Najzábavnejšie horské dráhy a tobogany sveta

Milujete život na ostrí noža? Máme pre vás výber tých najstrmších, najrýchlejších a najbláznivejších adrenalínových atrakcií.

Horské dráhy a tobogany nie sú ani zďaleka len zábavou pre malé deti. Zábavné a vodné parky po celom svete sa predháňajú, ktorý z nich bude mať ten najväčší, najlepší či najdlhší tobogán alebo najrýchlejšiu či technicky najvyspelejšiu horskú dráhu na svete.

Ak teda túžite zažiť poriadnu dávku adrenalínu a máme pre vás niekoľko skvelých tipov:

Formula Rossa, Abu Dhabí, Spojené arabské emiráty

Najrýchlejšia horská dráha sveta. Dokáže z 0 na 60 kilometrov za hodinu zrýchliť už za 2 sekundy. To znamená, že akceleruje rýchlejšie ako najrýchlejšie komerčne dostupné automobily sveta. Dráha má dĺžku vyše 2,4 kilometra a dosahuje najvyššiu rýchlosť 241,4 kilometrov za hodinu a pasažieri zažijú preťaženie 1,7 G. Ľudia sú na dráhe povinní mať na očiach lyžiarske okuliare, aby im prachové častice či hmyz v takej veľkej rýchlosti nepoškodili zrak.

Kingda Ka, Six Flags Adventure Park, New Jersey, USA

V súčasnosti najvyššia horská dráha na svete. V najvyššom bode, do ktorého dráha stúpa pod 90 stupňovým uhlom, meria 138,9 metra a návštevníci sú doň vystrelení rýchlosťou 208 kilometrov za hodinu. Túto rýchlosť dosiahnu za 3,5 sekundy. Odtiaľ ich čaká “voľný pád” na druhú stranu. Môže sa stať, že horskej dráhe sa nepodarí úplne prekonať gravitáciu a nedostane sa až do najvyššieho bodu dráhy. Ak sa to stane, návštevníci dostanú ďalší pokus.

Takabisha, Japonsko

Postavená v roku 2011 si dodnes udržuje titul najstrmšej horskej dráhy na svete. Strmý pád má sklon 121 stupňov. Celá dráha je plná rôznych zákrut, otočiek a strmých stúpaní a klesaní. Táto horská dráha vám zaručene dvihne adrenalín v krvi riadne vysoko.

Bizarro, Six Flags Adventure Park, New Jersey, USA

Neradí sa už medzi už medzi klasické horské dráhy ale medzi hyper dráhy.

Prvý raz sa verejnosti predstavila v roku 1999, ako prvá horská dráha bez podlahy. Následne, tak ako celý park, aj Bizarro prešlo v roku 2009 komplexnou rekonštrukciou. Oceľová konštrukcia horskej dráhy je dlhá 1 215 metrov a v jej najvyššom bode meria 43 metrov. Prvé klesanie meria 40 metrov. Pôvodne bola dráha namaľovaná na krikľavo zeleno no teraz je modro- fialová.

Millenium Force, Cedar Point Park, Ohio, USA

Prvá giga horská dráha na svete. Jej výška sa pohybuje niekde medzi 91 až 121 metrami. V roku 2000, keď ju otvorili, bola najvyššou a najrýchlejšou horskou dráhou na svete. Odvtedy jej už ale prvenstvo zobrali iné dráhy.

Jazda na nej trvá len 80 sekúnd, ale len tak ľahko na to nezabudnete. Dosahuje maximálnu možnú rýchlosť sa blíži k 150 kilometrom za hodinu. Počas jazdy prechádza dvomi tunelmi, štyrmi prudkými stúpaniami a tromi klopenými zákrutami.

Škorpiónov chvost, Wisconsin, USA

Jazda na tomto tobogane trvá približne 5 až 7 sekúnd. Tobogán je dlhý takmer 122 metrov, a keď naň nastupujete, ste asi vo výške desiateho poschodia. Keďže je tunel tobogánu priehľadný, pocit že voľne padáte sa ešte znásobuje.

Verruckt, Kansas City, USA

V preklade z nemčiny toto slovo znamená “šialený”. Hovoríme o najstrmšom a najvyššom tobogane na svete. Je vyšší ako Niagarské vodopády o okrem neuveriteľného 17 metrového pádu dolu, zažijete aj stúpanie do výšky piatich poschodí.

Spacemaker, Jesolo, Taliansko

Tento tobogan je vysoký viac než 40 metrov. Nejazdí sa na ňom “po svojich” ale v malých gumených člnoch pripomínajúcich raft.  V jednom rafte môžu naraz sedieť až 4 ľudia. Padáte dolu rýchlosťou zhruba 100 kilometrov za hodinu v 60-stupňovom sklone.

Presvedčte sa na vlastné oči o schopnosti tohto tobogánu poriadne zvýšiť človeku adrenalín.

Leap of Faith, Bahamy

Aj v tomto dovolenkovom raji môžete zažiť poriadny adrenalín. V komplexe Atlantis sa nachádza tobogan Leap of Faith, čo v doslovnom preklade do slovečiny znamená skok dôvery alebo, inak povedané, skok do prázdna. Letíte dolu 18 metrov, závratnou rýchlosťou cez priehľadný tunel v nádrži plnej žralokov.

Brain Wash, Florida, USA

Ako už samotný názov napovedá, nejde o nič pre slabšie povahy. V preklade sa tento tobogan volá vymytie mozgu. Na jeden “šup” môžu ísť až 4 ľudia, ktorí si sadnú do veľkej nafukovačky a zletia takmer 16,2 metra  dolu tmavým tunelom, plným svetelných, zvukových efektov a videí.

Na akom najbláznivejšom tobogáne či horskej dráhe ste boli vy? Dajte nám vaše tipy.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Veselé potlačené tričká z domácej produkcie, o ktorých by ste mali vedieť

Ak radi komunikujete so svetom obrazmi na tričkách, tento výber slovenských značiek sa vám bude určite páčiť.

Tričko je pre človeka niečo ako obal pre vinylovú platňu. Aj keď nás nemusí chrániť pred prachom a škrabancami, ponúka obrovský priestor na stvárnenie nápadov od výmyslu sveta, ktoré odrážajú náš charakter alebo o nás jednoducho niečo povedia.

Ak radi komunikujete so svetom obrazmi na tričkách, tento výber slovenských značiek sa vám bude určite páčiť.

Made in ČSSR

Dvaja nadšenci československého dizajnu vyrábajú tričká, na ktorých môžete hrdo nosiť svoje spomienky na legendárnu stavebnicu Merkúr alebo fén EM 521 od dizajnéra Stanislava Lachmana.

Mešuge

Pre všetkých, ktorí sa neberú príliš vážne. Mešuge vymýšľajú veselé tričká vyšperkované dobrým nápadom, ktoré zdobia hrude a vylepšujú náladu.

Torteelas

Torteelas vymýšľajú originálne ilustrácie, ktoré si všimol aj Threadless, najväčší distribútor dizajnových tričiek s príbehom.

San Pedro

San Pedro je názov halucinogénneho kaktusu, ale aj značka pekných dizajnérskych tričiek a plagátov.

Typiš Slovakiš

Typiš Slovakiš je jedna zo značiek, ktoré sa dnes inšpirujú ľudovou tematikou. Na ich tričkách nájdete tradičnú výšivku z rôznych regiónov Slovenska.

Popular

Značka, ktorá je stálicou nielen na slovenskej scéne, ale aj v Čechách – funguje už 13 rokov. Pre všetkých, ktorí majú radi kvalitné tričká, zaujímavé detaily, farby, tvary a nadhľad.

Lemur

Svietiace tričká pre ľudí, ktorí sa neboja zasvietiť v džungli, v tme alebo v dave.

Koláčová

Za značkou vtipných tričiek pre deti aj dospelých Koláčová je herečka Kristína Farkašová. Vo svojich autorských kolekciách spája svoju závislosť na pásikoch, lásku k práci s textom a vrodený sarkazmus.

Artube

Tričká, ktorých kúpou prispejete aj na vybrané dobročinné projekty, stojí za to podporiť. Navyše, každé je balené v štýlovej tube z recyklovateľného papiera.

Red dog

Legendárne tričko od Red dog spolu s odznakom a samolepkou nájdete na portáli sashe.sk.

Kompot

Značka Kompot prináša širokú ponukú „trvanlivých“ tričiek, ktoré vznikli v spolupráci so slovenskými ilustrátormi a grafikmi. Zároveň je to aj obchod, v ktorom nájdete pokope viac značiek, ktoré originálne tričká vyrábajú. A dostanete ich zabalené, ako inak, v nádobe na zaváraniny.

Pískacie tričká

Ručne šité námornícke tričká s pískacím motívom, ktorým môžete prekvapiť okolostojacich v dave. Mimoriadne obľúbené nielen u detí.

Cocopinda

Svieže tričká v limitovaných edíciách, ktoré prinesú do ulíc autorské ilustrácie a grafiky od mladých umelcov.

Planéta 220

Pod touto značkou nájdete tričká s návrhmi od mladej dizajnérky Mišky Chmeličkovej. Oblečte si motív reštaurácie UFO na Moste SNP a ukážte, že máte Bratislavu radi.


Lifetech: Čo je nové