Zaručí fair-play účasť v play-off?

Prinášame pravidelný súhrn udalostí, ktoré v posledných dňoch rozčerili hladinu férovosti hokejovej extraligy.

Vážení čitatelia, dva týždne ubehli ako voda a tak je tu priestor bilancovať, čo sa udialo na našich klziskách v uplynulých dňoch.

Naša najvyššia súťaž má pred sebou záverečných 8 kôl, v ktorých viac menej Žilina, Martin a Piešťany bojujú o dve miestenky zaručujúce play-off.  Na opačnom póle tabuľky si to rozdajú Košice, Nitra a Zvolen o najvýhodnejšiu pozíciu do bojov o slovenský ligový primát.

Nie je priestor na chyby, ktoré sa kruto trestajú a pre jeden klub budú s určitosťou znamenať boj o holý život s víťazom druhej najvyššej súťaže. Žiaľ, možno chyby na inom ako ľadovom poli budú znamenať odchod jedného tradičného klubu z ligovej mapy, o tom však neskôr.

Teraz si opäť pripomenieme ligovú tabuľku Fair-play.

Neuveriteľné zvraty sa pri tak krátkom čase neudiali, avšak pár zmien stojí za spomenutie. Spolu s 5-zápasovou víťaznou šnúrou sa v tabuľke férovosti posunula o jeden stupienok Nitra, na 5. miesto pred Skalicu.

Poprad sa taktiež posunul o jednu priečku vyššie, na číslo 8. Opačným pólom tabuľky smeruje Bystrica, ktorá s otvorenou náručou a tromi prehrami v rade dokráčala trestnými minútami  na predposledné miesto tabuľky.

Zaujímavé je i to, že z trojice Bystrica, Poprad a Trenčín iba podtatranci znížili priemer trestných minút pod 15 za zápas. Naopak Zvolenčania nabudení výhrou v Bystrici znížili svoj „náskok“ na jedinú trestnú minútu za Bystricou a takýmto tempom bude v dohľadnej dobe tabuľku neférovosti viesť práve Bystrica.

Zápas hviezd

Keďže naša rubrika sa zaoberá férovosťou, nedá sa nám neupomenúť i zápas hviezd, ktorý sa konal pred pár dňami pod Zoborom. V nitrianskej aréne vytvorili fanúšikovia spolu s hráčmi neopakovateľnú atmosféru podporenú dodržiavaním pravidiel v každom smere.

Takú skvelú , že ani náš päťstogólový Arne Kroták nebol schopný natrikrát moderátorovi odpovedať na otázku. Palec hore za tento nápad!

Naopak nepríjemnosťou posledných dní bolo hrozivo vyzerajúce zranenie Richarda Hunu, ktorý pocítil na vlastnej koži kanadskú tvrdosť bystrického útočníka Gilliesa. Od nás palec dole.

Opora prvej žilinskej formácie však neutrpela vážne zranenie a tak je vlkom k dispozícii v dôležitých bojoch o play-off.

[the_ad_placement id=“injektaz-hlas-pismenka-nenahradia“]

Ramblingy

+ Martin je v tabuľke férovosti druhý a i to mu umožňuje pomýšlať na play-off. Oproti minulej sezóne badať výrazné zlepšenie, keďže daný rok skončili v tejto štatistike na hrozivom 11. mieste!

Najtrestanejšie sú kluby, ktorými preteká Hron – Banská Bystrica i Zvolen.

Bystrica hrala 31 x v oslabení o dvoch hráčov. Inkasovali jediný raz.

+ Góly v presilových hrách paradoxne vedú Bystričania Hvila s Majdanom, zhodne po 8.

+ V prvej šestke Zorov pomstiteľov vylúčení sú aj Zvolenčania Brabenec, Puliš a Semorád.

+ Zvolen vedie tabuľku oslabení s 87 % úspešnosťou.

+ Pridali k tomu aj 5 gólov.

+ Martinčan Vyskoč nastúpil v 18 dueloch pričom neinkasoval ani jednu trestnú minútu!

+ Ďalšia legenda podtatrancov, Ľuboš Bartečko v 44 zápasoch „získal“ neuveriteľné 2 trestné minúty, takisto ako mladý martinský center Jurášek v 42 dueloch. #MyGameIsFairPlay

– Démonom neférovosti je bystrický krídelník Didiomete, ktorý v 7 zápasoch nazbieral 54 minút

Záver

Celkovo sa priemer trestných minút na tím a zápas znižuje priamo úmerne ako sa blíži posledný zápas základnej časti. Uvidíme, či sa najmä Martinu a Žiline hra fair-play vyplatí a či budú odmenení cestou do štvrťfinále.

Pomaly sa rysujú aj štvrťfinálové dvojice a preto si v závere skúsime vyveštiť v krištáľovej guli , kto na koho čaká. Predikcie sú nasledovné :

  • Košice opäť zvíťazia v základnej časti, tentokrát si však sily nezmerajú s Piešťanmi ale chlapcami spod Turca, Martinčanmi
  •  Nitrania si tesne udržia druhé miesto pred Zvolenom a vo štvrťfinále vyzvú žilinský MsHK, pre ktorých to bude po dlhých rokoch prieméra v play-off miesto play-out
  • Kamzíci  z Popradu pocestujú na úvodné duely práve pod Pustý hrad, do Zvolena
  • Bystričania v pravdepodobne najvyrovnanejšej sérii privítajú na úvod Duklu Trenčín

Opačný problém má slovenské kráľovské mesto – Skalica. Klub nemá financie na výplaty hráčom,  a z tohto titulu mu boli skontumované tri zápasy.  Prvýkrát v histórii nedohrá naša súťaž v takom zložení v akom ročník začala.  O ďalšej budúcnosti klubu rozhodne valné zhromaždenie.

Článok vznikol v spolupráci s portálom takurcitee.sk.

Prvý neobjektívny športový portál TakUrčitee.sk odštartoval 1. apríla 2013. Cieľom webu je prinášať fanúšikom iný pohľad na šport. Analýzy, názory, fikcie, predikcie, blogy dodáva tím zložený zo známych autorov a blogerov (Martin Petro, Denis „Bohumil“ Schvarcz – autor projektu) a nových, ambicióznych športových autorov.

Autor textu Michal Mácsai je aktívny futbalista a fanúšik Manchesteru United. Obľubuje florbal, hokej, tenis a skvelé športové výkony.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac