Huawei nova 9 je ľahučký dizajnový kúsok, ktorého foťák má skutočný potenciál

Štýlová zadná strana smartfónu s netradičným usporiadaním foťákov v sebe skrýva aj nečakane produktívne natívne aplikácie.

Huawei ponúka nový smartfón, ktorý v mnohých smeroch dvíha obočie od pozitívneho údivu. Samozrejme, je tu stále faktor chýbajúcich Google služieb, no výrobca sa šikovne snaží všetko vynahradiť.

Dá sa fungovať so smartfónom bez Google služieb? Vyskúšali sme to za vás a takto to dopadlo

Na novinku Huawei nova 9 sme zvedavo čakali celý rok. Možno táto veta vyznieva trošku úsmevne, no pri tempe, ktoré výrobcovia smartfónov nastavili, je to naozaj dlhý čas. 

Než sa vôbec pustíme do recenzie, treba si pripomenúť dôležitú informáciu. Obchodné embargo pre Huawei stále trvá, takže v zariadení nenájdete predinštalované Google aplikácie. Ak však máte otvorenú myseľ a bavia vás zmeny a výzvy, nedajte sa odradiť. 

Vyhľadávanie Petal Search, samozrejme, nechýba a pomôže vám nainštalovať takmer všetky aplikácie, ktoré sú v Google Play. Akurát Google appky si budete musieť na plochu stiahnuť ako odkazy na webstránky.

Dizajn robí z iných smartfónov ťažidlá

Huawei nova 9 sa od väčšiny dnešných smartfónov líši dizajnom. Smartfón kombinuje zaoblené hrany displeja, hrúbku 7,8 mm a váhu 175 g. V praxi to znamená, že keď po pár dňoch používania modelu nova 9 zoberiete do ruky akýkoľvek iný smartfón, bude na vás pôsobiť ako ťažidlo. 

Samostatnú pozornosť si zaslúži zadná strana, ktorá je zo skla, aj keď to tak vôbec nevyzerá. Chrbát smartfónu je na dotyk prudko návykový a nechať na ňom odtlačky prstov sa jednoducho nedá. Pozornosť si zaslúži aj fotomodul s nezvyčajným tvarom. Neviem, či má takéto uloženie šošoviek praktický význam, a neviem ani to, či sa mi fotomodul sám osebe páči, no v kombinácii s celkovým dizajnom smartfónu by bola aj škoda nepoužiť niečo nezvyčajné.

Na strany konštrukcie sa toho pre zaoblenie displeja veľa nevošlo, preto je ľavá strana úplne bez ovládacích prvkov, na prvej nájdete tlačidlá ovládania hlasitosti a tlačidlo napájania. Slot na SIM kartu, USB-C a mono reproduktor sú umiestnené na spodnej strane. Že je k dispozícii len jeden reproduktor, mi, úprimne, neprekážalo. Zvuky a zvonenie mám zapnuté absolútne minimálne a hudbu či filmy počúvam výhradne cez slúchadlá.

Inteligentné nastavenia displeja predlžujú výdrž batérie

Trápiť sa s vymenovaním všetkých technológií 6,57-palcového OLED displeja nemá zmysel. Ostatne, do špecifikácií sa vie pozrieť každý. Pocitovo je displej pre bežné používanie aj vzhľadom na cenovku smartfónu doslova luxusom. Sýtosť farieb a rýchlosť reakcií displeja sú pre bežného používateľa bezchybné. Nie som fanúšikom hrania hier na smartfóne, no tie, ktoré som počas testovania skúšal, bežali absolútne plynulo. 

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

V nastaveniach si môžete vybrať, či chcete zobrazovaciu frekvenciu ponechať na 120 Hz, prispôsobovať ju automaticky podľa používania alebo znížiť na 60 Hz. Tento výber bude mať pre vás zmysel, ak budete chcieť čo najviac predĺžiť výdrž batérie. Prirodzene, pri 60 Hz vydrží batéria viac. 

Čo pre mňa nie je úplne bežná funkcia, je inteligentné rozlíšenie, pri ktorom smartfón sám vyberá, v akom rozlíšení vám prezeraný obsah ponúkne. Samozrejme, kľúčom je čo najväčší zážitok, preto sa nemusíte báť, že keď zamierite do galérie fotografií, budete miesto pekných detailov vidieť štvorčeky. Cieľom tohto režimu je ušetriť čo najviac energie a predĺžiť výdrž batérie na jedno nabitie. 

Pri zmene si dajte pozor, pretože sa môžu zavrieť aplikácie bežiace na pozadí. Ak by ste napríklad exportovali video, budete musieť spustiť export odznovu. Pre mňa osobne je však takéto šetrenie energie už trošku zbytočné, ak by som chcel smartfón s výdržou niekoľko dní, siahol by som po inom modeli. K dispozícii je aj Always-On displej, ktorý, naopak, odporúčam. 

Obavy o výkon nemusíte mať, je ho dostatok

O plynulosť sa okrem vysokej frekvencie displeja stará aj čip Snapdragon 778G, 8 GB RAM pamäte či dostupných viac ako 100 GB pamäte z celkových 128 GB. Ak vám technické parametre veľa nehovoria, vedzte, že pri bežnom používaní nebudete mať s výkonom najmenší problém. Jediné, čo možno zamrzí, je chýbajúce 5G pripojenie. 

Z hardvérovej výbavy treba spomenúť aj 4 300 mAh batériu. Vďaka pribalenému 66 W adaptéru a rýchlonabíjaniu sa z nuly na 70-percentný stav batérie dostanete približne za 30 minút, čo je veľmi solídny výsledok.

Dôležitejšia je však samotná výdrž. Pri bežnom používaní mi indikátor stavu batérie na konci dňa okolo 22.00 ukazoval v priemere 25 % percent. Viem si predstaviť, že šetrnejším používaním by som sa dostal aj na jeden a pol dňa používania na jedno nabitie.

Plno appiek už od začiatku. Niektoré sú úsmevné

Huawei sa drží stratégie, že vám v novom zariadení ponúkne až extrémne množstvo predinštalovaných aplikácií. Appka na identifikovanie a nákup vína Vivino ma osobne celkom potešila, naopak, pri appke Pokec.sk som sa schuti zasmial. Popravde, nemám s balíkom predinštalovaných aplikácií problém, no úplne chápem, že to niekomu môže prekážať.

 Z predinštalovaných aplikácií by som chcel vyzdvihnúť GreenPass a Curve. Prvá menovaná je peknou ukážkou toho, že Huawei dokáže pomerne promptne reagovať na aktuálne potreby a od začiatku máte k dispozícii appku na potvrdenie očkovania. 

Curve je zasa aplikácia na správu platobných kariet. Po zaregistrovaní vám prevádzkovateľ služby pošle platobnú kartu Curve, ktorá fyzicky nahradí všetky vaše platobné karty a prinesie rôzne výhody vrátane možnosti cashbacku – teda peňazí naspäť z nákupu. Curve zároveň umožňuje platiť smartfónom.

Plávajúce aplikácie si obľúbite

Pri ovládaní ma potešilo menu, ktoré môžete vytiahnuť z boku displeja a vytiahnuť z neho plávajúcu aplikáciu. Túto funkciu využijete napríklad vtedy, keď si pri prezeraní obsahu potrebujete zapisovať poznámky. Plávajúca aplikácia sa dá minimalizovať do malého loga na strane displeja. 

S bezpečnou správou hesiel vám v Huawei nova 9 pomôže riešenie Trezor, ktoré ukladá heslá a v nainštalovaných aplikáciách ich automaticky vypĺňa. Jediné, čo treba mať, je nastavené heslo zamknutej obrazovky. Na automatické vyplnenie prihlasovacích údajov v appke stačí zadať heslo zamknutej obrazovky.

Aj pri práci si prídete na svoje 

Napriek tomu, že Huawei nova 9 pôsobí pomerne lifestylovo, je aj plnohodnotným pracovným nástrojom. Ak by ste si budovali Huawei ekosystém, teda mali napríklad aj Huawei notebook alebo tablet, zamilujete si funkciu Huawei Share. 

Vďaka tejto funkcii spárujete notebook so smartfónom tak, že smartfón môžete ovládať pomocou notebooku a naopak. Toto riešenie má viacero praktických využití, mňa najviac oslovil rýchly a jednoduchý prenos dát zo zariadenia na zariadenie či otváranie aplikácií kurzorom myšky. 

Natívna aplikácia poznámky je zväčša prehliadaná. Či právom, alebo nie, nechám na vás. V modeli nova 9 by ste jej rozhodne mali venovať pozornosť. Potrebujete dostať text z dokumentu do poznámok? Nemusíte ho prepisovať. 

Stačí v appke otvoriť galériu a vybrať možnosť skenovať dokument.  Po prezretí ukážky zvoľte funkciu extrahovať text. Aby to nepôsobilo, že nova 9 je bezchybná, funkcia extrahovania textu je dostupná v rôznych jazykoch, no v slovenčine aktuálne nie. Dá sa s ňou však pracovať aspoň v obmedzenom režime.

Priamo pri písaní poznámok si môžete všimnúť miniaplikáciu prekladač. Do riadka nad klávesnicou napíšte text v slovenčine a miniaplikácia ho preloží a preklad automaticky zapíše do poznámky. 

Foťák má potenciál, ale aj muchy

To najlepšie na koniec? Ak ste fanúšikom fotografie, tak rozhodne. Hlavný fotoaparát má 50 Mpx, doplnený je 8 Mpx ultraširokým fotoaparátom a dvojicou 2 Mpx senzorov pre makro a hĺbku ostrosti. Pri všetkej dobrej vôli, 2 Mpx senzory sú doplnkom, ktorý sa stará o to, aby fotomodul na foťáku vyzeral zaujímavo a honosne. 

Hlavný fotoaparát využíva technológiu RYYB, ktorá pomáha v horších svetelných podmienkach. Celkový dojem z fotiek od modelu nova 9 je u mňa pozitívny. Za denného svetla nemám foťáku čo vytknúť, páčia sa mi farby, ich sýtosť a zväčša správna expozícia. Trochu horšie to už je s detailmi, ktoré sa pri pohľade na fotografiu na veľkom monitore zlievajú.

Makro foto pomocou režimu Clona/ Nočná foto s režimom Noc

Využiť 50 Mpx na hlavnom fotoaparáte bude môcť vďaka fotorežimu vysoké rozlíšenie. Fotka je podporená aj umelou inteligenciou, no Huawei tak trochu priznáva, že ich riešenie má medzery. Pre istotu upozorním, že tento režim je vhodné použiť za dobrých svetelných podmienok na statické predmety.

Nechýba nočný režim, ktorý občas zápasí s tým, že fotografie sú neprirodzene žlté. Paradoxne, zrejme aj vďaka technológii RYYB je nočná fotografia lepšia bez nočného režimu. Aj preto môžete používať na nočnú fotku ultraširokouhlý objektív, na ktorom režim nočnej fotografie nefunguje. 

Vyzdvihol by som ešte režim blog, ktorý ponúka kombináciu predného a zadného fotoaparátu v jednom videu. 4K záber s 30 fps kombinuje pohľady zo selfie kamery a fotoaparátov, počas točenia videa môžete pohľady prepínať bez toho, aby ste točenie museli prerušiť. 

Ako teda?

Moje záverečné zhrnutie z testovania je takéto: Huawei nova 9 je na svoju cenovku super smartfón. Drobnosti, ktoré som vytkol, sa môžu vyladiť niektorou z nasledujúcich aktualizácií alebo by som sa s nimi naučil žiť. Treba však spozornieť pri niekedy kolísajúcom výkone fotoaparátu, lebo ten má vďaka 50 Mpx snímaču skutočne potenciál. 

Osobne mi neprekážajú ani chýbajúce Google appky a teším sa na sľubovaný Harmony OS. Pravdou je, že kategória, ktorej vody Huawei nova 9 brázdi, je plná silnej konkurencie, v niektorých prípadoch aj s kúsok nižšou cenovkou.


Huawei nova 9 si môžete kúpiť k akémukoľvek O2 SMART paušálu na začiatok už od 0 €.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

Potešte na Vianoce dvoch ľudí naraz: jedno zariadenie kúpite, druhé dostanete ako darček

Telefonovať bez nutnosti, mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokážu naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité, ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu, je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 SMART Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Rozhodujete sa medzi smart náramkom a smart hodinkami? Toto by ste mali vedieť

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä, ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste podnikateľ, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Huawei Free Buds 4i, alebo bez nožičky, ako napríklad Xiaomi Mi Ture Wireless Ear Buds Basic 2, je len vecou osobnej preferencie.

Huawei Free Buds 4i, Xiaomi Mi Ture Wireless Ear Buds Basic 2, OnePlus Buds

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad OnePlus Buds, ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Ak nemáte špeciálne požiadavky na štupľové slúchadlá, nemusíte sa obávať, že by ste za extra funkcie museli zbytočne priplácať. V ponuke je veľa modelov, ktoré svojou výbavou rozumne balansujú na pomedzí všetkých kategórií a zároveň majú lákavú cenu.

Napríklad SBS Music Hero za veľmi rozumnú cenu ponúkajú výdrž na jedno nabitie 2,5 hodiny počúvania. Vďaka nabíjaciemu puzdru sa výdrž predĺži až na 13 hodín. Navyše majú spoľahlivý bluetooth 5.0, efektívne multifunkčné ovládacie tlačidlo a ergonomický dizajn.

Aj keď sa rozhodnete pre univerzálnu kategóriu, nemusíte sa báť, že by boli slúchadlá hlúpe a len prehrávali hudbu. Telefonovanie, automatické zapnutie a vypnutie či veľmi rýchle automatické párovanie so smartfónom je k dispozícii aj v tejto kategórii. 

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

SBS BT501, Sturdo Pro Sport

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športové štuple sú SBS BT501 alebo Sturdo Pro Sport, ktoré majú odnímateľný fixačný nadstavec do ucha.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

Ako ulahodiť fanúšikom kvalitného zvuku a dizajnu? Slúchadlami dnes už legendárnej značky Bang & Olufsen

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Model B & O Beoplay E8 je výborným príkladom toho, ako si hi-fi spoločnosti predstavujú smartfónové slúchadlá. Prémiové materiály, pekný dizajn, v tomto prípade aj aktuálne Bluetooth 5.1 pripojenie a komfortné ovládanie, no chýba spomenuté potláčanie hluku a nižšia odolnosť proti vode.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých je dôležitý kodek AptX. Ten sa stará o zníženie latencie zvuku voči obrazu. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri týchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá Sony WH-XB900N, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú aj ANC alebo výdrž batérie na jedno nabitie 30 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2, k akémukoľvek O2 SMART Paušálu ich môžete mať na začiatok už od 0 €.


Kvíz: Iba pamätníci spoznajú týchto 10 legendárnych mobilov len podľa fotky

Čítaj viac

Týchto 5 hier vám spríjemní daždivé večery, ale dajte si pozor, sú návykové

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac