Huawei P Smart Z prináša elegantnú vysúvaciu selfie kameru

Ako v našom teste obstál smartfón strednej triedy s množstvom funkcií a technologickou vychytávkou?

Mať zaujímavý smartfón už dávno neznamená nosiť vo vrecku len vlajkovú loď. Čínsky výrobca prináša nový vietor a zaujímavé technológie aj do strednej triedy. Posledný Huawei P smart Z je toho dôkazom.

Výrez nehľadajte

Výrez v hornej časti displeja v minulosti svojím príchodom spôsobil kontroverzné reakcie používateľov. Ich výhrady Huawei vypočul a umožnil výrez na svojich zariadeniach skryť softvérovo. Tentoraz však zašiel ďalej a v prípade modelu P smart Z by ste výrez hľadali márne. Ide totiž o zariadenie s veľkým bezrámikovým displejom.

K novému Huawei P Smart Z dostanete do 31.10. fitnes náramok ako darček. Viac informácií

Ten ponúka kvalitný obraz ako stvorený na sledovanie filmov, hranie hier aj na prácu. Je vynikajúco čitateľný aj na priamom slnku a vďaka filtrácii modrého svetla nezaťaží vaše oči v tme.

Výsuvná predná kamera

Výrez v hornej časti displeja sa začal objavovať kvôli umiestneniu prednej selfie kamery. Je to pomerne elegantný spôsob, ako natiahnuť displej na celú prednú stranu. Huawei pri zariadení P smart Z vyriešil túto dilemu jednoducho – výsuvnou prednou kamerou. Ak sa teda rozhodnete urobiť si selfie, kamera sa jednoducho vysunie z hornej časti zariadenia.

Predná selfie kamera funguje skvele. Postará sa o pekné fotky počas dňa a poradí si aj večer. Používa totiž náhradu blesku – prisvetlenie záberu displejom telefónu. Primárna duálna kamera sa skladá z hlavného 16 Mpx fotoaparátu a zo sekundárneho 2 Mpx snímača hĺbky záberu. Vďaka tejto kombinácii vytvoríte zaujímavé fotografie s rozostreným pozadím.

Výkon

Huawei P smart Z nezaostáva ani vo výkone. Procesor s dostatočne veľkou operačnou pamäťou zvládne náročnejšie aplikácie aj hry. Zariadenie pracuje s Androidom vo verzii 9.0 (Pie) s nadstavbou EMUI 9.

Môžete sa teda tešiť na známe funkcionality, napríklad vyhľadávanie v aplikáciách, plne konfigurovateľné témy alebo na schovávanie navigačných tlačidiel na maximálne využitie displeja.

Výdrž a bezpečnosť

Výdrž na jedno nabitie ma príjemne prekvapila. Aj počas maximálneho využitia pripojenia cez LTE, Wi-Fi, automatickej synchronizácie e-mailových účtov a prezerania sociálnych sietí Huawei P smart Z zvládne takmer dva dni. K dispozícii je aj režim šetrenia batérie.

O bezpečnosť vašich údajov sa postará snímač odtlačkov prstov, ktorý nájdete na zadnej stene zariadenia. Je umiestnený presne tam, kde ho budete intuitívne hľadať, sníma rýchlo a na prvýkrát.

Ak má k vášmu zariadeniu prístup aj iná osoba, no nechcete jej sprístupniť niektoré aplikácie, môžete využiť funkciu uzamknutia aplikácie na odtlačok prsta. Vnútorná pamäť je dostatočná na uchovanie vašich fotografií, videí a aplikácií.

Ak by vám nepostačovala, môžete využiť rozšírenie pamäte prostredníctvom microSD karty až do 512 GB. Ak pamäťovú kartu nevyužijete, do sekundárneho slotu môžete vložiť druhú SIM a Huawei P smart Z využívať ako Dual SIM zariadenie.

Hodnotenie O2 Guru: Zaujímavé zariadenie s priateľskou cenou

Huawei P Smart Z prináša technologické novinky do strednej triedy. Vďaka svojmu robustnému dizajnu a výsuvnej prednej kamere určite zaujme. Dlhá výdrž batérie vás nebude nútiť každú chvíľu hľadať nabíjačku a s duálnym fotoaparátom vytvoríte pekné zábery.

Huawei P Smart Z môžete mať k akémukoľvek O2 Paušálu alebo O2 Dátam na začiatok od 0 €.

Ivan Štubniak

Tento smartfón pre vás otestoval Ivan Štubniak, tímlíder kontaktného centra.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Zabudnite na plastové SIM karty. Špičkové smartfóny už majú v sebe zabudovanú eSIM

O2 je druhým operátorom na Slovensku, ktorý spúšťa možnosť eSIM kariet.

Zaužívané plastové SIM karty postupne vymeníme za elektronické. Týka sa to všetkých smartfónov alebo len najnovších modelov? Aké výhody získam, ak prejdem z klasickej SIM na eSIM?

Ako si správne čistiť smartfón a chrániť sa proti koronavírusu? Chcem vedieť viac

Čo je SIM karta?

Ak chcete využívať mobil, musíte byť účastníkom mobilnej siete. A každý takýto účastník sa potrebuje niečím identifikovať. Na identifikáciu slúži každému dobre známa SIM karta, ktorú ste museli vložiť do mobilu, kým ste ho mohli začať používať.

SIM karta má pridelené unikátne číslo, ktoré slúži na identifikáciu účastníka vo svete a tiež ďalšie MSISDN alebo telefónne číslo. SIM karta je zároveň akýmsi srdcom každého mobilného telefónu a slúži na komunikáciu a prenos dát. Aby nedošlo k zneužitiu SIM karty, chráni ju PIN kód a PUK kód.

Prvé SIM karty mali veľkosť približne ako bankomatová karta, no na podnet výrobcov zariadení museli výrobcovia SIM kariet veľkosť zmenšiť. Vznikla tak SIM karta vo formáte mini, ktorú už väčšina z vás dobre pozná. Keďže každé ušetrené miesto v smartfóne sa počíta, formát SIM kariet sa postupne zmenšoval a z formátu mini vznikol formát mikro a následne ešte menší formát nano.

S postupným zmenšovaním SIM kariet prichádzali aj ich vylepšenia. Postupne sa zvyšovala pamäť SIM karty, čo používateľovi umožnilo uloženie viacerých kontaktov alebo SMS správ.

Čo je eSIM a aké má výhody?

Čoraz viac smartfónov má okrem slotu na nano SIM už aj slot pre integrovanú elektronickú SIM kartu (eSIM), ktorá nahrádza staré plastové SIM karty.

Najväčší rozdiel je v tom, že výrobca integruje čip SIM karty priamo do telefónu, čím zaniká nutnosť  vkladať do zariadenia plastovú SIM kartu.

Pri zakúpení eSIM karty u operátora dostanete unikátny QR kód, ktorého nasnímaním sa do telefónu stiahne jej profil – v podstatne digitálna verzia vkladania plastovej SIM karty do telefónu. Potom už môžete okamžite využívať služby operátora.

Prechodom na eSIM kartu vznikajú hneď dve veľké výhody. Prvá je, že sa už nemusíte obávať poškodenia SIM karty. V takom prípade by ste museli fyzicky zájsť do predajne, požiadať o výmenu SIM karty, ktorá je spoplatnená, a v tom lepšom prípade, keď si zálohujete údaje v telefóne, neprídete o kontakty uložené na SIM karte.Toto pri eSIM karte nehrozí, pretože ju nemáte ako poškodiť.

Druhá veľká výhoda je, že nemusíte používať slot na SIM kartu. Veľká časť reklamácií je spojených práve s nefunkčnou čítačkou SIM kariet. Karty eSIM bude možné používať okrem mobilného telefónu aj v tabletoch, smart hodinkách a iných zariadeniach s podporou eSIM.

Aby ste mohli využívať eSIM, potrebujete dve veci: eSIM aktivovať u svojho mobilného operátora a mobilný telefón s integrovanou SIM kartou. V O2 ponuke sú k dispozícii tieto zariadenia s podporou eSIM.

Samsung Galaxy S20

Nová vlajková loď Samsungu nerobí žiadne kompromisy a momentálne ponúka jeden z najlepších fotoaparátov na trhu. V modeli Samsung Galaxy S20 nájdeme trojitý zadný fotoaparát s hlavným 12-megapixelovým snímačom, 12-megapixelovým ultra širokým snímačom64-megapixelovým snímačom s teleobjektívom. Trojnásobný hybridný zoom môžete kombinovať s 30-násobným Super Resolution zoomom s vylepšenou umelou inteligenciou. Výsledkom sú ostré a čisté fotografie aj takých detailov, ktoré bez zoomu voľným okom len tak ľahko nezachytíte.

Galaxy S20 disponuje aj prepracovaným režimom Bright Night, vďaka ktorému zachytíte snímky aj v tme v takmer rovnakej kvalite ako za bieleho dňa.

Okrem špičkového fotoaparátu poteší aj perfektný výkon. Osemjadrový procesor s novým čipom Exynos 990 v porovnaní so svojím predchodcom zvyšuje výkon zariadenia až o 15 %. Kapacita batérie je 4 000 mAh.

Vo všetkých troch modeloch – Galaxy S20, Galaxy S20+ aj Galaxy S20 Ultra 5G – nájdete hybridný slot a integrovaný slot pre eSIM.

Apple iPhone 11 Pro

Mobilný telefón iPhone 11 Pro možno prirovnať k vreckovému počítaču. O mimoriadny výkon sa v ňom postará čip A13 Bionic, ktorý patrí medzi najvýkonnejšie mobilné čipy súčasnosti. Je navyše úsporný, takže vám ušetrí aj čo-to z kapacity batérie. Tento smartfón je vhodný vďaka svojmu výkonu aj ako pracovný nástroj. Ak potrebujete pracovať v dvoch aplikáciách naraz, stačí zapnúť funkciu splitscreen, ktorá rozdelí obrazovku na dve.

V porovnaní so svojím predchodcom má ešte lepší displej – Super Retina XDR. Vyznačuje sa perfektnou viditeľnosťou a dvomi hodnotami jasu. Bežná svietivosť je 800 nitov a pri sledovaní HDR obsahu je to 1 200 nitov. No a keďže je to smartfón, hodnotu jasu si nastaví automaticky podľa toho, čo na ňom práve prezeráte. Sledovaný obsah tak bude vždy perfektne viditeľný, dokonca aj na slnku.

Okrem slotu pre štandardnú nano SIM kartu disponuje aj vstavaným slotom pre eSIM. Ak hľadáte mobilný telefón, na ktorý sa potrebujete vždy spoľahnúť a očakávate od neho 100% spoľahlivosť, iPhone 11 Pro je ideálna voľba.

Samsung Galaxy Z Flip

Pozrite sa na svoj smartfón a predstavte si, že ho prehnete na polovicu a odložíte do vrecka. Samsung Galaxy Z Flip je smartfón, ako ho dnes poznáme, no s konštrukciou ako staré véčko, ktoré prešlo úplným redizajnom.

Okrem svojho vzhľadu zaujme aj krásnym 6,7“ AMOLED displejom, ktorý má nízku spotrebu, rýchlu spätnú väzbu a ostrejšie farby. Perfektný výkon zabezpečuje 8-jadrový procesor8 GB operačná pamäť RAM. Vďaka kapacite batérie 3 300 mAh si môžete prácu a funkcie tohto smartfónu užívať naplno počas celého dňa. Na všetok obsah a obľúbené aplikácie je k dispozícii interné úložisko s veľkosťou až 256 GB.

V dizajnovej vychytávke samozrejme nemôže chýbať ani najnovšia technológia eSIM.

Motorola Razr

Aj futuristická novinka Motorla Razr svojou konštrukciou pripomína staré vyklápacie mobilné telefóny, no stále ide o smartfón, ako ho poznáme.

Okrem svojho vzhľadu zaujme dvojitým displejom – vonkajším 2,7“ displejom, s ktorým pracujeme po zaklapnutí telefónu, a druhým displejom cez takmer celú dĺžku zariadenia po jeho otvorení.

Hlavný flexibilný 6,2“ displej disponuje technológiou CinemaVision a filmy či videá si užijete v ultra širokouhlom rozmere. Perfektný výkon zabezpečuje 8-jadrový procesor6 GB operačná pamäť RAM. Batéria má kapacitu len 2 510 mAh, no vďaka nabíjaniu TurboPower batériu dobijete na 100 % rýchlejšie, ako by ste očakávali, a to za niekoľko minút.

Hlavný fotoaparát má len jednu šošovku s rozlíšením 16 megapixelov, no výsledné snímky sú kvalitné. Pri zhotovovaní fotografií oceníte elektronickú stabilizáciu obrazu či laserové zaostrovanie.

V extravagantnej novinke už nenájdete miesto na starú plastovú SIM kartu, Motorola Razr má iba integrovaný slot na eSIM kartu.

eSIM so sebou prináša množstvo výhod

Karta eSIM prináša v porovnaní s pôvodnými plastovými SIM kartami iba výhody. Okrem ušetreného priestoru pre výrobcov v zariadeniach, možnosti mať viac SIM kariet v jednom telefóne, či zníženiu reklamácií čítačiek SIM kariet sa svet zbaví aj veľkého množstva plastového odpadu vzhľadom na nefunkčné SIM karty.


Všetky spomínané smartfóny s podporou eSIM môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €.


Tieto dva smartfóny stoja menej ako stovku a majú čím prekvapiť

Čítaj viac

Ako udržiavať bezpečnosť a hygienu smartfónu? Vyberte si z tohto príslušenstva

Čítaj viac

Férová nadácia O2 podporila online vzdelávanie žiakov a učiteľov sumou 60 000 €

Čítaj viac