8 tipov, ako si zlepšiť pozornosť a nedať sa vyrušiť každou drobnosťou na obrazovke

Niekedy stačí aj málo, aby sa vaša pozornosť nedala vyrušiť. Pozrite sa s nami, ako môže pár klikov v nastaveniach vášho telefónu zlepšiť váš pracovný aj voľný čas.

S kým a ako trávime svoj čas, si v bežnom dni väčšinou pozorne vyberáme, no v online svete sa nám plánovanie času môže ľahko vymknúť z rúk. Na kontrolu si vôbec nespomenieme a niet divu – obrazovky sú technológiou aj obsahom čoraz lákavejšie. 

Plynulý displej ocenia aj vaše oči. Vybrali sme 6 smartfónov pre pohodlnejšie hranie aj skrolovanie

Nastaviť si telefón tak, aby vás nevyrušoval a zároveň ste nezmeškali tie najdôležitejšie správy dňa, nie je žiadnou vedou, no väčšinou nám ani nenapadne, že riešenie sa skrýva priamo v mobile. Pripravili sme pre vás pár tipov, ktoré môžu zlepšiť vašu pozornosť pri práci či vo voľnom čase. 

Zistite, pri ktorých aplikáciách trávite najviac času

Vedieť, ako dlho ste „na mobile“ a pri ktorých aplikáciách, vám v budúcnosti môže pomôcť lepšie si rozdeliť čas aj medzi iné aktivity. S kontrolou vám môže pomôcť priamo váš smartfón. 

Či už ste zvyknutí na iOS, alebo Android, v oboch systémoch sa vám zobrazí prehľad o tom, ktoré aplikácie používate najviac a koľko času s nimi počas dňa strávite. Možno budete dĺžkou času prekvapení, no neľakajte sa, pretože práve tieto informácie vám môžu získať viac času na jednu vychádzku do prírody navyše. 

Ak si nastavíte správnu stratégiu, môžete na svojom smartfóne spraviť všetko, čo potrebujete, za výrazne menej času. Ušetrenú pozornosť môžete venovať napríklad cvičeniu, meditácii, vzdelávaniu, čítaniu alebo inej relaxačnej činnosti. 

Ako na to: Ak používate iPhone, otvorte položku nastavenia a do vyhľadávacieho riadka napíšte formulku čas pred obrazovkou.
Ak máte Android, v nastaveniach nájdite digitálna rovnováha a rodičovská ochrana a zvoľte časť zobraziť údaje.

Nastavte si limity času stráveného na sociálnych sieťach 

Ak vám štatistiky používania smartfónu na prvú priečku umiestnili aplikácie sociálnych sietí, je dôležité uvedomiť si, prečo na nich trávite toľko času. Ak ste social media specialist, marketér alebo influencer, s najväčšou pravdepodobnosťou pre vás budú aj zdrojom príjmu.

Pokiaľ siete na svoju prácu priamo alebo aktívne nevyužívate, hodinové prehliadanie reelsov alebo skrolovanie na Instagrame môžu byť slušným plytvaním času, aj keď vás občas môžu inšpirovať alebo niečomu priučiť. Od sociálnych sietí si nemusíte dať hneď detox, s nastavením času vám pomôže váš smartfón.

Čítajte aj: Pomohlo by nám, keby sme sa na sociálne siete nechodili hádať, hovorí odborník na umelú inteligenciu

Pri systémoch iOS aj Android si môžete na aplikáciu nastaviť maximálny čas, ktorý chcete za deň na sociálnej sieti stráviť. Keď ho vyčerpáte, smartfón vás na to upozorní a môže znemožniť prístup do aplikácie. Ak by bolo používanie aplikácie nevyhnutné, môžete limit priamo na notifikácii o uplynutí času vypnúť. Časový limit si môžete nastaviť aj na konkrétne webstránky. 

Ako na to: Používatelia iPhonu majú v položke čas pred obrazovkou možnosť nastaviť limity pre appky. Vyberte pridať limit, potom kategóriu a zvoľte konkrétnu aplikáciu. Ak máte Android zariadenie, v nastaveniach nájdite digitálna rovnováha, vyberte limity aplikácie a postupujte podľa pokynov.

Upracte si v mailoch a určite si v nich priority 

Aby vám mailová schránka dovolila smartfón odložiť z ruky, ako prvé si v nej treba spraviť poriadok. Zbavte sa všetkých reklamných emailov, ktoré vám neslúžia a ktoré sotva niekedy otvoríte.Vyčleňte si na to aspoň pol hodiny a prejdite si adresátov nikdy neotvorených mailov. Notifikácií o doručených správach bude zrazu výrazne menej – rovnako ako času so smartfónom v ruke. 

Ako na to: Na konci každého, aj reklamného mailu je možnosť odhlásiť sa z odberu alebo upraviť nastavenia odoberania emailov. Nevyžiadanú poštu môžete označiť ako spam. Notifikácie v podobe mailov zo sociálnych sietí vám aj tak zbytočne zaberajú miesto. Tie môžete upraviť priamo na stránke danej sociálnej siete v nastaveniach

Neodpisujte na všetko hneď, dôležité správy si vás nájdu

Ďalší trik, ktorý vám pomôže s efektívnym kontrolovaním mailov, je nastavenie notifikácií o prijatí mailu. Aby smartfón neustále nestrhával vašu pozornosť, spravte si poriadok vo všetkých notifikáciách vrátane mailových. Povypínajte všetky nepotrebné a verte, že tie najurgentnejšie správy si k vám cestu aj tak nájdu, napríklad telefonicky. Na zvyšné správy si vyhraďte jednu hodinu v dni, keď odpíšete na všetky. 

Ako na to: Pri oboch operačných systémoch si môžete veľmi podrobne vybrať, ako a kde všade sa vám notifikácia o prijatej emailovej správe zobrazí. Ak používate mailového klienta na iPhone, otvorte nastavenia a vyberte možnosť hlásenia. Ak sa rozhodnete maily kontrolovať len v určitých časoch, potom stačí zapnúť časť odznaky. V Android zariadeniach vyberte v nastaveniach položku upozornenia. Aj tu nájdete bohaté možnosti personalizácie upozornení. 

Naučte sa nepoužívať smartfón, keď sa potrebujete sústrediť

Sústavné pípanie notifikácií nám počas dňa čoraz viac rozbíja pozornosť a odpútava od dôležitých veci. Čo s tým? Najideálnejšie by bolo, keby sme na čas hlbokého sústredenia smartfón jednoducho vypli alebo prepli do lietadlového režimu. Ak sa vám to nezdá ako najlepšie riešenie, existuje celá paleta aplikácií, ktoré vám so sústredením pomôžu. Ich princíp je zväčša rovnaký. Na vami zvolený čas, napríklad 40 minút, appka vypne notifikácie a takmer všetko, čo by vás na smartfóne mohlo rušiť. 

Ako na to: Za zmienku stojí napríklad Focus Keeper (Android, iOS), Engross alebo Forest. Ich nevýhodou môže byť, že sú od istého momentu spoplatnené. Mnohí na načasovanie úloh používajú voľne dostupnú a jednoduchú webovú platformu Pomodoro

Upravte svoju dostupnosť tlačidlom nerušiť aj vo voľnom čase 

Digitálna rovnováha je dôležitá aj mimo pracovných hodín, najmä večer. Mnohí odborníci tvrdia, že by sme nemali spať v rovnakej izbe ako smartfón. Jednoducho, ak nebudete mať smartfón poruke, nebude vás až tak lákať. 

Smartfóny už viac nie sú zariadenia, ktoré používame. Je to miesto, kde žijeme. — Profesor londýnskej univerzity UCL Daniel Miller 

Apple, ale aj mnohé zariadenia Android nedávno pridali do svojho operačného systému možnosť vybrať si, ktorí ľudia a aplikácie vás môžu počas jednotlivých častí dňa vyrušiť alebo ktoré notifikácie a odznaky sa vám budú zobrazovať. Môžete si takto vytvoriť vlastný denný rozvrh, v ktorom sa miera notifikácií a vašej dostupnosti bude meniť.

Ako na to: V nastaveniach klepnite na položku môj čas, čo je v podstate sofistikovanejšia funkcia nerušiť. Podobné riešenia ponúkajú aj zariadenia Android, no možnosti sa líšia podľa výrobcu. Vo väčšine prípadov však nastavenia režimu nerušiť nájdete v nastaveniach zvuk a vibrovanie, kde otvoríte časť režim bez vyrušení

Vypnite modré svetlo a bude sa vám lepšie zaspávať

Hodinu a pol pred tým, než si ľahnete spať, by ste nemali používať žiadne displeje. Vyžarujú veľa modrého svetla zabraňujúceho vyplavovaniu melatonínu, ktorý nám pomáha pri zaspávaní. Ak bez smartfónu pred spaním nevydržíte, môžete si stiahnuť aplikáciu, ktorá modré svetlo potlačí na minimum. 

Populárne aplikácie na úpravu modrého svetla sú napríklad Night Owl – Screen Dimmer alebo Twilight. Pripravte sa však na to, že váš displej bude takmer červený. 

Ako na to: Nastavte si automatické spustenie funkcie nerušiť na čas, keď bežne spíte. O notifikácie neprídete, všetky sa ráno zobrazia. Ak sa bojíte, že by sa vám v prípade núdze v noci nedovolali vaši blízki, tak na ich kontakt pridajte výnimku. V nastaveniach smartfónu nájdite možnosť nerušiť a v možnostiach hľadajte povolené hlásenia

Čo s ušetreným časom? Meditujte, vnímajte, dýchajte

Energiu, ktorú získate rozumným používaním smartfónu, môžete znásobiť. Čoraz populárnejšie je meditovanie, pomocou ktorého si oddýchnete a dokáže vytrénovať svoju pozornosť. 

Ako na to: Veľmi dobrým sprievodcom pre začiatočníkov je aplikácia Calmio (Android, iOS) dostupná aj v češtine. Ak vás láka aj iná forma meditácie, vyskúšajte mindfulness, teda trénovanie vnímania prítomného okamihu. S touto metódou vám pomôže veľmi populárna aplikácia Headspace.

V neposlednom rade vám môže pomôcť aj vedomé dýchanie, ktoré sa hodí na takmer akúkoľvek dennú situáciu. Ráno vám pomôže prebrať sa, počas dňa pomôže so sústredením a večer s lepším zaspávaním. Favoritom v tejto kategórii je aplikácia Breathwrk


Aby ste mohli využiť všetky tipy na digitálnu rovnováhu naplno, vyberte si niektorý z modelov v ponuke O2, ktorý môžete mať k svojmu O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac