Napíšte nám, aká notifikácia vám vždy zlepší deň, a vyhrajte smartfón OPPO

Odpoveďou na súťažnú otázku môžete získať jednu z dvojice noviniek – OPPO Reno7 5G a OPPO Reno7 Lite 5G.

Populárna čínska značka OPPO prišla na Slovensko len minulý rok, ale stihla si nás získať spoľahlivými smartfónmi so zaujímavými vychytávkami a férovými cenovkami. Potvrdzujú to aj novinky zo série OPPO Reno 7 5G, ktoré môžete vyhrať v tomto článku.

Modré svetlo či nočný režim? Zdravšie prostredie si môžete nastaviť aj vo svojom smartfóne 

Naša obľúbená foto funkcia OPPO Reno 7 5G aj OPPO Reno Lite 7 5G je Bokeh Flare portrét, ktorý kontrastuje fotenú osobu s rozmazaným pozadím. Dizajnovou vychytávkou sú svetielka Dual Orbit Light okolo zadných kamier, ktoré vás upozornia na prichádzajúci hovor či notifikáciu.

Ak chcete pred zapojením do súťaže vedieť viac, podrobnosti o OPPO Reno 7 5G nájdete na tomto odkaze, pre technické špecifikácie OPPO Reno Lite 7 5G kliknite sem. A teraz už stačí odpovedať na jednoduchú otázku a môžete mať jednu z noviniek doma.

Čo môžete získať?

Zo všetkých súťažných odpovedí vyžrebujeme dvoch výhercov, ktorý získajú: 

Ak máte o jednu z dvojice noviniek OPPO záujem, stačí do formulára nižšie napísať, aká notifikácia vám vždy zlepší deň.

OPPO Reno7 5G, OPPO Reno7 Lite 5G

Ako na to?

Do pripraveného formulára napíšte odpoveď na súťažnú otázku a uveďte svoje kontaktné údaje.

Súťažná otázka: Aká notifikácia vám vždy zlepší deň? 

Aby ste sa do súťaže mohli zapojiť, musíte spĺňať aj nasledujúce podmienky:

  • Musíte byť fyzická osoba, ktorá dovŕšila vek 16 rokov.
  • Musíte súhlasiť s podmienkami súťaže a so spracovaním osobných údajov.

Ďakujeme za záujem, súťaž sme ukončili.

Odpovede posielajte do nedele 22. mája 2022. V pondelok 23. mája 2022 spomedzi všetkých odpovedí vyžrebujeme dvoch výhercov, ktorých budeme o spôsobe odovzdania výhry informovať prostredníctvom e-mailu.


Na koho sa šťastie v súťaži neusmeje, môže mať novinky OPPO Reno 7 5G aj OPPO Reno Lite 7 5G k svojmu O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €. 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nechcete stále meniť smartfón? Trendový OPPO Reno7 Lite 5G spoľahlivo poslúži niekoľko rokov

Ak si radi robíte selfíčka, hráte sa hry a zároveň potrebujete, aby vás počas dňa nezradila batéria na telefóne, novinka od OPPO vás určite nesklame.

Čínska značka OPPO sa čoraz viac dostáva do povedomia a obľuby aj na Slovensku a niet sa čomu čudovať. Hrdina tejto recenzie OPPO Reno7 Lite 5G prináša napriek nižšej cene mnohé nečakané novinky a vylepšenia, ktorými sa chce výrobca odlíšiť od ostatných mobilných značiek. 

Ako si užiť hry bez sekania? Týchto 5 smartfónov ocenia aj nároční hráči

Čo sa na OPPO Reno7 Lite 5G vydarilo? 

Na tomto telefóne musím oceniť jeho štýlové ploché telo a kompaktné rozmery. Kvalitným AMOLED displejom, porovnateľným s omnoho drahšími telefónmi, si OPPO Reno7 Lite 5G nájde mnoho fanúšikov. Farby na displeji sú naozaj ostré a čitateľnosť na slnku skvelá. 

Ako veľké plus vidím aj nabíjanie telefónu – vďaka rýchlemu 33 W nabíjaniu sa mi podarilo nabiť tento telefón na 100 % za slušných 63 minút. Dokonca mi stačilo iba 15 minút nabíjania na to, aby telefón ukazoval 33 %. Zároveň vďaka veľkorysej 128 GB pamäti si už určite nebudete musieť vyberať, čo musíte z telefónu odstrániť.

Čo mohlo byť na OPPO Reno7 Lite 5G lepšie?

Hoci som pochválil dizajn telefónu, ktorý je fakt trendový, musím tomuto telefónu vytknúť to, že na jeho zadnej strane vidno každý odtlačok prsta. Mne osobne to prekážalo, ale stačí si prikúpiť zadný kryt, ktorý všetko vyrieši. 

Niekomu môže prekážať aj nižšia frekvencia displeja 60 Hz, z môjho pohľadu však môže byť práve tento typ displeja šetrný k batérii a vďaka tomu telefón vydrží bez nabíjania o niečo dlhšie. 

Čo nás na OPPO Reno7 Lite 5G príjemne prekvapilo?

Vďaka funkcii virtuálnej RAM má možnosť zvýšiť si manuálne operačnú pamäť z 8 GB až na skvelých 13 GB, čo určite ocenia hlavne fanúšikovia mobilných hier, ako aj používatelia výkonovo náročnejších aplikácií. 

8 tipov, ako si zlepšiť pozornosť a nedať sa vyrušiť každou drobnosťou na obrazovke

Ďalšou skvelou novinkou, na ktorú som si rýchlo zvykol, je notifikačná dióda. Dve orbitálne svetlá pri zadných kamerách svietia pri prijímaní upozornení alebo počas nabíjania. Vybíjania batérie sa báť netreba, pretože 2 hodiny svietenia týchto notifikačných svetiel „zhltli“ asi 1 % batérie – za mňa super. 

Príjemne prekvapil aj predný 16 Mpx fotoaparát. Nielenže selfie fotky vyzerali jasné bez ohľadu na to, kde som stál, ale zároveň veľmi rýchlo rozpoznal moju tvár, aby odomkol telefón v momente, keď som ho zobudil. 

Hodnotenie O2 Guru: Spoľahlivá voľba na niekoľko rokov

OPPO Reno7 Lite 5G na prvý pohľad vzbudzuje dojem moderného zariadenia, na ktorého kúpu nepotrebujete obrovskú sumu peňazí. Kompromisy, ktoré prináša, sú potrebné, aby si udržal nižšiu cenu oproti drahším modelom iných značiek. To však z neho nerobí zlý smartfón. 

Naopak, v skutočnosti by mohol byť dobrou voľbou pre mnoho ľudí. Ako jeden z prvých telefónov totiž získal hodnotenie A za 36-mesačnú certifikáciu plynulosti od TUV SUD – očakáva sa teda, že bude fungovať rovnako aj po 3 rokoch používania. 


OPPO RENO7 Lite 5G si môžete kúpiť k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €. 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.


Hľadáte inšpiráciu, ako si zacvičiť so svojimi deťmi? Zatrénujte si podľa videí Telesná na doma, ktoré vytvorili skúsení tréneri O2 Športovej akadémie Mateja Tótha.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Užívajte si pohodlné platenie hodinkami. K Samsung Galaxy Watch4 44mm dostanete druhé smart hodinky ako darček

Čítaj viac

Týchto 5 hier vám spríjemní daždivé večery, ale dajte si pozor, sú návykové

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac