Ako obstál nový BlackBerry Motion v rukách O2 Guru?

Ak hľadáte šikovného pomocníka nielen pri práci, novinka od BlackBerry predstavuje dobrú voľbu.

Model BlackBerry Motion poteší všetkých ľudí, ktorí nie sú fanúšikmi fyzickej qwerty klávesnice. Výrobca sa v tomto prípade priklonil k tradičnejšej konštrukcii a telefón tak prináša veľký dotykový displej. To však ani zďaleka nie je všetko.

Bezchybná konštrukcia

Aj bez klávesnice je na prvý pohľad jasné, o aké zariadenie ide – tehlový tvar docielený hranatými okrajmi je už akýmsi podpisom značky BlackBerry. Výnimkou je však horná hrana smartfónu, ktorá je zaoblená.

Vďaka kovovým okrajom zariadenie pôsobí solídne a pri testovaní som nadobudol pocit, že znesie aj hrubšie zaobchádzanie. Zadná stena je pogumovaná, čo dodáva smartfónu nielen zaujímavý vzhľad, ale zároveň zabezpečí, že sa výborne drží v ruke, nekĺže a eliminuje nechcené odtlačky prstov.

Prednej strane telefónu dominuje 5,5-palcový IPS displej. Pod ním sú umiestnené 3 tlačidlá – 2 softvérové a 1 hardvérové, ktoré zároveň plní funkciu čítačky odtlačkov prstov. Odolnosť proti prachu a vode zabezpečuje certifikácia IP67.

Optimalizovaný systém, skvelá výdrž

O dobrý výkon sa stará 8-jadrový procesor, ktorému dopomáha pamäť s kapacitou až 4 GB. Telefón funguje na operačnom systéme Android 7.1. Hoci to nie je najnovšia verzia systému, ide takmer o čistý Android s minimom úprav od výrobcu.

Veľkou výhodou sú aj pravidelné aktualizácie, vďaka ktorým udržíte v bezpečí všetky svoje údaje a aplikácie. Prácu s viacerými aplikáciami naraz zvládne zariadenie bez problémov, preto je veľmi vhodný, ak hľadáte pracovný telefón.

BlackBerry Motion sa hrdí vstavanou batériou s kapacitou 4 000 mAh. Výrobca na nej rozhodne nešetril a aj pri náročnejšom používaní vydrží 2 dni. Ak som však počas testovania minimalizoval používanie dát, 2-dňovú výdrž som naozaj s ľahkosťou prekročil. Vďaka optimalizácii systému sa batéria minimálne vybíja aj v prípade, keď s telefónom vôbec nemanipulujete, napríklad v noci.

Fotoaparát, ktorý oceníte pri práci

Fotoaparát síce nie je najväčšou prednosťou tohto zariadenia, no za povšimnutie určite stojí. Zadný fotoaparát s rozlíšením 12 Mpx zhotovuje za dobrých svetelných podmienok kvalitné ostré a farebne sýte fotografie. Predný fotoaparát s rozlíšením 8 Mpx ponúka funkciu rozpoznávania tváre, takže selfie fotografie sú dostatočne ostré s dobrou úrovňou detailov. Kamera nahráva videá v rozlíšení 4K.

Skutočnosť, že ide najmä o pracovný telefón, potvrdzujú aj funkcie fotoaparátu. Po odfotografovaní vizitky vás napríklad telefón presmeruje do kontaktov, kde si môžete danú vizitku pripnúť ku konkrétnemu menu a využiť môžete aj mód na zhotovovanie fotografií dokumentov, prezentácií alebo whiteboardov.

Hodnotenie O2 Guru: Výborný pracovný smartfón aj bez klávesnice

BlackBerry Motion je šikovné riešenie najmä pre ľudí, ktorí hľadajú pracovný telefón. Vďaka jeho konštrukcii možno kontrolovať pracovné povinnosti takmer kdekoľvek, pričom určite oceníte aj plynulý chod docielený optimalizovaným systémom.

Oslovil vás tento smartfón? Aj BlackBerry Motion môžete rovnako ako všetky telefóny z ponuky O2 získať k akémukoľvek O2 Paušálu na začiatok len za 2 €.

Michal Pakos, O2 Guru zo Zákazníckeho centra O2

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Sajfa nebol za volantom prichytený náhodou, stojí za kampaňou O2

Spoločnosť O2 vyvinula aplikáciu, ktorá motivuje vodičov k tomu, aby nechali mobil počas jazdy stranou a jazdili zodpovednejšie.

Slovenský internet zaplavilo pred pár dňami video, ktoré zachytáva, ako obľúbený moderátor Matej „Sajfa“ Cifra nakrúcal lifestream za volantom a následne za svoj priestupok dostal blokovú pokutu. Moderátor však nebol prichytený náhodou. Touto udalosťou odštartovala plánovaná kampaň O2, ktorá sa v rámci platformy Dátuj zodpovedne snaží vodičov naučiť používať mobilné telefóny a dáta zodpovedným spôsobom.

Novú kampaň spustil Sajfa livestreamom za volantom

Moderátor a youtuber Matej „Sajfa“ Cifra je hlavným ambasádorom kampane. Odštartoval ju 5. apríla, keď cestou do práce vysielal livestream pre fanúšikov priamo spoza volantu. Na diaľnici ho zastavila polícia, a hoci telefón odložil, online prenos nechal bežať ďalej.

Policajtov sa síce snažil obmäkčiť, no pokutu nakoniec dostal a zaplatil. Svedkom udalosti bolo v tej chvíli až 1 000 divákov. Do dnešného dňa videlo záznam online prenosu na sociálnych sieťach viac ako 90 000 ľudí. Celá udalosť bola vopred naplánovaná a dohodnutá s políciou, pričom sa počas nej kládol dôraz na bezpečnosť zúčastnených aj ostatných účastníkov premávky. Cieľom akcie bolo rozpútať verejnú diskusiu.

Na Sajfov priestupok začali postupne reagovať slovenskí influenceri, ktorí sa zároveň začali vyjadrovať k téme bezpečného šoférovania. Medzi nimi aj raper Pil C, ktorý sa s moderátorom pustil do výmeny názorov. Viaceré známe tváre boli vopred dohoduté, časť z nich sa pridala spontánne, lebo tému považujú za dôležitú.

Do kampane sa okrem Sajfu a Pil C zapojili aj Fero Joke, Barbora Krajčírová, Braňo Deák, Matej Zrebný, LucyPug, Patra Bene, Kristína Tormová, Denisa Lipovská, Jasmina Alagič, Rytmus, Strapo, Selassie, Lukáš Frlajs, Tono S., Kveta Horváthová, Laci Strike a Ján Koleník.

Sajfa sa do tejto spolupráce rozhodol ísť aj napriek tomu, že v úvode vyvolala negatívne emócie a odsúdenie časti verejnosti.

„Táto téma sa týka 99 % z nás, ľudí, ktorí denne šoférujeme a, žiaľ, až príliš veľa svojej pozornosti venujeme displeju telefónu a nie priamo šoférovaniu. Pozor, nejde len o telefonovanie, lebo ja mám handsfree, ale predovšetkým o písanie a sledovanie sociálnych sietí priamo za volantom. Je to nebezpečné, sám to musím obmedziť, aby sa náhodou nestalo ešte niečo horšie,“ vstúpil si do svedomia moderátor.

Podľa prvých odhadov diskusia na internete zasiahla v úvodnej fáze kumulatívne viac ako 1,4 milióna ľudí.

Viac ako tretina Slovákov priznala, že používa mobil za volantom

Sajfa však zďaleka nie je jediný človek, ktorý používa mobil za volantom. V reprezentatívnom prieskume o zodpovednom šoférovaní, ktorý pre O2 pripravila agentúra KANTAR, až 96 % vodičov uviedlo, že bežne vidia, ako mobil počas šoférovania používajú iní vodiči. Viac ako tretina vodičov, konkrétne 37 %, sa pritom priznala, že počas šoférovania smartfón sami využívajú.

Výsledky prieskumu o zodpovednom šoférovaní, ktorý pre O2 pripravila agentúra KANTAR.

Z prieskumu tiež vyplýva, že telefonovanie je jedným z najčastejšie menovaných faktorov, ktoré ohrozujú bezpečnosť pri šoférovaní. Ľudia ho spomínali častejšie než nezodpovednosť, agresivitu za volantom či rýchlosť.

Sociálne siete za volantom predstavujú stále väčší problém

Kampaň chce upozorniť na to, že už dávno nie je problémom iba telefonovanie a písanie správ počas šoférovania. Najnovšie zápasíme s novým „trendom“, ktorý prišiel s nástupom sociálnych sietí. Väčšina z užívateľov chce byť neustále online, šoférovanie nevynímajúc, čo priznal aj známy moderátor.

V rámci prieskumu až 76 % vodičov uviedlo, že už videli fotku alebo video, ktoré šofér zdieľal na svojich sociálnych sieťach počas jazdy. Takmer všetci vodiči, až 95 % z nich, si myslí, že táto činnosť je nebezpečná.

Generálny riaditeľ O2: Záleží nám na tom, aby sa ľudia správali zodpovedne

Spoločnosť O2 si uvedomuje dôležitosť bezpečnosti na cestách a používania mobilu za volantom, a preto sa rozhodla na túto tému upriamiť pozornosť. O2 považuje vplyv verejne známych osôb za významný, a preto sa rozhodlo práve influencerov zapojiť do úvodu kampane a tým vyvolať diskusiu o tejto problematike medzi širokou verejnosťou, ako aj na sociálnych sieťach.

Influencerov sleduje množstvo najmä mladých ľudí, ktorým by mohli ísť príkladom. Z prieskumu tiež vyplýva, že mladí vodiči (18 až 25 rokov) používajú mobil za jazdy oveľa častejšie ako tí starší (46 a viac rokov).

„Ako mobilný operátor, samozrejme, chceme, aby ľudia čo najviac využívali naše služby, ale záleží nám na tom, aby so svojím životom kvôli ,telefónuʼ nehazardovali a správali sa počas jazdy zodpovedne. Používanie telefónu za volantom nie je zároveň ani prvou, ani poslednou témou, na ktorú v rámci iniciatívy Dátuj zodpovedne chceme upozorniť. Ale rozhodne je tou najakútnejšou,“ hovorí Peter Gažík, generálny riaditeľ O2 Slovakia.

„Taktiež sme sa rozhodli, že naša spoločnosť už od januára tohto roka nebude v rámci zodpovedného prístupu umiestňovať žiadne billboardy a bigboardy popri rýchlostných cestách, keďže vnímame, že významným spôsobom vplývajú na pozornosť vodičov počas jazdy,“ dopĺňa Gažík záväzok operátora.

O2 odmeňuje zodpovedných vodičov

Spoločnosť O2 sa rozhodla na problém používania mobilu za volantom nielen upozorniť, ale aj prispieť k jeho riešeniu. Prichádza preto s rozšírením mobilnej aplikácie O2 Extra výhody (Android, iOS) o navigáciu Sygic, ktorá je dostupná pre zákazníkov O2 zadarmo.

Okrem navigovania aplikácia súčasne sleduje aj bežné správanie sa vodiča za volantom – dokáže monitorovať prekračovanie rýchlosti aj manipuláciu s telefónom prostredníctvom dotykového displeja.

Aplikácia vyhodnocuje zodpovednosť vodiča a za každú jazdu dlhšiu ako 500 m zobrazí skóre od 0 do 100. Ak bude vodič celý mesiac jazdiť zodpovedne a so zapnutou navigáciou v aplikácii O2 Extra výhody, môže získať 1 GB dát za každý mesiac počas celého roka. Jazdiť môže buď tak, že si navolí presnú trasu, alebo použije tzv. free ride mode, v rámci ktorého cieľovú destináciu nezadáva.

Ak sa mu za mesiac podarí získať v priemere aspoň 80 bodov a počas aspoň 10 jázd odjazdí najmenej 150 km, získa 1 GB dát zadarmo.

Viac informácií o platforme Dátuj zodpovedne nájdete na www.datujzodpovedne.o2.sk.


Lifetech: Čo je nové