuke tanečných kurzov

Charakter doby odzrkadľuje mnoho vecí. Málo čo však tak ostáva v pamäti tak výrazne ako móda, hudba a koniec koncov aj tanec. Každá mladá generácia mala ten svoj, ktorý nezriedka poburoval tú staršiu. Naši starí rodičia mali swing alebo rocknroll, potom zase vládlo disco a dnes je to už široké spektrum rôznych štýlov, v ktorých je niekedy ťažké sa zorientovať.

Prinášame vám preto prehľad tanečných štýlov, ktoré pred dvadsiatimi rokmi ešte neexistovali, no čoraz viac sa presadzujú medzi tanečníkmi. Niektoré tú ostanú dlhšie, iné možno rýchlo upadnú do zabudnutia. Čas ukáže.

Vogue

Vogue je tanečný štýl, ktorý nesie meno známeho módneho časopisu, no jeho korene siahajú do New Yorku 18. storočia. Ako tanec vznikol až v 80. rokoch minulého storočia. Inšpiráciou tohto štýlu boli najmä krásne speváčky a modelky, ktorým sa chceli mnohí podobať. Ide o výrazne štylizovaný tanečný prejav, ktorý sa prezentuje lineárnymi pohybmi pevných rúk.

Vogue môžete vidieť aj v mnohých hudobných videoklipoch. Tento štýl preslávil klip k rovnomennej piesni od Madonny (1990), dá sa však vidieť aj v novších klipoch interprétok ako Beyoncé & Lady Gaga (Video Phone), Britney Spears (If U See Amy), Willow Smith (Whip My Hair), Christina Milian (Dip It Low), Kat Deluna (Drop It Low) a pod.

Rozlišujeme pri ňom tri prístupy:

Old way

Vznikol ako prvý, v 80. rokoch. Inšpiráciou boli vojaci, hieroglyfy a modelky v časopisoch. Prvkami sú pózy, gymnastické prvky, „presné ruky“ vytvárajúce línie, tvary a obrazce. Tancuje sa prevažne na disco hudbu.

New way

Vyvinul sa z Old way príchodom novej generácie. Všetky pohyby rúk sa zrýchlili a zmaximalizovali. Dôvodom je aj zmena hudby a začiatok éry housu. New way využíva gymnastické prvky, šokujúce efekty pre diváka, a pritom si ponecháva ladné línie, eleganciu a vznešenosť.

Vogue femme

Tiež sa vyvinul z Old way a ide o spojenie tých najženskejších prvkov. Nepodobá sa ani jednému z predošlých štýlov. Vogue femme môže byť veľmi jemný a ženský a na druhej strane veľmi rýchly, extrémny, akrobatický. Tancuje sa do takzvaných “vogue beats” a je to najpopulárnejší štýl v rámci Vogue.

[the_ad_placement id=“injektaz-hlas-pismenka-nenahradia“]

Waacking

Waacking patrí medzi urban/street (mestské/pouličné) tanečné štýly. História Waackingu sa začala písať počas disco éry približne v roku 1970 na západnom pobreží USA, presnejšie v kluboch Los Angeles.

Pre Waacking sú typické rýchle kontrolované pohyby ramien a rúk do rytmu hudby spojené s posingom (pózovaním) a tiež footworkom (práca nôh). Pri Waackingu sa prikladá veľký dôraz na muzikálnosť, interpretáciu a cítenie hudby, keďže každý tanečník ma špecifické vnímanie hudby a rytmu.

Nikto nevie povedať, kto bol jeho zakladateľom. Na vzniku tanečného štýlu sa podieľalo veľa ľudí a každý z nich si do tohto štýlu priniesol niečo nové a vlastné. Waacking preslávila americká televízna show Soul Train, kde si pozornosť verejnosti získali tanečníci ako Tyrone Proctor, ktorého pohyb a švihanie rúk do hudby bolo neopísateľné.

Proctor, niektorými označovaný aj ako “otec waackingu”, začal trénovať malú skupinu tanečníkov v New Yorku, no neskôr sa kvôli lepším príležitostiam presťahovali do Los Angeles.

Waacking sa vracia do tanečných štúdií a nočných klubov. Potom, ako bolo založené medzinárodné zoskupenie Imperial House of Waacking v roku 2008, si razí cestu späť na tanečné parkety po celom svete.

Jediný slovenský tanečník a zakladateľ slovenskej komunity The Slovak Waackers, ktorý sa môže pýšiť členstvom v IHOW je Andrej Teslík (Addy). Tento titul mu bol udelený práve samotným legendárnym Tyronom Proctorom.

Street jazz

Street jazz kombinuje prvky viacerých tanečných štýlov, vznikol ich vzájomným prepojením. Nájdete v ňom nádych baletu, funku či hip hopu. Je to mix krokových variácií, otočiek, často s prímesou akrobacie.

Street jazz nekladie najväčší dôraz na techniku – nedočkáte sa pri ňom hodnotenia pohybov ako zlých alebo technicky nečistých, nahrádzajú ich pojmy individualita a energia. Prostredníctvom tanečných póz a dynamického pohybu sa rozvíja izolované používanie jednotlivých častí tela a zveľaďujete svoj pohybový prejav.

Dancehall

Dancehall je tanec doslova v „horúcom“ rytme, pochádzajúci z Jamajky. Vznikol v 70. rokoch ako rýchlejšia verzia Reggae. Je rytmický, energický a plný zaujímavých krokov.

Dancehall je veľmi obľúbený party tanec plný zábavy a sexy exotických pohybov v štýle hudby Seana Paula.

Článok vznikol v spolupráci s Riverpark Dance School, ktorá v Bratislave ponúka kurzy moderných tancov pre deti, začiatočníkov a pokročilých.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac